mirno

Je vaše razmerje v krizi? Štirje znaki, ki so jasen pokazatelj
Vsi pari se soočajo z izzivi, vendar lahko nekateri znaki nakazujejo, da je razmerje v krizi.

Namesto kaznovanja lahko poslušanje in ustvarjalni pristopi pokažejo pot do razumevanja
Od Alje do Žana. Šole, ki slišijo.

Vse, kar morate vedeti o obsevanju
Obsevanje ali radioterapija je običajno zdravljenje raka, ki uporablja sevanje (običajno močne rentgenske žarke) za ubijanje rakavih celic. Radioterapija se lahko uporablja neodvisno ali skupaj z drugimi zdravljenji, kot sta operacija ali kemoterapija.

Vloga spanja pri duševnem zdravju otrok
Obstaja povezava med spanjem ter kognitivnim in jezikovnim razvojem pri dojenčkih in malčkih.

Enostavni načini, kako se znebiti napihnjenosti
Dnevi postajajo vse daljši in toplejši, kar pomeni, da bodo zimsko garderobo kmalu zamenjali kratki rokavi. S prehodom sicer ne velja hiteti, saj je vreme spomladi lahko še precej muhasto, vsekakor pa je pametno preveriti nabor spomladanskih kosov v omari in jih pomeriti. Če boste ob tem ugotovili, da so vam oblačila v predelu trebuha bolj oprijeta, kot so bila lani, naj vas nikar ne zagrabi panika. Morda ste čez zimo res pridelali kakšen dodaten kilogram, ki ga boste z aktivnim življenjskim slogom zlahka spet izgubili, a čisto mogoče je tudi, da gre za povsem drugačno težavo.

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'
Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Tako lahko veste, da ste zdravi
Telesna teža ni edini pokazatelj zdravja in če 'izpolnjujete' naslednje parametre, ste lahko povsem mirni – vaše telo je zelo verjetno precej zdravo!

Tako si lahko pomagate lajšati bolečine v hrbtu
Vas mučijo bolečine v hrbtu in ne veste več, kaj bi naredili? Za bolečinami v hrbtu se skrivajo številni razlogi, za bolečine in različne simptome pa prav tako obstajajo tudi rešitve. Slednje so odvisne od simptomatike in samega razloga. Poglejmo si najpogostejše.

Je to lahko prvi znak demence?
Bi lahko po hoji prepoznali kognitivni upad, navsezadnje pa tudi demenco? Healthline poroča, da je približno 60 % udeležencev študije, ki so pokazali nepravilnosti v hoji, imelo nepravilnosti v možganskih valovih, za katere so raziskovalci dejali, da bi lahko signalizirale zgodnje zmanjšanje delovanja možganov. Poglejmo si še, kaj je pokazala študija.

8 najnevarnejših virusnih bolezni
Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Novoletne zaobljube so super, kaj pa večja vizija?
Tu je januar, čas, da novoletne zaobljube, ki smo si jih zadali konec prejšnjega leta, tudi uresničimo. Ni skrivnost, da to večini ne uspe. In če se v večini člankov osredotočamo na to, da je krivda za neuspeh v nespecifičnosti naših ciljev ali pomanjkanju jasno začrtanih korakov, bomo tokrat šli v nekoliko drugo smer. Marsikatera novoletna zaobljuba žalostno propade, ker manjka jasna širša vizija, ki nam pove, kaj na dolgi rok, ne le v enem letu, želimo doseči v svojem življenju.

Kako poskrbeti za svoje zdravje v 2025?
Leto 2025 ponuja priložnost za obnovo zdravja in vzpostavitev novih navad, ki bodo dolgoročno izboljšale kakovost vašega življenja. Zdravje ni le odsotnost bolezni, temveč tudi ravnovesje med telesnim, duševnim in socialnim blagostanjem. Spodaj so ključni koraki, kako poskrbeti za svoje zdravje v prihajajočem letu.

7 znakov, da vam primanjkuje samokontrole
V zadnjem času se veliko govori o ljubezni do sebe (kar je vsekakor pohvalno) in o uspehu kot nečem, kar je vsem dosegljivo. Pa ni. Pozabljamo namreč na ključno komponento vsega omenjenega – samodisciplino. Jo imate?

