Vizita.si

leta

Psiha 19. 03. 2024 04.04

Življenjski nasveti za 20-letnike, ki si želijo čustvene zrelosti

Če bi mladost vedela, kar ve starost, starost pa bi zmogla, kar zmore mladost, bi lahko rekli, da je življenje idilično. A vemo, da temu ni tako.

Zdrav Lajf 18. 03. 2024 04.56

Dejstva o dlakah na obrazu, ki jih moraš poznati

So se vam nad ustnico ali na bradi začele pojavljati dlačice? To niti za punce ni nič čudnega, a tokrat bomo pozornost namenili zgolj fantom.

Novice 15. 03. 2024 05.00

Znani igralec pomaga preživelim po možganski kapi

Irski filmski igralec Ciarán Hinds je postal ključni ambasador dobrodelne organizacije InterAct Stroke iz Velike Britanije, ki se je razširila na Severno Irsko. Sodeluje v bolnišnici White Abbey, kjer pomaga pacientom po možganski kapi. Prek organizacije sodelujejo tudi lokalni igralci, ki pacientom berejo odlomke iz knjig in iger.

Življenjske zgodbe 14. 03. 2024 04.28

Kri je darovala kar stokrat in navdihnila družino, da je storila enako

73-letna Judy Law je kar stokrat v svojem življenju darovala kri. Za darovanje je tako navdušila tudi svojo hčerko in vnukinjo. To je zgodba o iskreni želji po pomoči.

Alergije 13. 03. 2024 04.44

Hitra pomoč ob senenem nahodu

Izcedek iz nosu, zamašen nos, kihanje, srbenje v nosu, vnetje in srbenje oči so simptomi senenega nahoda, s katerim se pogosto spopadamo spomladi in poleti. Težave se pojavljajo le nekaj tednov ali več mesecev v letu in so povezane s cvetnim prahom oziroma cvetenjem dreves, trav, žit ali plevela.

Preventiva 12. 03. 2024 04.13

9 nasvetov, kako prenehati uživati nezdravo hrano

Nezdrava hrana običajno zajema ultra predelano hrano in pijačo, kot so hitra hrana, gazirane pijače, sladkarije, piškoti in slani prigrizki. Ta živila na žalost predstavljajo velik del prehrane večine ljudi.

Preventiva 10. 03. 2024 04.03

Starejši odrasli, ki manj spijo, imajo večjo verjetnost, da bodo zboleli za več kroničnimi boleznimi

Nove raziskave kažejo, kako pomembno je poskrbeti za kakovostno spanje.

Novice 08. 03. 2024 05.00

Program Svit je med nami že 15 let

Več kot 4100 odkritih rakov debelega črevesa in danke v 15 letih delovanja ter pri več kot 31.700 osebah odstranjene predrakave spremembe – to so ključni poudarki presejalnega Programa Svit, ki je v tem obdobju marsikateremu udeležencu rešil življenje.

Okužbe in zastrupitve 08. 03. 2024 04.13

Kaj je MRSA?

MRSA, na meticilin odporni Staphylococcus aureus, je vrsta bakterije, ki povzroča okužbo in je odporna na antibiotik meticilin (kar pomeni, da je ni mogoče zdraviti z meticilinom) in včasih tudi na druge antibiotike.

Življenjske zgodbe 08. 03. 2024 04.12

'Od takrat ima moje življenje nove dimenzije'

Eva Pogačar, zdravnica, specialistka anesteziologije in reanimatologije v jeseniški bolnici, je tudi ena prvih gorskih reševalk pri nas in se že leta in leta prizadeva, da bi prva pomoč postala del osnovnošolskega učnega programa. Še predobro se namreč zaveda, kako pomembno je, da znamo pravilno ukrepati v tistih kritičnih trenutkih, ko gre za življenje ali smrt.

Starostne bolezni 07. 03. 2024 04.26

Bolezni, ki se lahko pojavijo po 50. letu starosti

Po petdesetem letu se lahko zdravstvene težave pojavijo nenadoma oz. se nam tako vsaj zdi. Večinoma gre za bolečine, ki nas v mladosti in mladih letih niso preveč skrbele, v srednjih letih pa nam lahko začnejo predstavljati večje težave.

