krvni

Kako si pomagati, ko se pojavijo hemoroidi?
Hemoroidi so nabrekla tkiva v steni danke in zadnjika, ki lahko privedejo do pekočega občutka, srbečice, bolečine med odvajanjem, krvi na toaletnem papirju ali v blatu, lahko pa tudi izstopijo. Ob vsaki krvavitvi iz črevesja, morate obiskati zdravnika, saj gre lahko tudi za kaj bolj resnega. Tudi hemoroide lahko prepozna in potrdi samo zdravnik, kljub vsemu pa po diagnozi hemoroidov marsikaj za odpravo le-teh lahko storite tudi sami.

10 presenetljivih razlogov za zaprtje
Spoznajte glavne razloge za zaprtje. Nekaj najbolj očitnih je zagotovo prehrana s premalo vlakninami, nenehno ignoriranje potrebe po odvajanju, jemanje določenih zdravil in premalo gibanja. A tu je še nekaj razlogov, na katere morda niste pomislili.

Kdaj vas lahko krvni strdek ogroža, četudi ste mladi?
V Sloveniji letno za vensko trombozo zboli okrog 3000 ljudi. Okoli 10 odstotkov primerov je smrtnih. A če bolezen dovolj hitro diagnoziramo, je zdravljenje po navadi zelo uspešno. Čeprav je s staranjem tveganje za krvni strdek v veni večje, pa obolevajo tudi mladi.

Je v obdobju perimenopavze mogoče zanositi?
Znaki menopavze se lahko pri ženskah začnejo pojavljati tudi pet do deset let, preden nastopi zadnja menstruacija. To obdobje poimenujemo z izrazom perimenopavza in pri vsaki posameznici traja različno dolgo.

Presenetljivo je, kaj lahko teh 10 živil naredi za vaše srce
Da bi imeli bolj zdravo in močno srce, se izogibajte hrani, ki vsebuje veliko nasičenih maščob, sladkorja, soli. Izogibajte se živilom, ki vsebujejo prazne kalorije – z njimi zaužijemo veliko kalorij, a malo hranil, ki jih naše telo potrebuje. Kaj pa bi morali jesti?

Kaj pomeni občutek kovinskega okusa v ustih?
Kovinski okus v ustih ali parageusia se lahko pojavi zaradi popolnoma nedolžnih razlogov, lahko pa predstavlja resnejše zdravstvene težave. Zagotovo pa kovinski okus v ustih predstavlja neprijeten občutek in lahko vztraja več tednov ali mesecev, zato si v spodnjih vrsticah preberite o možnih vzrokih, ki ga povzročajo.

Pritoževanje ima lahko resne posledice za vaše zdravje
Če občasno potožimo glede situacije ali ljudi, ki nam niso všeč, ni s tem nič narobe. Če pa se konstantno pritožujemo in nergamo o vsakdanjih rečeh, pa ima to lahko resne posledice na našo okoico in naše zdravstveno stanje.

Število bolnikov s to boleznijo se hitro povečuje
Sladkorna bolezen spada med najpogostejše kronične bolezni, število bolnikov s to boleznijo pa se hitro povečuje. Vzroke med drugim najdemo v demografskem staranju, daljši življenjski dobi, manjši umrljivosti splošnega prebivalstva in bolnikov s sladkorno boleznijo, večjemu deležu odkrite sladkorne bolezni in izboljšanem zdravljenju ter večji razširjenosti dejavnikov tveganja, kot so debelost, zmanjšana fizična aktivnost itd.

Dokaz, da nikoli ni prepozno za velike življenjske spremembe
Se še spomnite zabavne angleške nanizanke Superbabica, v kateri je starejša gospa v slogu super junakov po zaužitju super napitka redno obračunavala z zlikovci vseh vrst? No, tokrat vam bomo predstavili zgodbo o drugačni, a čisto pravi superbabici, ki prihaja iz Kanade.

