klinični center

Nezadostno delovanje ščitnice
Stara sem 34 let in že dve leti imam probleme s ščitnico.Po terapevtski dozi radioaktivnega joda je stanje takšno:TSH in TSI povišana,FT4 in FT3 znižana. Jemljem Vobenol 1 in pol tablete dnevno.Zanima...

Preekscitacija
Spoštovani dr. Noč! Stara sem 24 lrt in že 3 leta me spremljajo vsakodnevne težave s srcem. Gre za preskok srca, ki je najbolj pogos zvečer oz. takrat, ko sem zares neobremenjena in včasih je motnja ...

Darovalka trupla
Spoštovani! Imam kartico *Sem darovalec* in sem prijavljena kot darovalka trupla v medicinske namene. To sem si uredila že pred cca desetletjem. Zanima me, ali je treba to obnavljati, ali velja do smr...

Izvenmaternična nosečnost
Lep pozdrav!Lansko poletje,ko sva bila s partnerjam na morju sem imela močne bolečine v spodnjem delu trebuha(prav takrat sem imela tudi menstruacijo).Bila sem prepričana da gre za kakšno vnetje ali p...

Povečano število kapilar
Spoštovana! Moja žena ima na nogah težave s kapilarami, ki se širijo. Zanima me kakšen je postopek zdravljenja in kako bi lahko iz druge regije prišla na zdravljenje v Klinični center v Ljubljano (pr...

Parkinsonova bolezen
Sem 41-leten moški z ugotovljeno idiopatsko Parkinsonovo boleznijo. Bolezen so ugotovili, ko sem bil 10.02.1998 poslan na Klinični center v Ljubljani. Že približno 3 leta prej sem opažal, da se mi obč...

Defekt atrijskega septuma
Najprej Vas lepo pozdravljam,hkrati pa bi Vam rada zastavila nekaj vprašanj. Stara sem 25 let in imam prirojeno srčno napako velik ASD tip secundum,ki zaradi svoje velikosti ni primeren za perkutano ...

Popoškodbena epilepsija
Lep pozdrav! 13.8.2002 sem imel nesrečo pri kateri sem si močno poškodoval glavo.Nekaj sekund sem bil v nezavesti in imel močne krče, nato pa so me peljali v klinični center kjer sem imel "osteoplast...

Ana Lukner Roljič odkrito o mamini bolezni
“Ko me kdo vpraša, če imam kakšno željo, pomislim, da bi si želela le še pet minut pogovora z njo.” Ana Lukner Roljič govori o svoji mami, ki je pred devetimi leti zbolela za demenco. Bolezen je hitro napredovala in kmalu se ni več zavedala sveta okrog sebe. Ana je bila navajena, da se veliko pogovarjata. Vedno je cenila njen nasvet. A nenadoma mame zanj ni več mogla prositi. Spremljati, kako starš postaja vse bolj odsoten in si ne more več zapomniti niti tvojega imena, pa je zelo boleče.

Teh 7 služb ima najvišjo stopnjo samomorov
Ameriški raziskovalni Center za nadzor in preprečevanje bolezni je sestavil seznam poklicev, kjer je najvišja stopnja samomorov med zaposlenimi. Zanimivo se je izkazalo, da gre za različne poklice glede na spol.

Maščoba okrog trebuha? Ali delate to napako?
Maščoba okrog trebuha še zdaleč ni samo estetska težava, čeprav morda na prvi pogled tako deluje. Lahko vpliva na krvni tlak, sladkor in holesterol ter v telesu spodbuja vnetne procese, ki lahko ravno tako vodijo v bolezni. Toda pojdimo sedaj h glavnemu vprašanju: zakaj se je ne morete znebiti?

'Kljub temu da se ti je svet obrnil na glavo, ga lahko počasi obrneš nazaj in živiš naprej'
Danes 39-leten Boris Plantan je bil v osmem razredu osnovne šole, ko je izvedel, da ima tumor v možganih. Do takrat je bil zagret igralec ragbija. Fant, ki je cele dneve preživel na igrišču, a bil kljub temu odličnjak. Naenkrat pa se je marsikaj spremenilo.

Odkrili, da stres zmanjšuje blagodejnost zdravih maščob
Jeste zdrave maščobe? To koristi vašemu zdravju. A samo – ko niste v stresu, ugotavljajo Američani. Stres zmanjšuje pozitivne učinke zdravih maščob. Ni pa to izgovor, da se v stresnih obdobjih začnete prehranjevati nezdravo.

S kako nevarnim rakom se spopada Rebeka Dremelj?
Potem ko je pevka Rebeka Dremelj v čustvenem sporočilu na Facebooku zapisala, da se spopada z rakom na ščitnici in pojasnila, da je že prestala operacijo – čakata jo še terapija in okrevanje – smo preverili, kako nevarna je pravzaprav ta bolezen.

