možganov

Koliko alkohola lahko spijem v nosečnosti?
Nič! V nosečnosti ni varne alkoholne pijače, ni varne količine alkohola in ni varnega obdobja nosečnosti za pitje alkohola. To pomeni, da vsaka alkoholna pijača, v vsaki količini in v vsakem obdobju nosečnosti, predstavlja zdravstveno tveganje za zarodek ali še nerojenega otroka, so opozorili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Nevroznanstveniki priporočajo, da redno obiskujete plažo
Vse dobro vemo, da je preživljanje časa na prostem dobro tako za naše fizično kot psihično počutje. A še posebej dobro za nas je tudi, da preživljamo čim več časa tudi na plaži. Preverite, zakaj.

Ste dobili predstopnjo sončarice? Tako jo prepoznate
Pri pretiranem izpostavljanju telesa soncu, predvsem glave, lahko dobimo predstopnjo sončarice ali celo sončarico. Ta zahteva izredno pozornost in čim hitrejši obisk pri zdravniku. Bi jo prepoznali?

Maščoba na trebuhu? To je lahko posledica
Prevelik trebuh poveča tveganje, da vas v starosti preseneti demenca. To je kronična bolezen možganov, ki sčasoma vpliva na vse možganske funkcije. Človek ne more več skrbeti zase. Ker zdravila za demenco ni, je zelo pomembna preventiva.

Dojenčka z dvema obrazoma nočejo operirati
V Indoneziji se je rodil deček z dvema obrazoma in dvoje možganov, a samo z eno glavo. Mali Gilang Andika iz mesta Batam ima dva obraza, ker se njegov siamski dvojček ni pravilno razvil v maternici. Gilang je sedaj star dva meseca in se na žalost bori za svoje življenje, saj se spopada s potencialno usodnim stanjem možganov, ki povzroča, da se mu v možganih nabira tekočina.

To povzročita že dve žlički in pol
Si jutranjo kavo ali čaj privoščite s sladkorjem? Že če si vmešate le dve in pol žlički sladkorja, povečate svoje tveganje za Alzheimerjevo bolezen, so ugotovili ameriški raziskovalci. Alzheimerjeva bolezen je sicer najpogostejši vzrok demence, stanja, ki na koncu povzroči, da ne morete več skrbeti zase.

Poznate zdravilne učinke morskih plodov?
Mediteranska prehrana, ki vključuje tudi uživanje rib, že dolgo velja kot najbolj zdrava. Brez rib, rakcev in školjk si marsikdo tudi ne zna predstavljati poletja. A kako zdravi so morski plodovi? Na to je odgovorila nutricistka.

Lahko konoplja izboljša imunski sistem in zdravi raka?
Kanabis lahko okrepi imunski sistem in pomaga v boju proti raku, je pokazala zadnja raziskava nemških raziskovalcev. Do sedaj so veliko raziskav na to temo že opravili na miših, a ne na pravih pacientih. Sedaj so znanstveniki opozorili, da potrebujemo več študij, ki kažejo, kako kanabis vpliva na človeško telo.

Ugotovite, kaj stara vaše možgane
Staranje ne pomeni samo čedalje bolj nagubane kože ali tankih las – spreminjajo se tudi možgani, ki počasneje reagirajo in si vse manj zapomnijo. Kaj spodbudi ta proces?

Je to razlog, da se jim ne moremo upreti?
Rogljički, piškotki, hrustljav kruh, čips ... Saj vemo, da je predelana hrana za nas škodljiva. A zakaj je tako okusna? Zakaj se ji ne moremo odreči? Je res razlog le v slabem stanju naše discipliniranosti? Znanstveniki vse bolj mislijo, da to ni edini razlog.

Imela je glavobole - vzrok pa jo je šokiral
Več let je Angležinja Zosha Faith trpela zaradi glavobolov, nepojasnjeno je tudi omedlevala. Toda zdravniki niso vedeli, kaj je narobe. Nato pa je lansko leto magnetno resonančno slikanje pokazalo nekaj presenetljivega. 24-letnica si nikoli ni mislila, da se ji življenje lahko tako spremeni.

Bil je na obisku pri babici in zgodilo se je to ...
5-letni Mason McNair iz mesta LaGrange v Georgii je dobil hude izpuščaje po telesu, potem ko ga je na počitnicah pri babici ugriznil okuženi klop. Kot kaže, je prenašal tako imenovano rocky mountain mrzlico, bakterijsko okužbo, ki lahko vodi tudi do amputacije udov, izgube sluha, paralize in poškodbe možganov.

Poglejte. To kajenje naredi možganom
Nizozemski znanstveniki so opazili povezavo med kajenjem in pojavom kalcifikacij v delu možganov, ki se imenuje hipokampus in je zadolžen za pomnjenje. To bi lahko pojasnilo, zakaj imajo kadilci večje tveganje, da zbolijo za demenco. Pri tistih, ki kadijo veliko, kar je več kot 40 cigaret na dan, naj bi bilo tveganje kar dvakrat večje.

Glavo ji bo kmalu razneslo, a je ne operirajo
Dojenčica iz Pakistana Amna Noor ima glavo veliko kot nogometna žoga. Deklica se je rodila hidracefalusom, stanjem, pri katerem se v možganih nabira tekočina in lahko poškoduje možgansko tkivo. Deklica se spopada s hudimi bolečinami, ne more jesti, spati in se premikati. Nujno potrebuje operacijo, a je ne operirajo, ker operacija stane 2 200 evrov.

