ki vztraja

Zakaj se pojavijo bolečine v vratu?
Bolečine v vratu so v sodobnem življenju vedno bolj pogoste. Strokovno jim pravimo cervikalgija. Lahko trajajo od nekaj dni do nekaj let, odvisno od vzroka. Najpogostejši vzroki so fizična obremenitev, slaba drža, duševni stres, osteoartritis, spinalna stenoza, hernija diska in druga zdravstvena stanja.

Kronična bolezen je zvezdnico prizadela v najstniških letih
Zvezdnico Danielle Harold je kronična bolezen prizadela že v njenih najstniških letih. Kot je povedala, je v mladosti veliko časa preživela v bolnišnici.

Življenje mu je rešil test za zgodnje odkrivanje raka
Hollywoodski igralec Ben Stiller je razkril, da so mu leta 2014 diagnosticirali raka na prostati in da mu je test za zgodnje odkrivanje rešil življenje.

Kaj povzroča bolečino v hrbtu?
Bolečine v hrbtu so vsaj enkrat doletele že skoraj vsakega odraslega človeka, bodisi zaradi osem urnega sedenja za pisarniško mizo, bodisi zaradi dvigovanja težkih bremen. Omeniti gre, da naj bi bile ženske bolj nagnjene k bolečinam v hrbtu. V nadaljevanju pa predstavljamo nekatere situacije, ko tovrstnih bolečin nikakor ne bi smeli prezreti.

Najpogostejše bolezni in težave požiralnika
Požiralnik je ključni del prebavnega sistema, ki je odgovoren za prenos hrane in tekočine iz ust v želodec. Čeprav pri večini posameznikov brezhibno opravlja svojo funkcijo, lahko nekatere motnje vplivajo na njegovo pravilno delovanje.

Kaj storiti, ko se na zobeh pojavi to?
Zobni absces je vnetje, ki se pojavi v predelu kostnine, ki objema zobno korenino in vodi v nastanek otekline.

Zato ne shujšate, čeprav pazite, kaj jeste
Če ste na dieti z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, s katero mnogi uspešno shujšajo, številka na vaši tehtnici pa vztraja na istem in ne veste zakaj, so tukaj nekateri najpogostejši razlogi.

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?
V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

Kako začeti telovaditi?
Največkrat je najbolj prikladen izgovor dejstvo, da se vsi soočamo s pomanjkanjem časa. Seveda moramo vsi opravljati svojo službo, tako ali drugače poskrbeti za svojo družino, opraviti dodatne obveznosti, za rekreacijo lastnega uma in telesa pa ostane bolj malo časa. Je to res ali je to samo izgovor?

Kako se boriti proti imunskemu staranju?
S starostjo imunski sistem postane manj učinkovit pri spopadanju z okužbami in manj odziven na 'dražljaje' okolja. Hkrati je staranje imunskega sistema povezano s kroničnim vnetjem, kar povečuje tveganje za veliko bolezni in bolezenskih stanj, ki so povezana s starostjo. Kako lahko ohranjamo zdrav imunski sistem in kako se boriti proti imunskemu staranju?

Kdaj postane odvajanje blata skrb vzbujajoče?
Redno odvajanje blata je ključno za dobro zdravje. Zaprtje ali driska sta lahko opozorilo za resnejše težave s prebavo. Vaše blato pri tem razkriva veliko več, kot si mislite. O tem smo se pogovarjali s Tatjano Puc Kous, dr. med. spec, ki je endoskopistka z bogatimi vsestranskimi izkušnjami na področju interne medicine in gastroenterologije.

'Gaslighting' je manipulacija s pomočjo poneumljanja
Ob njem imam občutek, da se mi meša. Ne vem več, kaj je res in kaj si samo domišljam, je pogost stavek osebe, ki v partnerskem odnosu trpi za obliko sistematične in dolgotrajne čustvene manipulacije, ki jo v psihologiji imenujejo tudi 'gaslighting'.

Zakaj pri depresiji pozitivno razmišljanje ne pomaga?
O depresiji je veliko govora, saj gre za eno najpogostejših duševnih motenj sodobnega časa. A kljub ozaveščanju so predstave o tej motnji včasih še vedno napačne, kar lahko posledično vodi tudi v zanikanje težav in pozno iskanje pomoči. V nadaljevanju so izpostavljene ključne informacije, ki jih je pomembno poznati.

