miti

9 mitov o čustvih
Čustva – tako univerzalna in tako zelo osebna hkrati. Življenjsko pomembna, a še vedno zavita v tančico skrivnosti. Nietzsche je nekoč dejal, da smo pogosto najbolj nevedni ravno pri stvareh, ki so nam najbližje. V tem pogledu nam ni nič bližje kot lastna čustva, a kljub temu jih pogosto ne razumemo. Zakaj sploh čutimo? Imamo lahko nadzor nad čustvi? In kaj sploh so čustva?

4 miti o stresu, ki so napačni in škodljivi
Ljudje imamo veliko napačnih predpostavk o stresu – od tega, kako pogost je, do tega, kako nevaren je dejansko lahko.

Nevrolog svetuje, kako upočasnimo staranje
Če eno aktivnost zelo vztrajno delamo, se bodo povezave v možganih, ki so potrebne, da lahko to aktivnost opravljamo, obdržale, pravi nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Prav tako bodo tudi v starosti nastale nove povezave, če bomo nekaj vztrajno vadili. Medicina je v zadnjih desetletjih odkrila, da sploh ni treba, da je starost nekaj žalostnega in neželenega.

Zgrešeni nasveti o partnerstvu in ljubezni
Ko govorimo o ljubezni in partnerskih odnosih, ne moremo mimo nasvetov najbližjih. A vsak od nas ima svojo življenjsko pot in zgodovino izkušenj v odnosih. Niso vsi nasveti koristni in včasih nekateri bolj škodijo kot koristijo. Ljubezen je subjektivno doživljanje, zato se je v takšnih primerih bolj kot na druge priporočljivo zanašati na svoje občutke. Izpostavljamo 6 najpogostejših nasvetov, ki jih raje preslišite.

S hrano proti napihnjenosti pa tudi depresiji, alergijam …
Vse več raziskav se po svetu ukvarja s tem, ali ima črevesje v našem telesu pomembnejšo vlogo, kot smo do sedaj mislili. V njem seveda potekata zapletena procesa prebave in presnove. Toda raziskovalci se ukvarjajo tudi s hipotezo, da lahko stanje v našem črevesju vpliva še na kaj drugega, denimo na naše počutje ali pojav avtoimunskih bolezni.

5 napačnih prepričanj o psihoterapiji
Kaj sploh je psihoterapija? V zvezi s tem področjem še vedno kroži veliko prepričanj in informacij, ki pa ne držijo najbolj. Kaj vse se na terapiji dogaja, ali terapevt res lahko razreši vse težave in ali je terapija res namenjena le posameznikom s težjimi duševnimi motnjami, preverite v spodnjih vrsticah.

Razbijamo mite o alkoholu in mačku!
O zdravljenju mačka in pitju alkohola krožijo številni miti in neresnice. Da boste vedeli, kako v teh dneh piti, da bodo posledice na telo čim manjše, preverite, kateri podatki so napačni in kaj v resnici deluje.

Na škatlah soli vas kmalu čakajo opozorilni napisi
Nezdrav način prehranjevanja je vodilni vzrok smrti na svetovni ravni. Temu pa najbolj botruje prekomerna uporaba jedilne soli v hrani. Dr. Norm Campbell ocenjuje, da je sol leta 2017 vzela več kot tri milijone življenj.

Ste se pripravljene pogovoriti o kontracepciji?
Menstruacija pomeni vrsto izzivov za ženske, saj prinaša telesne spremembe in posledično tudi konstantno nihanje razpoloženja. Ti dnevi v mesecu, kot jih znamo poimenovati, za večino žensk nikakor niso enostavni. Nekatere imajo težave z bolečimi menstruacijami, druge s količno krvavitev, tretje s pojavom mozoljev in aken na koži, četrte z nihanjem razpoloženja. Nekatere pa imajo vse simptome skupaj. Še posebej je težko, kadar se dekleta prvič spopadajo s tem in ne vedo, na koga se obrniti po nasvet in kje poiskati rešitve.