Najpogostejši partnerski konflikti v decembru
Ko se teme pogovorov vrtijo okoli prazničnega stresa, imamo največkrat v mislih obsesivno nakupovanje, ki si ga velikokrat puščamo za zadnji trenutek, maratonsko kuhanje in številne obveznosti, ki jih je treba zaključiti pred zaključkom novega leta. A pri tem seveda obstaja še ena vrsta stresa, ki je v času praznikov zelo pogost – stres zaradi partnerskih nesoglasij, konfliktov in razprtij. To niti ni tako zelo čudno, saj vsa pričakovanja, pritiski in kaos, ki ga s seboj prinesejo prazniki, močno načnejo partnerske odnose. Tudi vašega?

Kako starše prepričati, da greš prvič ven žurat?
Če si najstnik ali najstnica, se verjetno že veseliš prvega večjega izhoda s prijatelji, bodisi na zabavo, koncert ali kakšno drugo družabno dogajanje. A preden se odpraviš ven, moraš za dovoljenje najprej vprašati starše, kar je lahko kar velik izziv.

Kako vzdrževati dober odnos s starši, ko se ti zdijo nemogoči?
Odnos med starši in najstniki je pogosto zapleten. Med odraščanjem se spremeni tvoj način razmišljanja, začneš razvijati lastno identiteto in se postavljaš na svoje noge. Hkrati pa imajo tudi starši svoje poglede na svet in določena pričakovanja, kar lahko privede do nesoglasij. Čeprav se ti včasih zdi, da so starši nemogoči, je pomembno, da ohraniš dober odnos z njimi.

Varnostna rezerva ti bo prihranila veliko stresa
Biti dijak ali študent je milo rečeno zanimivo – želiš si čim bolj uživati v življenju, izkusiti nove stvari, ugotoviti, kaj želiš početi v življenju, hkrati pa na poti spoznati čim več zanimivih novih ljudi. Veliko stvari je na tvoji strani – imaš veliko časa, fleksibilnosti in mladostno energijo, da o zagonu in motivaciji niti ne govorimo. A zatakne se pri financah. Težko je doživeti in doseči vse, če si omejen na skromno štipendijo in smešno nizko plačilo za študentsko delo.

Kako do mirnega življenja?
Ljudje se soočamo z različnimi izzivi, od poklicnih zahtev do družinskih obveznosti, od financ do socialnih pritiskov. Vse to nas lahko odvrne od iskanja mirnega življenja, ki ga mnogi želijo doseči. A mirnost ni le odsotnost stresa, temveč način življenja, ki vključuje ravnotežje med telesom, umom in dušo.

6 načinov, kako upočasniti tempo
V današnjem svetu, kjer so tehnologija, hiter način življenja in nenehni pritiski vsepovsod, je vse težje najti trenutke miru in počitka. Zdi se, da se dnevi hitijo mimo nas, medtem ko se trudimo slediti nalogam, obveznostim in pričakovanjem. Ta stalna hitenja pa vodijo v stres, izčrpanost in izgorelost. Iskanje načinov za upočasnitev tempa življenja postaja nujnost, če želimo ohraniti duševno in fizično zdravje.

7 skrivnosti za boljši spanec
Kakovosten spanec je temelj zdravja in dobrega počutja, a hiter tempo življenja, stres in neprimerne navade pogosto vplivajo na našo sposobnost, da ponoči dobro spimo. Če se tudi vi pogosto prebujate utrujeni ali imate težave z uspavanjem, je čas, da odkrijete skrivnosti, ki lahko izboljšajo vaš spanec in s tem vaše življenje.

