Vizita.si

manjši

Prehrana 23. 04. 2024 04.56

Poznate vse koristi češenj?

Češnje (Prunus avium) predstavljajo pomembno sadno vrsto z razširjenostjo po vsem svetu. Njihova biološka in fiziološka kompleksnost, ki sega onstran zgolj okusnih lastnosti, privlači tako botanike in nutricioniste kot tudi kulinarične strokovnjake. Čeprav so bile že stoletja del kmetijskih praks in prehranske kulture, so češnje še vedno predmet številnih raziskav zaradi svojih zdravstvenih koristi in raznolikosti sort.

Simptomi in bolezni 22. 04. 2024 04.26

Razlogi za glavobol in krvavitev iz nosu

Krvavitve iz nosu, imenovane tudi epistaksa, in glavoboli so običajne zdravstvene težave, ki se lahko pojavijo istočasno ali ločeno. Vzroki so lahko manjši, kot so alergije ali vremenske spremembe. Pri nekaterih ljudeh pa jih lahko povzroči huda poškodba ali zdravstveno stanje.

Zdravje 15. 04. 2024 04.51

Tako si lahko pomagate pri otrdelem vratu

Otrdel vrat je najpogosteje posledica otečenih mišic, zaradi česar je vrat težko premikati v eno ali drugo stran. Premiki so lahko boleči, spremlja jih lahko tudi glavobol, bolečina v vratu, ramenih in/ali v rokah. Včasih je tako hudo, da moramo premakniti telo v eno stran, če želimo pogledati vstran.

Odnosi in spolnost 25. 03. 2024 14.18

Intimnost nikakor ne zajema le spolnosti

Menite, da je spolnost najpomembnejši element v razmerju, ali ne? Dejansko na to vprašanje ni enoznačnega odgovora, ker vsakemu od nas spolnost pomeni nekaj drugega – bolj ali manj pomembnega. Ljudje smo si različni, in kar je pomembno za nekatere, drugim morda sploh ni.

Odnosi in spolnost 25. 01. 2024 04.05

Kaj storiti, če je odnos fantastičen, spolnost pa malo manj?

Menite, da je lahko odnos dober tudi brez dobre spolnosti? Odvisno od naših preferenc in tega, kaj je tisto, kar nam je (najbolj) pomembno.

Bolezni 19. 01. 2024 04.06

9 simptomov vnetja trebušne slinavke

Vnetje trebušne slinavke se imenuje pankreatitis. Običajno gre za začasno stanje (akutno), lahko pa je tudi vseživljenjsko (kronično) stanje. Najpogostejši simptom je bolečina v trebuhu. Najpogostejši vzroki so uživanje alkohola in žolčni kamni. Žolčni kamni, ki blokirajo kanal trebušne slinavke, so eden najpogostejših vzrokov pankreatitisa.

Novice 25. 12. 2023 05.00

Znamenja, ki naj bi bila največji hipohondri

Hipohondri naj bi bili najpogosteje rojeni v naslednjih treh horoskopskih znamenjih, ki jih navaja index.hr.

Prebava 21. 12. 2023 05.00

To so enostavne rešitve za prebavne tegobe

Tudi, če vse leto skrbite za zdrav življenjski slog, je skorajda nemogoče, da se v prazničnem času ne bi vsaj malce pregrešili. Nič čudnega, ko pa so mize bogato obložene s samimi dobrotami. In ne, nobene potrebe ni, da bi imeli zaradi tega slabo vest. Ker pa se običajno ne konča samo pri pojedini ali dveh, je dobro vedeti, kako preprečiti praznično prenajedanje in kako si pomagati, ko začutite, da so zaužite dobrote preobremenile vaša prebavila.

Prebava 08. 12. 2023 10.56

Bolezen, za katero letno zboli več kot 1300 Slovenk in Slovencev

Rak danke in debelega črevesa se lahko razvije kjer koli v debelem črevesu ali danki, večinoma iz polipov, ki štrlijo iz črevesne stene ali stene danke. Številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Mnogo ljudi se bolezni zaradi neočitnih znakov v zgodnjih fazah sploh ne zaveda, zato je pomembno, da se odzovete na vabilo v Program Svit, ki ga prejmete po dopolnjenem 50. letu starosti. Gre za državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, za katerega je večina najbrž že slišala, težje pa si je predstavljati, kako deluje. Da vam ga nekoliko približamo, smo se povabili na obisk in si ogledali izjemno zanimiv vsakdan relativno majhne ekipe, ki pomaga reševati življenja.