4 zgodnji simptomi raka jajčnikov, ki jih mora poznati vsaka ženska
Rak je eden glavnih vzrokov smrti po svetu. Znanstveniki si že dolga leta prizadevajo, da bi odkrili zdravilo, za katero koli obliko raka, in še danes se vsak dan znova naučimo kaj o tej nevarni bolezni. A dokler popolnoma ne razumemo rakavih bolezni, nam lahko življenje reši zgodnje odkrivanje simptomov.

Tanatofobija: izrazit strah pred smrtjo
Smrt, umiranje in zaključek življenja so teme, ob katerih ni prijetno nikomur. Normalno je, da so ob tem prisotni nelagodni občutki in nekaj tesnobe. Pa vendar lahko pri nekaterih osebah razmišljanje o lastni smrti, minljivosti ali procesu umiranja povzroči neobvladljiv strah. V tem primeru govorimo o tanatofobiji.

Odvisnost od spolnosti lahko vodi do hudih težav
Nekateri so še vedno zmotno mnenja, da je odvisnost od spolnosti samo visok libido, ki vodi v večjo željo po spolnosti, s čimer se poistovetijo predvsem moški. A pri spolni odvisnosti gre za vztrajne in stopnjujoče se vzorce spolnega vedenja, pri katerih posameznik vztraja kljub negativnim posledicam, ki se kažejo kot zdravstveno tveganje, finančne težave, razhodi in ločitve ali celo nezakonite aktivnosti.

Ste že slišali za 'naučeno nemoč'?
Pri naučeni nemoči gre za prepričanje, da ni nič v naših rokah, da svet obvladuje nas in ne mi njega in da ne moremo ničesar spremeniti, da bi nam bilo bolje. V tem primeru ponotranjimo vlogo žrtve in pasivnega opazovalca in se vedno znova sklicujemo na to, da »smo rojeni pod nesrečno zvezdo in da tako pač hoče usoda«. Naučena nemoč vpliva na duševno zdravje, odnose in številna druga področja življenja.

Te tvoj/-a prijatelj/-ica ne spoštuje?
Včasih imajo s prepoznavanjem določenih škodljivih vzorcev, ki pridejo z določenimi ljudmi, v določenih odnosih, težave celo odrasli ljudje, kaj šele najstniki. Naslednji znaki vsekakor kažejo, da se nahajaš v odnosu, ki ne temelji na pravem prijateljstvu.

Gašper Kramar: Močna volja te pripelje do pravih rezultatov
Gašper Kramar je spremenil svoj življenjski slog, izgubil več kot sto kilogramov, uspešno prestal prvo operacijo odstranitve odvečne kože in dokazal, da se vse da, če se hoče. To je zgodba o popolni preobrazbi.

Bilka Baloh: Svoj prvi post sem naredila pri 30 letih, ko sem začutila, da moram v svojem življenju nekaj korenito spremeniti.
Bilka Baloh, neodvisna raziskovalka zdrave in uravnotežene prehrane, strokovnjakinja za varno razstrupljanje telesa z dolgoletnimi izkušnjami, mentorica in terapevtka za zdravo prehrano, je tik pred izdajo svoje nove knjige 'Post, seme zdravja', z nami govorila o tem, kdaj se je prvič odločila za razstrupljanje, kako sama vidi poplavo najrazličnejših diet, pojasnila pa nam je tudi to, kakšen mora biti post in da se ga nihče ne bi smel lotiti brez nadzora mentorja. "Post mora biti nežen, neagresiven, ne smemo občutiti lakote, predvsem pa se moramo počutiti varne," pravi Bilka in poudarja, da mora biti po postu postopno in previdno tudi uvajanje nazaj na hrano.