''Že zgodaj v odraščanju mi je postalo jasno, da ne morem živeti po pričakovanjih družbe''
Transspolne osebe so posamezniki, ki se ne identificirajo s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu, na podlagi bioloških značilnosti. Transspolnost je sicer širši izraz, ki vključuje najrazličnejše spolne identitete in izraze, denimo trans ženske, trans moški, nebinarne osebe, kvirspolne osebe in podobno. Ker je v družbi še vedno veliko mitov, napačnih prepričanj, predvsem pa predsodkov o transspolnosti in transspolnih osebah, sem se odločila, da predstavim zgodbo Liama. Spregovorila sva o čustvih, dojemanjih, lastnih in tujih, predsodkih in njegovem življenju. Fotografije so splošne, zgodba je njegova. Vabljeni k branju.

Klara Lotrič: Želim si, da bi mi ta izkušnja prinesla še večje zaupanje vase in me opomnila, kako močna sem
Pravijo, da bolezen ne izbira ne na podlagi spola ne na podlagi starosti. Da je to res, je spoznala tudi mlada Klara Lotrič, grafična oblikovalka, ustvarjalka, ki so ji postavili diagnozo kostnega raka, osteosarkoma. Trenutno je v fazi zdravljenja, prejema kemoterapijo in čaka na operacijo. Ohranja neizmeren optimizem in voljo do življenja, hkrati pa poudarja tisto, kar naj bi bilo tako zelo samoumevno, a žal ni.

8 navad, ki vplivajo na kakovost vašega spanca
Spanje je eno izmed temeljnih potreb našega telesa, ki neposredno vpliva na naše zdravje, energijo in splošno počutje. Kvaliteten spanec omogoča telesu, da se regenerira, utrdi spomine in ohranja ravnovesje v telesnih funkcijah. Vendar pa mnogi od nas ne spimo dovolj ali kakovostno, kar lahko povzroči težave z zdravjem, koncentracijo in čustvenim ravnovesjem. Ena od ključnih stvari, ki jo lahko storimo za izboljšanje spanca, je spreminjanje navad, ki vplivajo na to, kako spimo.

Spanje je tvoj najboljši zaveznik med šolskim letom (in tako ga lahko izboljšaš)
Šolsko leto prinaša številne izzive, od obsežnih nalog in izpitov do družabnih dejavnosti in dodatnih obveznosti. V tem nenehnem vrvežu pogosto pozabimo na eno izmed najpomembnejših stvari za naše zdravje in uspeh – spanje. Kvalitetno spanje je ključno za dobro počutje, produktivnost in akademski uspeh.

Ste preveč ali premalo samokritični?
Pri vsaki stvari, odnosu in lastnosti je potrebna zdrava meja. Ni v redu, če je nečesa premalo, niti če je nečesa preveč. Seveda enako velja za samokritičnost. Poglejmo si, kaj se zgodi, če je je premalo oz. preveč.

Kdaj in zakaj boli žolčnik?
Kdaj, zakaj in kako boli žolčnik? Čutite topo bolečino na določeni strani telesa? Poglejmo si, zakaj se pojavlja ta bolečina in kako lahko ukrepamo.

'Življenje sem vedno dojemala kot veliko darilo'
Tanjo Žagar vsi poznamo kot energično, vedno pozitivno in nasmejano pevko, pianistko in učiteljico glasbe. Z njo sem se v luči Rožnatega oktobra pogovarjala o njeni nedavni diagnozi, kako jo je le-ta, če jo je, spremenila, zaupala pa mi je tudi, kdo ji je in ji predstavlja največjo oporo.

Kako učinkovito komunicirati s starši, ko se zdi, da te sploh ne razumejo?
Največkrat v mladosti doživljamo trenutke, ko se zdi, da se naša mnenja in stališča nikoli ne ujemajo s stališči staršev. To povzroča napetost in težave pri komunikaciji, ki se zdijo nerešljive. Pa so! Ključnega pomena je razumevanje iz obeh strani!

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih
Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Kako v jesenskem času ostati fizično aktiven na prostem?
Jesenski čas je čudovito obdobje za uživanje v naravi. Kljub hladnejšim temperaturam in krajšim dnevom je pomembno, da ostanemo fizično aktivni. Aktivnosti na prostem v jeseni nam omogočajo, da ostanemo zdravi, izboljšamo svoje počutje in uživamo v čudovitih barvah narave. Pomembno pa je tudi, da se zaščitimo in aktivnosti prilagodimo letnemu času.