konca

TECAR terapija za zdravljenje išiasa
Išias je obremenjujoče stanje, pri katerem posameznik občuti bolečino in spremenjeno občutenje preko zadnjice, po zadnjem delu noge do stopala.

Sodobna klinika za zdravljenje bolečin in poškodb
Ste že kdaj občutili bolečino v križu vendar ob pojavu simptomov niste obiskali fizioterapevta?

Respiratorni sincicijski virus (RSV) spet v porastu, Slovenija vodilna po pojavnosti okužb v Evropi
Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) se pojavljajo v jesensko-zimskem času, včasih segajo celo do pomladanskih mesecev. RSV je najpogostejši povzročitelj akutnega brohiolitisa majhnih otrok, pri večjih otrocih in odraslih pa povzroča le blažja prehladna obolenja. Začetek kroženja RSV zaznamo le, če kužnine dihal testiramo na RSV, saj klinična slika okužbe z RSV nima značilnega poteka.

Išias – s sodobno fizioterapijo do zdravega hrbta brez operacije
V svojem življenju je že vsak odrasel človek kdaj začutil bolečino v hrbtu. Kaj je tisto kar razlikuje nenevarno od nevarne bolečine v hrbtu? Se vam je že kdaj zgodilo, da se je vaša bolečina v hrbtu razširila v zadnjico in po nogi navzdol? Vas je "okamenel" strah pred tem "kaj bi te bolečine v hrbtu lahko bile?" in "ali se lahko pozdravijo s fizioterapijo?". Se vam je porodilo vprašanje: "Kako vem, ali imam IŠIAS?" Če želite odkriti resnico, kaj se dogaja z vašim telesom in kako si lahko pomagate sami, boste odgovore na ključna vprašanja našli v nadaljevanju.

Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar. Kako si pomagati?
Prehodi iz različnih življenjskih obdobij so pogosto povezani z določeno mero krize in nič drugače ni na prehodu v upokojitev. Čeprav jo marsikdo nestrpno pričakuje in morda celo leta dela načrte za obdobje, ko bo imel končno več časa zase, pa obstaja verjetnost, da se ob tem pomembnem prehodu pojavi določena psihološka kriza. Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar, ne glede na starost, spol in poklic.

Kdaj je izpadanje las nevarno?
Lasje nam vsem včasih bolj intenzivno izpadajo. Kdaj to vodi v redčenje las oziroma v nastanek pleše ter kdaj je to mogoče popraviti in kdaj ne, nam je razložil dermatolog dr. Borut Žgavec.

Svetovni dan srca: Povišan holesterol je škodljiv za vsakogar
Bolezni srca in ožilja predstavljajo enega glavnih vzrokov smrti v svetu. Zvišan holesterol je, kot poudarjajo pri Združenju kardiologov Slovenije, škodljiv za vsakogar. Veliko lahko naredimo z zdravimi navadami in preventivo.

Organska hrana: Kaj je res in kaj ni?
Hiter življenjski ritem vpliva tudi na naše navade, hkrati pa se vse bolj zavedamo, kakšnega pomena je pestra in uravnotežena prehrana, ki nas lahko ohranja pri močeh, zdrave in vitalne. Mogoče zato niti ni presenetljivo, da se vedno več govori o organski hrani.

8 nasvetov za preprečevanje okužbe mehurja
Okužba mehurja je sila neprijetna zadeva in skoraj vsak jo kdaj doživi, še posebej ženske, ki so že zaradi anatomske zasnove bolj nagnjene k cistitisu (po domače povedano je to prehlajen mehur). Ženska sečnica je namreč v povprečju krajša, hkrati pa leži blizu anusa, kar olajša dostop patogenim mikroorganizmom in s tem se povečajo tudi možnosti za vnetje mehurja.

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?
Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

Histrionična osebnostna motnja: dramatično vedenje, ki vzbuja pozornost
Že izraz histrion, ki pomeni dramatično ali teatralno, nam razkrije, da gre pri histrionični osebnostni motnji za duševno stanje, za katero je značilna izrazita čustvenost in iskanje pozornosti. Te osebe svojo samopodobo gradijo na odobravanju in potrditvi drugih in imajo ogromno potrebo po tem, da so opažene. Motnja se običajno pojavi v obdobju najstništva ali zgodnji odraslosti ter vpliva na odnose in uspešnost pri delu.

