kako

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo
Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Sodobne smernice in novosti na področju zdravljenja astme
Letošnje leto je postreglo s kar nekaj strokovnimi smernicami za boljšo obravnavo pljučnih bolnikov. Najbolj odmevne so vsekakor vnovič smernice GINA (Globalna iniciativa za zdravljenje astme), po katerih smo tudi v Sloveniji priredili naša navodila in strokovne smernice za to bolezen. Pogledali smo, kaj so največje novosti na tem področju in se o slednjem pogovarjali s prof. dr. Matjažem Fležarjem, dr. med., specialist pulmologom.

Prof. dr. Mitja Košnik, dr. med., spec., o tem, kaj sploh so alergije
Ste se kdaj vprašali, kaj sploh so alergije, kako vplivajo na naše telo in kakšne reakcije v resnici povzročajo v našem telesu? Zakaj nastanejo in zakaj se zdi, da so nekateri posamezniki občutljivejši kot drugi?

11 simptomov anksioznih motenj
Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Izjemna novica za vse ljubitelje sladkega
Vsi sladkosnedci boste verjetno naravnost navdušeni nad 'novico', ki pa seveda niti ni nova. Sladkor ni tako zelo škodljiv, kot poslušamo vsak dan iz različnih strani. Celo nasprotno!

Z zdravimi jetri tudi do energije, lepše polti in manj kilogramov
Spomladansko-poletni čas je kot nalašč za razstrupljanje, še posebej, če vam primanjkuje energije, imate težave z odvečnimi kilogrami, napihnjenostjo, kožo in se na sploh počutite slabo. Zakaj ne bi letos v poletje raje vstopili lahkotno in samozavestno? Razstrupite se.

Jernej Tozon: To delam zase
V pretekli oddaji Nasmeh zdravju smo obiskali simpatičnega pevca Jerneja Tozona, ki nam je zaupal, kako zelo aktivno je njegovo življenje, kakšne športe ima rad in predvsem, kako se dodatno rekreira v času, ko koncertov načeloma sploh ni. Poglejte si, kaj nam je povedal.

3 nasveti, s katerimi bo konec šolskega leta malo manj stresen
Toplejše vreme, daljši dnevi in vonj bližajočega se poletja v zraku nekako ne gredo skupaj z učenjem in popravljanjem ocen, kajne? Koncentracije ni nikoli manj, obveznosti pa nikoli več. Kako premagati stres ob koncu šolskega leta in priti na želeno povprečje?

Ste že slišali za sindrom prepuščajočega črevesja?
Že Hipokrat, eden najbolj znanih zdravnikov vseh časov, je trdil, da smrt sedi v črevesju. Je črevesje res izvor številnih bolezenskih težav? Znanstveniki danes črevesje označujejo za naše druge možgane.

Se zavedate, kako pomembna je?
Samopodoba je naša lastna predstava o tem, kdo mislimo, da smo. Treba je poudariti, da se ves čas spreminja. ''Če samo pogledamo razliko med tem, ko smo slabe ali pa dobre volje, lahko vidimo, da imamo že v teh dveh situacijah različno predstavo o sebi,'' je povedala psihoterapevtka Brigita Chuuya v oddaji Nasmeh zdravju.

Na velike zaslone prihaja že 8. oddaja Nasmeh zdravju
Vas mučijo spomladanske alergije? Z zdravnikom bomo v 8. oddaji Nasmeh zdravju odgovorili na najpogostejša vprašanja v povezavi s to tematiko. Kako se s senenim nahodom bori vsako leto pevec Domen Kumer? S prehranskim strokovnjakom razčistimo, ali je sladkor res kriv za to, da se redimo, da imamo celulit in mozolje ter pripravimo zdravo sladico. Izvemo tudi nekaj osnovnih napotkov za varno pot v hribe, na razgledno turo pa se podamo s pevcem skupine Čuki Jernejem Tozonom. Ne zamudite in bodite z nami!

