kem

Znaki, da ste zdrav moški
V družbi, obsedeni z zdravjem, se je skoraj nemogoče izogniti grozljivim zdravstvenim zgodbam – od novic o pandemijah pa do simptomov srhljivih bolezni. Da ne bi novic o zdravju vedno brali z grenkim priokusom, preberite znake, ki kažejo, da ste zdravi!

Zaščitite se proti klopnemu meningoencefalitisu
''Ko vidim bolnike s klopnim meningoencefalitisom, mi niti na kraj pameti ne pade, da se ne bi cepil. Tako se tudi svojci bolnikov navadno odločijo za cepljenje. Zakaj ne bi preprečili bolezni, če imamo to možnost,'' pove predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. France Strle iz UKC LJ.

Kdaj in kako ukrepati ob poškodbi glave?
Poškodbe glave ne obsegajo zgolj bušk, temveč tudi hude poškodbe lobanje ali možganov, ki so pogost vzrok smrtnosti in invalidnosti. Kako prepoznati, za kakšno vrsto poškodbe gre in kako je potrebno ukrepati v primeru udarca v glavo?

Je cepivo proti HPV-ju varno?
Čeprav je pri nas že leto in pol možno brezplačno cepljenje šestošolk proti humanim papiloma virusom, ki povzročajo raka na materničnem vratu, mnogo staršev še vedno ne zaupa cepivu. Profesor Mark Kane, ki že vrsto let preučuje okužbe z nevarnimi virusi, pa zagotavlja, da je strah odveč.

Internet ji je rešil življenje
Dawn so zdravniki napovedali le še tri mesece življenja in ji dejali, da se ji ne da nikakor pomagati, vendar pa je med brskanjem po internetu ugotovila, da zdravljenje za njeno bolezen obstaja.

7 skrivnosti suhih ljudi
Se pogosto sprašujete, kako to, da nekateri ljudje niso obsedeni s štetjem kalorij, tehtanjem svoje teže in štetjem treningov, ki so jih opravili v enem tednu, pa kljub temu niso debeli? Predstavljamo vam sedem skrivnosti suhih ljudi.

10 znakov, ki kažejo, da ste pod prevelikim stresom
Vsi ljudje se kdaj znajdemo v stresnih situacijah, a nekateri so stresu izpostavljeni vsak dan, zaradi česar se njegove posledice začnejo kazati tudi na njihovem telesu. Kdaj nam naše telo kaže, da si bo resnično treba vzeti čas zase ali pa se naučiti uravnavati stres, pa preverite spodaj.

Ko se je rodil, ni bil ne moški ne ženska
Jim Bruce je danes odrasel moški, ki se bori, da bi otroci, ki se rodijo z ženskimi in moškimi spolnimi organi, sami odločali, ali bodo živeli kot moški ali kot ženska. Tudi sam se je namreč rodil kot obojespolnik, kar je močno otežilo njegovo življenje.

Letos s programom DORA odkrili 67 rakov dojk
V letu 2010 je bilo v okviru državnega presejalnega programa za raka dojk DORA na presejalno mamografijo vabljenih 11.716 žensk, slikanja se jih je udeležilo 9.974, kar predstavlja 85,13-odstotno udeležbo. Med slikanimi ženskami so pri 67 ženskah odkrili raka dojk.

Neverjetne preobrazbe hollywoodskih zvezdnikov
Za filmske vloge morajo zvezdniki narediti marsikaj. Drastično shujšajo ali se zredijo, si izoblikujejo mišice, popolnoma spremenijo mentaliteto, da se lažje vživijo v vlogo, ki jo morajo odigrati. Tukaj je nekaj neverjetnih zvezdniških transformacij.

Deklica, ki se je rodila kot deček
Ko je mali Justin prijokal na svet, je v porodni sobi zavladala zmeda. Otroka so takoj odnesli, starši pa niso vedeli, kaj je narobe z njim. Potem so zdravniki vendarle razkrili nepričakovano vest – otrok je imel jajčnike, jajcevode in maternico, a hkrati tudi penis in moda.

Je Breast Scan metoda res čudežna?
Čeprav proizvajalci Breast Scan metode zatrjujejo, da lahko ta aparat za razliko od mamografije, odkrije sumljive spremembe v dojkah še pred nastankom raka, pa na Onkološkem inštitutu pravijo, da to ni res in da gre za zavajanje javnosti.

17-letnica je debelejša kot kadar koli!
Georgia Davis, o kateri smo že večkrat poročali, nikakor ne more shujšati. 17-letnica se je zatem, ko je shujšala 90 kilogramov, namreč spet zredila in je sedaj debelejša kot kadar koli.

Grozljivi medicinski poskusi na ljudeh
Čeprav nas danes ob misli na medicinske poskuse na ljudeh spreleti srh, so ameriški znanstveniki včasih menili, da ni nič narobe, če opravljajo eksperimente na invalidnih, duševno bolnih ljudeh in zapornikih. Tako so v imenu znanosti ljudi okužili s hepatitisom, virusom nove gripe in jim vbrizgavali rakave celice.

Problematična koža?
Dermatološko medicinski center Dimnik + Žgavec ponuja celostne in strokovne storitve na področju diagnosticiranja in zdravljenja kožnih bolezni ter najsodobnejše metode estetske medicine.

