Vizita.si

medicinski

Naslovnica 28. 01. 2021 06.00

Zakaj je pedikura tako pomembna za naše zdravje?

Redno negovane noge so pogoj za naše zdravje in lahkotnejši korak. Zaradi epidemije je morala počakati marsikatera storitev, ki nam izboljšuje kvaliteto našega življenja, pa vendar ne smemo pozabiti na naša stopala, ki so predvsem iz zdravstvenega vidika ključna za naše zdravje in počutje. Z nepravilnim striženjem nohtov, napačno obutvijo, zaradi pojava diabetesa in težavami s hrbtenico, kolki ter koleni, lahko pride do vnetij, vraščenih nohtov, okužb in celo do deformacij stopal, ki privedejo do močnih bolečin in onemogočenega normalnega gibanja.

Naslovnica 10. 12. 2020 10.15

Hitro in učinkovito razkužite površine in se zaščitite pred koronavirusom SARS-CoV-2

Koronavirus SARS-CoV-2 je močno posegel v naše vsakdanje življenje. Da bi preprečili širjenje okužb, je nujno upoštevanje navodil stroke in preventivnih ukrepov, med katerimi je zelo pomembno tudi razkuževanje prostorov, površin in predmetov. O tem so na današnji virtualni okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu, govorili priznani slovenski strokovnjaki.

Naslovnica 03. 11. 2020 06.00

Največji garač v našem organizmu

Srce bo zdravo in srečno le, če bomo na življenje začeli gledati kot na vrednoto, kar med drugim pomeni tudi to, da ne bomo ignorirali zvišanega holesterola LDL. Višji, kot je, bolj strma in hitrejša je pot do bolezni srca in žilja, ki se lahko končajo usodno.

Bolezni 19. 10. 2020 08.08

To je novost za vse sladkorne bolnike

Prva stvar, na katero pomislimo ob sladkorni bolezni, je življenjski slog diabetikov, ki morajo biti neprestano pozorni na raven sladkorja v krvi.

Prehrana 06. 10. 2020 12.48

Živilo, ki lahko zmanjša tveganje za enega najpogostejših rakov

Redno uživanje rib zmanjša tveganje za raka na debelem črevesu in danki, je pokazala študija, ki jo je vodila Mednarodna agencija za raziskave raka. Vzeli so podatke 476.160 ljudi, ki so jih spremljali 15 let. Menijo, da je zmanjšano tveganje posledica delovanja omega-3 maščobnih kislin, ki jih ribe vsebujejo.

Zdravje 05. 10. 2020 07.22

To je najpogostejša težava odraslih ljudi

Vse več ljudi se spopada s psihičnimi in fizičnimi težavami, ki so posledice stresa, obremenjenosti, prenajedanja, nezdrave hrane in podobno. Posledice, ki jih pogosto čutimo, so napetost, utrujenost, razdražljivost, slabost, bolečine v trebuhu, grlu in še in še. Zakaj ne bi poiskali rešitve, zaradi katere se boste počutili bolje, in to takoj?

Zdrav Lajf 28. 09. 2020 08.16

Vse, kar moraš vedeti o menstruaciji

Morda si v letih, ko šele pričakuješ svojo prvo menstruacijo, morda pa si jo že dobila. V vsakem primeru pa je dobro, da veš določene stvari, ki se tičejo menstruacije ali 'mesečnega perila', kakor tudi rečemo menstruaciji, ki jo imajo ženske.

Zdravje 22. 09. 2020 07.53

14 zanimivih dejstev o očeh, ki jih verjetno še ne poznate

Bolj ko raziskujemo področje oči, bolj se zavedamo, kako resnično neverjetne te v resnici so. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj zanimivosti o našem vidu in očeh.

Simptomi in bolezni 21. 09. 2020 08.55

Ste že slišale za dismenorejo?