4 avtoimunske bolezni, ki jih mora poznati vsaka ženska
Za avtoimunskimi boleznimi trpi od 3 do 5 odstotkov svetovnega prebivalstva, kar 75 odstotkov teh so ženske. Avtoimunska bolezen pomeni, da naš imunski sistem prične proizvajati protitelesa, ki začnejo napadati naše lastno tkivo. Vsaka avtoimunska bolezen ima svoje značilne simptome, tu pa je nekaj najpogostejših, ki jih ženske moramo poznati.

Nasveti prehranske strokovnjakinje, ki zmanjšajo tveganje za sladkorno bolezen
S prehransko strokovnjakinjo Andrejo Širca Čampa smo se pogovarjali, kakšni so napotki za prehranjevanje, ki bi se jih morali držati sladkorni bolniki. Treba se je zavedati, da so isti napotki tudi preventiva. Če jih upoštevamo, bomo zmanjšali tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa dva. Eden od nasvetov, ki bi se ga morali držati vsi, je denimo, da ogljikovi hidrati zavzemajo le četrtino krožnika.

Ublažite posledice vremenskih sprememb
Nenadne vremenske spremembe niso le neugodne in nezaželene, ampak so tudi pomemben zunanji dejavnik, ki vpliva na naše zdravje in pogosto povzroča motnje v razpoloženju, depresijo, glavobole in boleče sklepe. Okrepite si imunski sistem in zmanjšajte posledice vremenskih vplivov.

Kaj povsem naravno lajša zgago?
Če vas mučijo zgaga, sladkorna bolezen, odvečni kilogrami ali zamašen nos, Američan dr. Josh Axe priporoča, da v svojo prehrano vključite tudi kakšno žlico jabolčnega kisa, ki ga vmešate v kozarec vode in spijete.

Kompulzivno prenajedanje: ko se ne moreš zaustaviti
Kompulzivno prenajedanje je motnja, za katero je značilno, da bolnik ni požrešen, le zaustaviti se ne more. Za tiste, ki imajo to motnjo, so značilni močni občutki krivde in sramu, pravi sociologinja Dragica Sternad.

10 mitov o virusu HIV, ki ne držijo
Za vas smo zbrali in razkrili 10 najpogostejših mitov in zmot o virusu HIV, ki še vedno krožijo med nami.

5 najboljših živil za vaše srce
Ohranjanje zdravega srca zahteva več kot le izogibanje hitri prehrani in močno predelani hrani. Zdravje srca izboljšate tudi, če izbirate živila, ki pomagajo znižati holesterol, krvni pritisk in vnetja v telesu. Tu je nekaj živil, ki so odlična za vaše srce.

Na kaj kažejo hude bolečine v ledvenem predelu?
Hude bolečine v ledvenem predelu, ki se širijo navzdol, so lahko znak ledvičnih kamnov, ki se najpogosteje pojavijo zaradi dolgotrajnega pomanjkanja tekočine. Če stanja ne zdravimo, lahko pride do trajne okvare ledvic, prav zato je pomembno, da bolečin ne ignorirate. Kako se stanju izogniti in kako ga zdraviti, nam je pojasnil urolog asist. dr. Tomaž Smrkolj, dr. med.

Tresenje rok kot posledica socialne anksioznosti
Ste že bili kdaj priča posameznikom, ki so jim drhtele roke, na prvi pogled brez pravega razloga. Tresenje rok pa tudi ostalih delov telesa je zelo pogosto znak socialne anksioznosti, ki se pojavi v trenutkih, ki jih posameznik dojema kot stresne. Gre za primarni odziv na nevarnost – boj ali beg. Če se tudi sami soočate s to težavo, naj vas malce pomirimo, v večini primerov drugi le redko opazijo tresenje. Seveda pa velja ukrepati, če imate tovrstne težave že dolgo ali vam te celo otežujejo vsakdanje delovanje.

Kako doseči, da bi bili prej siti in bi manj pojedli?
Na Nizozemskem so na univerzi Wageningen izvedli zanimivo raziskavo. Z magnetnoresonančnim slikanjem želodca in možganov so ugotovili, da so bili udeleženci prej siti ter so manj pojedli, če so ob obroku spili nekaj vode.