32 vprašanj, ki jih lahko postaviš na zmenku, da ne bo neprijetne tišine
Se odpravljate na zmenek, kar vas najbolj skrbi, pa je, da bi zavladala tišina? Ob toliko temah se ni treba bati neprijetne tišine, samo znati moramo postavljati prava vprašanja.

4 zgodnji simptomi raka jajčnikov, ki jih mora poznati vsaka ženska
Rak je eden glavnih vzrokov smrti po svetu. Znanstveniki si že dolga leta prizadevajo, da bi odkrili zdravilo, za katero koli obliko raka, in še danes se vsak dan znova naučimo kaj o tej nevarni bolezni. A dokler popolnoma ne razumemo rakavih bolezni, nam lahko življenje reši zgodnje odkrivanje simptomov.

Znate prepoznati simptome demence?
Demenca je degenerativna bolezen možganov, ki povzroča spremembe v možganskih celicah. Simptomi, ki lahko nakazujejo na demenco in si jih bomo ogledali v nadaljevanju, so motnje spomina, orientacije, razumevanja, učnih sposobnosti, govorjenja, izražanja in mišljenja.

Alergiki, pozor – te aeroalergene rastline največ težav povzročajo marca in aprila
Čeprav so alergije na cvetni prah povezane s pomladjo, lahko alergiki že januarja začenjajo doživljati klasične simptome alergije. Povzročajo pa jih predvsem naslednje rastline.

Kaj je v resnici ljubezen?
Predstav o ljubezni in odnosih je toliko, kolikor je ljudi. Temeljijo lahko na družinskem okolju, v katerem smo odraščali, romanih in filmih, ki ponujajo različna sporočila o ljubezni, ter ostalih nezavednih dejavnikih. A ko je govor o pravi, resnični, usodni ljubezni, ne moremo mimo ideje o sreči do konca svojih dni, kar pogosto kvarno vpliva na oblikovanje zrelih in trajnih partnerskih odnosov. Prav je, da verjamemo v ljubezen, ki je najmočnejša sila življenja, a ne smemo pozabiti, da v partnerskem odnosu ne smemo iskati popolnosti …

6 razlogov, zakaj fant potrebuje 'malo prostora'
To je stavek, ki ga nihče ne želi zares slišati, ker skoraj vsi menimo, da ne pomeni nič dobrega. Poglejmo si, zakaj in kdaj situacija ni vedno črno bela.

To se dogaja v telesu, ko pijemo alkohol
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je okrog štiri petine slovenskih 15-letnikov že poskusilo ali pilo alkoholne pijače. Okrog dve petini se z alkoholom srečata že pred 13. letom starosti.

Osebna rast je vseživljenjski proces brez konca
Osebnostna rast je neskončno potovanje, ki vključuje samoraziskovanje in samoizpopolnjevanje ali – z drugimi besedami – odkrivanje vseh skritih kotičkov sebe, brskanje po starih vzorcih, preseganje omejujočih prepričanj, razvijanje potencialov in doseganje vse večje pomirjenosti s seboj in drugimi. V tem pestrem in zanimivem procesu sicer lahko dosegamo pomembne mejnike na poti k sebi, a končne stopnje v bistvu ne moremo doseči, saj se razvijamo in rastemo vse življenje.

Kdo so narcistični starši?
Popolni starši ne obstajajo, obstajajo pa dovolj dobri starši, ki se trudijo po svojih najboljših močeh in ravnajo tako, kot v danem trenutku najbolje vedo in znajo. A ko se nekdo, ki naj bi bil vir podpore, nege in zaščite, izkaže za vir stisk in bolečine, dobi to povsem druge razsežnosti.

Kako se odvaditi neskončnega premlevanja?
Premlevanje je težnja k ponavljajoči se pasivni analizi svojih težav, pomislekov in občutkov stiske, ne da bi ob tem storili kakršne koli pozitivne spremembe. Ta nezdrav vzorec prekomernega razmišljanja lahko premagamo s preprostimi koraki.