8 psiholoških kompleksov, ki jih je vredno poznati
Kompleksi so osnovniki gradnik naše psihe. Gre za temeljne vzorce čustev, zaznav in želja v našem nezavednem, ki vplivajo na naše življenje. Med najbolj znana zagotovo sodita kompleks manjvrednosti in večvrednosti, ki ju poznamo vsi. Mnogi kompleksi pa so dobili ime tudi po literarnih junakih in grški mitologiji, kot je denimo Ojdipov kompleks. Sicer pa je kompleks psihoanalitični izraz, ki ga obsežneje najdemo v delih Carla Junga in Sigmunda Freuda.

Tipi ljudi, ki jih v življenju ne potrebujete
Ste v življenju kdaj delali inventuro prijateljstva? Podobno kot pri partnerskem odnosu gre tudi v tem primeru za pregled, kakšni ljudje vas v življenju obkrožajo. Navdihujoči, spodbudni, takšni, ob katerih lahko rastete in na katere se lahko vedno zanesete? Ali pa morda takšni, ki vam jemljejo energijo, vas ne upoštevajo in ob katerih sploh niste slišani. Četudi so sliši nenavadno, se tudi v prijateljstvu lahko ujamemo v vrtinec nefunkcionalnih odnosov, ki več kot dajejo, jemljejo. Tokrat izpostavljamo 7 tipov ljudi, ki jih je zavoljo lastnega ravnovesja bolje imeti na razdalji.

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj
Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Znaki, da partnerski odnos umira
Partnerski odnos je nekaj fluidnega. So trenutki, ko se cedita med in mleko in je vse ena sama harmonija čutenj. So pa tudi obdobja neizmernih razočaranj, težjih konfliktov in brezupnih misli: ’Ali je to res to, kar si zaslužim?’ Vzponi in padci, zatišja in strasti – vsak odnos je izziv in v vsakega moramo dati celega sebe, če si želimo, da ta tudi uspe.

Kaj pomeni občutek kovinskega okusa v ustih?
Kovinski okus v ustih ali parageusia se lahko pojavi zaradi popolnoma nedolžnih razlogov, lahko pa predstavlja resnejše zdravstvene težave. Zagotovo pa kovinski okus v ustih predstavlja neprijeten občutek in lahko vztraja več tednov ali mesecev, zato si v spodnjih vrsticah preberite o možnih vzrokih, ki ga povzročajo.

Kaj ugotovimo, če primerjamo koronavirus s sezonsko gripo?
Vsak virus ima svojo inkubacijsko dobo in rok trajanja. Kadar se pojavi, zboli veliko ljudi, vendar s časoma izzveni. Kako dolgo bo trajala epidemija, je odvisno od ljudi, ki so ga preboleli, in ljudi, ki se lahko okužijo. Tako naj bi bilo tudi s koronavirusom, trdijo strokovnjaki.

Dokaz, da nikoli ni prepozno za velike življenjske spremembe
Se še spomnite zabavne angleške nanizanke Superbabica, v kateri je starejša gospa v slogu super junakov po zaužitju super napitka redno obračunavala z zlikovci vseh vrst? No, tokrat vam bomo predstavili zgodbo o drugačni, a čisto pravi superbabici, ki prihaja iz Kanade.

Vse kar moraš vedeti o anksioznosti
Te pogosto skrbi in se ti zdi, da so stvari ušle izpod nadzora? Se ti zdi, da nisi dovolj dober/a, četudi se močno trudiš? Se ti ne ljubi ven in med vrstnike? Raje ostaneš doma?

Kolikokrat na dan odvajate blato?
Hitra prebava je temelj našega zdravja in dobrega počutja. Zaužita hrana se na ta način hitro predela na posamezne dele, absorbira, nas gradi ter nam daje potrebno energijo. Obstajajo določene smernice, kako pogosto je najbolj optimalno odvajati blato in kaj storiti, če v blatu opazimo različne spremembe. Preverite jih.

Prepoznajte znake, ko morate na pregled k zdravniku!
Ste vedeli, da z vsakim kašljanjem in kihanjem v okolico posameznik izloči več kot 10 tisoč kapljic? Če ima prehlad ali gripo, lahko vsaka vsebuje okoli sto virusov. Ko zbolimo, je zato za vse bolje, da ostanemo doma, pravi specialistka družinske medicine prim. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med. Povprašali smo jo, kaj je dobro vedeti o prehladu in gripi.