Miti in resnice o paničnih napadih
Sunkovito dihanje v vrečko, neobvladljiv strah, številne telesne senzacije in dramatično vzdušje spremljajo najbolj tipično predstavo (pa tudi filmske scenarije) o paničnih napadih. A v zvezi s to precej pogosto problematiko se pojavljajo tudi številni miti, ki zamegljujejo resnico. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja in jih razbili.

Zobne paste in pripomočki za čiščemje
Spoštovani dr. Mezeg, Rad bi si razjasnil nekaj splošnih vprašanj o ustni higieni, za katera veljajo različni miti. 1. Ali si je bolje umiti zobe zjutraj pred zajtrkom, ko imamo jutranji zadah, ali po...

Ni spolne želje pri paru
Pozdravljeni. Sem 22 letna študentka. S fantom sva skupaj že 4 leta, zadnji dve leti živiva skupaj. Vanj nisem več zaljubljena (ne občutim več »metuljčkov« ob poljubih in dotikih). Imam ga zelo ...

Cepljenje proti klopnemu meningitisu
Prosim za sledeče pojasnilo:med prvim in drugim cepljenjem proti klopnemu meningoenc...menda ne bi smel dobiti okuženega klopa, ker naj bi bil v tem času človek še bolj občutljiv na to bolezen? Nekate...

Veganstvo - še kaj na poti do zdravja?
Pozdravljeni! Sem 21-letna veganka, sem pa s tem načinom prehranjevanja pričela približno mesec nazaj. Ta način prehranjevanja mi zelo ustreza, saj se psihično in fizično počutim odlično, skrbi ...

živa voda
Pozdravljeni! Zanima me kaj menite o živi vodi? Ali je to res smiselno ali je boljša izbira nesladkan čaj ali voda iz pipe? Hvala

Tamari Božić je v dveh letih uspelo izgubiti kar 70 kilogramov
Jeziček na tehtnici Ljubljančanke Tamare Božić se je pred osmimi leti ustavil pri številki 150. Bila je nezadovoljna in nesrečna, posledice prevelike teže pa so se začele kazati tudi na zdravju. Takrat je končno razčistila sama s seboj ter se odločila, da naredi nekaj za boljše življenje.

10 mitov in legend o jemanju tabletk
O jemanju kontracepcijskih tabletk je veliko dilem in številne ženske in dekleta se tej obliki kontracepcije izogibajo zaradi mitov, ki krožijo o njih. Ginekologinja in porodničarka Tinkara Srnovšek, dr. med., je v ta namen pripravila seznam najpogostejših mitov o kontracepcijskih tabletkah, ki so bili objavljeni na izobraževalnih plakatih za laično javnost. Tukaj je nekaj izmed njih.

Maščoba okrog trebuha? Ali delate to napako?
Maščoba okrog trebuha še zdaleč ni samo estetska težava, čeprav morda na prvi pogled tako deluje. Lahko vpliva na krvni tlak, sladkor in holesterol ter v telesu spodbuja vnetne procese, ki lahko ravno tako vodijo v bolezni. Toda pojdimo sedaj h glavnemu vprašanju: zakaj se je ne morete znebiti?

Neverjeten uspeh! Poglejte jo danes, ko ima kar 10 konfekcijskih številk manj
Danes 21-letna Tess Fitzgerald je pred tremi leti tehtala kar 159 kilogramov. Najbolj jo je zabolelo pri srcu, ko je nekega dne ugotovila, da se v šoli niti več ne more normalno usesti za mizo. Njena preobrazba je osupljiva ter dokaz, kaj je mogoče.

Miti in resnice o hujšanju, ki jih morate poznati
Kaj je zdravo hujšanje? Katero vprašanje si morate zastaviti, preden se odločite za dieto? Kaj je res in kaj ne? Prehranska strokovnjakinja nam je razkrila tudi dva največja mita o hujšanju. To morate vedeti, preden se odločite, da boste poskušali izgubiti odvečne kilograme.