Pesimistična naravnanost ima močan vpliv na naše zdravje
Tisti, ki so podvrženi negativnimi misli in pesimistični naravnanosti, naj bi po novejši študiji imeli večje tveganje za razvoj koronarnih srčnih bolezni. Poglejmo si, kaj še razkriva študija.

Filip Flisar nas je povabil v svojo kuhinjo
Kako preživlja čas po upokojitvi priljubljen športnik Filip Flisar? Kakšni so občutki, po končani karieri, kako gleda nanjo? Z njim smo se pogovarjali v pretekli oddaji Nasmeh zdravju. Preverite, kaj nam je zaupal.

Preverite, zakaj vas lahko boli v križu
Vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v hrbtenici, medtem ko se bolečina včasih kar noče in noče posloviti. Vzroki zanjo so lahko različni, vse pogosteje pa lahko za težave s hrbtenico krivimo tudi sodoben način življenja. To pomeni, da večino časa presedimo, se premalo gibljemo in na sploh ne naredimo dovolj zase. Zdaj je pravi čas, da to spremenimo, zato vam v nadaljevanju predstavljamo vaje, ki vam bodo pomagale odpraviti bolečino v hrbtenici, hkrati pa se boste zaradi njih počutili kot novi.

Vadba doma, na prostem ali v telovadnici? To so razlike
Na žalost se še vedno borimo z virusom, ki nam je v zadnjem letu precej spremenil življenje. Vsi govorijo o tem, kako lahko zaščitimo druge, predvsem s splošnimi priporočili, premalo pa poudarjamo, kaj moramo storiti, če želimo trajno in na dolgi rok izboljšati svojo imunost. Pri tem ne govorimo samo o higieni, temveč tudi o gibanju!

Por: živilo, ki ščiti srce, prostato in debelo črevo
Spomladi vsi posegamo po spomladanskih živilih, premalokrat pa se spomnimo na odlično živilo, ki nam je tako rekoč pri roki – por. Dodajamo ga lahko številnim jedem, na primer enolončnicam, ali ga uživamo samostojno. V kombinaciji z muškatnim oreščkom pa je vsekakor zmagovalna kombinacija, ki je ne boste pozabili!

8 simptomov tumorja hipofize
Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

Kaj se zgodi, če uživate preveč beljakovin?
Beljakovine so nujno potrebne za normalno funkcioniranje našega telesa, vseeno pa lahko, kot pri vseh drugih stvareh v življenju, tudi tukaj pride do pretiravanja.

Se zavedate, kako zelo lahko s tem škodujete sebi?
Slabe misli lahko negativno vplivajo na naše zdravje, posledično pa tudi na naše odnose in na splošno na vse v našem življenju. Pravijo, da se vse, kar mislimo o sebi in svetu, zrcali v našem življenju. O tej tematiki je spregovorila psihoterapevtka Brigita Chuuya v oddaji Nasmeh zdravju. Poglejmo si, kaj je povedala.

Ne zamudite 7. oddaje Nasmeh zdravju
Kako pa vi poskrbite za to, da vam je v življenju lepo? Se vam premalokrat zgodi, da ste s svojim dobrim počutjem "na ti"? Tudi to soboto bomo v oddaji Nasmeh zdravju z vami z veliko dobre volje, povedali in pokazali pa bomo, kako lahko živite bolj veselo in zdravo.

Najpogostejši razlogi za nastanek različnih vrst raka
Rak se nanaša na katero koli izmed številnih bolezni, za katere je značilen razvoj nenormalnih celic, ki se nenadzorovano delijo in imajo sposobnost infiltracije in uničenja normalnega telesnega tkiva. Rak se pogosto lahko širi po vsem telesu.

4 nasveti za lažje sklepanje novih prijateljstev
Sklepanje novih prijateljstev ni tako težko, kot se zdi. Pomembno je le vedeti, kako se odzvati na različne tipe ljudi.