Nova zdravstvena reforma in krajše čakalne vrste?!
Na področju zdravstva se letos pričakujeta priprava zdravstvene reforme in pospešeno skrajševanje čakalnih vrst. Prav tako se obeta zamenjava v vodstvu javne zdravstvene blagajne, na področju investicij pa odpiranje urgentnih centrov po celotni državi.

V zakonu je uživala vsega šest dni
Paul in Donna sta kar devet let sanjala o poroki v tujini, nato pa sta za načrtovanje porabila vsega 24 ur. Poročila sta se v bolnišnici, v zakonu pa sta lahko uživala le šest dni. Donno je nato namreč izdalo srce.

Oglejte si prve lepotne operacije na svetu
Pravi preporod plastične kirurgije se je zgodil ob koncu prve svetovne vojne, ki je za sabo pustila množico iznakaženih vojakov. Eden glavnih kirurgov, ki je takrat zaslovel s svojim delom, je bil sir Harold Gilles, ki danes velja za očeta moderne plastične kirurgije. Poglejte si nekaj njegovih prvih dosežkov, ki so se zapisali v zgodovino medicine.

Pravočasno prepoznajte možgansko kap
V Sloveniji za možgansko kapjo zboli okoli 4200 ljudi na leto, bolnikov po možganski kapi pa je pri nas okoli 40.000. Če bolnik z možgansko kapjo prejme hitro in takojšnje zdravljenje, so možnosti preživetja večje, poleg tega lahko utrpi manj posledic. Tako je pomembno, da prepoznate prve simptome kapi.

Kako reagirati, če padete na ledu?
Iz ljubljanskega kliničnega centra so sporočili, da se je od ponedeljka število pacientov, ki so jim morali pomagati, ker so padli na ledu, strmo povečalo. Zaradi tega smo dr. Matjaža Veselka vprašali, kako reagirati, če padec doleti tudi nas.

VIDEO: Poglejte si operacijo, s katero so zdravili opečene v balonarski nesreči
Kar sedem udeležencev balonarske nesreče je utrpelo tako hude opekline, da so potrebovali zahtevno in drago kirurško zdravljenje. Kako je to potekalo, nam je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za plastično kirurgijo in opekline prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med.

Prim. mag. Tanja Gržetić - Romčević, dr. med.
Pulmologinja, ki se med drugim ukvarja tudi s speleoterapijo – rehabilitacijo kroničnih pljučnih bolnikov v posebnih klimatskih pogojih. Bolniki se v času rehabilitacije zadržujejo v podzemni kraški jami.

Življenje so mu rešila jetra neznanca
Pred dvema letoma je takrat 34-letni Aleksander zaradi pljučne embolije pristal na urgenci ljubljanskega kliničnega centra. Zaradi zapletov pri bolezni so mu začela odpovedovati jetra in če ne bi bilo 42-letnega Nemca, ki je bil darovalec organov, danes tudi Aleksandra ne bi bilo več med nami.

Uživa le njeno mleko!
Curtis, strastni pisatelj bloga, si je zadal dokaj nenavadno nalogo. Odločil se je preveriti, koliko časa bo zdržal na bizarni dieti, med katero bo užival zgolj ženino mleko.

V Mariboru prvi izvedli dva nova posega
Na Univerzitetnem kliničnem centru Maribor so prvi v Sloveniji in jugovzhodni Evropi izvedli poseg balonske sinusoplastike in prvi pri nas odstranili tumor možganskih ovojnic skozi nos.

Petra Štrus, dr. med.
Specializantka otroške in mladostniške psihiatrije, ki se ukvarja z zdravljenjem s pomočjo živali.

Andrej Sirnik, dipl.inž.rad.
Andrej Sirnik je diplomirani inženir radiologije, specializiran za opravljanje preiskav na novejših radioloških tehnologijah (CT, MR).

Pediatrično kliniko obiskale legende NBA lige
Na Pediatrični kliniki v Ljubljani je bilo še kako veselo. Bolne otroke so namreč obiskale košarkarske legende Boštjan Nachbar, Vlado Divac, Dalibor Bagarić in drugi, ki so se z otroci igrali in z njimi nekajkrat vrgli tudi na koš.

Na operaciji z anesteziologi
Čeprav ob besedi anesteziolog večinoma pomislimo na operacijo in narkozo, pa je njegovo delo veliko bolj pestro in razgibano. Da bi preverili, kako poteka dan anesteziologa, smo se odpravili v ljubljanski klinični center.

V UKCL odprli vrata južnega dela kardiološkega oddelka
Z odprtjem južnega dela Kliničnega oddelka za kardiologijo Interne klinike so v ljubljanskem Kliničnem centru pridobili 32 postelj. To bo razbremenilo delo na oddelku ter občutno skrajšalo čakalne dobe na invazivne preiskave, pravijo v Kliničnem centru.

V UKC LJ dobili sodoben simulacijski center
V ljubljanskem kliničnem centru so bogatejši za sodoben simulacijski center, namenjen izobraževanju in usposabljanju vseh zdravstvenih profilov.