Resnice in miti o imunskem sistemu
Imunski sistem nas vsak dan brani pred mikroorganizmi, ki povzročajo bolezni. Za to smo mu lahko hvaležni. Pa mu pri tem lahko kako pomagamo z določenim obnašanjem? Kaj mu res pomaga in kaj so samo miti?

Želite bleščeče čiste zobe in manj obiskov pri zobozdravniku? Tu je preprosta rešitev
Redno ščetkanje zob je tisto, ki nas edino lahko obvaruje pred nastankom zobnega kariesa. In danes je tehnologija k sreči že toliko napredovala, da zobne ščetke lahko veliko bolj temeljito očistijo zobe, kot bi jih lahko očistila človeška roka z običajno ščetko. Pametna zobna ščetka DiamondClean Smart, denimo, naredi kar 62.000 potez na minuto. Še več, opozori vas celo, če določenega predela niste dobro očistili. Tako ste lahko 100 % samozavestni glede higiene svojih zob.

Ste tudi vi nasedli tem mitom o zdravi prehrani?
Kopičenje kilogramov, slabo počutje in zdravstvene težave so pogosto razlog, da začnemo bolj zdravo jesti in se več gibati. A katere nasvete o zdravem prehranjevanju upoštevati? So res ena živila bolj zdrava od drugih ali gre zgolj za mit? Preverite!

Razkrinkana 4 napačna prepričanja o zdravi prehrani
Je gluten res škodljiv? In maščob ni dobro uživati? Se bom zaradi ogljikovih hidratov zredil? Po telovadbi pa moram jesti proteine? Odgovor je vsakič: ne. Nutricistka pravi, da so to napačna prepričanja, ki so se žal razširila med ljudmi.

Pozor! Uporaba napačne soli lahko škodi našemu zdravju
Jod mora človek dobiti s prehrano. Ker pa ga živila iz našega območja ne vsebujejo dovolj, je že dolgo časa v veljavi ukrep jodiranja jedilne soli. A zadnja raziskava Inštituta za nutricistiko je pokazala, da se v prodaji pojavlja vse več nejodiranih soli, ob čemer se v nekaterih okoljih takšno sol celo napačno izpostavlja kot bolj zdravo izbiro.

Pet najpogostejših mitov o telovadbi
Ne verjemite vsemu, kar slišite, sploh ko je govora o vadbi. Številni miti, ki krožijo o vadbi, namreč niso samo neresnični, ampak že celo delujejo kot izgovori, ki jih radi uporabimo za to, da lahko posedamo doma in ne naredimo ničesar zase. Zato jim nikar ne nasedajte, ampak se raje lotite dela.

Veste, kako se prehladimo?
Čeprav je splošno znano, da si je v hladnih obdobjih treba pogosteje umivati roke, pokriti usta, ko kašljamo ali kihamo, pa obstajajo nekateri miti, ki krožijo in niso resnični. Kako torej zares zbolimo in kaj nas nikakor ne ogroža?

Veste, kako preprečiti povešanje prsi?
O povešanju prsi krožijo številni miti in neresnice. Predstavljamo vam nekatere, skupaj z nasveti, kako dolgo ohraniti mladostne in napete prsi.

Resna motnja, ki je pogosto napačno razumljena
Tema letošnjega svetovnega dneva duševnega zdravja, ki ga zaznamujemo danes, je Živeti s shizofrenijo, v Sloveniji pa smo jo razširili na Živeti z duševno motnjo in vsakodnevnimi izzivi. Po ocenah iz leta 2011 vsako leto več kot tretjina oziroma okoli 164 milijonov Evropejcev trpi zaradi različnih duševnih motenj.

4 miti o koruzi, ki jim nikar ne verjemite
Pečena koruza, ki jo ponujajo na stojnicah ob morju, je lahko okusna in zdrava sladica, s katero se lahko brez slabe vesti posladkate. Da je koruza nezdrava, je namreč le eno izmed napačnih prepričanj. Tu pa je še nekaj preostalih.