Dismenoreja je medicinski izraz za boleče menstrualne krvavitve. V rodnem obdobju se občasno pojavijo pri kar 75 % žensk.

Srčno žilne bolezni 14. 08. 2020 08.18

10 najbolj zdravih živil za vaše srce

90 odstotkov srčnih infarktov je posledica dejavnikov tveganja, ki bi jih lahko preprečili. Med njimi je tudi nezdrava prehrana. Eden najpomembnejših ukrepov, če želite ohraniti zdravo srce, je, da izboljšate svojo prehrano. Predstavljamo vam 10 najbolj zdravih živil za vaše srce.

Bolezni 24. 06. 2020 10.00

Vas mučijo bolečine in mravljinčenje v zapestju?

Da bi ublažili tisti neprijeten občutek mravljinčenja ter pekoče bolečine v zapestju, ki jo pripisujejo predvsem ponavljajočim se enoličnim gibom, si lahko pomagate kar sami, v primeru hujših in dolgotrajnejših težav pa le obiščite zdravnika.

Neplodnost 22. 06. 2020 07.51

"Neplodnost je ultramaraton, na katerem nikoli ne veš, kakšen bo izid"

Neplodnost ima na partnerski odnos močan stresen vpliv: vsak jo doživlja drugače, a za nikogar tovrstno doživljanje in soočanje z dejstvi ni enostavno. Dr. Alja Stvarnik, specialistka zakonske in družinske terapije, pravi, da je neplodnost "ultramaraton, tek na dolge proge, kjer res ne veš, kakšen bo izid. Ali boš prišel do želenega cilja ali ne?" Pravi, da par, ki se z neplodnostjo sooča, doživlja izjemno težko obdobje: "To je bio-psiho-socio-spiritualna kriza, ki se zaseli v vse pore življenja, ki te preplavi. S katero greš spat in s katero vstaneš v nov dan."

Bolezni 09. 06. 2020 07.30

Učinkovita naravna pomoč za herpes

Med je ravno tako učinkovit pri blaženju simptomov herpesa kot protivirusna mazila, pravijo znanstveniki z Nove Zelandije, ki dodajo, da lahko ljudje, ki raje uporabljajo naravne metode zdravljenja pri blaženju posledic herpesa, brez težav uporabijo tudi med.

Prehrana 25. 05. 2020 08.00

Na to živilo nikakor ne smete pozabiti

Stročnice so živilo, ki bi se moralo redno znajti na vašem krožniku, če želite čim dlje živeti zdravo in polno. Kot del uravnotežene in zmerne prehrane stročnice pomagajo pri uravnavanju telesne teže, morali pa bi jih uživati tudi tisti, ki imajo težave s holesterolom, tlakom in sladkorjem. Brez njih si ni mogoče predstavljati niti zdrave prehrane vegetarijancev in veganov. Izbira je pestra, zato le posezite po fižolu, čičeriki, leči, soji, grahu …

Prehrana 03. 05. 2020 20.15

Sadje: ga zvečer res ne smemo jesti?

Eden od precej razširjenih mitov o zdravi hrani je, da zvečer ni čas za sadje. "Toda sama ne vidim razloga, zakaj ga ne bi smeli jesti tudi zvečer," pravi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš. "Drugače je edino, če ima oseba sladkorno bolezen, kakšne ledvične bolezni in podobno." Sicer pa Cepuševa meni, da si lahko sadje brez slabe vesti privoščimo tudi še uro pred spanjem.

Zdravje 12. 04. 2020 14.25

Kaj lahko naredi že ena ura lažje vadbe?

Nikar ne podcenjujte učinkov na zdravje, ki jih ima že nizko intenzivna vadba. Kot so ugotovili na Medicinski fakulteti Univerze v Bostonu, že ena ura takšnega gibanja pomeni, da se naši možgani starajo za 1,1 leta počasneje. Vrh vsega imajo večji volumen, kar je tudi pozitivno.

