masa

Kaj je denzitometrija?
Denzitometrija je še vedno osnovna preiskava za diagnosticiranje osteoporoze.

Kako je duševno zdravje povezano s prehrano in obratno?
Prehrana ima ključno vlogo pri ohranjanju duševnega zdravja, saj številne študije kažejo na povezave med kakovostjo prehrane in splošnim počutjem ter duševnimi motnjami. Razumevanje teh povezav lahko pomembno prispeva k razvoju strategij za izboljšanje duševnega zdravja in kakovosti življenja.

Kako se zdravi debelost?
Debelost je kompleksen in globalen javnozdravstveni problem, ki predstavlja enega izmed največjih izzivov sodobnega časa. Spremembe v življenjskem slogu, prehranjevalnih navadah ter okoljskih in genetskih dejavnikih so prispevale k dramatičnemu porastu debelosti po vsem svetu. Njeni vzroki so tesno povezani z življenjskim slogom in okoljem, medtem ko lahko posledice segajo od kroničnih bolezni do socialnih in ekonomskih izzivov.

Kako se znebiti napihnjenosti?
Napihnjenost je danes pogosta težava in je lahko posledica več različnih dejavnikov. Posledično je na voljo tudi več rešitev. Poglejmo si najpogostejše vzroke za napihnjenost in rešitve.

Kako pridobiti mišice?
Rast mišic zahteva čas, vztrajnost in dolgoročno predanost procesu. Vsekakor pa je z ustrezno vadbo, prehrano in predanostjo, skoraj vse mogoče.

Kako upočasniti osteoporozo?
20. oktobra je potekal svetovni dan ozaveščanja o osteoporozi, zato se nam zdi prav, da rečemo kakšno besedo tudi na to temo. Osteoporoza je kronična bolezen, pri kateri kost izgubi svojo trdnost in postane porozna. Kosti, ki so bile prej močne, zaradi osteoporoze postanejo krhke in lomljive.

Kako upočasniti staranje?
Z rednim gibanjem, zdravo in uravnoteženo prehrano, izogibanjem stresnim situacijam ter dobrim spancem lahko močno izboljšamo kakovost življenja in ostanemo vitalni. Toda, ali ste vedeli, da lahko z aktivnim življenjskim slogom upočasnimo tudi staranje?

Pridobivate kilograme in se potite?
Že nekaj časa je znano dejstvo, da v menopavzo ne vstopajo le ženske, temveč tudi moški. Moško menopavzo imenujemo andropavza, njeni simptomi pa so lahko enako neprijetni kot simptomi ženske menopavze.

Enostavno preprečite nalaganje maščob s temi vajami
Mišična masa se z leti naravno zmanjšuje, če nič ne naredimo, da bi to preprečili. Že to je težava, ki pa postane še večja, ker izgubljeno mišično maso nadomesti odvečna maščoba. Da se to ne bi zgodilo, bi morali vsaj dvakrat tedensko delati vaje za moč.

Kako 'najlažje' pridobiti mišično maso?
Pridobivanje in vzdrževanje mišične mase sta bistvenega pomena za športno uspešnost, preprečevanje poškodb, kakovost življenja in upočasnjevanje procesa staranja. Za nekatere je pomembna bolj, za druge manj, vseeno pa si poglejmo, kako najlažje pridobimo mišično maso in jo seveda tudi obdržimo.

Indeks telesne mase ni edino merilo zdrave teže
Ko želimo shujšati ali samo nadzorovati svojo telesno težo, pogosto uporabljamo indeks telesne mase (ITM) kot merilo za svoj napredek. Vendar pa ITM ni, oz. vsaj ne bi smel biti, edino merilo, ko govorimo o zdravi telesni teži in navsezadnje, o zdravju.

Odpravite bolečine prej in za vedno!
So postale za vas bolečine že skoraj neizogibne? Se še sploh spomnite, kako je zjutraj vstati brez bolečin ali celo prespati celo noč v enem kosu?

10 razlogov za bolečino v dojkah
Bolečine v dojkah so pri ženskah dokaj pogoste. Zdravstveni izraz za ta pojav je mastodinija ali mastalgija.

6 stvari, ki vam upočasnjujejo presnovo
Dobra presnova je ključnega pomena za številne procese v telesu. Ta nam pomaga pri uravnavanju telesne teže in nas lahko varuje pred najrazličnejšimi boleznimi sodobnega časa, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni in rak. Prav zato je dobro, da vemo, kaj nam upočasnjuje presnovo.

6 stvari, ki vplivajo na to, koliko kalorij porabimo
Pred nami so vse toplejši dnevi, ko bomo razkrili nekaj več gole kože, hkrati pa lovimo še tiste zadnje trenutke, da bi svoje telo končno spravili v želeno formo. Ste se kdaj vprašali, zakaj se enim rezultati poznajo prej, spet drugim kasneje? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Ali lahko s prehrano vplivamo na kronične bolezni?
Napredek v medicini, znanosti in tehnologiji danes omogoča, da ljudje živijo dlje in število starostnikov v praktično vsaki državi na svetu se povečuje tako na absolutni kot tudi relativni skali. Po napovedih se bo delež svetovne populacije, ki je starejša od 60 let, v letih med 2015 in 2050 podvojil in presegel 20 odstotkov. Po drugi strani pa s porastom starostnikov narašča tudi število kroničnih bolezni in ena od treh odraslih oseb ima diagnosticirano vsaj eno, pogosto pa več kroničnih obolenj.

