materničnega

Kako se izogniti ponovni okužbi s klamidijo?
Če ste bili okuženi s klamidijo in jo uspešno premagali, obstaja tveganje, da se vam okužba ponovi. S partnerjem morata uporabljati kondome in si biti zvesta, okužbo pa lahko dobite ponovno z drugim partnerjem ali s svojim stalnim. Previdno, torej.

(Z)migajte se!
Spadate v tisti krog ljudi, ki nenehno skrbijo za druge in le redko pomislijo nase in na svoje zdravje? Potem je čas, da se 'zmigate' in končno naredite nekaj zase! Kje, kdaj in kako torej začeti?

S čudežno tableto nad menstrualne bolečine?
Tako vsaj trdijo britanski znanstveniki, ki že nekaj časa razvijajo in testirajo to čudežno zdravilo. Tableta proti menstrualnim bolečinam naj bi na police lekarn prišla čez štiri leta, dobiti pa jo bo mogoče le na recept.

Pet 'ženskih' bolezni, ki lahko doletijo tudi moške
Čeprav nekatere bolezni pogosteje prizadenejo ženske, pa lahko zbolijo tudi moški. Preverite, katera obolenja, ki se sicer pogosteje pripisujejo nežnejšemu spolu, lahko doletijo oba spola, in kako pogosta so.

Zveza društev za boj proti raku podelila priznanja in plakete
Zveza slovenskih društev za boj proti raku je na današnji slavnostni seji ob tednu boja proti raku podelila priznanja in plakete zaslužnim delavcem društev, vključenim v zvezo.

Dekle zanosilo po oralnem zadovoljevanju
Nenavadna zgodba o zanositvi dekleta po oralnem seksu in napadu z nožem dokazuje neverjetno sposobnost preživetja spermijev, ki je osupnila tudi znanstvenike. Kako je lahko prišlo do tega?

Zaradi raka bo letos umrlo skoraj 8 milijonov ljudi
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da se utegne letno število smrti zaradi najrazličnejših oblik raka do leta 2030 povzpeti na 17 milijonov. Samo letos naj bi rakava obolenja vzela življenje kar 7,6 milijona ljudi.

Festival zdravja: Preverimo svoje zdravje
Prvi februarski vikend bo v Ljubljani potekal v znamenju zdravja. Festivalna dvorana bo 6. in 7. februarja 2010 gostila Festival Zdravja, na katerem se bodo skupaj predstavili medicina, farmacija, društva bolnikov in izbrani komercialni ponudniki izdelkov in storitev za zdravo življenje.

Z rednimi pregledi nad raka na materničnem vratu
Čeprav v zadnjih letih obolevnost za rakom na materničnem vratu upada, letno še vedno zboli več kot 100 žensk. Veliko bolnic je mladih – starih 40 let ali manj. O vzrokih bolezni, zdravljenju in preventivnih ukrepih smo povprašali dr. Marjetko Uršič Vrščaj.

Raka premagala le s prehrano?
Ko je 40-letna Sam izvedela, da ima raka na črevesju, ki se je začel širiti tudi na mehur, se ji je podrl svet. A kljub temu ni vrgla puške v koruzo. Odločila se je, da bo poskušala bolezen premagati z živili, ki so bogata z antioksidanti.

Namišljeno nosečnost imajo tudi moški
Psevdocieza je redka motnja, pri kateri nenoseča ženska (lahko tudi moški) trdno verjame, da je noseča (oziroma noseč) in ima tudi objektivne znake in simptome nosečnosti.

10 mitov o raku - resnica ali laž?
Ste že slišali, da naj bi dezodoranti z aluminijem povečevali tveganje za raka na dojki? Ali da naj bi bilo meso, ki ga preveč zapečemo na žaru, kancerogeno? O teh in še nekaterih drugih mitih smo povprašali strokovnjake.

Menstrualni krči lahko vodijo v neplodnost
Menstrualne krvavitve pri marsikateri pripadnici nežnejšega spola spremljajo hudi krči. Ti so sicer večinoma normalni sestavni del menstrualnega cikla, a če se iz meseca v mesec drastično stopnjujejo, lahko vodijo v neplodnost.

