koncentracija

S prehrano se zavarujte pred rakom
Vodilni britanski medicinski znanstvenik dr. Richard Doll je prepričan, da je večina vrst raka posledica zunanjih vplivov, kot so nepravilna prehrana, onesnažena voda in zrak. Da bi te vplive ublažili, moramo po njegovem mnenju uživati živila, ki nas ščitijo pred rakom.

ZNIŽAJMO HOLESTEROL: Rastlinski steroli brez dodatnih maščob in kalorij
Statistike kažejo, da je povišan holesterol težava skoraj 75 odstotkov Slovencev. A ker večje vrednosti holesterola pomenijo večje tveganje za bolezni srca in ožilja, jih je treba čim prej spet spraviti na sprejemljivo raven.

Redno pregledujete kri in urin?
Ljudje, ki nimajo zdravstvenih težav, bi morali opraviti analizo krvi in urina enkrat letno, tisti, ki so gensko nagnjeni k raznim boleznim, pa vsake pol leta.

Znižajmo zdravju nevaren holesterol
75 odstotkov Slovencev ima povišan holesterol! Ker višje vrednosti holesterola pomenijo večje tveganje za bolezni srca in ožilja, jih je treba čim prej spet spraviti na sprejemljivo raven. Lahko si pomagamo sami. Poglejte, kako.

Kaj tvegate z izpuščanjem zajtrka?
Se vam pogosto zgodi, da ste zjutraj utrujeni in brez energije ter komaj držite oči odprte, čeprav ste dovolj dolgo spali? Razlog se morda skriva v izpuščanju najpomembnejšega obroka dneva – zajtrka.

Melani Kovač, aromaterapevtka
Aromaterapevtka Melani Kovač staršem svetuje, kako lahko z eteričnimi olji lajšajo zdravstvene težave, izboljšajo čustveno stanje in kako naj negujejo kožo z naravnimi kozmetičnimi izdelki.

Kako se znebiti drame v življenju?
Se vam pogosto dogaja, da kar ne morete in ne morete umiriti svojih misli? To pogosto moti naš spanec, zvišuje krvni tlak in količino stresa. A k sreči se lahko naučimo takšne samokontrole, da znamo misli umiriti le v nekaj minutah.

Nepravilna raba antibiotikov ubija!
Antibiotiki so ena najpomembnejših vrst zdravil, ki smo jih ljudje razvili. Brez njih bi umirali že zaradi pljučnice. Toda njihova napačna raba je kriva, da narašča število bakterij, ki postajajo nanje odporne.

Bolezni ščitnice pogosteje prizadenejo ženske
Ščitnica je izjemno pomembna žleza, saj ščitnični hormoni uravnavajo različne mehanizme v telesu, zlasti presnovo. Na vprašanja, kako prepoznati bolezni ščitnice in kako ukrepati, nam je odgovarjal endokrinolog, doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.

Kako po počitnicah lažje v nove delovne zmage?
Po kratkem oddihu naj bi se na svoje delovno mesto vrnili polni novega zagona in energije, toda vse prevečkrat se v resnici zgodi, da zjutraj le stežka spet vstanemo in da med opravljanjem svojih dolžnosti nimamo prave motivacije. Kako se torej s poletnih počitnic nekoliko lažje vrniti v svojo službo?

Koliko tekočine je treba spiti v poletnih dneh?
Vsaj tako trdijo strokovnjaki, ki so prepričani, da se potreba po količini vode, ki jo je treba zaužiti, razlikuje od osebe do osebe. K pitju vode naj bi bilo treba siliti le otroke in starejše.

Kaj ga bo spravilo ob pamet?
Moškega zna z nekaj spretnosti vzburiti skoraj vsaka ženska, kljub temu pa imajo predstavniki močnejšega spola na sebi nekaj točk, s stimulacijo katerih jih boste še kako spravile ob pamet.

Kako ublažiti simptome senenega nahoda?
Bliža se sezona alergij na cvetni prah, ki je poleg pršic, živalske dlake in hrane eden najpogostejših alergenov. Tisti, ki se že vrsto let spopadate z alergijami na cvetni prah, verjetno že veste, da sta lahko pomladni in poletni čas sila neprijetna. Tukaj je nekaj nasvetov, kako vsaj malo ublažiti alergijske reakcije.

Sistemsko zdravljenje raka
S sistemskim zdravljenjem raka so nekateri raki, kot so rak mod in limfomi, pa tudi nekatere druge vrste raka, postali visoko ozdravljivi ne glede na obseg in stadij bolezni. Hkrati se je zaradi sistemskega zdravljenja podaljšalo preživetje bolnikov/bolnic z razsejanim rakom dojk, debelega črevesa in jajčnikov. Več o njem nam je povedala doc. dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

Odkrijte skrivnosti vagine!
O ženskah in vaginah vedo presenetljivo malo tako ženske kakor tudi moški. Za vas smo izbrskali nekaj zanimivosti. Nekatere so vam morda že znane, druge pa ne. Preverite svoje znanje!

