meseca

Težave s spanjem

Hormonska motnja, ki jo ima kar desetina žensk
Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivnem obdobju, razloži ginekologinja doc. dr. Vilma Kovač, dr. med. ″Pri neselekcionirani skupini žensk v reproduktivnem obdobju je prevalenca tega sindroma kar 10 odstotkov.″ Kaj pa pomeni ta diagnoza in kako lahko zdravniki pomagajo?

Ženske, prilagodite vadbo menstrualnemu ciklu
Žensko telo je drugačno od moškega telesa, zato bi morala biti tudi vadba temu prilagojena. Hormonske spremembe, ki se dogajajo v ženskem telesu med menstrualnim ciklom, vplivajo tudi na to, kakšno vadbo takrat potrebuje žensko telo. Strokovnjakinja za hormonsko zdravje Alisa Vitti prav zato svetuje, da temu prilagodimo tudi vadbo.

Kako izbrati primerno sončno kremo?
Poletje je tu in mnogi smo se že podali na plažo. Da se ni dobro pretirano sončiti, vemo že dolgo, a dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med., pojasnjuje, kakšne spremembe v koži se zgodijo, ko porjavimo, in kako se zaščititi pred UV-žarki. Ne spreglejte niti nasveta, kako izbrati primerno sončno kremo.

3 postopki, s katerimi hitro izboljšamo videz kože
Ste opazili, da je vaša koža na obrazu vse bolj ohlapna, utrujena in poškodovana od sonca? Se spopadate s posledicami aken, imate izrazite kapilare na koži ali druge nepravilnosti? Tu so trije postopki, s katerimi lahko znova pridobite sijočo, čvrsto, gladko in navlaženo kožo.

Čistijo telo, izboljšujejo prebavo, odpravljajo stres
Šparglji so ena od prvih vrst spomladanske zelenjave, ki vam po dolgi in mrzli zimi povrne minerale in vitamine, ki jih potrebujete, da lahko v pomlad vstopite polni energije. Pravijo jim tudi znanilci pomladi, saj se njihova sezona prične aprila, a v izobilju se jih lahko naužijemo prav v začetku maja.

Ali je treba med nosečnostjo res 'jesti za dva'?
Vaše telo v času nosečnosti deluje na polno in zato takrat še posebej potrebujete zdravo prehrano. Med nosečnostjo se namreč dojenček v celoti prehranjuje skozi popkovino in ves čas ga je treba oskrbovati s hranilnimi snovmi. To pa še nikakor ne pomeni, da rek »jesti je treba za dva,« pravzaprav drži.

To bo pomagalo znižati holesterol
Naj najprej pojasnimo, da holesterol sam po sebi ni nič slabega. Imamo ga vsi ljudje in brez njega ne bi mogli živeti. Proizvajajo ga naša jetra in nekaj ga zaužijemo s hrano. A težava se pojavi, ko imamo naenkrat preveč tako imenovanega LDL holesterola. Ta pa lahko maši žile in ko ga je preveč, je treba ukrepati in to preprečiti.

Naši sosedje so preglasni, kaj lahko storimo?
Pomoč z nemogočimi sosedi. Živim v bloku, v katerem je veliko stanovanj. Že večkrat prej smo imeli težave z glasnimi sosedi, ki jih imamo tako zraven kot nad sabo. Nismo 'težaki' v smislu, da ne razumemo, da je včasih kakšna zabava, otroške igre ali podobno. Kakšna dva meseca nazaj sem prvič v življenju stopila do zgornjih sosedov, potem kmalu za tem še enkrat, ker je bilo razbijanje sredi noči, dan za dnem, preveč in nas je zbudilo vsako noč nekaj noči zapored. Odkar so posebne razmerje, pa je siutacija postala nemogoča. Oba v gospodinjstvu normalno delava naprej od doma, še več kot prej. To razbijanje, nabijanje glasbe in otroška igra pa je zdaj več kot polovico dne. Poleg tega so imeli prejšnji teden, ko je bila karantena že polna, še zabavo z gosti. Včasih potolčemo po raditorju in se za nekaj časa konča, potem pa spet nadaljuje. Zdaj tudi če bi želeli, niti ne moremo potrkatni na vrata, policije pa ne želimo klicati. Delo v takih razmerah pa je enostavno nemogoče. Umakniti pa se ne moremo.

Vpliv koronavirusa na življenje Slovencev: 81 % se jih strinja, da predstavlja resno grožnjo
V anketi 'Vpliv Koronavirusa na moje življenje', ki so jo izvedli prek portala Artur.com, je sodelovalo 6.839 Slovencev. Rezultati ankete so med drugim razkrili tudi to, kako se je spremenilo življenje Slovencev zaradi epidemije, kako so sprejeli novo realnost, kako se prilagajajo življenju v izolaciji in v kolikšni meri se držijo zdravstvenih priporočil.

