kot

Skrite pasti antibiotikov
Konvencionalni antibiotiki so ključnega pomena za naše zdravje, ko se spopademo z bakterijsko okužbo, in so rešili že na milijone življenj. A na žalost se jih predpisuje prepogosto, zato postajajo bakterije vse bolj odporne nanje, to pa predstavlja zelo resen globalni zdravstveni izziv.

V pisanju je moč – kako in zakaj?
Življenjski prehodi, kot smo že omenili, niso vedno lahko, še manj pa prijetni. Vsekakor pa na koncu, ko preidemo čez takšna in drugačna obdobja, vidimo, da so bila vredna izzivov, ki smo jih prišli.

5 živil, ki lahko okrepijo vaš imunski sistem
Obstaja kar nekaj načinov, kako lahko okrepimo imunski sistem, in hrana je vsekakor eden izmed njih!

Nutrigenetika: kaj imajo geni z našo telesno težo?
Leta 2003 je Ioannis Arkadianos začel raziskovati potencialno uporabo preskušanja hranil v protokolih za uravnavanje telesne teže. Prišel je do zanimivih spoznanj, ki pa so se skozi leta še naprej razvijala. Poglejmo si, kaj sploh je nutrigenetika in kaj imajo geni z našo telesno težo.

Bolezen, ki prizadene arterije srca in možganov
Ateroskleroza je bolezen, pri kateri se na stenah arterij nalagajo holesterol in druge maščobne snovi, posledica pa je vidna v zožitvi omenjenih žil. Velja za resno bolezen, ki pa običajno v začetnih oblikah ne kaže simptomov.

Movember: pomembno je zgodnje odkrivanje težav s prostato
Velikokrat poudarjamo pomen zdravja, ki ga smatramo za največjo vrednoto. A na žalost se zdi, da v medijih zasledimo veliko člankov na temo ženskega zdravja, le malo pa tudi o moških. Movember je mednarodno gibanje, ki je nastalo tudi iz tega razloga.

Se ne moreš skoncentrirati, ko se učiš? 9 načinov, ki ti bodo pomagali, da ne izgubiš koncentracije
Včasih se preprosto zgodi, da imamo glavo prepolno vsega, predvsem informacij in stvari, ki se nam dogajajo v življenju, zato se le s težavo osredotočimo in spravimo k učenju, ko je to potrebno. Danes ti zato predstavljamo nasvete, kako se boš lažje skoncentriral.

5 pametnih in dobrih navad za zdrava in močna pljuča
Pljuča potrebujejo našo skrb in pozornost, da ostanejo zdrava. Z nekaterimi navadami jim lahko močno škodujemo, z drugimi pa jim lahko pomagamo, da delujejo dobro in ostanejo v najboljši kondiciji.

Bolečine v kolku? Preverite, kaj vam lahko pomaga
Če se soočate z bolečinami v kolku, je vsekakor prvi smiseln in logičen korak, da obiščete svojega zdravnika, da vam postavi točno diagnozo in ustrezno določi potek zdravljenja, če bo to potrebno. Vsekakor pa obstaja nekaj stvari, ki jih lahko naredite sami, večino od njih pa vam bo priporočal tudi vaš zdravnik.

Znate prepoznati sporočila vašega telesa?
Kašelj, krč, bolečina ... vse to so lahko znaki, da se v vašem telesu dogaja nekaj neželenega, zato se naučite prepoznati nevarne simptome, ki vam sporočajo, da morate čim prej k zdravniku. Pravočasno odkrito težavo je mogoče po navadi namreč veliko enostavneje rešiti.

Začenjate z rekreacijo? Ne pozabite na svoj videz
Da boste kalorije "kurili" še bolj učinkovito in vam tudi pri največjih naporih ne bo zmanjkalo motivacije, poskrbite, da se boste rekreacije lotili urejeni in v stilu.

Kaj se zgodi, če se ne ustavimo pravočasno?
Vsakodnevni stres, najrazličnejše skrbi, dvomi, brezvoljnost in nezadovoljstvo s samim seboj so žal vse pogostejše težave tudi mlajših generacij, ki se soočajo s pomembnimi življenjskimi izzivi, pa naj gre za osamosvojitev, težave v partnerstvu, grajenje kariere ali iskanje samega sebe. Posledično se številni soočajo z duševnimi stiskami, ki jih ovirajo na različnih področjih. Ste tudi vi med njimi? V nadaljevanju preverite, kako si lahko pomagate.

To so posledice stiskanja trebuha
Nenehno vlečete trebuh notri, da bi bil bolj raven? Morda bi se komu takšno početje zdelo smešno, a nikakor ni, dodatno pa naj bi bilo tudi precej pogosto. Smešno ni, ker stiskanje trebuha lahko povzroči bolečine v hrbtu in vratu ter težave z dihanjem!

8 stvari, za katere si lahko hvaležen, tudi ko se ti zdi vse brez zveze
Ti po glavi 'plešejo' misli, da si najbolj nesrečen človek, četudi imaš skoraj vse, kar morda kdo drug niti nima? Naj ti povemo nekaj razlogov, zakaj si lahko v vsakem trenutku hvaležen.

Sindrom razdražljivega črevesja: vzroki, simptomi, pomoč
Sindrom razdražljivega črevesja je pogosta motnja, za katero so značilne bolečine v trebuhu in spremenjeno odvajanje blata v obdobju vsaj treh mesecev. Kakšni so simptomi in vzroki za sindrom razdražljivega črevesja? Kakšni so načini zdravljenja, kaj jesti in čemu se izogibati in ali omenjeni sindrom vpliva na telesno težo?

