Vizita.si

mirno

Rakave bolezni 25. 11. 2024 14.06

Klara Lotrič: Želim si, da bi mi ta izkušnja prinesla še večje zaupanje vase in me opomnila, kako močna sem

Pravijo, da bolezen ne izbira ne na podlagi spola ne na podlagi starosti. Da je to res, je spoznala tudi mlada Klara Lotrič, grafična oblikovalka, ustvarjalka, ki so ji postavili diagnozo kostnega raka, osteosarkoma. Trenutno je v fazi zdravljenja, prejema kemoterapijo in čaka na operacijo. Ohranja neizmeren optimizem in voljo do življenja, hkrati pa poudarja tisto, kar naj bi bilo tako zelo samoumevno, a žal ni.

Zdravje 20. 11. 2024 04.52

8 navad, ki vplivajo na kakovost vašega spanca

Spanje je eno izmed temeljnih potreb našega telesa, ki neposredno vpliva na naše zdravje, energijo in splošno počutje. Kvaliteten spanec omogoča telesu, da se regenerira, utrdi spomine in ohranja ravnovesje v telesnih funkcijah. Vendar pa mnogi od nas ne spimo dovolj ali kakovostno, kar lahko povzroči težave z zdravjem, koncentracijo in čustvenim ravnovesjem. Ena od ključnih stvari, ki jo lahko storimo za izboljšanje spanca, je spreminjanje navad, ki vplivajo na to, kako spimo.

Zdrav Lajf 20. 11. 2024 03.15

Spanje je tvoj najboljši zaveznik med šolskim letom (in tako ga lahko izboljšaš)

Šolsko leto prinaša številne izzive, od obsežnih nalog in izpitov do družabnih dejavnosti in dodatnih obveznosti. V tem nenehnem vrvežu pogosto pozabimo na eno izmed najpomembnejših stvari za naše zdravje in uspeh – spanje. Kvalitetno spanje je ključno za dobro počutje, produktivnost in akademski uspeh.

Duševno zdravje 31. 10. 2024 04.09

Ste preveč ali premalo samokritični?

Pri vsaki stvari, odnosu in lastnosti je potrebna zdrava meja. Ni v redu, če je nečesa premalo, niti če je nečesa preveč. Seveda enako velja za samokritičnost. Poglejmo si, kaj se zgodi, če je je premalo oz. preveč.

Simptomi in bolezni 27. 10. 2024 04.51

Kdaj in zakaj boli žolčnik?

Kdaj, zakaj in kako boli žolčnik? Čutite topo bolečino na določeni strani telesa? Poglejmo si, zakaj se pojavlja ta bolečina in kako lahko ukrepamo.

Življenjske zgodbe 22. 10. 2024 10.41

'Življenje sem vedno dojemala kot veliko darilo'

Tanjo Žagar vsi poznamo kot energično, vedno pozitivno in nasmejano pevko, pianistko in učiteljico glasbe. Z njo sem se v luči Rožnatega oktobra pogovarjala o njeni nedavni diagnozi, kako jo je le-ta, če jo je, spremenila, zaupala pa mi je tudi, kdo ji je in ji predstavlja največjo oporo.

Puberteta 26. 09. 2024 04.43

Kako učinkovito komunicirati s starši, ko se zdi, da te sploh ne razumejo?

Največkrat v mladosti doživljamo trenutke, ko se zdi, da se naša mnenja in stališča nikoli ne ujemajo s stališči staršev. To povzroča napetost in težave pri komunikaciji, ki se zdijo nerešljive. Pa so! Ključnega pomena je razumevanje iz obeh strani!

Odnosi in spolnost 21. 09. 2024 04.34

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih

Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

Aktivno življenje 11. 09. 2024 04.30

Kako v jesenskem času ostati fizično aktiven na prostem?

Jesenski čas je čudovito obdobje za uživanje v naravi. Kljub hladnejšim temperaturam in krajšim dnevom je pomembno, da ostanemo fizično aktivni. Aktivnosti na prostem v jeseni nam omogočajo, da ostanemo zdravi, izboljšamo svoje počutje in uživamo v čudovitih barvah narave. Pomembno pa je tudi, da se zaščitimo in aktivnosti prilagodimo letnemu času.