Imunski sistem 06. 04. 2020 07.39

Močno zelišče, ki pomaga uničiti viruse, glivice in bakterije

Materina dušica ali timijan je močno zelišče, ki pomaga pri zdravljenju zgornjih dihalnih poti, saj jih razkužuje, pomirja kašelj in uspava. Prav tako umirja in krepi živce in podpira imunski sistem. Esencialno olje materine dušice deluje antibakterijsko, antivirusno, protiglivično, je antiseptik in diuretik.

Tuje 19. 12. 2019 11.07

V dunajski bolnišnici obudili mrtvo srce in ga presadili 61-letniku

Bolnišnica AKH na Dunaju, ki je po velikosti primerljiva z ljubljanskim kliničnim centrom, je dosegla nov medicinski uspeh. To, kar jim je uspelo doseči pri posegu presaditve srca, pomeni novo upanje za vse prejemnike.

Rakave bolezni 21. 10. 2019 07.59

Izbira primerne proteze in nedrčka po izgubi dojk je zelo pomembna

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1300 žensk in okoli 10 moških, več kot 400 žensk in nekaj moških pa umre.

Zlata leta 23. 08. 2019 11.40

Kdaj bi morali uživati več rastlinskih beljakovin?

V španski študiji se je izkazalo, da so starejši odrasli, ki so pojedli več beljakovin iz rastlinskih virov, izkusili manj zdravstvenih težav povezanih s starostjo, kot tisti, ki so njihovo količino v prehrani zmanjšali. Pri starejših od 65 let je zelo pomembno zadostno uživanje beljakovin, ki naj bodo iz zdravih virov. Strokovnjaki odsvetujejo pretirano uživanje rdečega in predelanega mesa.

Zdravje 22. 08. 2019 10.43

Kaj v petih letih zmanjša tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov?

Celo ljudje, ki pokadijo veliko cigaret in to počnejo že vsaj 20 let, lahko, ko to razvado opustijo, v naslednjih petih letih zmanjšajo svoje tveganje za bolezen srca in ožilja za 39 odstotkov. Kot poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), so te bolezni tako v razvitem svetu kot pri nas najpogostejši vzrok prezgodnje smrti. Največ jih povzročita srčni infarkt in možganska kap.

Življenjske zgodbe 20. 08. 2019 10.35

Zdravniki presenečeni odkrili, zakaj tri dni ni moral urinirati

14-letni deček iz mesta Tunis v Tuniziji kar tri dni mogel urinirati, ko je le obiskal zdravnika. V bolnišnici so šokirani odkrili, da ima 9 centimetrsko iglo v penisu, ki so mu jo nato z operacijo odstranili.

Prehrana 09. 08. 2019 11.18

Sprememba, ki lahko za 15 odstotkov zmanjša tveganje za raka dojk

Namesto govejega ali svinjskega mesa uživajte piščančje ali puranje. To bi lahko zmanjšalo tveganje za pojav invazivnega raka dojk, je pokazala študija ameriškega inštituta National Institute of Environmental Health Sciences. Sodelovalo je več kot 42 tisoč žensk, ki so jih spremljali skoraj osem let. Tiste, ki so uživale več rdečega mesa, so imele večje tveganje, da jih je presenetila neprijetna diagnoza.

Zlata leta 06. 08. 2019 15.09

Že 4400 korakov dnevno ima izredno pozitiven učinek

Verjetno ste že kdaj slišali, da bi morali na dan narediti 10 tisoč korakov? V bolnišnici Brigham and Women’s Hospital, ki je raziskovalno povezana z medicinsko fakulteto univerze Harvard, so ugotovili, da je že več kot pol manj korakov dnevno pri starejših ženskah pomenilo občutno manjše tveganje za prezgodnjo smrt. Raziskovalci menijo, da je to odlična novica, saj se marsikdo številke 10 tisoč ustraši. Če pa si lahko vsaj za začetek postavi manjši cilj, ga lažje doseže. Ne obupa, počasi krepi telo in sčasoma zmore vse več.  

