miŠic

Načini sprostitve po napornih dnevih
Malo morje obveznosti, hitenje od ene stvari do druge, obilica dela, številni roki in še in še, vse to pripomore, da počasi, a zanesljivo začnemo izgubljati svoj entuziazem, motivacijo in življenjsko iskrico, ki nas je gnala naprej. In prav zato je še kako pomembno, da se znamo ustaviti, zadihati in da namenimo svoj čas tudi mentalni sprostitvi. Tako si bomo lahko znova napolnili baterije in spodbudili pozitivne občutke, ki nas delajo žive. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Ali je lahko botoks škodljiv za naše zdravje?
Sodobna družba daje velik poudarek videzu, zato ni presenetljivo, da so raznorazni lepotni posegi vse bolj priljubljeni, hkrati pa vzbujajo veliko vprašanj. Torej ali je botoks lahko škodljiv za naše zdravje? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kalcifikacija ramenskega sklepa - s čim si lahko pomagamo?
Športniki, šivilje, delavci v proizvodnji in navsezadnje v zadnjem času tudi tisti, ki večino svojega časa preživijo pred računalnikom, so najpogosteje tista skupina ljudi, ki slej ko prej začne trpeti zaradi bolečin v ramenih, ki se lahko pojavijo zaradi kalcifikacije ramenskega sklepa.

Dedna bolezen, ki spada v skupino genetskih motenj
Canavanova bolezen je redka dedna bolezen, ki poškoduje sposobnost živčnih celic (nevronov) v možganih za pošiljanje in prejemanje sporočil. Bolezen spada v skupino genetskih motenj, imenovanih levkodistrofije. Levkodistrofije motijo rast ali vzdrževanje mielinskega ovoja, ki je ovoj, ki ščiti živce in spodbuja učinkovit prenos živčnih impulzov.

Skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu
17. maj je svetovni dan nevrofibromatoze. Nevrofibromatoze so skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu. Ti tumorji se lahko razvijejo kjer koli v živčnem sistemu, vključno z možgani, hrbtenjačo in živci.

5 vaj za sprostitev napetosti v prsnem delu hrbtenice
Globalizacija je v 21. stoletju prinesla izrazito digitalizacijo človeštva, katera je odprla številna nova delovna mesta, ki so vezana na sedeč način dela. Če pogledamo iz prazgodovine, smo ljudje ustvarjeni za gibanje. Gibanja danes je pa vedno manj.

Lahko voda pospeši hujšanje?
Pitje vode je lahko koristno za hujšanje. Hidracija je ključna za številne dejavnike, ki igrajo vlogo pri izgubi teže, vključno s prebavo, porabo kalorij, delovanjem mišic.

Kaj je lymska borelioza?
V nadaljevanju o tem, kaj je lymska borelioza, kakšni so simptomi in znaki ter navsezadnje, zdravljenje.

Vse, kar morate vedeti o makro in mikrohranilih
Če želimo razumeti prehrano, moramo poznati njene osnovne gradnike.

Kaj vaša stopala povedo o vašem zdravju?
Britanska zdravnica dr. Dawn Harper pravi, da naša stopala lahko povedo marsikaj o našem zdravju. Prav zato opozarja na znake, ki jih ne smemo spregledati.

Kakšne prigrizke naj bi si privoščili po treningu?
Po dobro opravljeni vadbi je treba nadoknaditi izgubljeno energijo. Vendar vam ni treba posegati po beljakovinskih praških, saj lahko iz hrane prav tako dobite kakovostne beljakovine in ogljikove hidrate.

Kako čustva vplivajo na prebavo?
Naša čustva niso brez pomena, ampak imajo velik vpliv na naše misli in vedenje kot tudi na naše telo. Kadar koli doživljamo močnejša čustva, jih lahko občutimo tudi fizično, pa naj si bo to v hitrejšem dihanju, grizenju nohtov, kriljenju z rokami, skrčenosti, begu in še in še. Prav tako radi rečemo, da je nekdo občutil metuljčke v trebuhu, pa tudi začutimo nelagodje, ko smo živčni in zaskrbljeni. In kako se vse to odraža na naši prebavi? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj se zgodi, če uživamo preveč slane hrane?
Vsi vemo, da je sol ena izmed najbolj priljubljenih začimb na svetu. Toda nekateri posamezniki jo uživajo bistveno preveč. Poglejmo si, kakšne so posledice.

