Vizita.si

mlečni

Ginekologija in porodništvo 20. 08. 2024 04.37

Čemu se je dobro izogibati med nosečnostjo?

Večini nosečnic se življenje zaradi nosečnosti ne obrne na glavo in lahko nadaljujejo z vsakodnevnimi aktivnostmi in le v manjši meri spremenijo svoj življenjski slog. Nosečnica pa se mora vsekakor izogibati alkoholu, kajenju in določenim živilom ter navadam.

Zlata leta 11. 08. 2024 04.35

Stvari, ki jih vaše telo potrebuje v starosti

Ko se staramo, naše telo drugače odreagira na notranje in zunanje dejavnike, ki vplivajo na naše zdravje. Spreminja se tudi potreba po hrani, vitaminih in določenih mineralih. Poglejmo si, katere stvari naše telo potrebuje v zlatih letih.

Prehrana 20. 07. 2024 04.20

Živila, ki pomagajo proti utrujenosti

Vemo, da lahko prehrana in določena živila vplivajo na izboljšanje naše koncentracije ali pa tudi nasprotno – po določenih živilih smo lahko zelo zaspani. (Zdrava) prehrana je bistvenega pomena ne le za premagovanje utrujenosti, temveč tudi za celotno optimalno počutje.

Dieta 19. 07. 2024 04.43

Kaj je dieta fodmap?

Dieta fodmap, ki se je razvila v Avstraliji, je prehranski pristop, ki je postal vse bolj priljubljen pri ljudeh, ki trpijo zaradi prebavnih težav, kot so sindrom razdražljivega črevesja, kronične bolečine v trebuhu, napihnjenosti in driske. Kratica predstavlja različne vrste fermentabilnih ogljikovih hidratov, ki so prisotni v številnih živilih in lahko sprožijo simptome prebavnih težav pri občutljivih posameznikih.

Bolezni 14. 07. 2024 04.16

Kakšna mora biti prehrana pri lupusu?

Nobena hrana ne povzroča lupusa, niti ga ne more pozdraviti. Vsekakor pa lahko uravnotežena in zdrava prehrana pomaga pri celovitem načrtu zdravljenja in obvladovanja bolezni.

Dieta 04. 07. 2024 04.28

Kaj pravi znanost o tako imenovani protivnetni dieti?

Kronično vnetje je povezano s povečanim tveganjem za kronične bolezni, kot so diabetes in bolezni srca. Živila, ki so bogata z antioksidanti ali omega-3 maščobnimi kislinami, naj bi bila protivnetna. Kaj je torej res in kaj ni pri tako imenovani protivnetni dieti?

Prebava 24. 06. 2024 11.45

To bi morali jesti v vročih poletnih dneh

Poleti se naša vsakodnevna rutina spremeni. Dnevi so daljši, vzdušje na delovnem mestu je bolj sproščeno, naš urnik pa manj natrpan. Večina si privošči teden ali dva dopusta, kjer gibanje, kot smo ga vajeni doma, ni v prvem planu. Vse te spremembe zaznava tudi naš organizem, še posebej burno pa se lahko nanje odzove prebava. Prav zato je pomembno, da tudi v poletnih dneh skrbimo za uravnoteženo in zdravo prehrano, s poudarkom na vlakninah in probiotikih.

Dieta 30. 05. 2024 04.54

Kaj je res in kaj ni, ko se govori o alkalni dieti?

Nenehno smo bombardirani z dietami, spremembami življenjskega sloga, metodami hujšanja in drugimi trendi, ki so povezani s tem, kar zaužijemo. Modna beseda, ki v zadnjih nekaj letih osvaja vse vidike našega življenja, je alkalna dieta.

Prehrana 08. 05. 2024 04.35

Tako lahko nadomestite mlečne izdelke

Če imate laktozo intoleranco ali alergijo na mleko ali pa ste po tovrstnih živilih zgolj občutljivi, napihnjeni in vam je slabo, vsekakor obstajajo živila, ki lahko nadomestijo vitamine, minerale in druge pomembne stvari, ki bi jih drugače dobili z mlečnimi izdelki.

Dieta 04. 05. 2024 04.54

Kaj se zgodi, če redno uživamo jogurt?