Kaj se zgodi, če ga imate premalo?
V tej pandemiji smo začeli vse več govoriti o pomembnosti vitamina D. Priporočila so se vrstila z vseh strani, kar pa niti ni čudno, saj je vitamin D velik zaveznik dobrega imunskega sistema.

Se zavedate, kako pomembna je?
Na žalost začnemo o kakovostni prehrani razmišljati šele, ko nas doleti kakšna neprijetna situacija ali celo bolezen. Toda zdrava prehrana ni ključna zgolj za naš videz, tako imenovani 'estetski izgled', temveč je bistvena za normalno delovanje našega telesa – organov, mišic, predvsem pa kosti.

Debelost: Epidemija, za katero ne bo cepiva
Vstopili smo v tretjo dekado 21. stoletja, v obdobje, ko se svet bori s pandemijo koronavirusa SARS-CoV-2. Življenje se je v marsičem spremenilo, posledice pa smo v večji ali manjši meri zagotovo občutili že vsi. Poleg te pandemije pa je svet v zadnjih nekaj desetletjih prizadela še druga »pandemija«.

Ta modro-zelena alga vam lahko pomaga pri izgubi odvečne teže
Spirulina je enocelična alga, ki lahko uspeva tako v sladki kot tudi morski vodi. Gre za edinstveno algo, ki lahko pomaga pri razstrupljanju telesa. Raziskave so pokazale tudi, da uživanje spiruline lahko vpliva na padec vrednosti slabega holesterola v krvi, znižanje krvnega tlaka in posledično zmanjšanje tveganja za nastanek srčno žilnih bolezni. Vendar previdno.

Preverite, ali so vaše nadledvične žleze izčrpane
Morda se sprašujete, kaj so nadledvične žleze? Gre za žleze, ki so izjemno pomembne za vaše zdravje in dobro počutje. Pomembno vlogo igrajo pri proizvodnji hormonov, ki jih vaše telo potrebuje. Še posebej v času, ko ste pod stresom, saj ustvarjajo odziv 'bojevanja'.

Jejmo letom primerno. Kaj jesti v katerem življenjskem obdobju?
Ste že kdaj opazili, da danes ne morete več jesti nekaterih živil, ki ste jih z lahkoto pojedli, ko ste bili mlajši. Ali pa da ima vaše telo drugačno reakcijo nanje in da se sedaj zredite, nekoč pa ste jih lahko zaužili povsem brez posledic. Naše telo ima v različnih obdobjih različne potrebe po hranilih. Preverite, kaj jesti v različnih življenjskih obdobjih.

To je četrta najpogostejša oblika raka med moškimi pri nas
Ena najpogostejših vrst raka pri moških je rak prostate. V Sloveniji je rak prostate četrta najpogostejša oblika raka med moškimi, medtem ko v Evropi zaseda drugo mesto po umrljivosti za rakom, takoj za pljučnim.

Nekoč je jedel za 10 ljudi. Poglejte ga danes
Danes 17-letni deček, ki je nekoč tehtal 152 kilogramov in jedel za deset ljudi, je v samo v 14 mesecih izgubil skoraj polovico svoje telesne teže. To mu je uspelo s pomočjo bariatrične operacije, ki mu jo je podaril dobrodelni kirurg.

Novo odkritje o debelosti
Zdravniki so dolgo časa vedeli, da prekomerna telesna teža predstavlja dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Veliko študij je kazalo povezavo med zmašenimi in otrdelimi krvnimi žilami in debelostjo. A ni bilo dovolj dokazov, da bi lahko trdili, da debelost v resnici povzroča srčno-žilne bolezni. Sedaj je to uspelo dokazati strokovnjakom s švedskega Inštituta Karolinska.

Ljubljančanki se je kar naenkrat zlomilo šest vretenc
Imela je 45 let, ko so ji po naključju odkrili osteopenijo. To je predhodnica osteoporoze, ko je gostota kosti že manjša. Dobila je zdravila, ki so preprečevala nadaljnje izgubljanje kostne mase, a jih je nekega dne nehala jemati. To napako je ponovila celo dvakrat. Drugič se je končalo tako, da se ji je brez kakršnega koli padca ali dviganja težkega bremena zlomilo šest vretenc.

Otrokom privlačne embalaže še ne pomenijo zdravih živil
Inštitut za nutricionistiko je v ugledni znanstveni reviji Nutrients objavil rezultate nove raziskave, v kateri so raziskovali, kako zdrava so v resnici predpakirana živila, ki se ponujajo predvsem otrokom. Nezdravo prehranjevanje je še vedno eden izmed večjih problemov, ki močno vpliva na zdravje prebivalstva. Še posebej ranljiva in izpostavljena populacijska skupina so otroci, saj je dokazano, da prehrana v otroštvu zaznamuje tudi prehranske navade v odrasli dobi.

Prehrana
Pozdravljeni! Stara sem 40 let in nimam previsoke telesne teže.Ohranjala sem jo z dokaj redno lažjo telesno aktivnostjo in premajhnim vnosom kalorij, zdrave obroke sem zamenjevala z jedmi, ki sem jih ...

Bele zalivke
Spoštovani! Moje težave predstavljajo bolečine pri žvečenju hrane po vsakokratnem plombiranju z belimi kompozitnimi zalivkami, katere mi je svetovala stomatologinja in vztrajajo tudi leto in več, kar ...

Prehrana
Pozdravljeni! Imam 21 let, sem študentka in ob študiju študiram. V malo majn kot štirih letih sem izgubila veliko mišične mase, ter pridobila 11,5 kg in veliko maščobe (imam 165,5cm in 64,5 kg, imela ...