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?
V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

Kaj je ALS?
Amiotrofična lateralna skleroza (v nadaljevanju ALS) je progresivna nevrodegenerativna bolezen, ki prizadene živčne celice v možganih in hrbtenjači. Spoznajte vzroke, simptome in možnosti zdravljenja.

Raziskava pokazala, da lahko kava podaljšuje življenje in pomaga pri vadbi
Kava je za mnoge najljubša pijača, brez katere si ne predstavljajo jutra. Zadnja raziskava pa ponuja tudi zanimive ugotovitve.

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil
Zmotno je prepričanje, da imajo težave s sklepi zgolj starejši. Nelagodje, zbadanje in bolečine v sklepih občutijo tudi mlajši, predvsem tisti, ki se spopadajo s prekomerno težo, ter navdušeni rekreativci in športniki, ki sklepe pogosto obremenjujejo. Kako si pomagati?

Kaj se zgodi, če je vaše telo 'zakisano'?
Diagnoza zakisanost telesa je vse pogostejša, ne le pri starejših ljudeh, ampak tudi pri mladih in celo otrocih. V nadaljevanju si lahko preberete več o tem, kako se lahko razkisamo in znova vzpostavimo želeno ravnovesje.

Kaj morate vedeti o 'muskelfibru' in kdaj k zdravniku?
Fenomen, ki je med ljudmi poznan kot muskelfiber, med strokovnjaki pa kot 'zakasnela reakcija bolečine v mišicah', je poznan vsakemu, ki je kdaj intenzivneje treniral ali pa, povedano po domače, pretiraval z vadbo.

Kaj je hipotonija?
Hipotonija je pogosto zgodnji znak kroničnega stanja, kot je nevromuskularna motnja, genetska ali presnovna bolezen. V osnovi pa pomeni zmanjšan mišični tonus.

Če imate visok krvni tlak, se izogibajte tem pijačam
Je jutranja kava lahko neugodna za tiste z visokim pritiskom?

Proteini: vse, kar morate vedeti
Vse, kar morate vedeti o pomenu proteinov in njihovi razgradnji.

Če jih še niste, je skrajni čas, da jih naberete
Vas zanima, zakaj so šparglji tako priljubljeni? Poleg tega, da so izjemno okusni, če jih le znamo pripraviti, so tudi izjemna zakladnica zdravja!

Ste že nabrali regrat? Preverite, za kaj vse je dober
Regrat se že dolgo uporablja kot zdravilna rastlina in je v 'ljudski medicini' še posebej cenjen. Zaradi naslednjih značilnosti pa velja za pravega zaveznika našega zdravja.

Vse, kar morate vedeti o poškodbi sprednje križne vezi
Kaj sploh so kolenske križne vezi in kakšen pomen imajo?

Kaj povzroča dismorfno motnjo?
Osebe z dismorfno motnjo doživljajo hude duševne stiske zaradi namišljene telesne hibe ali manjše lepotne napake. Imajo neustrezno predstavo o lastnem telesu, zanje pa je značilno, da skušajo svojo 'napako', četudi to ni, skriti.

Eden glavnih vzrokov neplodnosti
Do endometrioze pride, ko endometrij, tkivo, ki običajno obdaja notranjost maternice, raste zunaj nje.

Bolečine v vratu, ramenih in rokah: vzroki in zdravljenje
Bolečine v vratu, ramenih in rokah so lahko izčrpavajoče. V nadaljevanju predstavljamo razloge za bolečine v vratu, ramenih in rokah, načine zdravljenja in preventivo.

Vkleščen živec v vratu: simptomi in zdravljenje
Bolečina v vratu? Predstavljamo vam, kako prepoznati in zdraviti vkleščen živec v vratu – od diagnoze do možnosti zdravljenja.

Rok Švab: ''Marfanov sindrom je v Sloveniji še zmeraj dokaj nepoznan''
Marfanov sindrom je dedna motnja, ki prizadene vezivno tkivo, najpogosteje srce, oči, krvne žile in okostje. Ljudje z Marfanovim sindromom so običajno visoki in suhi z neobičajno dolgimi rokami, nogami, prsti na rokah in nogah. Poškodbe, ki jih povzroči Marfanov sindrom, so lahko blage ali hude. Če je prizadeta aorta, velika krvna žila, ki prenaša kri iz srca v preostali del telesa, lahko stanje postane smrtno nevarno. Pogovarjali smo se z 28-letnim Rokom Švabom, ki ima omenjeni sindrom, a kot nam je zaupal, življenje zajema s polno žlico.