Ali obstaja molekula ljubezni?
Ljudje že več tisoč let iščejo čudežno formulo za srečo in ljubezen. Pa ta zares obstaja? Klamatska alga KlamathRW®max je najbogatejši naravni vir »molekule ljubezni«! Prepričajte se sami, kako vam lahko vsakodnevno uživanje KlamathRW®max resnično izboljša kakovost življenja!

Bodo diagnoze postavljali psi?
Psi naj bi v zadahu ali blatu človeka zavohali raka na črevesju že v zgodnji fazi, poleg tega pa obstajajo domneve, da so psi sposobni zavohati še raka na mehurju, dojki, jajčnikih, pljučih in koži.

Čudežni 'elektronski' deček
14-letni Erik bi bil lahko jezen na cel svet, saj se je rodil s polovico srca, brez vranice, s fetalnim alkoholnim sindromom in je nato še zbolel za rakom, a kljub temu živi le zato, da pomaga drugim.

VIDEO: Pomagajte otroku, da premaga težave z učenjem
Če ima otrok slabe ocene, še ne pomeni, da je len in mu je vseeno za šolo. Morda se preprosto ne zna ali ne more učiti. Kaj vse so lahko vzroki za težave z učenjem in kako otroku pomagati, smo povprašali psihologinjo Matejo Hudoklin.

Vsako leto se pri nas z virusom HIV okuži 50 ljudi
V Sloveniji se vsako leto z virusom HIV na novo okuži približno 50 ljudi, zato je še kako pomembno, da se tisti, ki so v rizični skupini redno testirajo. Samo na ta način si lahko podaljšajo življenjsko dobo in preprečijo nadaljnje okužbe. Več o okužbi in zdravljenju nam je povedal infektolog prof. dr. Janez Tomažič, dr. med.

4 metode, ki dokazano blažijo stres
Če mislite, da ste povsem nemočni v boju proti stresu, se motite. Obstajajo namreč načini, ki dokazano zmanjšujejo stres in tako prinesejo boljše počutje in zdravje. Kateri je najbolj primeren za vas, se odločite sami.

V krvi je imel za 70 energetskih napitkov kofeina!
Veliko Britanijo je pretresla nenavadna smrt 23-letnika. Vzrok smrti naj bi bil prevelik odmerek kofeina, saj je obdukcija pokazala, da ga je bilo v njegovem telesu toliko kakor v 70 energetskih napitkih!

12 načinov, kako ohraniti otroke zdrave
Ob vse bolj natrpanih in stresnih dnevih odrasli ne pozabljamo zgolj na svoje zdravje, temveč tudi na zdravje otrok, zato preberite nekaj nasvetov, kako poskrbeti za njihovo zdravje.

Nahranite svoje možgane!
Sivih celic ne krepimo le z mislenimi izzivi in telesno aktivnostjo, ki nam v možgane požene dovolj krvi in kisika, temveč lahko nanje do neke mere vplivamo tudi z živili. Predstavljamo vam hrano in pijačo, ki po trditvah raziskovalcev blagodejno vplivajo na naše možgane.

Preživel s 6,9 promila alkohola v krvi
Ko so 52-letnega Josipa Grubešića sprejeli v bolnišnico, ker si je poškodoval koleno, so bili zdravniki šokirani. V krvi je imel kar 6,9 promila alkohola.

VIDEO: 200 strani prebere v pol ure
Ste si kdaj želeli, da bi knjigo, ki ima sto, dvesto ali celo več strani prebrali le v nekaj minutah in si tako prihranili ogromno časa? S posebno tehniko hitrega branja je to mogoče. Spoznajte študenta Jureta, ki 200 strani prebere v pičle pol ure.

Zdravstveni pregledi, ki lahko rešijo življenje
Če z zdravstvenim pregledom bolezni odkrijemo pravočasno, potem imamo veliko več možnosti za bolj učinkovito zdravljenje. Zato je zelo pomembno, da v različnih starostih opravite nekatere zdravniške preglede, ki vam lahko rešijo življenje.

Tudi z vodo ne smete pretiravati
Dejstvu, da je uživanje naravne vode zdravo, ne nasprotuje prav nihče. Obstajajo pa ljudje, ki se morajo pretiranemu pitju te esencialne tekočine izogibati, saj je za njih pretiravanje lahko nevarno.

Popotniki, pazite se nevarnih bolezni!
Če potujete v tropske in druge oddaljene kraje, je nevarnost, da boste zboleli za katero od tropskih bolezni, veliko večja. Katere bolezni vam grozijo in kako se lahko pred njimi zaščitite, smo povprašali infektologa mag. Branka Šibanca.

Brez študijskih skrbi v poletne dni!
Pomlad je čas, ko večina mladih razmišlja le še o zabavi, in le redki se ob vsem tem zmorejo usesti za knjige in pripraviti na izpite. O tem, kako se najbolje zbrati, pripraviti na učenje in brez skrbi zakorakati v poletje, smo se pogovarjali s psihologinjo dr. Andrejo Pšeničny.