Vizita.si

kronične

Imunski sistem 27. 10. 2021 05.00

Ne boste verjeli, kaj vam lahko pomaga

Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo. Zakaj prebavo? Ker se kar 80 odstotkov celic našega imunskega sistema nahaja prav v prebavnem traktu.

Simptomi in bolezni 25. 10. 2021 05.00

7 živil, ki lahko povečajo možnost za napad migrene

Nekatera živila naj bi dokazano povzročala večjo možnost za napad migrene. Poglejmo si nekaj takšnih živil.

Novice 22. 10. 2021 15.09

Nezdravljena psoriaza – tleči plamen v telesu

Psoriaza oziroma luskavica je danes bolezen, s katero je mogoče kakovostno živeti, vendar pa je še vedno zelo stigmatizirana, zato jo bolniki pogosto skrivajo in ne poiščejo zdravstvene oskrbe. ''Ker pri nezdravljeni psoriazi v telesu lahko tlijo različne druge težave in ker danes lahko učinkovito pomagamo tudi bolnikom s hujšimi oblikami te bolezni, vsem toplo svetujem pravočasen obisk pri zdravniku,'' je na novinarski konferenci pred svetovnim dnevom psoriaze, ki ga obeležujemo 29. oktobra, poudaril dermatolog prof. dr. Tomaž Lunder z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

Naslovnica 22. 10. 2021 05.00

Pet pozitivnih učinkov rednega izvajanja joge

Če ste danes že preživeli nekaj dragocenih minut na vaši blazini za jogo, je to zagotovo zato, ker se dobro zavedate učinka joge na svoje počutje. Ne glede na to, ali ste izkušen jogi ali ste se z jogo srečali šele pred kratkim, smo prepričani, da se po le eni vadbi v svojem telesu počutite mnogo bolje.

Naslovnica 27. 09. 2021 07.57

Obiščite solno jamo Ortus in zadihajte s polnimi pljuči

Obisk solne jame ima blagodejen vpliv na krepitev imunskega sistema. Vdihovanje solnih mikrodelcev in suhega zraka blagodejno vpliva na izboljšanje kroničnih bolezni dihal, alergij ali kroničnih vnetnih simptomov. Solna jama Ortus vam zagotavlja številne zdravilne učinke.

Alternativa 27. 09. 2021 05.00

Zdravilni kristali: kaj je res in kaj ni?

Kristali so že od nekdaj priljubljeni tako v spiritualnih krogih kot tudi v krogih alternative. Naravne kamnine so lepi kristali, za katere določeni ljudje trdijo, da imajo tudi sposobnosti zdravljenja. Kaj o tem meni 'znanost', kaj je res in kaj ni, ter navsezadnje, kaj kristali resnično zmorejo?

Duševno zdravje 08. 09. 2021 05.00

Katere vrste travm poznamo?

Mala in velika travma, medgeneracijska, akutna, kompleksna, kronična in relacijska – govorimo o travmah, čustveno izrazito močnih izkušnjah, ki ogrožajo posameznikovo preživetje ali občutek varnosti. Ob travmi so prisotna občutja strahu, groze, nemoči in čeprav nekatera predelamo razmeroma hitro, lahko druga ostanejo "ujeta" v telesu in se izrazijo v obliki posttravmatske stresne motnje.

Zdravje 03. 08. 2021 06.00

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno!

Sončarica je lahko usodno stanje, ki se pojavi zaradi pretirane in nezavarovane izpostavljenosti glave soncu in vročini. Zaradi neposrednega izpostavljanja soncu v najhujši vročini lahko namreč pride do razširitve krvnih žil okoli možganov in pregrevanja možganskega tkiva!

Alternativa 02. 08. 2021 06.00

Kaj se zgodi, če vsak dan 'masiramo' ušesa?

Morda so ušesa zadnji del telesa, na katerega bi pomislili ob omembi masaže, vendar pa masiranje le-teh bojda naše telo razbremenjuje stresa, tesnobe in celo utrujenosti. Masaža je enostavna za izvedbo, saj jo lahko 'prakticiramo' praktično kjer koli.

