leta

Kako pomembna je samota za duševno zdravje?
Ljudje smo družbena bitja – raziskave so celo pokazale, da so socialne povezave bistvenega pomena za našo čustveno in telesno zdravje. Vendar pa ima tudi čas, ki ga preživimo sami s seboj, ključno vlogo pri naši osebni rasti in duševnem zdravju.

10 mitov o naši koži: od dragih krem do nevarnih neresnic
Radi kupujemo drage kreme proti staranju, uporabljamo antibakterijska mila, intenzivno nanašamo pilinge ... in ko je koža poškodovana ali pa se celo že pojavijo kožne bolezni, zlahka in celo zelo radi nasedemo mitom, ki obljubljajo 'hitro' in 'takojšnje' celjenje in zdravljenje.

Motnje hranjenja: 5 mitov, ki so lahko nevarni
'Zbolevajo le mlade ženske' je zgolj eden od napačnih in škodljivih mitov, v katere verjamejo ljudje, ko je govora o motnjah hranjenja. Dietetičarka Jane Clarke je za spletno stran Healthista spregovorila o najpogostejših mitih, ki bi jih morali vsi poznati v povezavi z motnjami hranjenja.

Kaj morate vedeti o mamografiji?
Odgovarja mag. Kristijana Hertl, dr. med., vodja Državnega presejalnega programa za raka dojk DORA.

Razlogi, zakaj se podcenjujete, in kako postati bolj samozavesten
Določena (zdrava) mera samokritičnosti, malo skromnosti in nekaj zdravih dvomov vase so lahko celo zelo dobri. Če se na drugi strani seveda znamo tudi pohvaliti.

Benigni tumorji maternice v večini primerov niso nevarni
Fibromiomi, z drugimi besedami jih imenujemo tudi fibromi in miomi, so benigni tumorji maternice, ki so zgrajeni iz materničnih gladkih mišic in veziva. Lahko so različno veliki, od velikosti graha do velikosti teniške žogice, ali pa celo večji.

Preprosta navada preprečuje upad možganov v starosti
Pitje čaja vsak dan je dobro za vaše možgane, trdijo znanstvniki, ki so odkrili, da vas lahko ta navada varuje tudi pred boleznimi možganov povezanimi s staranjem. Gre za preprosto navado življenjskega sloga, za katero pravijo lahko izjemno koristi vašim možganom.

Zakaj so pomembne navade, ki jih osvojimo v mladosti?
Najverjetneje pri svoji starosti še ne razmišljaš o tem, kako bodo navade, ki jih imaš ta trenutek, vplivale na tvojo prihodnost, tvoje telo in na tvoje duševno zdravje. Vsekakor je to razumljivo, bi bilo pa vseeno pametno, da se zavedaš določenih stvari – navade, ki jih boš osvojil do 25. leta, bodo pomembno vplivale na kakovost tvojega življenja. Slednjo pa določaš v veliki meri popolnoma sam.

Skrivnost placebo učinka - kaj je res in kaj ni?
Um ima lahko tako zelo močan vpliv na telo, da mu v nekaterih primerih lahko celo pomaga pri ozdravitvi. Takšen fenomen je placebo učinek, pri katerem ima lahko 'lažno' zdravljenje resnično terapevtske rezultate. Na drugi strani pa poznamo tudi nocebo, ki ima ravno obraten učinek.

To so po mnenju nutricionistov zdravstvene koristi grenivke
Bele, rumene, rožnate ali rdeče grenivke imajo številne zdravstvene koristi, zaradi katerih niso povsem podobne drugemu sadju.

Zdravstvene koristi češenj, ki jih še ne poznate
Češnje so okusna poletna poslastica, s prehranskega vidika pa so njihove koristi zelo cenjene.

Vse, kar morate vedeti o virusu HIV
HIV se običajno prenaša s spolnim stikom ali uporabo skupnih igel.

3 nasveti nutricionistke za povrnitev črevesnega zdravja
Pomen bakterij v človeškem telesu lahko opišemo z eno zanimivo ugotovitvijo: Nabor genomov vseh mikroorganizmov, ki so prisotni v mikroflori v telesu, vsebuje približno 100-krat več genov kot človeški genom, zaradi česar je človek bolj prokariontski kot evkariontski.

Aksilarna hiperhidroza
Že dolga leta se bojujem z aksilarno hiperhidrozo, pred časom se je stanje še poslabšalo, kar me je privedlo do resnejšega ukrepanja...

'Lekcije', ki jih dobiš v zvezi s starejšim fantom
Kot vse drugo v življenju ima tudi zveza s starejšim fantom svoje prednosti in slabosti.

Kakšna je razlika med psihologom in psihiatrom?
Ko se opisi poklicev prekrivajo, jih je včasih težko razlikovati, kar še posebej velja za področje duševnega zdravja. Kaj dela psiholog in kaj psihiater? Koga naj obiščem, ko si želim strokovnega nasveta v težji življenjski situaciji, in koga, ko potrebujem dolgotrajno podporo, ki vključuje zdravila? Izraza psiholog in psihiater se pogosto uporabljata za opis osebe, ki nudi pomoč ljudem v stiski, pa vendar je treba poklica razlikovati, saj se ločujeta po vsebini, storitvah in obsegu dela.