Po uspešni operaciji so Romani povedali, da bi živela le še nekaj dni
Pogovarjali smo se s Kisovčanko, Romano Skrinjar Alauf, mlado samostojno podjetnico in mamo dveh hčera, kateri se je leta 2016 v trenutku sesul svet. Začelo se je meseca februarja, ko se je začela počutiti slabo, bila je brez energije, izgubila je menstruacijo, opažala je brezvoljnost, kar se ji je kot sicer energični ženski zdelo čudno, vendar je prve simptome pripisovala prekomerni obremenjenosti z delom in stresu.

Kam z napotnico za specialista v času epidemije?
Zajezitev koronavirusa in uspešna ozdravitev vseh obolelih je temeljna aktivnost države, ki je v boju z epidemijo sprejela številne ukrepe. Kako pa je z zdravljenjem doma in v tujini, kako je z napotnicami?

Kaj bi morale jesti med menstruacijo?
Študija danskih strokovnjakov je pokazala, da lahko prilagajanje prehrane glede na menstrualni cikel ženski pomaga izgubiti odvečne kilograme in zmanjša neprijetne simptome PMS-a.

Rene in Nik prosita za pomoč: 'Mama ne dava te!'
Suzana Bažato je pred letom in pol zbolela za rakom žolčnih vodov, ki se sicer imenuje holangiokarcinom. V operaciji, ki je bila sicer uspešna, so ji poleg tumorja odstranili tudi del jeter in žolč. Toda kmalu je izvedela, da se rak vrnil in bolečine so postajale neznosne. "Brez predaha je iskala informacije, dokler se ni dokopala do medicinskih terapij in načinov zdravljenja raka, ki so ji vlila upanje. To upanje pa je našla na Kitajskem in tu je nastal problem finančne narave," v zapisu, ki je zaokrožil po spletu piše njen sin Rene ter vse prosi za pomoč. "Obupan sem. Res sem. Na vas se obračam, saj ne vem več, kako bi ji lahko pomagal. Da bi uspešno zaključila zdravljenje na Kitajskem, potrebuje še kar precej denarja."

Poznate zdravilne učinke borovih iglic?
Bor v vzhodni mitologiji predstavlja simbol nesmrtnosti, v zahodni pa simbol izrečene resnice. Japonci celo verjamejo, da v borovih krošnjah živijo božanstva, medtem ko Kitajcem predstavlja simbol življenjske moči in zakonske zvestobe. Kakšne so pravzaprav njegove zdravilne sposobnosti?

Ali imate tudi vi vsako pomlad pordele in srbeče oči?
Danes ima vedno več ljudi težave z očmi, ki jih srbijo, pečejo in se solzijo. Največkrat je vzrok alergija na cvetni prah, slab zrak v prostoru ali delo za računalnikom. Oftamologinjo Kristino Mikek smo vprašali, kako si lahko pomagate.

Ko udari PMS
PMS ni nekaj, kar ste si izmislili, a je skupek realnih nerpijetnih ali celo mučnih simptmov, ki se pri nekaterih ženskah izrazijo pred vsako menstruacijo. PMS se pojavlja pri približno polovici žensk, same pa lahko naredite kar nekaj stvari, da ga ublažite.

Neželeni učinki antibiotikov: so res neizogibni?
Bakterijske okužbe, kot sta angina in pljučnica, lahko pod nadzorom zdravnika učinkovito zdravimo z antibiotiki.

Na kaj kažejo hude bolečine v ledvenem predelu?
Hude bolečine v ledvenem predelu, ki se širijo navzdol, so lahko znak ledvičnih kamnov, ki se najpogosteje pojavijo zaradi dolgotrajnega pomanjkanja tekočine. Če stanja ne zdravimo, lahko pride do trajne okvare ledvic, prav zato je pomembno, da bolečin ne ignorirate. Kako se stanju izogniti in kako ga zdraviti, nam je pojasnil urolog asist. dr. Tomaž Smrkolj, dr. med.

Pnevmokok – otrokom nevarna okužba
Viroze so trenutno na pohodu in prav pri otrocih, ki so to zimo pogosto prebolevali virusna obolenja, obstaja nevarnost, da se okužijo še s kakšno bakterijsko okužbo.

