mi

Temna empatija – tanka meja med ravnovesjem in patologijo
Empatija pomeni iskati odmeve druge osebe v sebi, pravi misel Mohsina Hamida. Nedvomno gre za pozitivno lastnost, ki nam omogoča, da se povežemo z drugimi, pa tudi prepoznamo, razumemo in delimo široko paleto čustev in občutkov. Toda kaj se zgodi, ko empatija doseže skrajne ravni in postane nezdrava?

Tako sta do gladkih nog prišli ti dve znani Slovenki
Za lasersko odstranjevanje dlak je sedaj ravno pravi čas za pričetek. Za priljubljeno terapijo sta se odločili tudi modna vplivnica in model Anela Šabanagić ter modna urednica in vplivnica Tesa Jurjaševič in z nami delili svojo izkušnjo.

Previdno, če imate to stanje
Atopijski dermatitis in težave z razdraženo in atopično kožo so vse bolj razširjene težave, ki ne vplivajo zgolj na kožo posameznika, temveč tudi na njegovo samozavest. Koža je namreč pogosto razdražena, rdeča, suha, pojavljajo se celo ekcemi, zaradi česar številni kožo skrivajo in se izogibajo medosebnim stikom. Prav zato je pomembno, da oseba, ki trpi za tem stanjem, najde ustezno kozmetiko, ki mu pomaga, veliko pa lahko naredi tudi s prilagajanjem v vsakodnevnem življenju.

8 stvari, za katere si lahko hvaležen, tudi ko se ti zdi vse brez zveze
Ti po glavi 'plešejo' misli, da si najbolj nesrečen človek, četudi imaš skoraj vse, kar morda kdo drug niti nima? Naj ti povemo nekaj razlogov, zakaj si lahko v vsakem trenutku hvaležen.

3 stvari, brez katerih to zimo ne bo šlo
Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. V kolikor želite ohraniti svoje zdravje in odličen nivo energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

Kaj je osebna asistenca in kakšno pomoč zajema?
Kaj je osebna asistenca, kako je njeno izvajanje videti v praksi in kaj sploh zajema? Velikokrat osebno asistenco enačimo s pomočjo na domu, a kot pravi naša sogovornica, nista enaki. Pogovarjala sem se z Urško Leburić, strokovno vodjo OA iz Zavoda Fractals.

Tipi razmejitev v partnerskem odnosu
Postavljanje razmejitev v odnosih je v zadnjem času priljubljena tema, o kateri se veliko govori. Malo manj pa so v ospredju razmejitve v ljubezni, ki so pomemben del vsakega zdravega partnerskega odnosa. Tokrat izpostavljamo predvsem pomen telesnih, spolnih, čustvenih, intelektualnih in finančnih meja.

Hrana, ki jo je dobro jesti v 20, 30, 40 letih ...
V najstniških letih potrebujemo več kalcija, da si izgradimo močne kosti, v 30 letih več energije, ker imamo številne obveznosti z družino in službo, v 40 se presnova upočasni in moramo znova prilagoditi prehrano. Preverite, kaj je dobro jesti v različnih življenjskih obdobjih.

Kako travma iz otroštva vpliva na partnerske odnose v odraslosti?
Izkušnje iz otroštva, ki jih pridobivamo v odnosu s starši in pomembnimi drugimi ljudmi, so ključnega pomena za čustven razvoj. Starši predstavljajo temelj stila navezanosti in igrajo pomembno vlogo pri tem, kako bomo doživljali svet. So odnosi z drugimi varni za raziskovanje in čustvena tveganja? Se v življenju lahko zanašamo na ljudi ali jih vidimo kot grožnjo?

Znani igralec po kratkotrajni smrti: 'Videl sem belo svetlobo'
Kanadski igralec Donald Sutherland, ki je tekom kariere zaigral v skoraj 200 različnih filmih in serijah, se je v svojih 87-ih letih soočil z nenavadnim številom sicer redkih bolezni, ena izmed njih pa ga je pripeljala celo do kratkotrajne smrti.

Izgovori, ki ti v šoli ne bodo koristili
Vsi smo svoj čas mislili, da so dobri, vendar dejansko niso.

Prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med.: Prognoza bolezni se je dramatično izboljšala z uvedbo tarčnih zdravil
Kaj je kronična mieloična levkemija in kako jo zdravimo? Kaj je tarčno zdravljenje, o katerem se tako pogosto govori? O tej bolezni, možnosti zdravljenja in poteku le tega, smo se pogovarjali s prof. dr. Ireno Preložnik Zupan, dr. med., spec. internistka in hematologinja, iz Kliničnega oddelka za hematologijo Interne klinike UKC Ljubljana.

Klara Čampa: Ko zboliš, se ti prioritete življenja obrnejo
(Rožnati) oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. O tej bolezni, zdravljenju, preizkušnjah, skozi katere gredo bolniki, in o življenju z boleznijo smo se pogovarjali s Klaro Čampa, ki je pri 29 letih tudi sama zbolela za rakom na dojkah.

Miselnost žrtve: Nemogoče je biti šofer življenja, če igramo vlogo žrtve
"Kaj sem naredil, da sem si to zaslužil? Spet sem vsega jaz kriv. Nikoli ne bo bolje." Posamezniki z miselnostjo žrtve se nenehno počutijo, kot da nimajo nadzora nad situacijami in življenjem in se jim dogajajo same slabe stvari, za večino teh pa krivijo druge. Gre za občutek nemoči in pasivnosti, ki ga pogosto spremlja tudi razmišljanje, da je ves svet naperjen proti njim. Zanje so značilni tudi izrazita vdanost v usodo, jemanje stvari preveč osebno in zamerljivost do drugih.

Zakaj je pomembno govoriti o svojih izkušnjah, težavah in izzivih?
V življenju se vsi srečujemo z večjimi in manjšimi težavami, izzivi, (pre)izkušnjami, pa tudi spoznanji, ki včasih zamajejo trdnost tal pod nogami. Zlasti obdobje odraščanja je polno vzponov in padcev, ki prebudijo pisano paleto čustev, s pomočjo katerih spoznavaš sebe in svet. A pomembno je, da doživljanja – tudi tista manj prijetna – deliš z ljudmi, ki jim zaupaš, saj je to pomemben del upravljanja s svojimi čustvi in seveda duševnega zdravja nasploh.

Jane Fonda sporočila, da ima Ne-Hodgkinov limfom. Kakšni so simptomi in zdravljenje?
Svetovni dan ozaveščanja o limfomu obeležujemo 15. oktobra. Limfomi so maligne bolezni, katerih tumorske celice izvirajo iz limfnega sistema. Gre za bolezen, ki je sorodna levkemiji, povzroča pa jo tudi maligna sprememba limfocitov in njihovo nenadzorovano razmnoževanje.

Kaj je čustvena praznina?
Ne čutim ničesar; ne veselja, ne žalosti, še jeze ne. Kot da bi bil v sebi prazen in občutek je neznosen, so pogosta pričevanja oseb, ki izkušajo čustveno praznino. Gre za stanje otopelosti, v katerem ne izražamo čustev in imamo občutek, da ne čutimo ničesar. V nadaljevanju preverite, zakaj do tega pride, kako takšno stanje preprečiti in tudi kako se z njim spoprijeti.

Veš, zakaj vložki in tamponi niso najboljša investicija vase?
Najbolj alarmantno se zdi to, da je objava sestavin na embalaži povsem prostovoljna. Ja, proizvajalci niso dolžni objaviti vseh sestavin na deklaracijah, tamponi ne dihajo in izsušujejo sluznico, vložki pa jo dražijo z vsemi dišavami in povzročajo vnetja.

Znanstveniki odkrili, da imajo drevesa 'srčni utrip'
Do sedaj je znanstvenikom in raziskovalcem uspelo ugotoviti, da lahko drevesa komunicirajo med seboj in da so živa, vsekakor pa do nedavne študije niso vedeli – in tako tudi mi ne –, da imajo tudi drevesa 'srčni utrip'.

