lekarne

Za dogodek na rdeči preprogi ga je prekrila …
Katie Holmes se je udeležila družabnega dogodka, pri čemer pa ji je malce ponagajala nadležna težava, ki jo je igralka spretno prikrila pred radovednimi objektivi fotografov.

Poznate razliko med gripo in prehladom?
Gripa in prehlad sta tegobi, ki v jesenskem in zimskem času prizadeneta veliko ljudi. Gre za virusni obolenji, ki trajata približno teden dni in ju ne moremo zdraviti, lahko pa izjemno učinkovito odpravimo neprijetne simptome. Preverite, kako.

Radi pečete na žaru? Previdno!
Da je treba biti pri uživanju hrane z žara previden, dokazuje tudi izkušnja 31-letnega Adama, ki je po pikniku na domačem vrtu doživel neprijetno presenečenje.

Katera zdravila vzeti na dopust?
Ker nas na dopustu velikokrat presenetijo razne zdravstvene tegobe in je v tujem mestu včasih sila zamudno iskati zdravstvene ustanove, s seboj nikar ne pozabite vzeti primerne 'potovalne lekarne'.

Napačna raba protibolečinskih zdravil je lahko zelo nevarna
Bolečina, še posebej v glavi, križu in nogah, pri nas velja za najpogostejši vzrok za obisk lekarne ali zdravnika. Običajno jo lajšamo s protibolečinskimi zdravili, ki so na voljo brez recepta. Kako varna so ta zdravila in na kaj moramo pri njihovi uporabi paziti?

Pred otrokom s tal panično lizala metadon
Škotsko javnost je šokirala grozljiva fotografija, na kateri ženska s tal liže metadon, ki ji je po nesreči padel na tla, vse to početje pa spremlja in opazuje deklica, verjetno hči njene prijateljice.

Odgovorna raba zdravil: Več zdravja, manj odpadkov!
Pravilna in odgovorna uporaba zdravil je ključna za učinkovitejše zdravljenje in zmanjšanje tveganja za nastanek neželenih učinkov. Na ta način se seveda zmanjša tudi količina odpadnih zdravil.

Po zdravila na obnovljiv recept vedno v isto lekarno
S 1. julijem letos se je začelo postopno uvajanje izdaje zdravil na obnovljive recepte za kronične terapevtske skupine zdravil. To pomeni, da bo recept ostal shranjen v lekarni, bolnik pa bo na obnovljiv recept zdravila lahko dvignil praviloma še trikrat.

Kaj jo bo odvrnilo od seksa z vami?
So stvari, ki se jim je bolje izogniti, če želite, da s svojo drago dan zaključite s strastnim seksom. Kaj vse se torej znajde na seznamu prepovedanih besed in ravnanj?

Slovenci se radi zdravimo sami
Raziskava, ki jo je opravila Sekcija farmacevtov javnih lekarn, je pokazala, da se Slovenci najraje samozdravimo z zdravil brez recepta, da zaupamo farmacevtom in pogrešamo informacije o interakciji med zdravili in njihovih neželenih stranskih učinkih.

Nad sončne opekline na naraven način!
Da je prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom vse prej kot zdravo, vemo že vsi. Kaj pa, če nas sonce kljub vsem opozorilom in pazljivosti opeče? Pri opeklinah si pomagajte na naraven način.

Kaj je krivo za boleče razpoke kotičkov ustnic?
Če so vam razpokali kotički ustnic, je za to lahko krivo pomanjkanje železa ali vitamina B, izpostavljanje vetru in soncu, glivična, bakterijska ali virusna okužba. Razpoke lahko pozdravite sami, če jim niste kos, pa obiščite zdravnika.

Česa ne smete pozabiti vzeti na dopust?
Poletne počitnice so pred vrati in mnogi se boste že v naslednjih dneh odpravili na dopust. Verjetno vam po glavi roji tisoč stvari, na katere ne smete pozabiti pri pripravah na oddih in pakiranju. A kaj je tisto, kar morate res nujno urediti in vzeti s seboj?

VIDEO: Katera zdravila vzeti s seboj na dopust?
Če nočete na dopustu tratiti časa z iskanjem lekarne, s seboj vzemite vsaj nekaj osnovnih zdravil. Takšen osnovni paket potovalne lekarne vas bo stal približno 50 evrov, farmacevt pa ga bo prilagodil glede na to, kam potujete.

Skoraj desetina Slovencev je astmatikov
Prvi torek v maju že tradicionalno zaznamujemo svetovni dan astme, kronične bolezni dihal, ki jo najpogosteje povzročijo alergeni. Gre za eno najpogostejših kroničnih nenalezljivih bolezni, za katero dandanes v Sloveniji boleha približno od pet do deset odstotkov prebivalcev, od tega najmanj 14 odstotkov otrok in mladostnikov.

Kako se zaščititi pred neželeno zanositvijo?
Za vse, ki ne želite zanositi, je dandanes na voljo veliko različnih možnosti zaščite. Le do lekarne ali ginekologa morate stopiti in povedati svoje želje. Pomembno je namreč, da najdete kontracepcijo, ki vam bo najbolj odgovarjala. O možnostih zaščite smo povprašali ginekologinjo Ksenijo Šelih Martinec.