Bi prepoznali zgodnje simptome ošpic?
Ošpice so zelo nevarna in visoko nalezljiva virusna bolezen, katere pojavnost se je dramatično zmanjšala v državah, kjer so uvedli cepilne programe. Brez cepljenja ošpice lahko predstavljajo pomemben vzrok smrti pri otrocih v starostni skupini od 1 do 5 let.

Svetovno znan onkolog o novih metodah zdravljenja raka
Rak je bolezen, s katero se vsako leto prvič sreča več milijonov ljudi po svetu. Dejstvo, da je ta bolezen smrtno nevarna, je vodilni dejavnik pri novih raziskavah in odkritjih znanstvenikov glede zdravljenja tega obolenja. Napredne tehnološke naprave, ki so bile razvite zaradi teh prizadevanj, zagotavljajo novo diagnosticiranje in zdravljenje raka.

Težave s prebavo? Ta sadež bo pomagal
Eden od petih odraslih se spopada z dolgotrajnimi prebavnimi težavami. Sadež, ki lahko pomaga, pa je kot kaže mango. Mango je boljši za blaženje prebavnih težav kot kateri koli drugi sadež, ki je bogat z vlakninami, je pokazala zadnja študije Univerze v Teksasu.

Že uporabljate muškatni orešček?
Muškatni orešček lahko ščiti vaša jetra, je pokazala raziskava. Ta začimba ima namreč moč, da zmanjša vnetne procese v tem organu. Za povrh pa lahko jetra ohranja zdrava še tako, da v njihovih celicah pomaga preprečevati nabiranje maščob.

Preživela najhujši meningitis zadnjih 25 let
Deklica, ki je preživela 'najhujši meningitis', kar so ga zdravniki v njeni bolnišnici videli zadnjih 25 let, se je pred kratkim vrnila domov. Mala borka je ostala brez vseh štirih udov, a je preživela.

Samo 20 minut joge ali hoje bo dovolj ...
Samo 20 minut joge ali hoje na dan bo pomagalo, da boste ohranili bister um še dolgo v starostno obdobje, je pokazala zadnja raziskava Univerze Miami. Predhodnje študije pa so pokazale, da ni samo aerobna vadba odlična za ohranjanje dobrega spomina in umskih sposobnosti. Tudi ples je odličen za to.

Ko doživiš kap pri dvajsetih ...
Angležinja Luna Jarvis je stara komaj 20 let. Je študentka in zelo kreativno in energično dekle. Februarja letos pa se ji je žal pripetilo nekaj, kar si nikoli ne bi mislila, da se ji lahko zgodi. Zadela jo je možganska kap. Pri mladih je ta sicer redka, a treba je vedeti, da se lahko zgodi.

Eno jajce na dan?
Eno jajce na dan naj bi kar za četrtino zmanjšalo tveganje za kap, je pokazala kitajska in britanska raziskava. To pa ni edini blagodejni učinek tega živila. Ste vedeli, da je eden najboljših virov beljakovin ter da vsebuje tudi omega-3 maščobne kisline? Poglejte, kako vse vam koristi.

Mislili smo, da gre za gripo, a bil je ...
Bil je rak ... Par, ki se je leta trudi zanositi, je izvedel grozljivo novico, da se njun 14-mesečni dojenček spopada z redkim možganskim rakom, ki v ZDA prizadene le okoli 30 otrok na leto.

Še en razlog za več spolnosti
Spolno aktivni pari imajo boljši spomin kot pari, ki imajo le redko spolne odnose, je pokazala nova raziskava avstralskih strokovnjakov. Spolnost spodbuja spomin, ker stimulira rast nevronov v predelu možganov, imenovanem hipokampus.

Teklo ji je iz nosu, a izkazalo se je, da gre za možgansko tekočino
Zadnji dve leti je 52-letna Kendra Jackson iz Nebraske mislila, da se le spopada s hudim prehladom. A kmalu se je izkazalo, da ji iz nosu ne teče izcedek, ki je posledica prehlada, a možganska tekočina.

Že poznate ta najmočnejši antioksidant?
Srčno-žilne bolezni, kot so povišan krvni tlak, srčno popuščanje, srčni infarkt, možganska kap in periferne žilne bolezni, so med najpogostejšimi razlogi prezgodnjih smrti v Evropi. Zato ni nenavadno, da molekulo resveratrola imenujejo tudi molekulo prihodnosti, saj je med najbolj učinkovitimi sredstvi za ohranjaje zdravja srca in ožilja.

Poglejte razliko med zdravimi in bolnimi možgani
Strokovnjaki z Univerze Lancaster so za The Independent pokazali razliko med možgani zdravega človeka in možgani človeka z Alzheimerjevo boleznijo. Gre za bolezen sodobnega časa, s katero se spopada vse več ljudi. Prav zato je pomembno, da jo čim bolje razumemo.

To bo pomagalo, da ne boste postali pozabljivi
Ko se staramo, pozabljivost pogosto pripišemo našim letom. A strokovnjaki pravijo, da ni nujno, da je temu tako. Zadnja raziskava je pokazala, da so bolj fit posamezniki tudi v starejših letih manj pozabljivi.

Umrla tik pred poroko, rešila življenje 3 ljudem
28-letna ženska je umrla zaradi možganske anevrizme le nekaj tednov pred svojo poroko. S svojo odločitvijo, da organe daruje drugim, je rešila življenje trem ljudem.

Poglejte, kako preveč alkohola vpliva na vaše možgane
Ljudje, ki popijejo preveč alkohola, imajo večje tveganje, da razvijejo demenco, je pokazala francoska študija. Demenca je kronična napredujoča bolezen možganov, ki povzroči težave na vseh poljih – pojavijo se motnje spomina, prepoznavanja, orientacije, izražanja, presoje …