Kaj je potrebno za nekaj več kot le dober seks?
Spolna privlačnost je nujno potrebna sestavina vsakega zdravega partnerskega odnosa. Spolna kemija pa je produkt povezanosti med dvema osebama, ki se je ne da racionalno obrazložiti. Gre za neko vrsto kemije, ki si jo posameznika delita in je lahko vidno opazna.

Raziskava potrdila: gozd na nas vpliva kot pravi naravni terapevt
Večina nas je vsakodnevno izpostavljenih različnim zunanjim dejavnikom, hitremu tempu življenja, obveznostim in hrupu okolice. Mestni vrvež je naša stalnica, navajeni smo zvoka prometa, družbe, glasbe iz lokalov, prodajnih centrov, hrupa bližnjih tovarn in industrijskih con. Le malokrat pa si vzamemo čas in sivo džunglo zamenjamo za okolje, iz katerega izviramo – gozd in naravo.

5 znakov, da vam primanjkuje kalija
Verjetno že dobro veste, da so banane bogat vir kalija, a morda se ne zavedate, kako pomembno vlogo ima kalij v našem telesu. Kalij pomaga našim mišicam pri krčenju, uravnava tekočine v telesu in ravnovesje mineralov. Tu je 5 znakov, ki kažejo na to, da vam primanjkuje kalija.

Moški, veste, kaj vse povzroča impotenco?
Motnje erekcije so pogosta težava, s katero se spopade vsak deseti moški, starejši od 21 let. Skrajna stopnja motenj erekcije pa je impotenca, pri kateri gre za popolno nezmožnost doseganja ali vzdrževanja erekcije. Preverite, kaj jo povzroča.

Najboljša živila za ženske, starejše od 40 let
Z leti telo upočasnjuje proizvajanje določenih hormonov, vitaminov, mineralov in beljakovin. Med drugim se začne spreminjati menstrualni ciklus, pojavi se lahko nočno potenje, slabši spomin, težje je izgubiti odvečne kilograme, gostota kosti začne upadati, libido pa se lahko poveča.

Pnevmokok – otrokom nevarna okužba
Viroze so trenutno na pohodu in prav pri otrocih, ki so to zimo pogosto prebolevali virusna obolenja, obstaja nevarnost, da se okužijo še s kakšno bakterijsko okužbo.

Poglejte, kje se vam nalaga maščoba in kako to preprečiti
Debelost ni črno-bela tema. Obstaja veliko različnih razlogov, zakaj se redimo, zato obstaja tudi veliko načinov, kako se znebiti odvečnih kilogramov. Preverite, kje se vam nalaga maščoba in kako to preprečiti.

6 neverjetnih posledic, ko prenehate uživati sladkor
Znebiti se odvisnosti od sladkorja ni lahka naloga. Kljub temu priporočamo, da zmanjšate količino zaužitega sladkorja. Tukaj je nekaj res dobrih pozitivnih učinkov na telo, če zaužijete manj sladkorja, ki vas morda prepričajo.

Prepoznajte znake policističnih jajčnikov
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja žensk v rodnem obdobju – z njim ima težave od pet do deset odstotkov žensk, ki so v rodni dobi. Poleg tega je sindrom policističnih jajčnikov najpogostejši vzrok neplodnosti pri tistih, ki imajo moten menstrualni cikel.

Zakaj v obdobju nosečnosti ni priporočljivo spati na hrbtu ali trebuhu?
Spanje v obdobju nosečnosti je lahko prav nemogoče, saj se skupaj s telesom spreminjajo tudi položaji spanja, na katere ste bili morda navajeni pred nosečnostjo. Nosečniški trebušček namreč ovira spanje na trebuhu, spanje na hrbtu pa iz zdravstvenih razlogov ni priporočljivo. Kako izbrati najbolj primeren položaj?

Razbijamo mite o alkoholu in mačku!
O zdravljenju mačka in pitju alkohola krožijo številni miti in neresnice. Da boste vedeli, kako v teh dneh piti, da bodo posledice na telo čim manjše, preverite, kateri podatki so napačni in kaj v resnici deluje.