Jogurt – najstarejši mlečni izdelek
Jogurt velja za najstarejši mlečni izdelek, saj je bil prvič omenjen že pred 7000 leti. Kljub temu da ga poznamo že toliko časa, pa njegove zdravilne lastnosti postajajo prepoznavne šele v zadnjih desetletjih. Zakaj je jogurt tako zdrav?

Kako žensko pripeljati do orgazma?
Številne ženske imajo težave že s samim doživljanjem orgazma, kaj šele, da bi orgazem doživele istočasno s partnerjem ali pa da bi jih doživele več zaporedoma. Preberite, kako priti do vrhunca.

Simona kljub epilepsiji živi polno življenje
Simona Semenič, dramaturginja in mamica dveh otrok, je prvi epileptični napad doživela pri 11 letih, bolezen pa so ji dokončno diagnosticirali štiri leta pozneje, ko je tudi začela jemati zdravila proti epilepsiji. Zaradi napadov so se njeni vrstniki velikokrat šalili na njen račun, a so ji bili kljub temu v veliko oporo.

Ali cepivo proti novi gripi res povzroča narkolepsijo?
Potem ko je Svetovna zdravstvena organizacija sporočila, da bi lahko cepivo proti novi gripi, ki ga uporabljamo tudi pri nas, povzročalo narkolepsijo, so o možni povezavi spregovorili tudi v ljubljanskem Kliničnem centru. Pravijo, da bi povezava lahko obstajala, vendar bodo potrebne še dodatne preiskave.

Po zdravje k čebelarjem
Čebelji produkti zasedajo prestol med domačimi zdravili že tisočletja. Po najbolj poznanem pridelku čebel medu brez pomisleka sežemo tudi danes, še posebej, ko nas boli grlo. Izjemno zdravilni pa so tudi drugi manj poznani.

Vse, kar morate vedeti o infarktu
Do infarkta običajno pride, ko krvni strdek blokira pretok krvi do srca in povzroči zastoj. Po njem si popolnoma opomore zgolj pet odstotkov ljudi, zato je nevarnost treba zaznati pravočasno!

Odkrijte raka materničnega vratu pravočasno!
Umrljivost zaradi raka materničnega vratu se je v Sloveniji v zadnjih šestih letih pomembno zmanjšala. Če je v prvem desetletju za to obliko raka umrlo od 40 do 50 žensk, jih je v zadnjih letih od 30 do 40. Vendar pa se je mogoče tej obliki raka s presejalnimi testi popolnoma izogniti!

Zakaj se moški izogibajo zdravnika?
V povprečju ženske živijo 5,1 leta dlje kot moški. Je morda vzrok za to tudi v temu, da se moški izogibajo zdravniku in zavračajo številne preventivne teste, ki bi jim lahko rešili življenje?

'Hvaležna sem za limfom'
Kristina Modic se je pred šestimi leti, pri komaj 33 letih, soočila s šokantno diagnozo – limfomom. Svojo na prvi videz 'smrtno obsodbo' je uspela z obilico poguma in volje spremeniti v pozitivno izkušnjo, to pa ji je vlilo dodatnih moči v boju z rakom.

Pomurci dobili težko pričakovano magnetno resonanco!
Splošna bolnišnica Murska Sobota je bogatejša za novo magnetno resonanco, s katero bo dnevno pregledanih vsaj 13 bolnikov. Del denarja zanjo so pomagali zbrati tudi Pomurci in ljudje iz drugih delov Slovenije, za kar se vodstvo bolnišnice iskreno zahvaljuje.

2-letnica močnejša od raka in paralize
Učenje prvih korakov je eden največjih izzivov za vsakega otroka, za dveletno deklico iz Ravenswaya pa nekaj običajnega. Po dveh hudih diagnozah se je morala učiti hoditi že trikrat.

10-letnik preživel trk vlaka
V avtomobil, v katerem sta bila 10-letni deček in njegov dedek, je trčil vlak. Dečku, ki je utrpel hude poškodbe, so zdravniki pripisali le pet odstotkov možnosti za preživetje, a je presenetljivo okreval.

Novo zdravljenje aortne stenoze
Aortna stenoza ali zožitev aortne zaklopke je najbolj pogosta bolezen srčnih zaklopk v zahodnem svetu, ki je brez zdravljenja usodna. Brez kirurške zamenjave zaklopke bolnik v povprečju namreč ne preživi več kot štiri leta. Težava pa se pojavi pri starejših ljudeh, saj je zanje klasična operacija lahko preveč tvegana.

V UKC LJ letos opravili že 100 rekonstrukcij dojke
Rekonstrukcija dojke s prostim prenosom tkiva iz katerega drugega dela telesa je ena najzahtevnejših operacij, pri kateri sodeluje veliko zdravstvenega osebja. In takšnih rekonstrukcij so letos v ljubljanskem kliničnem centru opravili že 100, na kar so zelo ponosi.

Kritik očital nekoč anoreksični balerini, da je debela
Balerina Jenifer Ringer se je nekoč borila z anoreksijo in kompulzivnim prenajedanjem, a ji je motnje hranjenja uspelo premagati. Ker je balet njen poklic in ker so treningi naporni, je 37-letna balerina še vedno precej suha. A kritik New York Timesa jo je kljub temu označil za nekoliko debelo.