3 nasveti, s katerimi bo konec šolskega leta malo manj stresen
Toplejše vreme, daljši dnevi in vonj bližajočega se poletja v zraku nekako ne gredo skupaj z učenjem in popravljanjem ocen, kajne? Koncentracije ni nikoli manj, obveznosti pa nikoli več. Kako premagati stres ob koncu šolskega leta in priti na želeno povprečje?

Ključ do uspeha sta disciplina in vztrajnost
Veliko ljudi se ukvarja s čarobno formulo za uspeh. Vsak se po svoje sooča z izzivi in išče napredek. Nekateri prisegajo na afirmacije in zakon privlačnosti, drugi ne morejo brez tabel in pisanja dnevnih ciljev, tretji stremijo k nenehnemu strokovnemu izpopolnjevanju. Nobena od metod ni napačna. Prav je, da smo osredotočeni na cilje, ki jih želimo doseči, in da se pri tem tudi motiviramo. A če povlečemo črto, sta za uspeh na koncu vedno potrebni dve ključni stvari, ki nas pripeljeta od razmišljanja do dejanskega doseganja svojih zamisli, dosežkov in sanj. To sta disciplina in vztrajnost. Gre za spretnosti, ki ju lahko uspešno razvijamo, če se le tako odločimo.

2 napitka, ki bosta pregnala spomladansko utrujenost
Pozimi imamo na voljo manjšo izbiro svežega sadja in zelenjave, zato jemo več živil, ki jih konzerviramo ali dalj časa hranimo. Hrana s predelavo izgublja vitamine in bioaktivne sestavine, zato lahko rečemo, da se do konca zime naše zaloge vitaminov izčrpajo, kar lahko vpliva na naš živčni sistem ter povzroči depresijo in močno utrujenost.

Zakaj sčasoma skoraj vsi osivimo?
Med tem, ko je opazen trend barvanja las na sivo med mladimi, se starejši ljudje, predvsem ženske, večkrat odločajo, da svoje naravno sive lasje barvajo, da skrijejo osivelo glavo. Zakaj in kdaj ljudje sivimo, kakšne so razlike med rasami in kdaj lahko govorimo o prezgodnjem sivenju?

To so mladi upi, ki prejmejo finančno podporo
Prišli smo do konca glasovanja za Mlade upe 2020 in s tem tudi do finalista, ki ste mu namenili največ glasov in bo tako prejel finančno podporo. To je Peter Gričar Vintar, nadobudni skakalec s palico. Neodvisno od vaših glasov pa je strokovna komisija izbrala še dvanajst talentiranih športnikov in umetnikov, ki bodo prav tako prejeli finančna sredstva, s pomočjo katerih bodo lažje uresničili svoje sanje.

Ste v razmerju začeli izgubljati sami sebe?
Biti v zvezi z osebo, s katero se počutimo popolnoma povezane, ob kateri se počutimo sprejete, cenjene in ljubljene, je nekaj najlepšega in najbolj izpolnjujočega. A kljub vsem sladkostim in radostim, ki jih partnerski odnos (zlasti v začetnih fazah) prinese, ne smemo dovoliti, da se v partnerstvu izgubimo.

Štiri donacije medicinskih naprav
V Krki zdravje postavljamo na prvo mesto.

Svetovno znana manekenka o boju s svojo boleznijo
Vitiligo je kožna bolezen, ki povzroča izgubo pigmenta na različnih delih telesa v obliki lis. Te se lahko sčasoma večajo, bolezen pa lahko vpliva tudi na lase in denimo na notranjost ust.

8 razlogov za hitro in neenakomerno bitje srca
Verjetno le malokrat in le malokdo pomisli, koliko napora prenaša srce. Vse življenje nas s črpanjem krvi ohranja pri življenju in to vsako sekundo slehernega dneva. Če smo natančni, to pomeni od 60 do 100 utripov na minuto, v primeru, da jih je več, pa to stanje imenujemo tahikardija. Za slednje stanje je značilno neenakomerno in pospešeno bitje srca, razlogov, če izključimo predvsem srčno žilne bolezni, pa je več.