klop

Poznate nevarno bolezen, ki jo povzročajo?
Toplega vremena se razveselimo vsi, tudi klopi. Zdravniki zato opozarjajo, da ste v primeru, da v naravi preživite veliko časa, v nevarnosti, da zbolite za zelo hudo boleznijo, ki marsikomu povsem spremeni življenje – klopnim meningoencefalitisom.

Le kaj bo razkrila genetska analiza?
Pred osmimi leti sta v istem letu mati in oče 32-letne Tine Cigale zbolela za rakom. Mati se je borila z rakom dojke in ga uspešno premagala, bitko z rakom trebušne slinavke pa je izgubil njen oče. Njuna bolezen jo je takrat izjemno pretresla.

Kaj o njem povedo fotografije na Facebooku?
Spoznali ste novega moškega, zdaj pa se sprašujete, ali bi lahko postal vaš potencialni partner. Seveda ste ga dodali na Facebooku. Kako vam lahko torej na to vprašanje odgovorijo njegove fotografije?

Zavarujte se pred klopnemu meningoencefalitisu!
Jesensko in zimsko obdobje je najbolj primeren čas za cepljenje proti zelo nevarnemu klopnemu meningoencefalitisu. Vedite, da Slovenija sodi med države z najvišjo stopnjo razširjenosti te bolezni.

Zaščitite se pred klopi!
Klopi, ki na nas predvsem v toplejših mesecih nenehno prežijo med sprehodom ali aktivnostmi v naravi, so izjemno nevarni. Do česa lahko pride zaradi ugriza okuženega klopa in kako se zavarovati pred njimi, nam je pojasnil predstojnik infekcijske klinike prof. dr. Franc Strle.

Se gibljete v naravi? Učinkovito se zaščitite pred klopi!
Številni preživljajo svoj delovni ali prosti čas v naravi: na travnikih, vrtovih, v gozdovih, parkih, sadovnjakih, vinogradih, poljih ... In prav tam na nas prežijo tudi klopi, prenašalci nevarnih nalezljivih bolezni.

Jesen je pravi čas za cepljenje proti klopnemu meningitisu
V UKC Ljubljana opozarjajo, da je prav jesenski čas najprimernejši za začetek cepljenja proti nevarnim klopnim meningoencefalitisom. Da bo zaščita res učinkovita, se je treba najprej cepiti s tremi odmerki cepiva, nato pa s posameznim poživitvenim odmerkom na tri do pet let.

Kaj vse je lahko krivo za slabši sluh?
Hrup pa tudi bolezni, kot so ošpice, herpes zoster, mumps, diabetes ali možganska kap, lahko povzročijo okvare sluha. Temu seznamu pa so strokovnjaki v zadnjem času pripisali še mnoge druge nevarnosti – denimo pasivno kajenje ali uživanje viagre.

170-kilogramska babica shujšala, ker se je kavč zlomil pod njeno težo
50-letna Tracee je tehtala 170 kilogramov. Bila je tako obilna, da je komaj hodila in da ji je moral mož striči nohte na nogah. Ko pa se je nekega dne kavč, na katerega je sedla, zlomila pod njeno težo, se je odločila, da je čas, da enkrat za vselej opravi z debelostjo.

Moški, izoblikujte si čvrste prsne mišice
Moške prsi so posledica debelosti ali pa zdravstvenega stanja, ki mu pravimo ginekomastija. Z veliko vadbe in manj hrane se prsi, ki so posledica debelosti, lahko znebite, če gre za zdravstveno težavo, pa vam lahko pomaga zdravnik.

Sama si je naredila carski rez!
Čeprav je vsak porod nekaj posebnega in čarobnega, so nekateri porodi zares nenavadni. Poleg zgodbe ženske, ki si je carski rez naredila kar sama doma z nožem, vam predstavljamo še nekaj nenavadnih porodnih zgodbic.

Kako se ubraniti nevarnih klopov?
Klopi povzročajo številne bolezni, najbolj pogosti sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Dlje časa kot ostane parazit prisesan na vas, več je možnosti, da vas okuži. Sicer pa se lahko pred klopi zavarujete z ustreznimi oblačili in uporabo sredstev proti mrčesu.