Duševno zdravje 16. 07. 2021 06.00

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice

Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Nasmeh zdravju 10. 06. 2021 06.00

Zakaj se pojavlja erektilna disfunkcija?

Med erektilno disfunkcijo in srčnimi boleznimi obstaja močna povezava. Veliko raziskav je namreč pokazalo, da moški, ki trpijo za erektilno disfunkcijo, pogosteje trpijo tudi za srčnimi boleznimi.

Simptomi in bolezni 08. 06. 2021 06.00

Imate boleče migrene? Sprožilci naj bi bili predvsem individualni

Ocenjuje se, da 2 % svetovnega prebivalstva trpi zaradi kronične migrene, to stanje pa prizadene več žensk kot moških. Migrena je zapletena bolezen, pri kateri ima genetika pomembno vlogo, nikakor pa ni edini dejavnik.

Duševne motnje 18. 05. 2021 06.00

11 simptomov anksioznih motenj

Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Naslovnica 18. 05. 2021 06.00

Fleksitarijanstvo – prehranjevanje brez odpovedovanja

Fleksitarijanstvo je način prehranjevanja, ki izboljšuje osebno počutje in ohranja planet. Temelji na rastlinski prehrani, vendar se ni treba popolnoma odpovedati živalskim izdelkom.

Alternativa 04. 05. 2021 10.27

Prim. prof. dr. Zmago Turk, dr. med.: Gre za to, da je v integrativni medicini izjemen potencial

Zagotovo ste že slišali za alternativno medicino, manj verjetno pa je, da poznate tudi integrativno in komplementarno medicino. V poplavi informacij – preverjenih, pa tudi tistih nepreverjenih – nas je zanimalo, katere metode in oblike komplementarnega zdravljenja so sploh preverjene in znanstveno potrjene ter katere ne, navsezadnje pa, kako je to področje urejeno pri nas. Govorili smo s prim. prof. dr. Zmago Turkom, dr. med. revmatologije in akupunkturologom, ki velja za začetnika in enega največjih zagovornikov komplementarne medicine pri nas.

Zdravje 16. 04. 2021 06.00

Previdno, v porastu je mišja mrzlica

Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Alternativa 14. 04. 2021 06.00

Naturopatija - kaj je, kako deluje in kakšni so učinki?

Naturopatija, kot nam pove že ime samo, izvira iz narave. Pravimo ji tudi 'naravna medicina'. Njena glavna predpostavka je, da imamo vsi ljudje lastno moč zdravljenja. Slednje prepričanje, in sicer da se je človeško telo sposobno samozdraviti, ni novo, temveč izvira že iz Hipokratovih časov.

Prehrana 12. 04. 2021 06.00

5 nasvetov za zdravo prebavo

Zaradi vse hitrejšega življenjskega tempa se pogosto poslužujemo nezdravih navad, kar se nam lahko hitro maščuje. Ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo, neurejeno prebavo. V kolikor stanje ni bolezensko, je zdrava prebava skoraj zagotovo dosegljiva – pomaga lahko že pet majhnih, a pomembnih sprememb v našem vsakdanu.

Imunski sistem 10. 03. 2021 06.00

S tem nezavedno škodujete svojemu imunskemu sistemu

Verjetno smo vsi na neki točki svojega življenje pomislili, kako lahko zgradimo močan imunski sistem. Le kdo si ne želi, da skoraj nikoli ne bi zbolel, da bi imel ves čas obilico energije, dodatno pa bi se večino časa še odlično počutil. Je to sploh mogoče?

Simptomi in bolezni 08. 01. 2021 06.00

Kaj je dobro jesti in kaj ni, če imate gastritis?

Kronični gastritis pomeni vnetje želodčne sluznice, najpogostejši simptomi pa so pekoč občutek v želodcu, slabost, bruhanje, napenjanje, spahovanje in zgaga.

Aktivno življenje 06. 01. 2021 15.48

Kakšna vadba najbolj kuri maščobe?

Odgovor naj bi bil tako imenovana intervalna vadba. To pomeni, da izmenjujemo intenzivno vadbo s počitkom. Ko so tako telovadili, so ljudje izgubili več odvečne maščobe in teže, kot ko so tekli ali kolesarili v fitnesu s približno isto hitrostjo, brez počitka. In to četudi so se tako gibali več časa.