Je boljši čaj v vrečkah ali čaj iz suhih zelišč?
Eden glavnih argumentov v prid čaja iz suhih zelišč je njegova višja kakovost zdravilnih sestavin.

Mesec dni pred srčnim infarktom bi lahko čutili teh 8 opozorilnih simptomov
Preventiva je boljša kot zdravljenje. Tu je 8 simptomov, ki se lahko pojavijo mesec dni (ali prej) pred srčnim infarktom. Če se spopadate z njimi, je pomembno, da svojemu zdravju namenite več pozornosti.

Znaki, da jeste preveč 'slabe' hrane
To, kar jemo se odraža na našem počutju, na naših laseh, koži, ustih in praktično na vseh delih našega telesa. Poglejmo si najpogostejše 'simptome', ki razkrivajo, da uživamo preveč 'slabe' oz. 'prazne' hrane.

5 znakov, ki kažejo, da vam primanjkuje kalija
Če ste med tistimi, ki uživajo veliko vnaprej pripravljenih živil in hitro pripravljene hrane, ste tudi med tistimi, ki imajo veliko verjetnost za pomanjkanje kalija.

Napaka, ki jo delamo vsi, pa se tega sploh ne zavedamo
Naši predniki so na svoje jedilnike umeščali predvsem sestavine, ki so bile aktualne v določeni sezoni in so zrasle doma ali v bližnji okolici. Razširjeno in uveljavljeno je bilo blagovno izmenjevanje, ki je zagotavljalo preskrbo in raznolikost na krožnikih. Danes, desetletja kasneje, je lokalna hrana ponovno v središču pozornosti. A tokrat ne le zaradi enostavnega zagotavljanja preskrbe, temveč tudi zaradi zagotavljanja kakovosti, ki postaja vse pomembnejši kriterij zdrave prehrane.

Kaj se zgodi, če redno uživamo ribe?
Redno uživate ribe? Sploh v tem letnem času in sploh če ste na počitnicah ob morju? Kitajska raziskava je pokazala, da nas ščitijo pred prezgodnjo smrtjo. In sicer se ob rednem uživanju rib tveganje zmanjša tudi za skoraj 40 odstotkov.

4 preproste stvari, ki lahko zmanjšajo tveganje za nastanek raka
Po različnih študijah sodeč, ni vsaka 'diagnoza rak' (le) stvar genov ali slabe sreče. Ogromno lahko pripomoremo s svojimi navadami.

Kaj storiti z manj prijetnimi čustvi?
Priznajmo si, vsi smo nagnjeni k temu, da manj prijetna občutja skušamo čim prej odriniti čim bolj stran od sebe. Niso prijetna, nikakor nimamo časa za njih in zahtevamo nenehno srečo ... se tudi ti prepoznaš v tem?

Kaj pomaga pri hitrejšem okrevanju ob prehladu?
Zdravila za prehlad ni. Kaj pa vse tiste stvari, 'zdravila' in pripomočki proti prehladu, za katere trdijo, da se zaradi njih počutimo bolje? Poglejmo si, kaj dejansko deluje in kaj ne.

Gripa in prehlad – kako se zaščititi?
Pozimi, ko so temperature nižje in na prostem preživimo precej manj časa kakor poleti, odpornost imunskega sistema nekoliko upade, medtem ko zaprti prostori še dodatno spodbudijo prenos virusov, zaradi česar se pojavijo različna sezonska obolenja.

Kamilica lahko pomaga pri tesnobi in nespečnosti
Če tudi vi obožujete kamilico, predvsem pa kamilični čaj, vas bo verjetno navdušilo dejstvo, da ima ta rastlina bojda sposobnost, da lajša simptome tesnobe, nespečnosti in celo depresije.

Kako skrbeti za zdravje srca v starosti?
Staranje telesa vpliva na vsak del našega telesa, še posebej pa na srce.

5 živil, ki zmanjšajo napihnjenost, in 5 živil, ki jo povzročajo
Se soočate z neprestano napihnjenostjo in ne veste več, kaj bi vam lahko pomagalo? Predstavljamo živila, ki lahko zmanjšajo napihnjenost, in 5 živil, ki jo lahko povzročajo.

Kako osebne tragedije vplivajo na partnerski odnos?
Saj poznate tisto zaobljubo: S teboj bom v dobrem in slabem. Ne glede na to, ali smo v partnerskem odnosu (zakonu) skupaj eno leto, 10 ali 30, na poti vedno doživimo vsaj kakšno osebno tragedijo, ki nam jo postreže življenje. Te so lahko manjše, kot je denimo izguba službe, ali pa večje, kot so hujše nesreče, izgube staršev ali otrok, usodne bolezni. V nadaljevanju izpostavljamo, kako v takšnih trenutkih biti opora partnerju in kako preprečiti, da bi življenjske preizkušnje razklale partnerski odnos.

Kako je videti izvajanje osebne asistence v praksi?
Kakšne so prednosti in slabosti izvajanja osebne asistence z vidika tistih, ki tovrstno delo opravljajo? O tem smo se iz prve roke pogovarjali z osebno asistentko, katere identiteto hranimo v uredništvu, saj želi ostati anonimna. Zaupala nam je, kako izvajanje osebne asistence deluje v praksi in kakšne so prednosti ter slabosti osebne asistence.