kisla

Dieta pri gastroezofagealni refluksni bolezni: živila, ki pomagajo pri refluksu kisline
Nič nenavadnega ni, če se občasno pojavi refluks kisline (zgaga), vendar nekateri ljudje trpijo zaradi pekočega občutka, napihnjenosti in riganja skoraj vsakič, ko jedo. Približno 20 % prebivalstva ima gastroezofagealno refluksno bolezen (GERB), kronično stanje refluksa kisline, ki ga diagnosticira zdravnik.

5 simptomov trebušne gripe
Trebušna gripa, virusni gastroenteritis, je virusna okužba v vašem prebavnem sistemu. Povzroča gastrointestinalne simptome, kot sta bruhanje in driska. Običajno je kratkotrajna, vendar je lahko zelo nalezljhttps://start.24ur.com/sites/10010/articlesiva.

Tega ne delajte, ko vas boli grlo
Vneto grlo lahko postane še bolj boleče, če jeste točno določeno hrano. Poglejmo si, katerim živilom se je ob bolečem grlu bolje izogibati.

Kaj se zgodi, če pojeste plesen?
Da povemo že na začetku: plesnivo hrano je najboljše, v vsakem primeru in vedno, zavreči. Ne, ne pomaga, če živilo samo obrežete in pojeste preostali del.

Kaj vse lahko povzroča zgago?
Kaj povzroča vračanje želodčne kisline v požiralnik? Preverite v nadaljevanju.

Zimska hrana za toploto in energijo: katere jedi grejejo telo in dušo?
Ko zima pritisne z mrazom in krajšimi dnevi, se naravno obrnejo naši apetiti in želje. Iskreno hrepenimo po jedeh, ki nas ogrejejo, napolnijo z energijo in potolažijo. Zimska hrana je pogosto povezana z udobjem in toplino – to so jedi, ki niso le okusne, ampak so tudi hranljive in polne sestavin, ki nas podprejo skozi hladne mesece. V tem članku bomo raziskali, katere jedi nam lahko pomagajo, da bomo zdravi, siti in srečni tudi v najhladnejših dneh zime.

Naravni probiotik za močan imunski sistem in zdravo črevesje
Kislo zelje je ena najbolj prepoznavnih tradicionalnih jedi, ki se ponaša z bogato zgodovino in osupljivimi zdravstvenimi prednostmi. V hladnih mesecih, ko je telo najbolj izpostavljeno prehladom in okužbam, kislo zelje ponuja naravno rešitev za krepitev imunskega sistema in zdravje prebave. Poleg tega je zaradi svoje bogate hranilne vrednosti prava superhrana, ki jo je vredno vključiti v vsakodnevno prehrano.

Kaj jesti po odstranitvi modrostnih zob?
Pravilna prehrana lahko bistveno vpliva na proces celjenja po operaciji. Vaš zobozdravnik vam bo dal natančna priporočila glede prehrane za zagotovitev učinkovitega zdravljenja, v nadaljevanju pa si vseeno lahko preberete splošna priporočila za prehrano po odstranitvi modrostnega zoba.

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga pri bolečem grlu
Verjetno ne bi nikoli ugotovili, da bojda lahko pitje soka kislih kumaric in žlice medu ter zelo sladkega čaja pomaga pri bolečem grlu. Poglejmo si, zakaj.

Kako prehrana vpliva na zdravje vaših zob?
Zdrava prehrana je ključni del splošnega zdravja, vključno z zdravjem zob in dlesni. Naši zobje in dlesni potrebujejo hranila za pravilno delovanje, rast ter obnovo, medtem ko določena živila lahko povzročijo škodo, če jih uživamo v prekomernih količinah.

Ko je govora o zdravju mehurja, še vedno radi verjamemo v mite
O mehurju in njegovemu zdravju še vedno obstajajo miti, v katere je čas, da prenehamo verjeti.

Ne umivajte si zob, če se zgodi to
Kdaj, zakaj in v katerih primerih je poseganje po zobni ščetki celo odsvetovano?

Zakaj pride do občutljivosti zob?
Občutljivost zob lahko občutimo bodisi ob uživanju vroče ali hladne pijače, sladke ali kisle hrane in celo pri globokem vdihu hladnega zraka. Bolečina sega od ostre in nenadne do globoke in rahle. Zdravljenje občutljivih zob vključuje fluorid, zobno pasto za desenzibilizacijo in zdravljenje zob.

9 znakov, da vam primanjkuje beljakovin
Naše mišice, notranji organi in tkiva so sestavljene iz beljakovin. Beljakovine so tako ene najpomembnejših sestavin našega telesa. Gre za dolgoverižne aminokisline, ki so pomembne za rast, razvoj in ohranjanje telesnih funkcij. Preverite, ali vam jih primanjkuje.

To se zgodi, če si preveč umivate zobe
Morda pridno skrbite za svoje zobe s ščetkanjem in nitkanjem po vsakem obroku ali malici. Pa vendar je treba poudariti –prepogosto ščetkanje in nitkanje nikakor nista koristna za zdravje naših zob.