Prehrana 28. 02. 2024 04.44

Ali je res slabo jesti po 8. uri zvečer? To morate vedeti

Ljudje se med seboj razlikujemo po številnih značilnostih in navadah. Ena izmed slednjih je seveda tudi ta, ali (lahko) uživamo hrano pozno zvečer ali ne. Bolje rečeno, ali je morda bolje, da je ne bi? Ali je res tako slabo jesti po 8. uri zvečer?

Zdravje 26. 02. 2024 09.40

Hitra pomoč pri okužbah zgornjih dihal

Zamašen nos, smrkanje, kihanje, boleče grlo, kašelj, povišana telesna temperatura in splošno slabo počutje so najpogostejši znaki, ki nakazujejo, da se nas nekaj loteva. Običajno ravno takrat, ko si najmanj želimo. Vam je znano? V nadaljevanju preverite, kako si lahko na naraven način pomagate pri blaženju simptomov sezonskih viroz ter kaj vam lahko učinkovito pomaga pri krepitvi imunskega sistema, da boste lahko predvsem hladnejše mesece preživeli brez skrbi.

Prebava 22. 02. 2024 04.19

Pretesna oblačila? Morda niso krivi kilogrami ...

Zunaj že diši po pomladi in za številne je to čas, ko prevetrijo svojo omaro ter naredijo selekcijo oblačil. To pomeni tudi, da bo nekaj oblačil treba pomeriti in verjetno nam ni treba razlagati o tem, kako klavrno se človek počuti, ko ne more zapeti najljubših hlač pretekle pomladi, nekoč ohlapna majica s kratkimi rokavi pa postane nenavadno oprijeta. A pozor, ni nujno, da so za tako stanje krivi kilogrami!

Psiha 22. 02. 2024 04.00

Pri premagovanju osamljenosti ne pomagajo všečki

Občutke osamljenosti lahko doživlja prav vsak, in to ne gleda na leta, spol, status, videz, število sledilcev na družbenih omrežjih ... Samota pa ni enaka osamljenosti, saj lahko v času, ki si ga vzameš zase, tudi uživaš, kar je bistvena razlika. Pri osamljenosti se namreč soočamo predvsem z notranjo bolečino, zaradi česar lahko občutimo hudo stisko.

Življenjske zgodbe 17. 02. 2024 04.44

Kaj do zdaj vemo o njegovi diagnozi?

Kralj Karel III. je zbolel za rakom. Medtem ko je že pričel zdravljenje, pa se je britanski časnik Hello s strokovnjaki pogovarjal o tem, kaj kralj prestaja.

Alternativa 15. 02. 2024 04.45

Alternativne oblike pomoči, ki so lahko dodatek tradicionalni medicini

Alternativna medicina ima lahko neupravičeno negativno konotacijo. Seveda nikakor in nikoli ni priporočljivo, da se odpovemo tradicionalnim oblikam zdravljenja, a medtem ko nam lahko določeni 'dodatki' škodijo, tokrat predstavljamo dele alternative, ki so celo zaželeni, da se jih poslužujemo.

Preventiva 11. 02. 2024 04.45

Kako se 'takoj' znebiti prehlada?

Nikomur ni prijetno, ko se zamaši ena, kaj šele dve nosnici, skrajno neprijetno pa postane, ko skupaj s prehladom dobimo še druge simptome: žgečkanje v grlu, kašelj in podobno. Ne glede na to, ali se s prehladom spopadate že nekaj dni ali se vas šele loteva, obstajajo načini, kako si lahko pomagate.

Novice 10. 02. 2024 04.44

Želela je biti suha, zato je naredila neumnost

V nedavnem intervjuju je ameriška vplivnica Snooki odprla vrata svoji poti k samosprejemanju ter razkrila svoje pretekle izzive z motnjo hranjenja. Zvezdnica je podrobneje opisala svoje težave iz srednje šole, ko se je spopadala z anoreksijo, in kako so se motnje hranjenja razvile iz večletnega navijanja v srednješolski skupini. Kljub življenjskim izzivom s težo je zvezdnica danes močna in samozavestna ženska, ki se je končno uspela sprejeti.

