lažje

Ne dajajte otrokom kokosovega ali riževega mleka
Kokosovo mleko, riževo mleko, ovseno ali katero drugo rastlinsko mleko, ki je nadomestek mleka ne bi smela piti večina otrok mlajših od pet let, so opozorili strokovnjaki. Kot pravijo, rastlinski nadomestki mleka ne nudijo otroku dovolj hranil, ki jih potrebuje za rast in razvoj.

Agorafobija, strah, o katerem mnogi s težavo spregovorijo
Pri agorafobiji gre za občutek ujetosti in brezizhodnosti, ko doživimo stisko. Westphal je že leta 1871 opisoval klinične primere, v katerih ljudje niso zmogli prečkati določenih prostorov brez spremstva. To težavo je poimenoval agorafobija.

Kako lahko študentska prehrana vpliva na uspešen študij?
Vas oktobra čaka novo študijsko leto? Da bo kar se da uspešno, si preberite smernice pravilne prehrane, ki bodo vaše telo (predvsem pa možgane) napolnile z zadostno energijo in hranili, s tem pa povečale vašo koncentracijo, produktivnost, spomin in fizično telesno pripravljenost.

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši
Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.

'Ne moreš biti več moja družica, ker imaš raka'
Družici je prijateljica dejala, da ne more več priti na njeno poročno zabavo, ker ima raka in ker noče nositi lasulje. Nevesta se je namreč bala, da bodo fotografije, ki jih bo hranila za spomin, zaradi njene plešaste glave uničene.

Optimisti dokazano živijo dlje. Preverite, za koliko let
Ljudje z optimističnim pogledom na svet imajo za 70% več možnosti, da bodo doživeli 85 let kot preostali, je pokazala zadnja raziskava Univerze Boston. Optimizem pa se za nekoliko bolj izplača ženskam kot moškim.

Mit ali resnica: korenje izboljšuje vaš vid
Ljudje pravijo, da jabolko na dan odžene zdravnika stran, da nam korenje pomaga, da vidimo tudi v temi, in da moramo prehlad nahraniti, vročino pa sestradati. A kaj je res in kaj je le vraža. To so razkrili zdravniki.

Namesto evtanazije paliativna oskrba? Kaj paliativna oskrba sploh je?
“Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo,” razloži dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., predsednica Združenja za paliativno in hospic oskrbo pri Slovenskem zdravniškem društvu in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Celostna oskrba pomeni, da bolnik dobi ne le medicinsko pomoč, kot je lajšanje bolečin oziroma obladovanje drugih simptomov. Podporo prejme tudi na psihološki in socialni ravni. Cilj je, da čim bolj kakovostno preživi zadnje obdobje. Težava je, da trenutno pri nas (pa tudi v tujini) paliativna oskrba še ne poteka, kot bi morala. Dolgo časa je bila to zapostavljena veja medicine, ki pa se danes pospešeno razvija. Slovensko zdravniško društvo meni, da bi z razvojem paliativne oskrbe, ki bi postala dostopna vsem državljanom, nehali govoriti o evtanaziji.

Ko se vam zlomi srce
Ste že slišali za sindrom zlomljenega srca? Gre za začasno stanje, ki ga izzovejo stresne situacije, kot je naprimer smrt bližnjega. Osebe s sindromom zlomljenega srca lahko občutijo nenadno bolečino v predelu prsi in mislijo, da gre za srčno kap.

Kaj pomaga proti oblivom vročine?
Ženskam, ki jih v menopavzi mučijo oblivi vročine, bi te težave lahko omilile vaje za moč, in sicer bi jih morale izvajati intenzivneje ter dvakrat do trikrat tedensko. To je pokazala študija univerze Linköping na Švedskem. Kot pišejo na svoji spletni strani, gre za prvo študijo, ki se je ukvarjala z vplivom vaj za moč na oblive vročine.

Slabe navade, zaradi katerih se dojke povesijo
Glavni vzrok povešanja prsi je staranje, a obstaja tudi nekaj slabih navad, ki lahko pospešijo ta proces. Eden vodilnih plastičnih kirurgov v svetu Dirk Kremer je razkril, katere navade pospešujejo povešanje dojk in kako proces upočasniti.

Že 4400 korakov dnevno ima izredno pozitiven učinek
Verjetno ste že kdaj slišali, da bi morali na dan narediti 10 tisoč korakov? V bolnišnici Brigham and Women’s Hospital, ki je raziskovalno povezana z medicinsko fakulteto univerze Harvard, so ugotovili, da je že več kot pol manj korakov dnevno pri starejših ženskah pomenilo občutno manjše tveganje za prezgodnjo smrt. Raziskovalci menijo, da je to odlična novica, saj se marsikdo številke 10 tisoč ustraši. Če pa si lahko vsaj za začetek postavi manjši cilj, ga lažje doseže. Ne obupa, počasi krepi telo in sčasoma zmore vse več.