Opozorilni simptomi, ki lahko kažejo na demenco
Razvoj demence se običajno začne počasi, simptomi pa se navadno s časoma začnejo močno slabšati. Zato je pomembno, da pravočasno prepoznamo določene simptome – ti pa, poudarjamo, niso vedno zgolj znaki decence! Kako torej vedeti, za kaj gre?

Se zavedate, kako zdravi so?
Čeprav morda ni najbolj priljubljen med oreščki, si brazilski orešček zasluži našo pozornost že zgolj zaradi tega, ker ima veliko mineralov in antioksidantov, vsebuje pa tudi ogromno selena.

Dr. Miran Križančič: Odločitev za estetsko operacijo ni kot odhod v supermarket
Estetske operacije že dolgo niso več tabu tema, saj se jih poslužujejo skoraj vse generacije, od mladih do tistih malo starejših, medtem ko obstaja veliko različnih razlogov, zakaj se ljudje odločajo zanje. O tem in o najpogostejših lepotnih operacijah pri nas, najnovejših trendih in postopkih smo se pogovarjali tudi s priznanim lepotnim kirurgom.

Vzponi in padci življenja v psihološki perspektivi
Na življenjski poti se prav vsi srečamo tako z vzponi kot s padci. S slednjimi se je običajno težje soočiti, so pa pomemben del poti.

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?
Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

Živila, ki se jim je dobro izogibati, če imate prekomerno aktiven mehur
Če imate prekomerno aktiven mehur, lahko čutite nenehno močno, nenadno željo po uriniranju, tudi ponoči. Bodite pozorni na naslednje vrste hrane in pijače, ki lahko sprožijo še dodatne 'izlete' v kopalnico.

Kajenje poleg zdravja vpliva tudi na tvoj videz
Najstništvo je čas, ko si želimo poskusiti čim več stvari, hkrati pa je, če si priznamo ali pa ne, tudi obdobje, v katerem delamo veliko stvari, ki nam sploh niso všeč, samo zato, da bi se počutili del določene družbe. K tem 'določenim stvarem' sodi tudi kajenje.

Kaj se zgodi, če prenehate uživati zdrave žitarice?
Polnozrnate žitarice vsebujejo ključna hranila, ki prispevajo k sitosti in imajo številne koristi za zdravje, izogibanje le tem pa lahko vodi do ne tako zelo prijetnih posledic.

Ali je dopolnilno zdravstveno zavarovanje za vse zavarovance enako?
Zdravstveno zavarovanje je v Sloveniji v osnovi sestavljeno iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To pomeni, če imate urejeni obe vrsti zavarovanj, potem pri obisku zdravnika, nakupu zdravil ali drugih zdravstvenih storitvah ne boste imeli dodatnih stroškov.

Kaj lahko storite pri dvajsetih za preprečitev osteoporoze v poznejših letih?
Pri dvajsetih letih so kosti še vedno sposobne obnavljanja, kar pomeni, da jih v tem obdobju še vedno lahko krepite. Da bi zmanjšali tveganje za razvoj osteoporoze v poznejših letih in zgradili kar se da močne in zdrave kosti, bo potrebna vpeljava nekaterih sprememb v vaš način življenja.

Kaj bi svetoval sebi pred petimi leti?
Če bi mladost vedela, kar ve starost, starost pa bi zmogla, kar zmore mladost ... bi bilo življenje tako rekoč popolno. A vemo, da ni. Zato pa je dobro včasih slišati še vedno mladega refleksivnega človeka, ki zna iz rokava stresti in odkrito povedati, kaj bi spremenil v svoji preteklosti.

Kaj se zgodi, če začnete pri šestdesetih?
Nikoli ni prepozno, da se začnemo več gibati in da tudi užijemo pozitivne učinke te koristne navade. Ljudje, ki so se začeli redno gibati v srednjih letih, so imeli isto tveganje za prezgodnjo smrt kot tisti, ki so telovadili vse življenje, je pokazala ameriška študija.

Kako poskrbeti za varno in brezskrbno prihodnost?
Le kdo si ne želi živeti tako, kot je od nekdaj sanjal? Si vsaj občasno privoščiti doživetja in stvari, ki razveselijo našo dušo in pozitivno vplivajo na naše zdravje? In konec koncev poskrbeti za družino v vseh pogledih ter sebi in svojim najbližjim omogočiti, lepo, varno in čimbolj brezskrbno prihodnost? Čeprav se sliši skoraj prelepo, je s preudarnimi odločitvami in edinstvenim načrtom finančne zaščite vendarle mogoče kljub številnim življenjskim izzivom uresničiti svoje želje.

'Gaslighting' je manipulacija s pomočjo poneumljanja
Ob njem imam občutek, da se mi meša. Ne vem več, kaj je res in kaj si samo domišljam, je pogost stavek osebe, ki v partnerskem odnosu trpi za obliko sistematične in dolgotrajne čustvene manipulacije, ki jo v psihologiji imenujejo tudi 'gaslighting'.