Jogurt je mlečni izdelek, ki je priljubljen po vsem svetu zaradi svojega okusa in številnih zdravstvenih koristi. To osvežujoče živilo je bogato z beljakovinami, vitamini, minerali in probiotiki, ki pozitivno vplivajo na naše telo.

Prebava 22. 02. 2024 04.19

Pretesna oblačila? Morda niso krivi kilogrami ...

Zunaj že diši po pomladi in za številne je to čas, ko prevetrijo svojo omaro ter naredijo selekcijo oblačil. To pomeni tudi, da bo nekaj oblačil treba pomeriti in verjetno nam ni treba razlagati o tem, kako klavrno se človek počuti, ko ne more zapeti najljubših hlač pretekle pomladi, nekoč ohlapna majica s kratkimi rokavi pa postane nenavadno oprijeta. A pozor, ni nujno, da so za tako stanje krivi kilogrami!

Prebava 15. 02. 2024 04.50

Kako se spopasti z napihnjenostjo in vetrovi?

Ste si zaradi nabreklega trebuha in neprijetnega tiščanja, pritiska in polnosti v predelu črevesja že kdaj morali odpeti pas in hlače? Potem zagotovo veste, kako neprijetna tegoba je napihnjenost. Res je, da običajno popusti še isti dan, a če se ves čas ponavlja, je pametno, da poiščete vzrok te prebavne tegobe in jo z ustreznimi ukrepi poskušate omiliti oziroma se ji izogniti. Toda, kako ugotoviti, zakaj ste napihnjeni?

Prehrana 15. 02. 2024 04.40

To se zgodi, če jemo preveč mastne hrane

Naše telo potrebuje (zdrave!) maščobe za pravilno in optimalno delovanje. A govora je o zdravih maščobah v normalnih mejah.

Prehrana 19. 01. 2024 04.56

Najboljši viri beljakovin za vegetarijance

Beljakovine so ključne hranilne snovi za ohranjanje zdravega telesa, saj igrajo vlogo pri rasti in obnovi tkiv ter delovanju imunskega sistema.

Prehrana 14. 12. 2023 05.00

S staranjem se povečuje tudi potreba po vitaminih

S staranjem se absorpcija določenih vitaminov in mineralov spremeni, posledično pa tudi potreba po njih. Vnos katerih vitaminov je treba s starostjo povečati in zakaj so pomembni?

Okužbe in zastrupitve 09. 11. 2023 05.00

Kakšni so simptomi okužbe s salmonelo?

Okužba s salmonelo (salmoneloza) je pogosta bakterijska bolezen, ki prizadene črevesni trakt. Bakterije salmonele običajno živijo v živalskem in človeškem črevesju in se izločajo z blatom. Ljudje se najpogosteje okužimo z okuženo vodo ali hrano.

Prehrana 19. 10. 2023 05.00

7 hranilnih snovi, ki jih lahko primanjkuje veganski in vegetarijanski prehrani

Imajo vegani in vegetarijanci dovolj hranil? Je mit ali dejstvo, da jim določenih primanjkuje? Dejstvo je, da imata, tako kot vsaka druga stvar v življenju, tudi te dve vrsti prehrane svoje prednosti in slabosti.

Prehrana 17. 10. 2023 09.25

Prehrana pri povišanem holesterolu – na kaj paziti, čemu se izogibati?

Povišan holesterol je ena od najpogostejših težav v sodobni družbi, ki lahko vodi do srčnih bolezni, ateroskleroze in drugih resnih zdravstvenih težav. Vendar pa lahko z uravnoteženo prehrano in spremembo življenjskega sloga zmanjšamo tveganje za bolezni.

Prebava 06. 10. 2023 05.00

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'

V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Prebava 02. 09. 2023 05.00

Prehrana pri Crohnovi bolezni. Bi morala biti prilagojena?

Crohnova bolezen je kronična vnetna črevesna bolezen, ki prizadene prebavni sistem. Simptomi se lahko razlikujejo od blagih do hudih in vključujejo bolečine v trebuhu, drisko, utrujenost in izgubo telesne teže.

Prehrana 29. 08. 2023 05.00

Kaj jesti in česa ne, ko boli želodec?