Po dveh nepotrebnih operacijah ugotovili, da je postavljena diagnoza napačna
Mnogokrat se zgodi, da zdravniki postavijo napačno diagnozo in bolnika posledično napačno zdravijo. Svojo izkušnjo nam je zaupala tridesetletna Slovenka, ki je šele po nekaj letih in dveh operacijah izvedela, da gre za celiakijo. Kako se je s tem spopadla?

Vadba, ki lahko podaljša življenje
Dvigovanje uteži bi morali vključiti v svoj vsakdan, pravijo brazilski raziskovalci. V njihovi študiji je sodelovalo 3.878 udeležencev, ki so bili stari med 40 in 85 let. Spremljali so jih šest let in pol. Dvigovanje uteži pomeni močne mišice oziroma več mišične mase. To ne pomeni le boljšega zdravja, temveč tudi daljše življenje. Seveda takšno, ki ga preživimo čim bolj kakovostno.

Kakšna hrana ščiti pred boleznijo ledvic?
Raziskovalci Fakultete za javno zdravje Bloomberg Univerze Johns Hopkins so prehrano, v kateri prevladuje zdrava hrana rastlinskega izvora, povezali z manjšim tveganjem za pojav bolezni ledvic. Takšno prehrano sestavljajo polnozrnata žita, stročnice, zelenjava, sadje in oreščki.

Katera živila povzročajo prenajedanje in odvečno težo?
Ljudje, ki so uživali zelo predelana živila, so v primerjavi s tistimi, ki so takih živil pojedli malo, zaužili več energije in pridobili več odvečne teže. To je veljalo, četudi so imeli tako obroki z zelo predelanimi živili kot obroki brez njih isto energijsko vrednost ter količino makrohranil, kot so sladkorji, vlaknine, ogljikovi hidrati in maščobe. Ljudje so pojedli več, ko je bil obrok sestavljen iz zelo predelanih živil.

Pogosta poletna težava, ki je nikar ne zdravite doma
Tako kot so vnetja srednjega ušesa ena najbolj pogostih zimskih obolenj, so vnetja zunanjega ušesa in sluhovoda bolj pogosta poleti. Medicinski izraz za to okužbo je otitis externa, uporablja pa se tudi izraz plavalčevo uho. Do okužbe lahko pride, ko je voda ujeta v ušesu, med plavanjem, kopanjem ali znojenjem. Bakterije in glive takrat namreč lažje vstopijo v uho z manjšimi kosi, ki se lahko pojavijo, ko čistite uho s palčkami, ga praskate s prstom ali nosite slušalke. Pojavita se lahko občutek polnosti v ušesu in izguba sluha. V kolikor imate blokado voska, lahko pride do tinitusa – stanja, ki povzroča zvonjenje v ušesu. Zato v poletnih mesecih namenite več pozornosti zdravju vaših ušes.

Zakaj je plavanje koristno za otroke?
Slovenska dežela je polna zdravilnih voda, izvirov in vrelcev, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Na izlet ali počitnice se lahko odpravite v kompleks bazenov oz. termalne toplice, ki jih je pri nas na voljo kar nekaj, ali pa izkoristite svoj čas za oddih v naravi pri katerem izmed slovenskih naravnih ali umetnih jezer in rek. Vsekakor naj bo vaša destinacija nadzorovano kopališče, kjer kakovost vode spremljajo strokovnjaki in kjer so kopališča primerno urejena oz. dostopna. Tja se lahko odpravite tudi z vašimi najmlajšimi, saj ima plavanje številne pozitivne učinke.

'Vlažilec kože mi je rešil življenje'
27-letna mati Hollie Drynan je nanašala vlažilec kože na svoj trebuh in odvečno kremo nanesla še na prsi, ko je začutila nenavadno bulico v prsih. Zaradi nenavadne zatrdline je obiskala osebnega zdravnika in kmalu se je izkazalo, da se spopada z rakom dojke.

Pomemben napotek v vročih dneh
"Pijmo veliko vode, tudi če nismo žejni. Tako se bomo lahko dovolj potili in tako zniževali telesno temperaturo." Tako zapiše na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana Milan Žnidaršič, dr. med., spec. spl. in urg. med. Če se vam zdi, da se veliko potite, priporoča, da vodi dodate malo limoninega soka in soli. Izogibajte pa se alkoholu, vročim in sladkim pijačam. Pomembno je, da ne dehidrirate.