Zdravje 07. 12. 2023 05.00

Lahko preprečimo prehlad?

Prehlad, ki je najpogostejši v zimskih mesecih, navadno močno zmanjša našo produktivnost in poslabša počutje. Obstajajo načini, kako lahko preprečimo prehlad? Kako lahko v teh mesecih ohranimo lastno zdravje? V celoti prehlada in pogostih zimskih obolenj ne moremo preprečiti, lahko pa vsekakor naredimo ogromno.

Prehrana 18. 11. 2023 05.00

Sadež, ki ga morate poskusiti

Indijanska banana, botanično znana kot Musa acuminata, je ena izmed vrst banan, ki je posebno priljubljena v Indiji in številnih drugih tropskih območjih po svetu.

Bolezni 16. 11. 2023 05.00

Zakaj ob hladnejšem vremenu začnejo boleti sklepi?

Ste kdaj pomislili, zakaj v sklepih rado začne boleti prav s padcem temperatur? Kako konkretno hladne temperature vplivajo na sklepe, kako je hladno vreme sploh povezano s povečano bolečino? Čeprav jasnih in konkretnih raziskav na to temo še ni dovolj, se zdravniki strinjajo, da obstaja kar nekaj teorij. Poglejmo si tiste najpogostejše.

Novice 09. 11. 2023 05.00

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?

Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

Zdravje 29. 10. 2023 05.00

Kako prestavljanje ure vpliva na naše zdravje?

Ste se kdaj vprašali, zakaj dvakrat letno prestavljamo uro? Glavni razlogi za to prakso segajo v zgodovino in so povezani z energijskimi prihranki, varnostjo in izkoriščanjem naravne svetlobe.

TOK 24. 10. 2023 05.00

Pomembna novica za študente

Prvi mesec novega študijskega leta je skorajda za nami in večina že ima vsaj približno ustaljen urnik predavanj in vaj. To pomeni, da je sedaj že precej jasno, koliko časa ti vzamejo študijske obveznosti, in na podlagi tega si lahko izdelaš načrt drugih aktivnosti, s katerimi si boš zapolnil/-a študentsko življenje. Ena najbolj perspektivnih možnosti je zagotovo študentsko delo, ki ne predstavlja samo začetka poti v finančno samostojnost, temveč lahko pomembno vpliva tudi na tvojo karierno pot. Kako se torej pravilno lotiti iskanja študentskega dela?

Duševno zdravje otrok 02. 10. 2023 05.00

Kako je odraščati z alkoholikom?

Alkoholizem je vedno povezan z žrtvami, med katerimi so najbolj ranljivi prav otroci, ki odraščajo v družini zasvojenih staršev. Ti otroci so prikrajšani za občutke varnosti, ljubezni in čustvene stabilnosti, kar jih pogosto zaznamuje tudi v odraslem življenju.

Žensko zdravje 26. 09. 2023 05.00

9 najpogostejših vzrokov za močan izcedek iz nožnice

Močan izcedek iz nožnice ni vedno razlog za skrb. Vse od vzburjenja do ovulacije lahko vpliva na količino izcedka.

Zdravi zobje 18. 08. 2023 05.00

Kako sta povezana glavobol in zobobol?

Marsikdo se je že srečal z bolečino, ki nas lahko prizadene v različnih delih telesa. Dve pogosti vrsti sta glavobol in zobobol. Čeprav se na prvi pogled zdita ločeni, obstaja tesna povezava med njima v obliki trovejnega (trigeminalnega) živca, ki je odgovoren za prenašanje senzoričnih informacij z različnih delov obraza in glave ter za nadzor določenih gibov čeljusti.

Prehrana 18. 08. 2023 05.00

Prehranska dopolnila – kdaj so smiselna, kdaj ne?

Prehranska dopolnila so izdelki, ki vsebujejo hranilne snovi, kot so vitamini, minerali, aminokisline, rastlinski izvlečki, encimi in druge snovi. Namen teh dopolnil je dopolnjevanje prehrane posameznika s specifičnimi hranilnimi sestavinami, ki jih morda ne zaužije v zadostnih količinah skozi običajno prehrano.