Koliko seksa je preveč in kakšne so posledice? To pravijo strokovnjaki
Povprečna odrasla oseba ima spolne odnose 54-krat na leto, torej enkrat na teden, kaže študija iz leta 2017. Velikokrat se šalimo, da spolnih odnosov ne more biti preveč, zgolj premalo. Ampak ali je to res?

Tako živi slavni pevec
Mario Roth, simpatičen pevec Grupe Vigor, je v oddaji Nasmeh zdravju razkril, kako skrbi za svoje telo in duševno zdravje ter kako se prehranjuje, kakšno hrano ima rad in katere ne mara. Če ste slučajno zamudili oddajo, si lahko spodaj pogledate celoten prispevek.

Prim. prof. dr. Zmago Turk, dr. med.: Gre za to, da je v integrativni medicini izjemen potencial
Zagotovo ste že slišali za alternativno medicino, manj verjetno pa je, da poznate tudi integrativno in komplementarno medicino. V poplavi informacij – preverjenih, pa tudi tistih nepreverjenih – nas je zanimalo, katere metode in oblike komplementarnega zdravljenja so sploh preverjene in znanstveno potrjene ter katere ne, navsezadnje pa, kako je to področje urejeno pri nas. Govorili smo s prim. prof. dr. Zmago Turkom, dr. med. revmatologije in akupunkturologom, ki velja za začetnika in enega največjih zagovornikov komplementarne medicine pri nas.

Nočne more: ko strašljive podobe sanj povzročajo stres in skrbi
Sanje so eden najbolj zapletenih in skrivnostnih vidikov spanja. Lahko so lepe, navdihujoče ali neprijetne in celo strašljive. Vsakdo kdaj pa kdaj doživi neprijetne sanje, saj gre za precej pogost pojav pri ljudeh vseh starosti. Drugače pa je z motnjami nočnih mor, kot uradno imenujemo težave s sanjami, ki motijo spanec, povzročajo stisko, posegajo v normalno dnevno funkcioniranje ali celo ustvarjajo strah pred spanjem.

Kaj moraš vedeti o študentskem delu?
Se sprašuješ, v čem je smisel študentskega dela? Kaj to prinaša? Je cilj zgolj služenje denarja ali pridobivanje izkušenj? Zakaj pravijo, da so slednje tako zelo pomembne?

Razvili revolucionarno zdravju prijazno razkužilo za roke in površine
Danes živimo v nenavadnem obdobju, na katerega se moramo zaradi epidemioloških razmer zelo hitro prilagajati. Človeštvo se spopada z mnogimi neznankami. Mnoge med nami bega, kakšna bo prihodnost človeštva. Bomo še lahko živeli normalnost, ki smo jo poznali pred leti? Bo lahko človek človeka še objel brez prisotnosti mask, cepiv in razkužil? Se bomo sploh še lahko družili v večjem številu in v zaprtih prostorih? Na nekatera vprašanja si prizadevajo odgovoriti tudi v slovenskem podjetju EKO GEA iz Šempetra v Savinjski dolini, v katerem so poiskali rešitve, ki so ljudem prijaznejše za zdravje.

Na koga se lahko obrneš, če si v stiski?
V zadnjem času se vedno bolj opozarja na naraščanje stisk in duševnih težav otrok in mladostnikov. Kam se lahko obrneš po pomoč, kdo ti lahko pomaga in na kakšen način?

Tega o 'razstrupljanju' še ne veste
Zagotovo ste v medijih in tudi sicer že slišali za besedo 'razstrupljanje'. Slednje je popularno in v uporabi po različnih praznikih, ko želimo shujšati, ali pa na splošno, ko je govora o prehrani. A kot je omenila zdravnica v oddaji Nasmeh zdravju, je beseda razstrupljanje nasprotna besedi zastrupitev, prav zaradi tega pa je nekoliko sporna.