Izognite se napakam v lekarni
Nemalokrat se zgodi, da prinesemo domov zdravilo iz lekarne in ne vemo, če je zdravilo sploh pravo, ga ne znamo uporabljati in ne vemo, zakaj smo ga dobili. Kako se izogniti tovrstnim zagatam in napakam v lekarnah?

Kako oskrbeti bolnega otroka?
Ko se mladi starši prvič spopadejo z otroškimi boleznimi, marsikoga zajame panika. Kdaj je pravi čas, da pokličemo zdravnika? Kaj narediti, če otrok noče jesti ali piti? Stres ob otrokovih boleznih bo zagotovo manjši, če se bomo nanje dobro pripravili.

Se lahko z infuzijo okužimo tudi pri nas?
Na pediatričnem oddelku univerzitetne bolnišnice v nemškem mestu Mainz so minule dni umrli trije dojenčki, več jih je v kritičnem stanju zaradi infuzije, domnevno okužene z bakterijo iz črevesja. V UKC Ljubljana pojasnjujejo, da je oddelek, ki pripravlja parenteralne pripravke, pod največjim nadzorom, a možnost težav vedno obstaja.

Nepravilno shranjena zdravila so nevarna
Zdravila, ki so hranjena na napačnem mestu oz. v neprimernih pogojih, izgubijo svojo učinkovitost, v nekaterih primerih pa lahko postanejo tudi nevarna za življenje.

Pazite, kam odvržete stara zdravila
Napačno ravnanje z zdravili lahko povzroči škodo za ljudi in okolje. Zdravila ne spadajo med komunalne odpadke ali v odtoke kanalizacije, saj vplivajo na okolje. V lekarniški zbornici si tako želijo, da bi ljudje neporabljena zdravila vrnili v lekarne.

Kako varno je kupovanje zdravil prek spleta?
Tudi v Sloveniji imamo na voljo spletne lekarne, kjer lahko naročimo zdravila brez recepta, kozmetiko, razna prehranska dopolnila in nekatere zdravstvene pripomočke. A marsikdo dvomi v neoporečnost prek spleta kupljenih izdelkov.

Zaradi verskega prepričanja farmacevtke ni dobila kontracepcijskih tabletk!
Nezaslišano! V Veliki Britaniji farmacevtka 38-letni materi kljub temu, da ji je ta predložila zdravniški recept, ni izdala kontracepcijskih tabletk, saj to ni bilo v skladu z njenim verskim prepričanjem!

Zdravniki ogorčeni! 16-letni hčerki vbrizguje botoks
Po tem, ko je v javnost prišla zgodba Sarah Burge, svetovne rekorderke v številu plastičnih operacij, ki botoks svoji komaj 16-letni hčerki vbrizgava kar sama, so se oglasili tudi zdravniki in plastični kirurgi.

Lekarna Ljubljana s prodajo galenskih izdelkov ravnala koruptivno
Ravnanje javnega zavoda, ki dopusti, da zavod na trgu prodaja zdravila brez dovoljenja za promet z namenom pridobitve neupravičene premoženjske koristi, ustreza definiciji korupcije, je v načelnem mnenju zapisal predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos. Gre za ravnanje Lekarne Ljubljana, ki je sedem vrst zdravil tržila kot galenske izdelke.

Kako uporabiti test za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu?
S testom za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu lahko že zelo zgodaj ugotovite, ali potrebujete natančnejšo preiskavo črevesa, in načrtujete zdravljenje, preden bo prepozno. Kako pravilno uporabiti test?

Lekarna Ljubljana danes umika iz prodaje sedem galenskih izdelkov
Lekarna Ljubljana danes iz prodaje umika sedem izdelkov, ki so jih tržili kot galenska zdravila, medtem ko agencija za zdravila in medicinske pripomočke ugotavlja, da bi jih za prodajo morali registrirati kot zdravila.

Lekarna Ljubljana zavrača očitke o domnevnih pritiskih na farmacevte
Vodstvo Lekarne Ljubljana naj bi svojim lekarnarjem dalo navodilo, da morajo čim več iztržiti od bolnika oz. obiskovalca lekarne. V Lekarni Ljubljana takšne navedbe iz anonimnega pisma zavračajo in jih označujejo kot "nedopustne laži".

VIDEO: Zdravnika lahko pokličete tudi na dom
V času viroz, grip in drugih obolenj je marsikomu pot do ambulante odveč. Če ste preslabotni za obiska zdravnika ali se bojite, da boste med čakanjem v ambulanti staknili še kakšno bolezen, lahko zdravnika pokličete na dom.

Zdravi, vitalni in spolno aktivni pri 100-tih letih
Okinava je dolgo časa burila duhove ameriških in japonskih znanstvenikov. To južno japonsko otočje se namreč ponaša z najvišjim številom starostnikov preko 100 let. Vsi ti ljudje so ne glede na svojo starost izredno vitalni in aktivni.