Duševno zdravje otrok 17. 08. 2023 05.00

''Pomembno bo, da se bomo kot družba odzvali''

Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo posledice naravne katastrofe, ki je prizadela Slovenijo, poznale šele po določenem času. V poplavah so ljudje izgubili svoje domove, celotno svoje imetje in marsikaj drugega. Ljudje morda poznamo samo številke prizadetih, a v resnici gre za osebne zgodbe ljudi, teh pa ni malo. Med temi so tudi tisti najranljivejši – otroci in mladostniki. Kako naravne katastrofe, natančneje poplave, vplivajo in bodo vplivale na njih, smo se pogovarjali z Aleksandrom Koroša, dr. med., spec. otroške in mladostniške psihiatrije, vodjo Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kise je vzpostavil v okviru Programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja, deluje pa v Zdravstvenem domu Murska Sobota.

Aktivno življenje 17. 08. 2023 05.00

Zakaj tek ni nujno rešitev za izgubo kilogramov?

Hujšanja in načinov, kako shujšati, je v zadnjem času vedno več. Še vedno med najbolj priljubljene spadajo diete vseh mogočih oblik in kondicijska vadba – predvsem tek.

Zdravje 07. 08. 2023 05.00

10 malenkosti, ki bodo lahko vaše zdravje izboljšale v samo eni minuti

Skrb za svoje fizično in duševno zdravje je lahko naporna in dolgotrajna naloga, vendar je vsekakor vredna truda. V nadaljevanju predstavljamo nekaj preprostih malenkosti, ki vam bodo vzele le eno minuto, na vaše telo in duševnost pa bodo vplivale pozitivno.

Simptomi in bolezni 23. 07. 2023 05.00

Najpogostejši vzrok za bolečine v mišicah, sklepih in kosteh

Snježana Košč, dr. med., je za portal Zdravobudi napisala nekaj glavnih razlogov, zakaj se pojavljajo bolečine v mišicah, sklepih in kosteh, včasih kar v kombinaciji. Poglejmo si nekaj najpogostejših, hkrati pa načine, kako si lahko pomagamo.

Odnosi in spolnost 20. 07. 2023 05.00

Lahko zveza s starejšim moškim uspe?

"Ali veš, da ima Kristina kar 15 let starejšega! Misliš, da jima lahko uspe?" "Ne verjamem, saj bi ji lahko bil 'fotr'." Takšni komentarji se pojavljajo skorajda vsakič, ko beseda nanese na večjo starostno razliko v partnerskem odnosu. A dejstvo je, da razmerje s starejšim oz. zrelejšim moškim ni nič manj uspešno, če oba partnerja delita podobne življenjske vrednote, sta složna v pričakovanjih, željah in načrtih za prihodnost.

Zdravje 27. 06. 2023 14.15

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'

Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Simptomi in bolezni 06. 06. 2023 05.00

Zakaj bolijo moda?

Moda so organi moškega telesa jajčaste oblike, ki se nahajajo tik pod penisom. Pogosto so področje prenesene ali refleksne bolečine iz okolice, ta prenesena bolečina pa lahko zajame tudi notranjo stran stegen.

Prehrana 02. 06. 2023 05.00

Vsi se sprašujejo, kakšna je njena skrivnost

Jennifer Lopez vzbuja ogromno pozornosti, kjer koli se pojavi, in priznajmo si, da je še vedno videti odlično, kljub temu da bo kmalu dopolnila 54 let. Ni skrivnost, da veliko ur preživi v fitnesu in da ogromno pozornosti nameni tudi svoji prehrani. Torej, kaj se najpogosteje znajde na njenem krožniku?

Prehrana 01. 06. 2023 05.00

Resnica o hrani z negativnimi kalorijami

Živila z negativnimi kalorijami naj bi porabila več energije za prebavo. Ali ta živila res obstajajo ali je to le mit?

Aktivno življenje 22. 05. 2023 05.00

To morate vedeti, če imate odvečne kilograme

Še posebej v času pred poletjem se mnogi soočajo s pomanjkanjem samozavesti in se nikakor ne morejo sprijazniti s tem, kar vidijo, ko se pogledajo v ogledalo. Večini glavno težavo predstavlja zunanji videz in v želji po hitrih rezultatih posegajo po raznih instant rešitvah, ki v danem trenutku morda delujejo, dolgoročno pa zagotovo niso prava pot. Ne bomo odkrili tople vode, če rečemo, da je za fit postavo in boljšo samopodobo pomembno spremeniti življenjski slog, lahko pa vam namignemo, kako se lotiti tistega najtežjega dela: začetka!

Zdravje 19. 05. 2023 05.38

Kaj je lahko še boljše kot voda za rehidracijo?

Voda je vsekakor najboljša tekočina za vzdrževanje hidratacije telesa, kaj pa, ko pride do dehidracije? Po kateri pijači je dobro takrat poseči?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996