Zlata leta 12. 08. 2024 04.36

''Želim si, da bi vedela, da mama potrebuje nekoga, ki jo ima rad, četudi je ne razume''

Pravimo, da nas mora, če nas ima človek resnično rad, razumeti, podpirati in nam poklanjati predvsem svoj čas in pozornost. Kaj pa, ko tega človek ni več sposoben? Kaj, če sploh nikoli ni bil, ali pa vsaj nikoli več ne bo? To, da se ljudje spreminjamo, ne pomeni, da drug drugega nehamo ljubiti, še manj, da si želimo slabo. Včasih v življenju preprosto pridejo situacije, predvsem pa bolezni, nad katerimi nimamo nikakršnega nadzora. Ena takšnih bolezni je tudi demenca, pri kateri lahko rečemo, da se človek praktično v celoti spremeni. A zaradi tega ga nimamo nič manj radi.

Simptomi in bolezni 08. 07. 2024 04.55

Ne počnite teh stvari na prazen želodec

Morda imate težave z želodcem ali prebavo, morda ne. Vsekakor pa v vsakem primeru obstajajo stvari, ki jih ni dobro delati na prazen želodec. Poglejmo si jih nekaj.

Osebna rast 30. 06. 2024 04.17

10 znakov, da ste v zdravem odnosu s seboj

Če bi vam rekli, da naštejete vse ljudi, ki jih imate radi, koliko časa bi trajalo, da bi omenili tudi sebe?

Prebava 24. 01. 2024 04.37

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite

V začetku leta se številni odločijo razstrupiti svoje telo oziroma mu s prilagoditvijo prehrane pomagati, da se očisti škodljivih snovi. A tako kot organizem, 'čiščenje' občasno potrebuje tudi duša. Naše misli namreč pomembno vplivajo na čustva, vedenje in procese v telesu. Če torej poleg organizma razstrupite tudi svoje misli in se naučite imeti radi svoje telo ter mu znati prisluhniti, boste poskrbeli za bolj zdrav življenjski slog in postali boljša verzija sebe. Toda kako se lotiti tega procesa?

Življenjske zgodbe 02. 11. 2023 05.00

''Med operacijo možganov sem bil popolnoma buden''

Harry Forestell, voditelj CBC News New Brunswick at Six, je za cbc.ca napisal osebno izpoved. Zaradi Parkinsonove bolezni so mu operirali možgane, med samo operacijo pa naj bi bil popolnoma buden. Poglejmo si njegovo izpoved.

Prehrana 29. 08. 2023 05.00

Kaj jesti in česa ne, ko boli želodec?

Bolečine v trebuhu so lahko zelo neprijetne, sploh če jih spremljajo krči, slabost, zgaga, driska ali celo bruhanje. V tem času je dobro, da prilagodimo tudi svojo prehrano. Torej, kaj jesti in česa ne, ko nas boli želodec? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Duševno zdravje 21. 06. 2023 05.00

'V procesu žalovanja ni pravil, ne obstaja prav in narobe'

Ko se v življenju soočimo z izgubo, se naš čustveni svet sesuje. Podobno, kot da bi se zgodil potres, pravi Tamara Zemlič Radović, vodja programa Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov pri Slovenskem društvu Hospic. Z njo smo govorili o tem, kako žalovati, zakaj smo pogosto v stiski in zadregi, ko smo izpostavljeni z drugimi žalujočimi in kako pomembno je redno predelovanje vseh izgub in kako pomembno je, kaj vse s seboj prinašamo iz otroštva.

Novice 14. 06. 2023 05.00

Barbara Tanze: Dihanje je osnova vseh procesov v našem telesu

Nekaj tako naravnega kot dihanje jemljemo za izjemno samoumevno zadevo. Saj vsi znamo dihati, kajne? Pa res znamo?

Duševno zdravje 07. 06. 2023 05.00

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'

V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

Duševno zdravje 19. 05. 2023 05.00

Pravilno dihanje lahko lajša stres in izboljša naše zdravje

Ste kdaj pomislili, ali znate pravilno dihati?

Psiha 04. 04. 2023 05.00

Kako se upreti prijateljem, če in ko vas silijo k neumnostim?

Te prijatelji silijo v stvari, ki si jih ne želiš? Neumnostim, ki se ti zdijo naravnost neverjetne? V nadaljevanju si lahko prebereš nasvete, kako se lahko izogneš pritisku vrstnikov.

Aktivno življenje 29. 03. 2023 08.00

Iščete zabaven način, da ostanete aktivni in uživate na prostem?