Kaj vam lahko pomaga pri spreminjanju miselnih vzorcev in načina razmišljanja?
Najprej naj poudarimo, da ima vsak človek občasno negativne misli. Niso nič posebnega in nikakor niso vredne obsojanja. Je pa velika razlika med občasnimi negativnimi mislimi in nagnjenosti k negativnemu razmišljanju. Slednje namreč lahko prispeva k težavam, kot so tesnoba, depresija, stres in nizka samozavest.

Kaj je vaskulitis, bolezen, s katero se je boril Ashton Kutcher?
Ashton Kutcher je razkril, da je imel pred leti redko obliko vaskulitisa, zaradi katerega začasno ni mogel hoditi, videti ali slišati.

Tresenje in napetost
Ko sem v družbi in moram recimo prinesti kavo, imam tako tremo, da se tresem in je nemogoče, da bi nesel skodelico oziroma vedno, ko sem pod napetostjo, se mi trese glas ...

Sebastian Cavazza: Sledi malo daljša pustolovska avantura, ki bo tudi precej aktivna
Razvpita balkanska serija Besa je minuli teden prišla na VOYO in je tako na voljo tudi slovenskim gledalcem, v njej pa igra tudi priljubljeni Sebastian Cavazza, ki je lani zaradi obilice dela ostal brez poletnega dopusta. Letos bo to nadoknadil, nam obljublja, namignil pa je tudi, da se odpravlja na pustolovščino.

Luščenje kože
Na nekaterih mestih na obrazu, se mi lušči koža. Suhe luske. Ali bi lahko to odpravil s kakšno kremo, ali bo to ostala stalna nadloga?

Samopodoba: zakaj je pomembno, kako TI vidiš samega sebe?
Začel se bom imeti rad, ko bom izgubil 10 kilogramov, všeč si bom, ko bom izgubil maščobo na trebuščku, zares bom začel delati na sebi, ko mi bodo zrastli lasi, sam sebi bom všeč, ko bom všeč drugim ... so ti stavki znani tudi tebi?

Brad Pitt priznal, da ima redko nevrološko motnjo: 'Mnogi mislijo, da sem aroganten in mi ne verjamejo''
Hollywoodski igralec Brad Pitt je v velikem intervjuju za GQ spregovoril o težavah z alkoholom, pridelavi lastnega vina, pa tudi iskanju neobstoječega zakopanega zaklada v Franciji, največ pozornosti pa je požela njegova izpoved o zdravju.

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?
Kronična utrujenost, občutek tesnobe, neprespanost in tisoč in ena obveznost, ki nas še čaka danes, jutri ali pojutrišnjem, medtem ko nekje v sebi že vemo in vse močneje tudi čutimo, da ne zmoremo več, a si tega ne upamo priznati, vsaj ne na glas. Tako stopimo na pot izgorelosti, o kateri smo se pogovarjali tudi s terapevtko Sabino Kračun.

Kako (pre)živeti s starši?
Skoraj vsak mladostnik ve, kako zahtevno je lahko življenje s starši v najbolj turbulentnih letih.

V gibanju je pomembno začutiti sebe, ne samo bolečih mišic
Telo je narejeno za gibanje. Izjava, katero smo nemara že ogromnokrat slišali, a se odstotek neaktivnega prebivalstva še vedno povečuje. Zaradi sedečega načina življenja in neaktivnosti naša telesa pričnejo uporabljati takšne ali drugačne kompenzacije, kar privede do bolečin. Ob pojavu le-teh pa se nato ljudje zatečejo do strokovnjakov na področju gibanja, kot so na primer kineziologi, ki jim pomagajo te težave odpraviti, da se lahko znova ukvarjajo z njim ljubimi športnimi dejavnostmi.

"Želijo vedeti velikost mojega modrčka. Mojo višino. Mojo težo...''
V času družbenih omrežjih, brez katerih praktično ne moremo preživeti dneva, smo se vsi navadili na popolne fotografije, ne le zvezdnikov, temveč tudi 'običajnih ljudi'. Kaj se skriva za popolnimi objavami, kam osredotočanje nanje vodi in navsezadnje, ali smo pozabili, kaj je realnost?