Bolečine v trebuhu so lahko zelo neprijetne, sploh če jih spremljajo krči, slabost, zgaga, driska ali celo bruhanje. V tem času je dobro, da prilagodimo tudi svojo prehrano. Torej, kaj jesti in česa ne, ko nas boli želodec? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Koža 27. 08. 2023 05.00

Razlogi za nastanek aken v odrasli dobi

Akne niso le težava najstnikov, temveč se lahko pojavijo tudi v odrasli dobi. Nastanek aken pri odraslih je lahko frustrirajoč in neprijeten, saj vpliva na samozavest in kakovost življenja posameznika. Zakaj se pojavijo in kako jih zdravimo?

Imunski sistem 25. 08. 2023 05.00

Okrepite imunski sistem še pred prihodom jeseni

Imunski sistem je ključen za naše zdravje in dobro počutje. Še posebej pomembno pa je poskrbeti za njegovo okrepitev pred prihodom jeseni, ko se poveča tveganje za prehlade, gripo in druge okužbe dihal.

Vitamini in minerali 25. 08. 2023 05.00

Mineral, ki igra ključno vlogo pri rasti in razvoju

Cink je esencialni mineral, ki ima številne pomembne funkcije v našem telesu. Kot eden od ključnih mineralov, ki jih sicer naše telo potrebuje v majhnih količinah, ima cink ključno vlogo pri regulaciji številnih procesov in ohranjanju našega zdravja.

Okužbe in zastrupitve 10. 08. 2023 05.00

Kakšni so simptomi okužbe z listerijo?

Okužba z listerijo je bakterijska bolezen, ki se prenaša s hrano in je lahko zelo resna za nosečnice, osebe, starejše od 65 let, in osebe z oslabljenim imunskim sistemom. Najpogosteje jo povzroči uživanje nepravilno predelanega mesa in nepasteriziranih mlečnih izdelkov.

Prehrana 13. 07. 2023 05.00

Iz česa je sestavljen uravnotežen obrok, zakaj so ta hranila pomembna in na kaj vplivajo?

Uravnotežena prehrana je ključni element zdravega življenjskega sloga. Sestoji iz uživanja raznolikega nabora hranilnih snovi, ki telesu zagotavljajo potrebno energijo, vitamine, minerale in druge snovi, potrebne za pravilno delovanje telesa.

Prehrana 10. 07. 2023 05.00

Antioksidanti in njihov pomen za zdravje

Antioksidanti imajo sposobnost, da preprečijo ali upočasnijo poškodbe celic, ki jih povzročajo prosti radikali. Kaj sploh so antioksidanti, kaj so prosti radikali, kako delujejo eni in drugi ter kje in kako jih najdemo, si poglejmo v nadaljevanju.

Prehrana 19. 06. 2023 05.00

Kako se spreminjajo prehranske potrebe skozi starost in na kaj paziti?

Prehranske potrebe različnih starostnih skupin predstavljajo ključen vidik zagotavljanja optimalne prehrane in zdravja skozi celotno življenje. Od obdobja dojenčkov do starostnikov se naše prehranjevalne potrebe spreminjajo glede na stopnjo rasti, razvoja in starostnih sprememb, ki se dogajajo v telesu. Razumevanje teh sprememb in prilagajanje prehrane ustrezni starostni skupini je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobro počutje posameznika.

Prehrana 09. 06. 2023 05.00

Kaj jesti in čemu se izogibati za zajtrk?

Zdrav zajtrk naj vsebuje živila, bogata z beljakovinami, vitamini in minerali. Če se odločite za ogljikove hidrate, pa so najboljša možnost žitarice, kot je oves.

Zdravje 06. 06. 2023 05.00

Živila, ki jih je dobro uživati, če se spopadate z drisko

O driski govorimo, ko je izločanje blata pogosto, večkrat na dan, blato pa je mehko in tekoče. Z drisko se včasih spopademo preprosto, ker smo kaj napačnega pojedli, včasih pa ker smo se okužili s bakterijami. Odrasli sli lahko sami ob driski pomagate dva dni, če traja dlje časa, je treba obiskati zdravnika, saj je lahko izguba vode prevelika in pride do močne dehidracije.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032