Imate namen darovati kri? Potem si morate nujno prebrati spodnja navodila
Kri je tekoče tkivo, zgrajeno iz številnih vrst specializiranih celic in krvne plazme. V telesu normalnega odraslega človeka je približno 5 do 6 litrov krvi. Pri transfuziji krvi gre za prenos krvi oz. njenih pripravkov od ene osebe oz. darovalca, k drugi osebi oz. prejemniku. S pomočje transfuzije krvi, povečamo sposobnost krvi za prenos kisika, nadomestimo prostornino krvi v krvnem obtoku, povečamo imunost in zmanjšamo motnje pri strjevanju krvi.

Možnost preživetja po srčnem zastoju je danes trikrat večja
Ob Svetovnem dnevu oživljanja, ki ga obeležujemo 16. oktobra, po vsej Sloveniji do konca meseca poteka več kot 60 brezplačnih dogodkov o temeljnih postopkih oživljanja in uporabi defibrilatorjev, ki predstavljajo najpomembnejši korak pri ohranjanju življenj zaradi srčnega zastoja. Da je strah pred izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja odveč so na današnji novinarski konferenci pokazali tudi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami, ki so v družbi ambasadorja Svetovnega dneva oživljanja Jureta Koširja predstavili tri enostavne korake, s katerimi vsi lahko pomagamo.

Poškodba nosnega pretina
Štefan Spudič, otorinolaringolog in cervikofacialni kirurg

Ponovno sta se poročila, saj je mož pozabil na njuno poroko
Par se je znova poročil, saj je mož zaradi demence pozabil na svojo prvo poroko, ki se je zgodila pred 12-imi leti in mislil, da je njegova žena njegovo novo dekle.

Dragi starši otrok s posebnimi potrebami!
Nezaposljivi starši otrok s posebnimi potrebami smo dobili povišico od našega "delodajalca". Ker dobro opravljamo svoje delo? je zapisala mati otroka s posebnimi potrebami, Suzana Odžič.

Kaj pomaga proti oblivom vročine?
Ženskam, ki jih v menopavzi mučijo oblivi vročine, bi te težave lahko omilile vaje za moč, in sicer bi jih morale izvajati intenzivneje ter dvakrat do trikrat tedensko. To je pokazala študija univerze Linköping na Švedskem. Kot pišejo na svoji spletni strani, gre za prvo študijo, ki se je ukvarjala z vplivom vaj za moč na oblive vročine.

Lepotica razkrila prave posledice glamuroznih zabav
Jessica Landon iz mesta Rancho Cucamonga se je pri 19 letih preselila v Los Angeles z željo, da bi postala igralka. Tam je kmalu postala redna gostja Hefnerjevega Playboyevega dvorca, kjer so se zabave vrstile ena za drugo. Alkohol je kmalu postal njena rutina in vsak dan je pila vodko. Vse dokler ni šest let kasneje utrpela hudih posledic.

Rekli so ji, da z njo ni nič narobe, nato pa ...
23-letna Jessica Tuffield se je v šestih mesecih kar dvakrat spopadla s smrtno nevarno sepso, potem ko so jo zdravniki iz bolnišnice poslali domov, češ da z njo ni nič narobe.

Povišani koncentraciji amilaze in lipaze v serumu in urinu
Spoštovani, že par let spremljam izvide lipaze in amilaze v krvi, ki sta zvišani (amilaza do 4,6 v serumu, v urinu 11,43 ter lipaza do 2,9, v urinu pa manj kot 0,05). Imela sem par let nazaj težave z bolečinami v trebuhu, ter se vedno zvišan holesterol trenutno 7,6, (ki ga občasno znizam z rigoroznim dietami) kljub zdravem načinu prehranjevanja ter zdravem življenju (nekadilka, ne uživam alkohol, sladkor normalen, hashimoto sindrom pri ščitnici, stara 68 in težka 52kg). Sprašujem, ali so vrednosti amilaze in lipaze skrb vzbujajoče in Katere vrednosti bi me morale skrbeti, ker na 3 mesece opravljam samoplačniško preizkave? Uz ni pokazal novembra meseca nobenih sprememb na jetrih in slinavki. Normalno istrebljam, nimam drisk. Hvala za vaše cenjeno mnenje

»Sprijaznila sem se, da me verjetno nikdar nihče ne bo poklical mami«
»Bila sem popolnoma potrta in upanje po bioloških otrocih je izginilo,« nam soočanje z neplodnostjo zaupa ena najbolj priljubljenih in uspešnih blogerk pri nas Vanesa Štefanovski. »Zdi se mi, da je neplodnost bolezen 21. stoletja, saj se vse več mladih spopada s to težavo,« nam pove in doda, da »preveč žensk trpi in se sooča s podobnimi problemi, vendar nihče o tem ne govori na glas«. Tudi zato se je odločila, da svojo zgodbo zaupa vsem, ki so izgubili upanje.