Vizita.si

kronična bolezen

Bolezni 03. 05. 2020 20.15

Preprečite nevarno pešanje ledvic!

Pešanje ledvic je lahko akutno ali kronično. Pri slednjem se simptomi pogosto ne pokažejo, dokler ni prepozno, zato je v primeru, da spadate med bolj ogroženo prebivalstvo, pomembno, da pri zdravniku redno preverjate stanje svojega urina in krvi.

Bolezni 29. 04. 2020 07.57

Kakšni so simptomi lupusa in kako ga zdravimo?

Sistemski eritematozni lupus je kronična avtoimuna bolezen vezivnega tkiva. Oznaka 'sistemski' pomeni, da lahko prizadene celotno telo. Gre za bolezen s prisotnostjo številnih protiteles, pri kateri imunski sistem napade in prizadene zdrava tkiva ter celice in organe telesa.

Duševno zdravje 28. 04. 2020 08.58

Ko človeški um napade bolezen - shizofrenija

O številki shizofrenih bolnikov v Sloveniji, lahko zaenkrat ugibamo prek podatkov o pogostosti te bolezni v svetovnem merilu, lastnih epidemoloških raziskav namreč kljub njeni porasti še nimamo. Če ima to bolezen približno odstotek ljudi, pa jih je v Sloveniji torej okoli 20.000. Gre za eno tistih tematik, ki še vedno spadajo pod tabu teme. Med obolelimi za shizofrenijo je lahko tudi kdo od vaših znancev, družinskih članov ali pa ste sami žrtev te zahrbtne psih(ot)ične bolezni. Vkolikor pa jo pravočasno prepoznate in zdravite, lahko z njo živite normalno življenje.

Bolezni 23. 04. 2020 09.17

Zlati nasveti za bolnike s celiakijo

Brezglutenska dieta predstavlja velik izziv in zahteva marsikatero prilagoditev. Z upoštevanjem nekaterih nasvetov bo vaše življenje s celiakijo veliko lažje in predvsem bolj kakovostno.

Bolezni 23. 04. 2020 08.28

Veste, kako prepoznati multiplo sklerozo?

Multipla skleroza je bolezen, pri kateri človekov imunski sistem napade centralni živčni sistem. Bolezen lahko vodi v trajno invalidnost in je najpogostejša nevrološka bolezen med mladimi odraslimi, starimi od 20 do 40 let. Vzrok je neznan in multipla skleroza je še vedno neozdravljiva kronična bolezen. Ker ni preprostega testa za postavitev diagnoze, moramo biti še posebej pozorni na značilne simptome.

Okužbe in zastrupitve 27. 03. 2020 14.06

Kakšni so simptomi, vzroki in zdravljenje pljučnice

Pljuča so največji del dihal in skoraj povsem zapolnjujejo naš prsni koš. V njih se iz ozračja izmenjuje kisik z ogljikovim dioksidom iz tkiv. Pljuča ne pozabljajo in se ne obnavljajo, zato je skrb zanje izjemno pomembna.

Bolezni 06. 03. 2020 14.14

10 presenetljivih razlogov za zaprtje

Spoznajte glavne razloge za zaprtje. Nekaj najbolj očitnih je zagotovo prehrana s premalo vlakninami, nenehno ignoriranje potrebe po odvajanju, jemanje določenih zdravil in premalo gibanja. A tu je še nekaj razlogov, na katere morda niste pomislili.

Življenjske zgodbe 23. 02. 2020 14.13

''Sprejeti moraš, da je zdravje za vedno izgubljeno''

Multipla skleroza je bolezen, ki je neozdravljiva, a z njo v Sloveniji živi okoli 3000 ljudi. Med nimi tudi predsednica društva Spoznajmo multiplo sklerozo Renata Žohar, ki pojasni, da multipla skleroza pomeni, da je zdravje za vedno izgubljeno. Kljub temu obstajajo načini, s katerimi lahko bolnikom olajšajo bolezen in blažijo simptome.

Koža 30. 01. 2020 08.35

Z madeži na koži se sreča večina žensk

Na koži se vam lahko nekega dne pojavijo rjavkasti madeži, ki sicer niso nevarni, niti pa niso zelo privlačni. Toda na srečo jih je mogoče vsaj do neke mere preprečiti ali jih, če že nastanejo, močno omiliti.

Duševno zdravje 22. 01. 2020 07.48

Se tudi vam zdi življenje brezupno?

Depresija je najbolj razširjena duševna bolezen, okrog 20 odstotkov ljudi se srečuje z njo. V svetu je depresivnih 100 milijonov ljudi, zaradi gospodarske krize bo številka še narasla. Kako depresijo prepoznamo in kako si pomagati?

