mikroorganizmi

Klimatske naprave lahko škodijo zdravju
Po razmeroma hladnem poletnem obdobju bo ta konec tedna prišla otoplitev. V vročih dneh so klime že skoraj nepogrešljive in prinesejo predvsem olajšanje. A če je ne uporabljamo pravilno in je ne vzdržujemo, ima lahko tudi negativne vplive na zdravje.

Novo odkritje o probiotičnem jogurtu
Uživanje probiotičnih jogurtov lahko zniža vaš krvni pritisk in vas obvaruje pred srčno-žilnimi boleznimi, so odkrili avstralski znanstveniki. Ugotovili so, da redno uživanje probiotikov znižuje tako zgornji (sistolični) kot spodnji (diastolični) krvni tlak.

Prebava naj bo ''taprava'' - predvsem poleti!
Začetek toplejših dni so v farmacevtski družbi Medis pozdravili s predstavitvijo novega izdelka probiotičnih kapsul WAYA® LGG® za odrasle in otroke, ki so jih postavili ob bok predhodno uspešno lansiranim probiotičnim kapljicam za dojenčke in otroke WAYA® LGG®.

Najpogostejše napake uporabnikov leč
Nepravilna raba kontaktnih leč lahko vodi do manjših vnetij oči, lahko pa tudi do resnejših poškodb očesa, če ne ukrepamo dovolj hitro. Prav zato je izjemno pomembno, da poznate tiste najpogostejše napake, ki vodijo do težav in jih čim prej odpravite.

Veste, kako si pomagati ob prebavnih težavah?
Med prebavnimi težavami sta najpogostejši diareja in zaprtje, ki prinašata nemalo težav. A pri njiju si lahko med drugim pomagate tudi s probiotiki, pri čemer pa je treba biti pozoren na to, da izberemo pravo vrsto teh živih bakterij.

Preveč ljudi si po uporabi stranišča ne umije rok!
Raziskave kažejo, da si vsak tretji moški in vsaka deseta ženska po uporabi javnih sanitarij ali domačega stranišča ne umije rok. S tem pa ne ogrožajo le svojega zdravja, ampak tudi zdravje drugih, saj se škodljivi mikroorganizmi prenašajo tudi preko dotika istih kljuk, miz, ročajev in podobno.

8 živil za bolj svež zadah
Tudi vas kdaj skrbi, kakšen je vaš zadah? Če se pripravljate na zmenek ali pomemben sestanek, strokovnjakinja za prehrano svetuje, da posežete po naslednjih živilih, ki ga bodo preizkušeno osvežila.

Toliko gorja zaradi večjih prsi?
Kaj vse je morala pretrpeti mati štirih otrok. Okužila se je s tuberkolozo, počili so ji prsni vsadki, prestala je mastektomijo, prebolela sepso in napad klic, ki so odporne na antibiotike. Toda kako so se vse te težave sploh začele?

Klima je lahko tudi nevarna!
Klimatske naprave so v vročih poletnih dneh pravi blagoslov, brez njih si namreč sploh več ne predstavljamo življenja. Pa ste vedeli, da so ob napačni uporabi lahko tudi nadvse škodljive?

Kako odpraviti trdo kožo na petah?
Trda koža na petah je težava marsikoga. Čeprav gre v večini primerov za estetsko nadlogo, pa lahko koža na petah tudi popoka in povzroči številne preglavice. Kako se je znebiti?

Naraven in preprost način obnove ter ohranjanja intimnega zdravja
Človeško telo (želodec, prebavila, grlo in nožnica) je naravno poseljeno z mikroorganizmi, ki ščitijo telo pred bolezenskimi mikrobi, ki lahko povzročajo različne okužbe. Probiotiki so izbrani telesu koristni mikrobi, ki lahko po vnosu v telo okrepijo telesno naravno obrambo proti okužbam.

Ustvarjalnost naše inovatorke spreminja kozmetični svet
Kozmetični trendi vse pogosteje segajo do uporabnikov kozmetičnih izdelkov z neštetimi obljubami glede učinkov na kožo in vse bolj tudi z naravnostjo.

Uravnajte si prebavo po jemanju antibiotikov
Antibiotiki, ki jih uživamo zaradi bakterijske okužbe, na žalost ne vplivajo le na slabe bakterije v našem telesu, ampak tudi na dobre – torej tiste, ki so ključne za dobro prebavo. Prav zato ni nenavadno, da uživanje antibiotikov pogosto povzroča diarejo.

Tem kotičkom nakupovalnih centrov se raje izognite
Če si želite stakniti kakšno virozo, gripo, prehlad ali še kaj hujšega, pojdite v enega od nakupovalnih centrov. Ker pa je to verjetno zadnja stvar, ki bi si jo kdo želel v času decembrskega veseljačenja, preverite, kje tiči največ virusov in bakterij.

Preproge krive za vaše zdravstvene težave?
Čeprav preproge v naš dom prinašajo toplino in udobje, pa lahko povzročijo nekatere zdravstvene težave. Preverite, katere in kako se jim izogniti.