Zdravje 13. 05. 2019 10.22

Kakšna hrana ščiti pred boleznijo ledvic?

Raziskovalci Fakultete za javno zdravje Bloomberg Univerze Johns Hopkins so prehrano, v kateri prevladuje zdrava hrana rastlinskega izvora, povezali z manjšim tveganjem za pojav bolezni ledvic. Takšno prehrano sestavljajo polnozrnata žita, stročnice, zelenjava, sadje in oreščki.

Prehrana 24. 05. 2019 13.49

Katera živila povzročajo prenajedanje in odvečno težo?

Ljudje, ki so uživali zelo predelana živila, so v primerjavi s tistimi, ki so takih živil pojedli malo, zaužili več energije in pridobili več odvečne teže. To je veljalo, četudi so imeli tako obroki z zelo predelanimi živili kot obroki brez njih isto energijsko vrednost ter količino makrohranil, kot so sladkorji, vlaknine, ogljikovi hidrati in maščobe. Ljudje so pojedli več, ko je bil obrok sestavljen iz zelo predelanih živil.

Zdravje 29. 07. 2019 07.57

Pogosta poletna težava, ki je nikar ne zdravite doma

Tako kot so vnetja srednjega ušesa ena najbolj pogostih zimskih obolenj, so vnetja zunanjega ušesa in sluhovoda bolj pogosta poleti. Medicinski izraz za to okužbo je otitis externa, uporablja pa se tudi izraz plavalčevo uho. Do okužbe lahko pride, ko je voda ujeta v ušesu, med plavanjem, kopanjem ali znojenjem. Bakterije in glive takrat namreč lažje vstopijo v uho z manjšimi kosi, ki se lahko pojavijo, ko čistite uho s palčkami, ga praskate s prstom ali nosite slušalke. Pojavita se lahko občutek polnosti v ušesu in izguba sluha. V kolikor imate blokado voska, lahko pride do tinitusa – stanja, ki povzroča zvonjenje v ušesu. Zato v poletnih mesecih namenite več pozornosti zdravju vaših ušes.

Zdravje 12. 07. 2019 13.38

Odkrili, kaj lahko zmanjša bolečine med menstruacijo

Raziskava univerze v italijanski Modeni je pokazala, da naj bi bila prevalenca takšnih bolečin med mladimi ženskami celo 84 odstotkov. Ocene prevalence se od raziskave do raziskave sicer razlikujejo. Britanski raziskovalci so tako v svoji oceni stanja, ki je bila leta 2011 objavljena v zborniku BMJ Clinical Evidence Handbook, omenili raziskavo, ki naj bi bila pregled številnih drugih dobro izvedenih manjših iz velikega dela sveta. Objavili so jo leta 2004 in v njej prevalenco ocenili na 59 odstotkov. Bolečine med menstruacijo so očitno težava, ki pesti mnogo žensk in olajšanje bi jim lahko prinesla redna aerobna vadba.

Zdravje 09. 07. 2019 10.31

Hrana, ki se ji raje izognite za zdravo srce

Kako pogosto uživate ocvrto hrano? Ameriška študija je pokazala, da ta lahko poveča tveganje za pojav koronarne srčne bolezni. Do te pride, ko srce ne dobiva dovolj krvi, kar je lahko posledica delne zamašitve žil, ki jo dovajajo in se imenujejo koronarne.

Rakave bolezni 03. 07. 2019 15.56

Nenavadna reakcija je bila posledica raka

81-letnik se je spopadala s kar tri mesece trajajočo erekcijo in na koncu ni mogel urinirati kar 15 ur, ko je le obiskal zdravnika in so kasneje v bolnišnici ugotovili, da se spopada z rakom mehurja, ki se je že razširil na medenico in spolne organe.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049