Odnosi in spolnost 09. 01. 2020 08.18

Spolna zasvojenost: ali lahko računalnik resnično nadomesti partnerja?

Pri spolni zasvojenosti gre pravzaprav še najmanj za seks. Bolj kot na tem zasvojenost s spolnostjo temelji na občutkih osamljenosti in zapuščenosti. Običajno si ljudje, ki so zasvojeni s spolnostjo, želijo zmanjšati svoje notranje bolečine ali stiske. Kaj pa to pomeni v odnosu s partnerjem?

Zlata leta 17. 12. 2019 08.32

Kakšni so znaki demence?

Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje.

Zdravje 12. 12. 2019 08.42

8 nasvetov za zdravje vaših ledvic

Normalno ima vsak človek po dve ledvici. Gre za parni organ fižolaste oblike, leži pa za potrebušnico ob hrbtenici. Njegova osnovna naloga je filtriranje odpadnih presnovkov, odvečne količine natrija in vode iz krvi ter njihovo odstranjevanje iz telesa, zato je pomembno, da ohranjamo njegovo zdravje. Kako lahko pripomoremo k delovanju in zdravju svojih ledvic?

Ginekologija in porodništvo 06. 12. 2019 08.30

Boleče zdravstveno stanje jo je skoraj 'zlomilo'

Članica nekdaj priljubljene in slavne skupine Spice Girls, Emma Bunton, se spominja kako se je skoraj zlomila zaradi diagnoze stanja, ki bi lahko resno ogrozilo njeno materinstvo.

Bolezni 15. 11. 2019 14.59

To pomeni tri do petkrat večje tveganje za infarkt 

Ljudje se še ne zavedajo dovolj, kako nevarna je sladkorna bolezen. Bolniki imajo, če se ne zdravijo in ne upoštevajo navodil za spremembo življenjskega sloga, kar za tri do petkrat večje tveganje za infarkt. Sladkorna bolezen je pravzaprav eden njegovih največjih dejavnikov tveganja. A kar 40 odstotkov sladkornih bolnikov, ki so doživeli infarkt, je za svojo bolezen izvedelo šele po tem stresnem dogodku. Pravzaprav do mnogih zapletov pride, ker ljudje niti ne vedo, da to bolezen imajo.

Bolezni od A do Ž 28. 10. 2019 07.50

'Na voljo imamo vsa sredstva za zdravljenje hepatitisa C, ne poznamo pa bolnikov'

Hepatitis je vnetje jeter, za katero obstaja več vzrokov. Po navadi nastane zaradi katerega od petih hepatitisnih virusov – A, B, C, D ali E. Redkeje pa nastane zaradi drugih virusnih okužb, kot so rumena mrzlica, infekcijska mononukleoza ali okužbe s citomegalovirusom.

Zdravje 12. 09. 2019 08.08

Izjemen dan se začne z izjemnim spancem

Ljubljana, 11. september 2019 – Spanje je zelo pomembna funkcija organizma in močno vpliva na kakovost našega življenja. O pomenu spanja in o nespečnosti, ki spada med globalne zdravstvene probleme, so govorili na okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu.

Rakave bolezni 03. 06. 2019 08.05

Razkrili, kako se zaščitimo pred rakom

"Med številnimi boleznimi je rak tisti, ki ima od nekdaj prizvok usodnosti," pravi dr. Maja Primic Žakelj, dr. med., predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku. Morda se prav zaradi tega o raku ves čas pojavljajo številne zmotne predstave, še doda. Res je te bolezni več, toda po drugi strani obstaja tudi možnost preventive. Obstajajo načini, da se pred rakom zaščitimo.

Bolezni 10. 10. 2019 08.34

Katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?

Ste kdaj pomislili, koliko spolnih partnerjev je pred vami imela vaša boljša polovica? Ste kdaj pomislili, katere spolno prenosljive bolezni prežijo na vas?

Imunski sistem 07. 10. 2019 16.03

Prihaja sezona kašlja. Kdaj k zdravniku?

Poletni čas se je prevesil v jesenske dni, jutra so hladnejša, prav tako večeri. Obdobje prehladov, viroz in gripe pa že trka na vrata. Ker smo prezaposleni z vsakdanjimi opravili in službenimi obveznostmi, premnogokrat odlašamo z obiskom zdravnika in zlahka jemljemo simptome prehlada, kot so glavobol, kašelj in izcedek iz nosu. Kdaj je skrajni čas za obisk zdravnika?