Znebite se glivičnega vnetja dimelj
Glivice se običajno nahajajo na površju človeške kože in ne povzročajo nobene škode. Kakor koli že, v določenih okoliščinah lahko napadejo kožo, se razmnožijo in povzročijo infekcijo.

Nasveti za zdrav in lep nasmeh
Zobna gniloba, ki povzroča boleče luknje v zobeh, odmikanje dlesni, vnetje obzobnih tkiv – vsemu temu se lahko s pravilno in brezhibno ustno higieno izognete. Tukaj je nekaj napotkov za čiste in zdrave zobe ter bleščeč nasmeh.

Zakaj moramo piti mleko?
Mleko in mlečne izdelke bi morali uživati vsak dan tako otroci kot odrasli. Zakaj je uživanje teh izdelkov tako pomembno ter katere in koliko jih moramo na dan zaužiti, so nam zaupali strokovnjaki.

Za najstnico usoden rečni parazit
Plavanje v lokalni reki je bilo za 16-letno Courtney Nash usodno. Med plavanjem se je namreč okužila s smrtonosnim parazitom, ki se je naselil v njene možgane in povzročil njihovo odpoved. Courtney je bila prva letošnja žrtev amebe, v nekaj dneh pa sta zaradi okužbe umrli še dve osebi.

VIDEO: Ah, te nadležne glivice!
V toplem vremenu se pogosto pojavijo različna glivična obolenja. Glivice so mikroorganizmi, ki uspevajo v temnem, toplem in vlažnem okolju in so zelo trdovratne. Še posebej so za glivice dovzetni diabetiki. Zelo hitro glivice dobimo v kopališčih, zato je previdnost na mestu.

Kaj vse se znajde v naših vzglavnikih?
Zadnje raziskave britanskih raziskovalcev so potrdile, kar smo vedeli že dolgo, in sicer da so vzglavniki odlično zbirališče stenic, odmrle kože, pršic in njihovih iztrebkov. Ne le to, v njih so našli celo nevarno bakterijo E.coli in druge bakterije ter viruse, ki povzročajo okužbe dihal in sečil.

Prihaja prvo cepivo proti smrtonosnemu meningitisu B!
V nekaj mesecih naj bi bilo dostopno prvo cepivo proti meningitisu B, bolezni, ki največkrat zahteva življenja dojenčkov in otrok in je vzrok za njihovo trajno pohabljenost.

Pet mitov o kontaktnih lečah
Kontaktne leče so v zadnjih nekaj letih postale skoraj nekaj tako običajnega in pogostega kot očala. A o njih še vedno krožijo številne govorice, za katere uporabniki mnogokrat ne vedo, ali so resnične ali ne. Katere trditve o lečah so torej zgolj miti?

5 najbolj umazanih površin v vašem domu
Saj ne da morate svoj dom in pripomočke v njem večkrat tedensko neumorno čistiti in razkuževati, a vseeno je dobro vedeti, katere so tiste površine oziroma mesta, kjer se še posebej radi kopičijo škodljivi mikroorganizmi, in kako preprečiti njihovo množenje.

Naj vam ne grenijo življenja ponavljajoče se težave "tam spodaj"!
Neprijeten občutek v intimnih predelih? Skeli, srbi? Imate mogoče povečan izcedek iz nožnice? Potem gre po vsej verjetnosti za <a href = "http://www.vagilact.si/vnetja.html" target="_blank"> vaginalno vnetje</a>.

Premagajte nadležne črevesne težave!
Ste v preteklih dneh preveč jedli in pili ali pa ste posegli po hrani, ki vam je porušila črevesno ravnotežje? Imate zdaj drisko ali pa ste, ravno nasprotno, zaprti? Morda pa vas neprijetno napenja? Tukaj je nekaj rešitev za vaše prebavne težave ...

Šest zmotnih prepričanj o antibiotikih
Antibiotiki so kos bakterijam, ki jih nobena druga zdravila ne uspejo uničiti. A pomembno je, da jemljemo prave antibiotike in da jih jemljemo prav. Predstavljamo vam šest zmotnih prepričanj o antibiotikih.

Je izcedek iz nožnice znak za preplah?
Načeloma ne, kajti določena količina izcedka je pri ženski povsem običajen pojav, še posebej v obdobju ovulacije in tik pred menstruacijo. Vendar če je izcedek nenavadne barve, ima neprijeten vonj ali ga spremlja srbečica, pekoč občutek ali bolečina, je čas za posvet z zdravnikom.

Po poplavah previdno z vodo in živili!
Poplavne vode, ki so v preteklih dneh zajele nekatere dele Slovenije, niso povzročile le številne materialne škode, temveč so s seboj prinesle tudi nekaj nevarnosti za naše zdravje. Katere in kako se jim izogniti, smo povprašali na Inštitutu za varovanje zdravja.

Pazite, da se ne okužite s salmonelo
Med dopustom pogosto jemo v neznanih restavracijah, poletne dni pa izkoristimo tudi za piknike v naravi. A pozor: ravno poleti je največ zastrupitev s hrano.