Nič več ne iščite! Vaša rešitev je SUP! V tem priročniku boste izvedeli vse, kar morate vedeti.

Prebava 06. 03. 2023 05.00

Čemu ste se pa vi odpovedali med velikonočnim postom?

Kristjani so na pepelnico vstopili v obdobje posta, ki je prvinsko namenjen čiščenju telesa in duha. A zgodnja pomlad je tudi za nevernike popoln čas za zmanjšan vnos hrane v telo. Ljudje z vsega sveta se iz različnih razlogov posta namreč poslužujejo že več stoletij, v zadnjih letih pa so ga številni začeli povezovati z besedama 'razstrupljanje' in 'hujšanje', ki sta postali priljubljena trenda zlasti v lepotni in fitnes industriji. Pa je med temi besedami dejansko kakšna povezava? In kako se pravzaprav pravilno lotiti čiščenja telesa?

Zdravje 24. 02. 2023 05.00

Jutranja in večerna rutina za dober dan in miren spanec

Kako dobro spanje imate? Skrbite za reden in kakovosten spanec? Slednji je pogoj za energijo, ki jo imamo čez cel dan. V nadaljevanju predstavljamo jutranjo in večerno rutino za dober dan in miren spanec.

Seks & razmerja 23. 02. 2023 05.00

Trik, ki ti lahko pomaga v konfliktih

Prevečkrat se v konfliktih zapleta ego, želja po 'zmagi' ali nasprotno: podreditev. Ne eden ne drugi ekstrem nista dobra, zato si poglejmo, kako lahko postanemo mojstri obvladovanja konfliktov, predvsem pa najpomembneje: ohranimo mirno kri.

Duševno zdravje 08. 01. 2023 05.00

Kam gredo potlačena čustva?

Živeti pomeni tudi izkušati širok spekter čustev, od neizmernega veselja in sreče do globoke žalosti in obupa. Čeprav ne moremo nadzorovati vsega, kar se nam zgodi, se lahko naučimo učinkovito upravljati z negativnimi čustvi. Ravno potlačena čustva, ki si jih ne dovolimo začutiti, ustvarjajo v nas čustvene in telesne blokade, ki močno vplivajo na naše odnose, počutje, zdravje in kakovost življenja nasploh.

Preventiva 03. 01. 2023 05.00

Koliko vadbe potrebujemo, da odpravimo učinke celodnevnega sedenja?

Vsi vemo, da večurno sedenje ni ne pametno ne dobro, vendar je to navado težko spremeniti, če je naše delo povezano z računalnikom.

Novice 29. 09. 2022 11.55

Svetovni dan srca: Povišan holesterol je škodljiv za vsakogar

Bolezni srca in ožilja predstavljajo enega glavnih vzrokov smrti v svetu. Zvišan holesterol je, kot poudarjajo pri Združenju kardiologov Slovenije, škodljiv za vsakogar. Veliko lahko naredimo z zdravimi navadami in preventivo.

Osebna rast 04. 08. 2022 05.00

Kaj je meditacija?

Meditacijo lahko definiramo kot niz tehnik, ki so namenjene spodbujanju povečanega stanja zavedanja in osredotočene pozornosti. Meditacija je tudi tehnika spreminjanja zavesti, za katero se je izkazalo, da ima veliko koristi tudi za dobro duševno počutje.

Psiha 25. 05. 2022 05.00

Moja starša se ločujeta!

Soočanje z ločitvijo staršev nikoli ni enostavno, v času odraščanja morda še toliko bolj, saj se ti v tem ranljivem obdobju naenkrat sesuje vse, kar ti je nekoč predstavljajo varnost. Če se ob tem srečuješ še z ostalimi izzivi najstništva in je razhod staršev le še pika na i vsemu stresu, ki ga doživljaš, ti bodo skozi to obdobje morda pomagali sledeči nasveti.

Duševno zdravje 06. 05. 2022 05.00

Zmotna prepričanja o meditaciji – zakaj je 'čiščenje misli' škodljiv mit?

Meditacija je koristna in zdrava dejavnost. Številnim ljudem pomaga pri soočanju s stresom in težkimi obdobji, pri določenih zdravstvenih stanjih in pri doseganju boljšega čustvenega počutja. Toda okoli meditacije se vrti veliko priljubljenih dogem, ki lahko nekatere odvrnejo od tega, da bi sploh poskusili meditirati, saj menijo, da 'kaj takšnega ni zanje'.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996