Zaščitite se proti klopnemu meningoencefalitisu
''Ko vidim bolnike s klopnim meningoencefalitisom, mi niti na kraj pameti ne pade, da se ne bi cepil. Tako se tudi svojci bolnikov navadno odločijo za cepljenje. Zakaj ne bi preprečili bolezni, če imamo to možnost,'' pove predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. France Strle iz UKC LJ.

Nikar prehlajeni v savno
Savna izjemno dobro vpliva na naše počutje, krepi krvni obtok in imunski sistem. A le, ko smo zdravi. Če smo prehlajeni, je učinek ravno obraten. V času infekcijskega obolenja je namreč organizem močno obremenjen, visoke temperature v savni pa lahko obremenitev še dodatno povečajo.

Prepoznajte simptome klopnega meningitisa
Sončne jesenske dni marsikdo preživlja v naravi, kjer pa na nas še vedno prežijo klopi. Največ jih najdemo do nadmorske višine 600 metrov, aktivni pa so na temperaturi, višji od sedem stopinj Celzija. Z ugrizom lahko povzročijo številne nevšečnosti – med drugim tudi klopni meningitis.

Kaj početi z golim moškim?
Ste najprej pomislili na seks? No, verjeli ali ne, tudi druge stvari se da početi z golim moškim. Pregledate ga lahko od glave do pet in ste pozorni na kakršne koli nenavadne telesne spremembe, ki bi lahko bile celo znak resnejše bolezni.

VIDEO: Lucienne prebolela smrtonosno bolezen
Greh bi bil, če jutrišnje sončne nedelje ne bi preživeli v naravi. Vseeno pa vas opozarjamo na nevarnost okuženih klopov, ki prenašajo huda obolenja, med drugim tudi boreliozo. Zgodba žirantke oddaje Slovenija ima talent Lucienne Lončina vas bo gotovo prepričala.

'Tudi zdravniki smo potencialni pacienti!'
Za letošnjega POPovega zdravnika leta ste bralci izbrali infektologa, mag. Branka Šibanca! Ob tej priložnosti smo z njim naredili intervju in izvedeli marsikaj zanimivega, tako o njem kakor tudi o njegovem delu.

Najpogostejši paraziti, ki vas lahko 'pojedo'
Prazniki so končani in večina ljudi se je že vrnila z dopustov. Če ste dopust preživeli v katerem od eksotičnih krajev, pozor! Morda ste s seboj prinesli katerega od parazitov, ki vas lahko 'poje'.

Zdravilni učinki savnanja
Hladni dnevi so kot nalašč za sproščanje v savnah, ki blagodejno vplivajo na naše telo in duha. Med savnanjem se namreč sprostimo in umirimo. Naše telo se razstruplja, dihalne poti se prečistijo, izboljša pa se tudi prekrvavitev kože.

Pazite se nevarne bakterijske bolezni!
Borelioza je bakterijska bolezen, ki jo prenaša klop. Zanjo, za razliko od klopnega meningitisa, nimamo cepiva. Zato je zaščita pred odhodom v naravo nujna. Kako se zaščititi in ukrepati ob morebitni okužbi, nam je razložil infektolog dr. Branko Šibanc.

VIDEO: Kako se zavarujete pred klopnim meningitisom?
Topli dnevi so na plan zvabili sprehajalce, pa tudi klope, ki vas lahko okužijo s klopnim meningitisom. Virusno vnetje osrednjega živčevja lahko pusti resne zdravstvene posledice, tudi paralizo. Pred njim se lahko zavarujete s cepljenjem in primerno zaščitno obleko ter repelenti, svetuje infektolog dr. Branko Šibanc.

Imate klopa? Kaj zdaj?
Predvsem ne zganjajte panike! Poiščite pinceto, klopa primite tesno ob koži in previdno izvlečite. Odstranjenega klopa ne zmečkajte, temveč ga odvrzite v koš za gospodinjske odpadke. Za odstranjevanje klopov ne uporabljajte mazil, krem, laka za nohte, petroleja ali česar koli drugega.

Prihaja sezona klopov!
Zdravniki opozarjajo, da se premalo zavedamo, kako nevaren je klopni meningoencefalitis (meningitis), še posebej za majhne otroke. Zato ne smemo pozabiti na pravilno zaščito in pravočasno cepljenje.