Bolezni 06. 10. 2019 15.25

8 sprememb na nohtih, ki jih ne smete ignorirati

Mehki nohti, katerih površina se zvija in lupi, so lahko tudi posledica prepogostega umivanja rok, povečanega stika s kemikalijami ali rezultat slabih prehranskih navad, pojasnjuje dr. Ivana Manola.

Zdravje 04. 10. 2019 14.36

Kako si pomagati, ko vas 'useka' v križu?

Bolečina v križu je zelo pogosta težava, ki se pojavlja pri skoraj dveh tretjinah odraslih. Običajno gre za lažjo poškodbo, ki je posledica nerodnega giba, kot so pretiran zasuk, dvig težkega bremena, okopavanje vrta ali kaj podobnega, kjer se poškodujejo vezi in mišice v križu. Včasih pa je lahko tudi posledica starostnih sprememb. Vzrok je včasih tudi zdrs medvretenčne ploščice.

Bolezni živčevja in možganov 02. 08. 2019 07.55

V Sloveniji okoli 20.000 bolnikov z epilepsijo

Strokovnjaki ocenjujejo, da je v Sloveniji okoli 20.000 bolnikov z epilepsijo, na leto pa jih na novo zboli okoli 1.000. Najpogosteje zbolijo mladi, lahko pa se pojavi v katerem koli starostnem obdobju, tudi po 60. letu starosti. Vzrok zanjo so različni dejavniki.

Zdravje 22. 07. 2019 10.11

Živeti brez glutena

Celiakija je bolezen, ki se lahko nenadoma in nevidno priplazi, s svojimi kasnejšimi zapleti pa lahko hudo poškoduje naše zdravje. Sprva je veljala za bolezen otrok, kasneje pa so ugotovili, da pesti tudi čedalje več odraslih. Kako se spopasti s to boleznijo?

Starostne bolezni 31. 05. 2019 11.30

Kaj poveča tveganje za zgodnjo Azheimerjevo bolezen?

Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence; kar 60 do 80 odstotkov bolnikov jo ima. Ne vemo, kaj jo povzroča. Je pa dejavnik tveganja vsekakor starost, saj se običajno pojavi po 65. letu. A okoli 10 odstotkov bolnikov Alzheimerjevo bolezen dobi pred 65. letom. Takrat govorimo o zgodnji obliki. Raziskovalci so odkrili, kaj bi lahko bil dejavnik tveganja.

Bolezni 28. 05. 2019 16.33

Sindrom izgorelosti uradno priznan kot kronično stanje

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je sindrom izgorelosti uradno priznala kot bolezen, a se danes opravičila in pojasnila, da ne gre za bolezen, ampak kronično stanje. Izgorelost opisuje kot 'kronični stres na delovnem mestu'.

Življenjske zgodbe 30. 04. 2019 11.15

Zbudila se je z luknjo v trebuhu

43-letna Michelle Oddy se je vse od 14. leta starosti spopadala s Crohnovo boleznijo, zaradi česar je prestala sedem operacij, s katerimi so ji odstranili del črevesja. Takrat je dobila tudi stomalno vrečko, v katero vse odtlej odvaja blato. Leta 2004 je rodila svojo hči Kiero s pomočjo carskega reza, deset let po tem pa se je spopadla s hudimi zapleti.

Zdravje 01. 04. 2019 09.50

Pomanjkanje spanja lahko privede do resnih težav

Pomanjkanje spanja ima lahko resne posledice na naše zdravje. Povzroča prekomerno telesno težo, visok krvni pritisk, bolezni srca in spremembe razpoloženja. Zaradi pomanjkanja spanja pa lahko celo resno zbolite, saj lahko poveča tveganje za bolezni, kot je rak, in vodi do prezgodnje smrti.

Rakave bolezni 01. 04. 2019 10.57

Pri komu je ta rak za kar četrtino smrtonosnejši?

Rak trebušne slinavke resda ni najpogostejši rak. Kot poroča naš Onkološki inštitut, pri nas predstavlja dva odstotka vseh obolenj. Toda gre za raka z eno najslabših prognoz. Ameriško združenje za boj proti raku pa je ugotovilo, da je smrtonosnejši pri tistih, ki so bili prekomerno težki pred 50. letom.

POPovi zdravniki 13. 05. 2016 07.09

In še enkrat kalij

Pozdravljeni, Prosim, koliko mg kalija na dan lahko vnese zdrava oseba in koliko oseba z ledvično boleznijo in hiperkalijenijo? Imam vašo knjigo Zbirka receptov ...in brošuro, vendar pa nikjer ne najd...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996