koliko

6 stvari, ki se zgodijo, če in ko omejimo sladkor
Za začetek naj povemo, da je pri sladkorju kot pri vseh drugih stvareh v življenju – nič ni nujno slabo, če uživamo v mejah normale. Seveda je govora o zdravem sladkorju, ne toliko o dodanem in umetnem. Kaj se torej zgodi, če tovrstnega sladkorja uživamo preveč, in kaj, ko ga prenehamo uživati?

Manekenka zanikala govorice
Heidi Klum se je znašla v nemilosti uporabnikov družbenih omrežjih, potem ko je njen video sprožil nekoliko drugačen odziv oboževalcev in medijev, kot ga je pričakovala.

Kaj se zgodi, če se v telesu kopiči srebro?
Argirija je redka kožna bolezen, ki se lahko pojavi, če se srebro v telesu kopiči dlje časa.

10 malenkosti, ki bodo lahko vaše zdravje izboljšale v samo eni minuti
Skrb za svoje fizično in duševno zdravje je lahko naporna in dolgotrajna naloga, vendar je vsekakor vredna truda. V nadaljevanju predstavljamo nekaj preprostih malenkosti, ki vam bodo vzele le eno minuto, na vaše telo in duševnost pa bodo vplivale pozitivno.

Zato se redimo
Včasih se nam zdi, da delamo vse prav, toda želenega učinka ni od nikoder, medtem ko smo se neizmerno trudili, a očitno zaman. Zaradi tega smo lahko brezvoljni in se sprašujemo, kako je mogoče, da tehtnica kaže več in ne manj. Mogoče smo rekli NE banjici sladoleda, čipsu, čokoladi in drugim pregreham, ampak nič ni pomagalo. Ali ima potem še smisel, da se sploh trudimo? Zakaj se ne bi tokrat raje vprašali, kaj delamo narobe, da nikakor ne pridemo do pravih rezultatov.

8 mitov o zaščiti pred soncem
Vsako leto poudarjamo pomen zaščite pred soncem, a nekateri ljudje še vedno ne verjamejo dejstvom. Koža je naš največji organ, ustrezna zaščita pred soncem pa je bistvenega pomena za zdravje kože, tudi in predvsem zato, da bi preprečili kožnega raka.

Lahko zveza s starejšim moškim uspe?
"Ali veš, da ima Kristina kar 15 let starejšega! Misliš, da jima lahko uspe?" "Ne verjamem, saj bi ji lahko bil 'fotr'." Takšni komentarji se pojavljajo skorajda vsakič, ko beseda nanese na večjo starostno razliko v partnerskem odnosu. A dejstvo je, da razmerje s starejšim oz. zrelejšim moškim ni nič manj uspešno, če oba partnerja delita podobne življenjske vrednote, sta složna v pričakovanjih, željah in načrtih za prihodnost.

Najpogostejši miti o pljučnem raku
Pljučni rak je v svetu zelo razširjen. Leta 2020 naj bi bil drugi najpogostejši rak za rakom dojke z 2,21 milijona bolnikov. Z njim je povezanih veliko mitov, med drugim na primer ta, da za rakom na pljučih zbolijo samo kadilci ali da za bolnike, ki trpijo za to vrsto raka, ni rešitve. Poglejmo si še nekaj najpogostejših mitov o pljučnem raku.

5 pravil, ki jih morate upoštevati, ko je vroče
Resda je pravo poletje vroče, a to ne pomeni, da vročina, če se ji pretirano izpostavljamo oziroma je že sama po sebi ekstremna, ne more predstavljati nevarnosti. Ko je vroče, je treba upoštevati nekaj naslednjih nasvetov.

Kakšen je vpliv alkohola na telesno aktivnost in pripravljenost?
Kako alkohol vpliva na fizično dejavnost – ima pozitivne ali negativne vplive? Kdaj in koliko alkohola je priporočljivo, če si želimo biti fizično aktivni in si želimo imeti primerno in ustrezno kondicijo? Vse v povezavi s tem v nadaljevanju.

Pri katerih bolezenskih stanjih hujšanje predstavlja težavo?
Telovadite in pridno ter zdravo jeste, številka na tehtnici in sama podoba v ogledalu pa ne kažeta napredka. Zakaj in kdaj prihaja do tega?

Sladilo v gaziranih pijačah potencialno rakotvorno
Svetovna zdravstvena organizacija je v novih smernicah opozorila na dodajanje sladil brez sladkorja. Umetno sladilo, uporabljeno v tisočih izdelkih, naj bi bilo označeno kot 'morebitno rakotvorno za ljudi'.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Živila, ki so bogata z omega 3 maščobnimi kislinami
Ne uživate radi rib in morske hrane? Pomembne omega 3 maščobne kisline lahko v telo pridobite tudi z naslednjimi živili, a stroka pri tem jasno poudarja – največ omenjenih maščobnih kislin najdemo prav v ribah in ribjem olju.

Disfagija ali motnje požiranja: vzroki in načini zdravljenja
Disfagija je pogosta težava in pogosto povzroča skrbi. Na srečo je stanje resno le pri manjšem številu bolnikov.