Popkovnica - življenjska nit
Nataša Tul Mandić, specialistka ginekologije in porodništva, je pojasnila, kakšna je vloga popkovnice, tega tankega in dolgega tkiva, ki predstavlja življenjsko nit med materjo in še nerojenim otrokom.

Pregledi v prvem tromesečju nosečnosti
Prvi korak, ki ga ženska naredi, je nosečniški test. Ob veselju, strahu, pričakovanju pa že razmišlja o prvem ginekološkem pregledu. Ginekologa naj nosečnice prvič obiščejo med sedmim in osmim tednom nosečnosti.

Nosečnost ni bolezen!
Bodoča mamica lahko veliko pripomore k boljšemu počutju, če bo telesno aktivna tudi med nosečnostjo.

Bojim se poroda, saj me je strah bolečine
Nekatere ženske porod opisujejo kot največjo bolečino, ki so jo doživele v življenju. Vendar pa to s sodobnimi metodami lajšanja bolečin ni več nujno.

Nadležno srbenje nožnice
Mnogo žensk se poleti sooča z nadležnim srbenjem nožnice, ki ga povzroča spremenjen vaginalni ekosistem. Da se vaginalni ekosistem poruši je možnih več vzrokov.

Cepljenje proti virusu HPV – ZA
Dr. med. Marjetka Uršič Vrščaj z Onkološkega inštituta zagotavlja, da je cepivo varno in učinkovito. Želi si, da bi se čim več staršev odločilo za cepljenje svojih hčerk proti virusu HPV, saj bi tako zmanjšali obolevnost za rakom na materničnem vratu in nekaterimi spolnimi boleznimi.

Cepljenje proti virusu HPV – PROTI
Predsednik Društva za svobodno odločanje Primož Verbič pravi, naj starši pri odločitvi za cepljenje upoštevajo, da je lahko cepljenje deklic proti virusu HPV celo smrtno nevarno. Zato naj se pred odločitvijo dobro informirajo.

Letos prvič brezplačno cepljenje za šestošolke
Prvo brezplačno cepljenje proti okužbam s humanim virusom papiloma (HPV) se bo za šestošolke pričelo z začetkom šolskega leta. Za cepivo, ki ščiti pred nastankom predrakavih oziroa rakavih sprememb, ki jih povzročajo HPV, se bodo starši otrok odločali prostovoljno.

Nadležne genitalne bradavice
Genitalne bradavice se lahko pojavijo ob vstopu v nožnico, okoli zadnjika in na penisu. Običajno se prenašajo s spolnimi odnosi, ni pa nujno.

Želite biti zdravi, vitki in lepi?
Ni problema! Le držati se morate nekaj preprostih navodil. Redna vadba in zdrava prehrana sta le dve izmed njih. Preverite, kaj vse je še ključ do zdravja in vitalnosti ...

Z odprtjem kopališč se poveča število okužb
Poletje se bliža, 16. maja pa bo svoja vrata odpirlo kar nekaj kopališč. Spet boste lahko uživali ob vodi in seveda v vodi. Da pa se veselje ne bo spremenilo v nočno moro, morate poskrbeti, da ne staknete kakšne okužbe.

Evropski teden cepljenja
Danes se začenja evropski teden cepljenja, ki je namenjen zlasti poudarjanju pomena cepljenja in ga obeležujemo že od leta 2005.

Slovenci smo cepljenju naklonjeni
Eno izmed farmacevtskih podjetji, ki deluje v Sloveniji, je v okviru raziskave ”Odnos do cepljenja v Sloveniji" ugotovilo, da imamo Slovenci izrazito pozitiven odnos do cepljenja.

Pomoč ženskam, okuženim z virusom HPV
Februarja je začela delovati Skupina za samopomoč, z namenom, da tistim, ki se zaradi posledic okužbe s HPV znajdejo v duševni stiski, zagotovi čimprejšnjo pomoč in tolažbo.

Kala
Kala - društvo za boj proti okužbam s HPV in raku materničnega vratu.