kronični stres

Ko utrujenost in brezvoljnost nimata meja?
Počutim se popolnoma obupana, nimam energije, najraje bi vse skupaj pustila, spakirala kovčke in odšla nekam daleč stran, kjer mi ne bo treba skrbeti za družino, službo in kredite. Vam je znano?

Kako stres uničuje telo?
Človeško telo ima mehanizme za spopad s stresom in v nekaterih primerih je pozitiven, saj smo zaradi njega bolj pozorni in se tako izognemo nevarnosti. A če smo pod stresom dlje časa, lahko ta izjemno slabo vpliva na naše zdravje.

Znate živeti s tem?
Povišan holesterol lahko nastane pri vsakomur in vsi lahko sprejmete ukrepe za njegovo znižanje. Zaradi maščobnih blazinic okrog trebuha, debelosti, stresa in preostalih razlogov ima skoraj 70 odstotkov Slovencev povišan holesterol.

Zakaj ne morete vedeti, ali imate ustni zadah?
Se sprašujete, ali vam 'smrdi' iz ust? Niste edini. Nekateri so prepričani, da je slab zadah povezan s slabim okusom v ustih, kar pa ne drži. Napačno je tudi razmišljanje, da si lahko zadah preverimo sami, kot na primer z izdihom sape v pest, ki jo nato 'poduhamo'.

5 mitov o stresu
V današnjem svetu je stres pravilo in ne izjema, prav zato je pomembno, da se znamo z njim soočiti in zmanjševati njegove učinke. A najprej je treba prepoznati mite in napačna prepričanja o stresu. Razkrivamo vam 5 najpogostejših mitov o stresu.

Vam norijo hormoni? Uravnajte jih sami!
Ko se poruši hormonsko ravnovesje, se ne spremeni le naše počutje, temveč smo izpostavljeni tudi večjemu tveganju za bolezni, kot so debelost, diabetes in celo rak. Kako uravnotežiti hormone?

Pet navad, ki vam lahko škodijo
Gotovo imate kakšno grdo razvado, za katero se sicer zavedate, da bi se je bilo dobro znebiti, a z njo kljub temu nadaljujete. Morda pa vas bo kateri od naslednjih odstavkov prepričal, da boste katero od navad, ki vam niso v korist, končno odpravili.

Zakaj vam izpada preveč las?
Naravni cikel rasti las je takšen, da jih boste največ izgubili prav jeseni, zato naj vas to ne preseneti. Toda pretirano izgubo las lahko povzročijo tudi veliko bolj resni razlogi, ki jih je včasih potrebno tudi zdraviti.

Bolezni ščitnice pogosteje prizadenejo ženske
Ščitnica je izjemno pomembna žleza, saj ščitnični hormoni uravnavajo različne mehanizme v telesu, zlasti presnovo. Na vprašanja, kako prepoznati bolezni ščitnice in kako ukrepati, nam je odgovarjal endokrinolog, doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.

Miti o prehladu – kaj je res in kaj ne?
Jesen je čas prehladov in prav smrkanje, kašljanje ter splošno slabo počutje nam lahko zagrenijo sicer lepe jesenske dni, ki bi jih lahko preživeli v naravi. O tem, kako ugnati prehlad in se čim prej pozdraviti, krožijo mnoge govorice. Kaj je res in kaj ne?

Kaj razkrivajo težave z mehurjem?
Težave z mehurjem običajno pripisujemo starejšim in slabotnim, vendar se lahko pojavljajo pri osebah vseh starosti in osebah, ki so na prvi pogled povsem zdrave.

10 trikov za zniževanje holesterola
Vas muči povišan holesterol, pa ne veste, kako bi znižali količino maščob v krvi? Predstavljamo vam 10 enostavnih trikov, s pomočjo katerih bo nižanje holesterola postalo učinkovito!

Kako si pomagati, ko se vname pokostnica?
Sezona teka je v polnem zagonu in marsikateri tekač se v tem času sreča z nadležnim vnetjem pokostnice, ki ga moramo čim prej pozdraviti. Kajti če težav ne odpravimo, se bomo morali teku odpovedati.

Kaj vse ogroža moško zdravje?
Skoraj vsem največjim zdravstvenim nevarnostim, ki pretijo moškim, se je mogoče z ustrezno preventivo izogniti. O kakšnih nevarnostih govorimo in kako se lahko najbolje zaščitite?

Moje telo prekrivajo živo rdeči izpuščaji!
Noge, roke, hrbet, trebuh, lasišče … Skoraj vsak kotiček Ruthinega telesa prekrivajo luskasti izpuščaji živo rdeče barve, ki se jih do konca življenja ne bo rešila.

Bobnar Metallice boleha za tinitusom
Bobnar skupine Metallica ves čas sliši zvonjenje. Tudi ko okrog njega vlada popolna tišina, zvoki v njegovi glavi ne potihnejo. Lars Ulrich namreč že vrsto let trpi za tinitusom.

Lahko luskavica napade tudi vas?
Luskavica, imenovana tudi psoriaza, je kronična vnetna bolezen kože, za katero so značilni pordeli, luskasti izpuščaji. Z luskavico v Sloveniji živi od 35 do 40 tisoč ljudi. Zaenkrat pravega vzroka bolezni še ne poznamo.

Zvonjenje v glavi me je skoraj spravilo ob pamet
Si predstavljate, da bi v ušesu oziroma glavi ves čas slišali brenčanje, šumenje, zvonjenje? Da v vaši glavi ne bi nikoli vladala popolna tišina? S takšnim nenehnim hrupom in motečimi zvoki morajo živeti bolniki s tinitusom. Med njimi je tudi igralec William Shatner, ki ga poznamo iz serije Zvezde na sodišču, Zvezdnih stez in Lepotice pod krinko.

Ko duševna bolečina postane telesna
Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo, da človeška duševnost močno vpliva na napade migrene in hude glavobole.

13 pravil za boljši spomin
Kaj ne bi bilo super, če bi le pogledali stran knjige ali zapiskov in si natančno zapomnili, kaj na njej piše? Ali pa da bi vedeli, kje ste sinoči pustili ključe in vam jih zjutraj ne bi bilo treba iskati?

Vas muči nespečnost?
Ste tudi vi eden izmed tistih, ki nikakor ne morete pred spanjem izprazniti glave in odpihniti svojih misli? Dolgo v noč razmišljate o svojih težavah, nikakor ne morete zaspati, čeprav ste izjemno utrujeni, ko pa vam to le uspe, imate rahel spanec in se zbujate?

Niti dve osebi na svetu nimata enakih možganov
Možgani so najbolj zapleten del živčnega sistema, ki sprejema informacije iz zunanjega okolja, notranjosti telesa in usmerja odzive nanje.