križu

Simptomi, ki jih nikakor ne smete zanemariti
Nekateri na videz psihični simptomi so pogosto posledica fizičnih težav, lahko pa je ravno obratno. Glavobol, pomanjkanje energije, nespečnost ali izguba želje po seksu so lahko simptomi veliko resnejših psihičnih težav, kot se zdi na prvi pogled.

Kaj je vzrok za vaše bolečine v hrbtu?
Skoraj vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v spodnjem delu hrbta. Preverite, kaj vse je lahko vzrok zanje in kako jih odpraviti.

Nepravilno sedenje na kavču škoduje zdravju vaše hrbtenice
Človeško telo je v osnovi zasnovano za gibanje, zato dolgotrajen sedeč položaj pomeni prisilno držo, ki pa vsekakor vpliva na naše zdravje. Pri nekaterih lahko dolgotrajno sedenje povzroči nelagodno počutje in bolečine v križu.

Bolečine v sklepih in mišicah ... Kako si pomagati?
Bolečine v mišicah in sklepih se pojavljajo pogosto, a če trajajo dlje časa, lahko močno ogrozijo kakovost življenja. Kronična bolečina namreč vpliva na naše razpoloženje, storilnost in naše splošno počutje. Preverite, kaj je vzrok in kako si pomagati.

Vas boli hrbet? To je najpogostejša napaka, ki jo delamo
Kar štirje od petih ljudi se enkrat v življenju spopadejo z bolečino v spodnjem delu hrbta in bolečine v hrbtu so tudi glavni vzrok težav z gibljivostjo. A najpogostejša napaka, ki jo delamo ob bolečinah v hrbtu, je, da predolgo počivamo.

Prepoznajte prve simptome raka na modih
Rak na modih je najpogostejše rakavo obolenje med mladimi moškimi, starimi med 20 in 35 let. Obolevnost za to vrsto raka je v zadnjih letih močno narasla – danes zboleva kar 70 odstotkov več moških kot pred 20 leti.

5 napak, ki jih delamo, ko se spopademo z bolečino
Bolečina je znak, s katerim nam telo nakazuje, da je nekaj narobe. Vsi smo se že kdaj spopadli s kakšno obliko bolečine, a tista najbolj zahtevna je vsekakor kronična bolečina, ki ne preneha in ne preneha. Takrat imamo pogosto občutek, da bi najraje bolečino kar prespali v postelji, a v resnici se s kronično bolečino pogosto spopademo povsem napačno. Tu je nekaj napak, ki jih delamo.

Bolečine v križu med nosečnostjo: Zakaj jih ne smemo spregledati?
S kar polovico nosečnic se v času nosečnosti ne pogovarja samo dojenček, temveč tudi križ. A kljub temu, da je veliko zdravil in mazil v nosečnosti prepovedanih, se to bolečino lahko omili in premaga. In ne samo, da se lahko – vsako močno bolečino je treba resno obravnavati, saj lahko ignoriranje težav, ki se pojavijo v nosečnosti, vodi do poslabšanja po rojstvu. Kot opaža fizioterapevtka Ana Krajnc, se namreč »vse skupaj navadno samo stopnjuje«. Z njo smo se pogovarjali o različnih vzrokih bolečin v križu in o tem, kako jih omiliti.

Novartis Sloveniji podaril 500.000 ameriških dolarjev za pomoč pri obvladovanju pandemije COVID-19
Farmacevtska družba Novartis je v okviru svoje globalne pobude za odziv na pandemijo COVID-19 ustanovila sklad v vrednosti 20 milijonov ameriških dolarjev. Finančna podpora je namenjena državam in skupnostim po vsem svetu, ki jih je bolezen najbolj prizadela, tudi Sloveniji.

Takšne so lahko posledice hujšanja takoj po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Veliko je neprijetnih in nelagodnih, kar vpliva na počutje in samozavest nosečnice. Zato se mnoge odločijo takoj po porodu odpraviti odvečne kilograme in želijo znova priti v kondicijo. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da je pri takšnem ravnanju treba biti izjemno previden.

Kako močne so vaše kosti?
Že napačen korak lahko pri osteoporozi povzroči zlom kosti. Pri tej bolezni so namreč kosti tako krhke, da lahko pride do zloma že pri manjši obremenitvi. Kako vemo, ali imamo zdrave kosti in kdaj je čas za preplah, pa preverite spodaj.

Zakaj v obdobju nosečnosti ni priporočljivo spati na hrbtu ali trebuhu?
Spanje v obdobju nosečnosti je lahko prav nemogoče, saj se skupaj s telesom spreminjajo tudi položaji spanja, na katere ste bili morda navajeni pred nosečnostjo. Nosečniški trebušček namreč ovira spanje na trebuhu, spanje na hrbtu pa iz zdravstvenih razlogov ni priporočljivo. Kako izbrati najbolj primeren položaj?

To je četrta najpogostejša oblika raka med moškimi pri nas
Ena najpogostejših vrst raka pri moških je rak prostate. V Sloveniji je rak prostate četrta najpogostejša oblika raka med moškimi, medtem ko v Evropi zaseda drugo mesto po umrljivosti za rakom, takoj za pljučnim.

10 pravil za kakovostnejše staranje
V Dnevnem centru za starejše v Ljubljani so začeli starostnike spodbujati k bolj zdravemu življenju, da bi živeli z manj bolečinami in z več energije. Naturopatinja Erika Brajnik je sestavila 10 zlatih pravil za zdravo jesen živjenja.