Svetovali so ji, naj zapusti svojega otroka
Ko se je Darina Shpengler rodila, so njeni materi Eleni Shpengler zdravniki svetovali, naj jo zaradi njene deformacije pusti kar v porodnišnici ali jo da v sirotišnico. A Elena je bila odločena, da bo zanjo skrbela ne glede na vse.

Vam vaša komunikacija pomaga v življenju ali vas ovira?
Asertivnost je učinkovita komunikacija, ki vsebuje dva bistvena elemeta - odločnost in sočutje do sogovornika. Z razvojem asertivnosti vplivamo na medosebne odnose in hkrati krepimo občutek lastne vrednosti. A kako sploh začeti?

Samo dvakrat na teden in zmanjšali boste tveganje za raka črevesa
Uživanje jogurta dvakrat na teden lahko zmanjša tveganje za razvoj predrakavih sprememb črevesa pri moških za kar 20 odstotkov, je pokazala zadnja raziskava Univerze Washington. Poleg tega lahko s tem ukrepom zmanjšate tveganje za razvoj adenomov na črevesu, ki imajo večje tveganje, da postanejo rakavi, in sicer za kar 26 odstotkov.

Kaj jesti, če se spopadate z zaprtjem?
Tokrat se bomo osredotočili na zaprtje, ki se lahko pojavi zaradi prehrane, ki ima premalo prehranskih vlaknin ali zaradi premalo gibanja in preveč sedenja.

Ko je prenehala piti mleko, se je zgodilo teh 5 stvari
Novinarka spletne strani popsugar.com Jenny Sugar se je odločila, da bo opustila uživanje vseh mlečnih izdelkov. Tega se je držala štiri leta in opazila drastično spremembo. Preverite, kakšen vpliv je imela njena odločitev na njeno telo.

Nikoli več ne boste imele težav z rdečimi pikami po britju
Namesto da bi se ponašali z lepo gladko kožo, vam videz kazijo rdeče pikice. Krivec so prav dlačice, ki jih odstranjujete. Ker ne pokukajo na plano, jih telo zazna kot vsiljivce, imunski sistem pa v obrambi povzroči vnetje. Je to mogoče preprečiti?

Opustitev pogoste razvade zmanjša tveganje za kap
Še ena študija je pokazala, kako škodljivo je kajenje. Kadilci, ki jih zadene kap, imajo, če s svojo razvado ne prenehajo, večje tveganje, da se jim ta neljubi dogodek ponovi. Kajenje povzroča odvisnost, tako da je seveda o prenehanju lažje govoriti kot to storiti. A pomagalo bo že zmanjšanje števila pokajenih cigaret.

S preprostim trikom izgubila 84 kilogramov
34-letna Maggie Wells je tehtala že 137 kilogramov, ko se je odločila, da je čas, da spremeni svoje življenje. A najprej je naredila le eno spremembo, prenehala je uživati dodani sladkor in zmanjšala vnos ogljikovih hidratov. Le na ta način ji je uspelo izgubiti večino odvečne telesne teže, ne da bi prestopila prag telovadnice.

Invalid, ki se je zoperstavil Emi Kurent
''Invalidi so priviligirani, ker imajo na voljo parkirna mesta.'' ''Invalidi navadno ne vozijo. Če si slep ali gluh ali brez roke ali noge, ne moreš voziti avta.'' ''Ker si invalid in verjetno ne hodiš v službo, najbrž lažje počakaš na prosto parkirno mesto kot nekdo, ki se mu mudi v službo.'' To je le nekaj stavkov, ki jih je astrologinja Ema Kurent zapisala v svoji kolumni v reviji Lady, kjer je priznala tudi, da sama večkrat parkira na invalidskem parkirišču. S tem pa je razjezila invalide.

Izboljšuje prebavo, pomaga pri hujšanju in krepi imunski sistem
Ste že slišali za rambutan sadež? Gre za tropsko sadje, ki izvira iz jugovzhodne Azije in ima podoben okus kot nekoliko bolj poznan sadež liči. Ko olupimo rambutan sadež pridemo do okusne sredice, ki je bogata z vitaminom C in vlakninami. Prav zato sadež pomaga krepiti imunsko odpornost in izboljšuje prebavo. Pojasnili pa bomo tudi, zakaj vam lahko pomaga pri hujšanju. Spoznajte rambutan sadež.