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu
Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Pripravljeni na TEP: Nasveti in priporočila za pripravo na operacijo
Menjava kolena ali kolka, znana tudi kot totalna endoproteza (TEP), je kirurški postopek, ki se izvaja za lajšanje bolečine in izboljšanje mobilnosti pri ljudeh z obolenjem sklepov. Po operaciji je ključnega pomena, da se sledi določenim nasvetom in priporočilom za čim boljše okrevanje in uspešno rehabilitacijo. V tem članku bo predstavljenih nekaj koristnih nasvetov po menjavi kolena ali kolka.

Najboljše beljakovine za vaše telo
Beljakovine so ključne za izgradnjo mišične mase, ohranjanje občutka sitosti in izgubo odvečnih kilogramov. A po podatkih nove raziskave, objavljene v reviji Applied Physilogy, Nutrition and Metabolism, ni tako pomembno, koliko beljakovin pojeste, kot iz katerih živil jih prejemate. Predstavljamo vam nekaj najbolj zdravih virov beljakovin.

Nevarno stanje, s katerim se spopada vedno več Slovencev
Sladkorni bolniki imajo v krvi previsoko koncentracijo glukoze, zato jo morajo ves čas spremljati in uravnavati. To je bolezen, na katero ne morejo kar tako pozabiti, saj nanjo pomislijo večkrat na dan, vse življenje. Mnogim to predstavlja veliko breme, a obstajajo načini, ki lahko olajšajo bolnikov vsakdan.

Novo zdravilo za pljučnega raka naj bi zmanjšalo tveganje smrti za polovico
Raziskave kažejo, da jemanje zdravila osimertinib enkrat na dan po operaciji zmanjša možnost smrti bolnikov za 51 %.

Kaj se zgodi z našim telesom, ko smo dehidrirani?
Voda je esencialna in nujno potrebna za človekovo življenje. Predstavlja 50–70 % naše telesne teže in je ključnega pomena za večino telesnih funkcij. Ste se kdaj vprašali, kaj se dogaja z našim telesom, ko smo dehidrirani?

Vsak drugi Slovenec bi lahko imel suhe oči
Če ste se že zjutraj zbudili z občutkom peska v očeh, ste po veliki verjetnosti pomislili, da se bo ta neprijetnost čez dan izzvenela. Žal se dostikrat izkaže, da temu ni tako. Tekom dneva se stanje namreč kaj hitro lahko poslabša in pride do pekočega občutka in zbadanja, v očeh vas srbi in občutek imate, da so utrujene.

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?
Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

Resnica o hrani z negativnimi kalorijami
Živila z negativnimi kalorijami naj bi porabila več energije za prebavo. Ali ta živila res obstajajo ali je to le mit?

Vsebina in kakovost nad všečki in ogledi?
Si kdaj pomislil, kaj objavljaš, koliko objavljaš in katere trenutke tvojega življenja je pravzaprav primerno deliti na družbenih omrežjih, posebej če imaš odprt profil? Zakaj je pomembno, da gledamo na vsebino in kakovost le-te ter se ne zmenimo za všečke in oglede? Vsak, ki je že uspešen v tej smeri – mislimo v smeri vplivništva in 'uspeha' na družbenih omrežjih – ti bo povedal enako, ker na dolgi rok je tisto, kar šteje, avtentičnost. Več o tem je tokrat spregovoril naš Oskar. Več v sveži vsebini.

5 nasvetov, ki vam bodo pomagali, da boste jedli počasneje
Vse hitrejši življenjski tempo, hočemo ali nočemo, vpliva tudi na naš način prehranjevanja, kar pomeni, da mnogokrat jemo v naglici. Zaradi tega imamo lahko veliko nepotrebnih težav: od slabše prebave, prenajedanja do pridobivanja telesne teže. Če smo le malo bolj pozorni, kaj in kako jemo, bomo že veliko naredili za svojo prebavo, hkrati pa bomo izboljšali tudi svoje počutje. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, zaradi katerih boste zagotovo jedli bolj počasi.

S temi navadami lahko upočasnimo biološko staranje
Staranje je del življenja in temu se ne moremo izogniti. Lahko pa z dejanji, prehrano in gibanjem ohranjamo mladost in predvsem vplivamo na zdravje in dobro počutje. V nadaljevanju najdete nekaj preprostih navad, ki jih lahko vnesete v svoj vsakdan in tako kljub staranju ohranjate svojo kondicijo in zdravje.

Najpogostejše napake, ki jih delamo pri izbiri fakultete
Nikar ne izbirajte faksa na podlagi družbe, ekipe, ljudi, videza fakultete ali podobno.

Kaj je lahko še boljše kot voda za rehidracijo?
Voda je vsekakor najboljša tekočina za vzdrževanje hidratacije telesa, kaj pa, ko pride do dehidracije? Po kateri pijači je dobro takrat poseči?

Vse, kar morate vedeti o socialni anksioznosti
Določena mera nervoze v nekaterih družbenih situacijah je popolnoma normalna. Normalno je denimo, da se počutimo nekoliko živčne, ko gremo na prvi zmenek ali na razgovor za službo.