Katera zdravila lahko povzročajo zgago?
Zdravila so tu, da olajšajo marsikatero zdravstveno težavo, včasih pa lahko predvsem pri dolgotrajnem jemanju sprožijo zgago.

11 razlogov za bolečino v zobeh
Bolečina v zobeh ne pomeni vedno, da je s samim zobom nekaj narobe ali pa da konkretno potrebujete kakšno zalivko. Poglejmo si najpogostejše razloge za bolečino v zobeh.

To bi morali jesti v vročih poletnih dneh
Poleti se naša vsakodnevna rutina spremeni. Dnevi so daljši, vzdušje na delovnem mestu je bolj sproščeno, naš urnik pa manj natrpan. Večina si privošči teden ali dva dopusta, kjer gibanje, kot smo ga vajeni doma, ni v prvem planu. Vse te spremembe zaznava tudi naš organizem, še posebej burno pa se lahko nanje odzove prebava. Prav zato je pomembno, da tudi v poletnih dneh skrbimo za uravnoteženo in zdravo prehrano, s poudarkom na vlakninah in probiotikih.

To se zgodi, če prenehamo piti kavo
Pitje kave ni tako nezdravo, kot misli mnogo ljudi, vsekakor pa je res, da so lahko škodljive prevelike količine. Če ste se odločili, da prenehate s pitjem kave, predstavljamo, kaj se dogodi v našem telesu.

Kdaj bi morali poseči po lahko prebavljivi hrani?
Simptomi prebavnih težav vključujejo refluks kisline, napenjanje ali bolečine v trebuhu.

Kje se začne prebava?
Prebavni sistem je eden najbolj osupljivih in kompleksnih sistemov v našem telesu, ki omogoča razgradnjo hrane v hranila, potrebna za delovanje našega telesa in celic. Od trenutka, ko hrano zaužijemo, do trenutka, ko se preostanki izločijo iz telesa, prebavni sistem izvaja številne natančno usklajene mehanizme.

8 načinov, kako lahko dvignete raven dopamina in izboljšate razpoloženje
Ko je v naših možganih več dopamina, smo boljše volje, imamo več energije, smo bolj osredotočeni na to, kar delamo, imamo več motivacije, lažje razmišljamo in imamo več domišljije. Obstajajo načini, kako lahko to dosežemo in s tem izboljšamo svoje življenje.

Potenje je lahko znak Freyevega sindroma
Freyev sindrom je redka motnja, ki se najpogosteje pojavi kot posledica operacije v predelu ob obušesnih žlezah. Parotidne žleze so največje žleze slinavke v telesu, ki se nahajajo tik pod ušesi na obeh straneh obraza.

10 nasvetov za prehrano, če vas muči refluks
Refluksna bolezen ali gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) je stanje, pri katerem se želodčna vsebina vrača v požiralnik, kar povzroča neprijetne simptome, kot so zgaga, pekoč občutek v prsnem košu, kisli okus v ustih in težave z zaužitjem hrane. Kako konkretno vam lahko pomaga prilagoditev prehrane?

Kako lahko s spremembami življenjskega sloga izboljšamo prebavo?
Zdravniki slabo prebavo pogosto povezujejo z več dejavniki, kot so gastrointestinalna stanja ali stres. Navsezadnje pa je velikokrat lahko kriva naša prehrana, pa tudi sam življenjski slog.

Najslabša hrana, ki jo lahko zaužijemo pred spanjem
Zagotovo ste že opazili, da vas določena hrana bolj ali manj napihuje, določena živila pa lahko denimo zjutraj jeste brez težav, medtem ko vam zvečer povzročajo težave. Poglejmo si, katerih živil ni dobro jesti zvečer.

Idealna hrana za ta letni čas
Fermentirana živila bi lahko označili za idealno zimsko hrano. Najbolj poznamo kislo zelje in repo. Toda fermentiranih živil je še veliko več, tako da lahko res prav vsak najde tista, ki so po njegovem okusu. Z nutricistko smo se pogovarjali, kakšni so pozitivni učinki rednega uživanja takšne hrane.

Hrana, ki je dobra za prebavo
S pravo izbiro hrane in živil lahko pomagamo naši prebavi, da deluje in opravlja svoje delo nemoteno in brez 'zastojev'.

Prehrana pri povišanem holesterolu – na kaj paziti, čemu se izogibati?
Povišan holesterol je ena od najpogostejših težav v sodobni družbi, ki lahko vodi do srčnih bolezni, ateroskleroze in drugih resnih zdravstvenih težav. Vendar pa lahko z uravnoteženo prehrano in spremembo življenjskega sloga zmanjšamo tveganje za bolezni.

Vpliv bolezni GERB na celotno prebavo
Gastroezofagealna refluksna bolezen (v nadaljevanju GERB) je kronično stanje, za katero je značilno vračanje želodčne kisline v požiralnik.