Odvisnosti se lahko začnejo že v osnovni šoli
Med odvisniki so tako odrasli kot osnovnošolci, tako moški kot ženske. Skupno jim je, da z drogami velikokrat rešujejo hude travme. Kako poteka zdravljenje in kako se razvije odvisnost, smo povprašali mag. Andreja Kastelica iz Psihiatrične klinike Ljubljana.

Kako si pomagati, ko vas 'useka' v križu?
Bolečina v križu je zelo pogosta težava, ki se pojavlja pri skoraj dveh tretjinah odraslih. Običajno gre za lažjo poškodbo, ki je posledica nerodnega giba, kot so pretiran zasuk, dvig težkega bremena, okopavanje vrta ali kaj podobnega, kjer se poškodujejo vezi in mišice v križu. Včasih pa je lahko tudi posledica starostnih sprememb. Vzrok je včasih tudi zdrs medvretenčne ploščice.

Tako lahko odpravite bolečine v križu, vratu, mišicah ...
Pretiravanje z aktivnostjo in po drugi strani neaktivnost, sedeče ali stoječe delo, nepravilna drža, nošenje različnih bremen, stres in še bi lahko naštevali. Vsi ti dejavniki so sicer del našega vsakdanjika, hkrati pa so tudi krivci za bolečine v križu, vratu, sklepih in mišicah. Preprečimo ali odpravimo jih lahko na več načinov.

Prva operacija tumorja z odstranitvijo dveh celotnih ledvenih vretenc v Sloveniji
Projekt, ki se lahko izvaja le v velikih terciarnih ustanovah s sodelovanjem več različnih profilov in veliko zagnanostjo in predanostjo vseh sodelujočih, je bil tokrat uspešno izveden tudi v UKC Ljubljana.

Ksenija iz Kmetije razkrila svojo največjo bolečino
Dogajanje v Kmetiji je bilo danes še posebej čustveno, saj je gesta prvega gosta turistične kmetije, Marijana Smodeta, v jok spravila tekmovalko Ksenijo. Ko je zapel svoj znani hit Mrtva reka, ji je s tem namreč nehote obudil spomine na težko preizkušnjo, ki jo je preživela pred kratkim.

Joga za razstrupljanje telesa
Z jogo prebujamo in stimuliramo notranji ogenj. Masiramo trebušne organe in tako pozitivno vplivamo na delovanje peristaltike. Razstrupljamo telo in pomagamo odvajanju toksinov iz telesa.

Se spopadate z išiasom? Preizkusite 6 vaj, ki pomagajo
Redno gibanje, raznolika in varna vadba, pravilna priprava in jogijski pristop so zagotovo eden od načinov, da preprečimo neprijetno bolečino išiasa. Sunkoviti nekontrolirani gibi, sedeč način življenja, toge in mlahave mišice pa so skorajda recept, da do tega pride.

Čas je, da sebe postavite na prvo mesto
Tako za telesno kot za duševno zdravje je izjemnega pomena, da znamo prisluhniti sebi in svojim potrebam ter da si na različnih področjih v življenju postavimo prioritete. To pomeni, da se moramo naučiti reči NE, kadar nečesa ne zmoremo, da znamo presoditi, kdaj se upreti določeni razvadi, ki nam tako ali drugače škoduje, da ne vztrajamo v odnosih, ki nas ne osrečujejo in da pravočasno poiščemo pomoč, ko nas telo opozori, da nekaj ni v redu. Če ne znamo ali se bojimo reči NE, s tem sporočamo, da so nam drugi pomembnejši od nas samih, nam potrdi tudi psihologinja dr. Eva Boštjančič.

Nespecifične bolečine
Pozdravljeni. Star sem 32 let. Imel sem nekaj različnih spolnih partnerjev in uporabljal kondome. Enkrat se je kondom strgal in punca je trdila da nima nobenih težav sama. Nekaj mesecev nazaj se mi je...

MR in EMG izvid
Pozdravljeni. Prosila bi za razlago izvida MRI ledvene hrbtenice v dveh ravninah in običajnih sekvencah ter MRI meliografije. Izvid se glasi: l.v. diskus L2-L3 je zmerno degeneriran, difuzno malenkost...

Bolečine križ, vrat, utrujenost
Pozdravljeni, moje težave so se začele pred osmimi leti. Začelo me je mravljinčiti po vseh okončinah in po hrbtu, pojavila se je pekoča bolečina in zbadanje vzdolž vse hrbtenice, predvsem pa med lopat...

Protruzija diska v križu
Spoštovani, stara sem 51 let, 62 kg in lepo prosim za razlago izvida - magnetna resonanca hrbtenice. Preiskava pokaže degenerativne spremembe lumbalne hrbtenice v smislu spondiloze na vseh segmentih. ...

Razlaga MR križa
Prosim za prevod izvida Bila sem na mri hrbtenice, ker me je po enoletnem bolečem križu začel močno boleti levi kolk. Izvid sem prejela, zato prosim za prevod, bolj jasno in preprosto povedano. Na izv...

Skolioza in boleče vaje
Pozdravljeni, stara sem 62 let, ves čas primerno razgibana. Odkar pomnim, imam eno nogo nekam krajšo. Bolečine v križu so se pojavile po tretjem porodu (31 let), takrat je rentgensko sliko medenice in...

Razlaga MR izvida
Lepo pozdravljeni. Na vas se obracam v upanju da dobim odgovor in sicer me zanima izvid magnetne resonance moje mame. Stara je 48let in ze kaksnih 10let ima velike tezave z hrbtenico. Izvid je trenutn...

Bolečina v križu in šport
Pozdravljeni, sem aktivna tridesetletnica s primerno težo. Moja težava je pogosta bolečina v križu. Sumim da težave s križom povzročajo moje noge. Moja stopala so sesedena navznoter (izgleda kot bi im...