Zlata leta 08. 02. 2024 04.39

Osamljenost med starejšimi je vse pogostejša

Osamljenost velikokrat občutijo starejši, pa naj si bo to zaradi izgube partnerja, prijateljev, razpada družine, selitve v dom za ostarele ali zaradi fizičnih ovir, ki lahko omejijo njihove socialne stike. Prav tako pa moramo vedeti, da ne gre samo za družbeno izolacijo, ampak je dovolj že občutek, da se posameznik počuti odtujeno oziroma nepovezanega z drugimi. Več o tem pa v nadaljevanju.

Zdravje 08. 02. 2024 04.38

Lahko debelost vpliva na možgane?

Raziskovalci Univerzitetnega kliničnega centra Leiden na Nizozemskem so pregledali z magnetno resonanco narejene slike možganov kar 12 tisoč ljudi. Ugotovili so povezavo med debelostjo in večjim tveganjem za pojav sprememb v možganih, poročajo na strani Združenja radiologov Severne Amerike. Ni pa še jasno, kaj točno te spremembe povzroča ter kaj za posameznika pomenijo.

Bolezni 02. 02. 2024 04.14

Genetska motnja, ki povzroča ukrivljenost prstov

Dupuytrenova kontraktura je neboleče stanje, pri katerem se en ali več prstov upogne proti dlani. Prizadetih prstov se ne da popolnoma poravnati.

Zdravje 02. 02. 2024 04.10

Če imate težave s ščitnico, se izogibajte tem živilom

Ščitnica ima ključno vlogo pri presnovi hormonov in uravnavanju metabolizma, skrbi pa tudi za številne druge funkcije. Če ne deluje pravilno, lahko povzroči mnoge simptome in težave, posledično pa morajo bolniki paziti tudi pri prehrani. Poglejmo, kaj so o tem zapisali na index.hr in health.

Zdravje 31. 01. 2024 04.29

Kaj je prekomerna pronacija?

Prekomerna pronacija je, ko se stopalni lok prekomerno sesede navzdol ali navznoter. Zdravnik temu pravijo tudi 'pes planus' ali 'fleksibilno plosko stopalo'. Splošno znano je tudi kot plosko stopalo.

Preventiva 27. 01. 2024 04.33

Zaščita pred soncem je pomembna tudi v zimskih razmerah

Sončne opekline na snegu so posledica odboja sončnih žarkov s snežno površino. Kljub morda hladnim temperaturam lahko sonce močno sije v gorah ali na območjih, prekritih s snegom! Zato je pomembno, da se denimo tudi ob smučanju in ob ostalih zimskih radostih zaščitimo pred soncem!

Življenjske zgodbe 27. 01. 2024 04.01

''Zatekla sem se v alkohol, ker nisem želela čutiti''

Drew Barrymore se je s solzami v očeh spominjala res težkega leta, ki ga je imela zaradi odvisnosti od alkohola, ko je prenehala piti.

Prebava 24. 01. 2024 04.37

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite

V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

Lepota 24. 01. 2024 04.24

Ali riževa voda pomaga pri rasti las?

Na družbenih omrežjih so se pojavili posnetki, ki svetujejo uporabo riževe vode za boljše zdravje las. Mnogi priporočajo izpiranje z riževo vodo, saj naj bi ta spodbujala rast las, jih delala bolj močne in še mnogo drugega. Poglejmo si, kaj je res in kaj ne.

Preventiva 21. 01. 2024 04.54

Prehrana in navade, ki pomagajo preprečevati prehlade

Prehladi so pogost zdravstveni problem, s katerim se srečuje veliko ljudi. Vendar pa obstajajo prehranske navade, ki lahko pomagajo pri preprečevanju prehladov. Poleg tega lahko določene navade in rutine dodatno okrepijo imunski sistem, kar lahko zmanjša tveganje za prehlad.

Zdravje 19. 01. 2024 10.34

Kako hitro do zdravnika?

Vstop v novo leto zaznamuje kopica voščil, ki običajno poleg sreče in ljubezni vključujejo tudi zdravje, prave vrednosti katerega se v resnici ne zavedamo povsem, dokler nam dobro služi. Ko pa bolezen ali poškodba potrkata na naša vrata, si seveda želimo čim hitreje do zdravnika – kar pa lahko predstavlja kar precejšen izziv. Kako si zagotoviti hiter dostop do osebnega zdravnika ter vrhunskih specialistov in učinkovito izkoristiti vse možnosti, ki so na voljo, za čim hitrejše okrevanje?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996