Zdravje 29. 12. 2020 05.30

Zaradi kronične bolečine trpi vsak peti slovenec

Z izrazom kronična bolečina označujemo bolečino, ki traja več kot pol leta, pri večini pa kar več kot eno leto. Zaradi nje trpi kar vsak peti Slovenec. Kako si lahko pomagamo pri kroničnih bolečinah, kakšne so metode zdravljenja?

Prehrana 28. 12. 2020 08.07

Jabolko na dan odžene zdravnika stran – mit ali resnica?

Vsi poznamo omenjen rek – pa je resničen? Stavek je bil prvič izrečen leta 1913, vendar temelji na pregovoru, ki je nastal leta 1866.

Zdravje 09. 12. 2020 05.57

Kaj jesti in piti, ko imate gripo?

Ko imate gripo, sta edino zdravilo počitek in čas. Ni hrane, ki bi čarobno rešila vse simptome in vas pozdravila. Pomembno je, da pijete čim več tekočine in jeste hranljivo hrano, ki vam bo pomagala, da se ne boste počutili slabše, in bo pripomogla k temu, da bi si čim prej opomogli.

Duševno zdravje 10. 11. 2020 06.00

Kaj je sindrom gospe Bovary?

Ljubitelji književnosti gotovo poznajo roman Gustava Flauberta z naslovom Gospa Bovary. V njem opisuje depresivno glavno junakinjo Emmo, ki kljub zakonu neustavljivo hrepeni po romantični ljubezni in se izgublja v nerealnem dojemanju sveta. Iz tega izhaja tudi izraz bovarizem, za katerega so značilni trajno nezadovoljstvo, zanikanje resničnosti in izgubljanje v vzporednih svetovih.

Zdravje 10. 09. 2020 07.14

Poskrbite, da boste imeli dovolj tega vitamina

Pred nami je obdobje številnih obolenj, za katere so glavni krivci mikrobi, ki smo jim vsakodnevno izpostavljeni. V zadnjem času pa je še posebej naraslo zanimanje za prav določen vitamin, ki naj bi dokazano pomagal pri virusnih okužbah, med drugim pri bolezni covid-19.

POPovi zdravniki 03. 09. 2020 12.05

Kronične bolečine v predelu križa

Rakave bolezni 17. 08. 2020 05.15

Znaki bolezni prostate, ki jih ne smete spregledati

Težave pri uriniranju in praznenju mehurja so pri moških pogosto povezane s prostato. Že prve opozorilne znake, ki se pri moških nad 50 let pojavijo pri uriniranju, je treba jemati resno in obiskati zdravnika. Šele ko zdravnik določi, da gre za nenevarno povečanje prostate in izključi možnost raka prostate, si lahko pomagate sami.

Bolezni 03. 08. 2020 05.45

Dr. Mirjana Radovanović: Pri alkoholizmu ogromno vlogo igra 'biološka ranljivost'

Z manj tveganim pitjem alkohola po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje označujemo količino alkohola, ki za večino zdravih odraslih ljudi pomeni relativno majhno tveganje, da bi škodovala našemu zdravju. A ta količina ni priporočljiva. Z dr. Mirjano Radovanović, dr. med., spec. psih., smo se pogovarjali o tem, kdaj lahko pri uživanju alkohola govorimo o zlorabi, kakšni so znaki in simptomi, kako vpliva na dinamiko družine, kakšni so genetski faktorji pri tej bolezni in kako zelo je naša družba na eni strani še vedno zelo tolerantna do alkohola, na drugi strani pa sta bolezen odvisnosti od alkohola in zdravljenje le te še vedno precej stigmatizirana.

Zdravje 07. 07. 2020 07.52

Navade, ki škodujejo vašim možganom

Včasih si preprosto želimo izklopiti naše možgane in se sprostiti ob nekaj kozarcih vina ali neskončnem gledanju televizije. Vendar pa lahko nekatere odločitve precej škodijo našim možganom. 

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996