možganska kap zdravljenje

Nenadno hitro bitje srca, občutek, da srce dobesedno ponori ...
Atrijska fibrilacija ali preddvorno migetanje je najpogostejša motnja srčnega ritma pri odraslih. Ima jo odstotek prebivalstva, okoli 20.000 Slovencev. Po 65. letu se njena pogostnost strmo dviga in po 80. letu jo ima več kot desetina.

Preprečite debelost! Kako do bikini telesa?
Forskolin Active vam bo pomagal, da se znebite odvečnih kilogramov in pridobite bikini telo za poletje, brez diet in brez truda.

Po možganski kapi se je zgodilo nekaj neverjetnega!
Trajalo je več mesecev, preden je 94-letna Kitajka Liu Jaiju po hudi možganski kapi lahko ponovno spregovorila nekaj besed in začela sestavljati enostavne povedi. A namesto v domači mandarinščini se je začela upokojenka sporazumevati v angleščini. Kaj se je zgodilo?

Kljub popolni paralizi ji je uspelo nemogoče!
Dawn Faizey Webster se ob poroki leta 1995 ni niti sanjalo, da se nekoč ne bo mogla niti premikati niti govoriti in da bo njeno komuniciranje z okolico potekalo preko posebnega računalniškega sistema. Prav tako se ji ni sanjalo, da bo v takem stanju lahko kdaj diplomirala. Pa je!

Moški, ki je pozabil, kakšna je spolnost
Ko se je leta 2003 Richard Bandy pripravljal na operacijo raka debelega črevesa, sta se skupaj z ženo Sonyo Leao pogovarjala o njegovi morebitni smrti ali impotenci. Niti v sanjah pa si nista mislila, da bo med oepracijo prišlo do zapleta in da bo Richard popolnoma spremenil svojo osebnost.

V Sloveniji nov način zdravljenja možganske kapi
Možganska kap je tretji najpogostejši vzrok smrti, ki v Sloveniji vsako leto prizadene okoli 4000 ljudi. Zato naši radiologi z veseljem predstavljajo novo, inovativno metodo zdravljenja, pri kateri lahko prvič neposredno in enostavno vstopijo v žilo ter uspešno odstranijo krvni strdek, ki je najpogostejši izvor kapi.

7 največjih zdravstvenih tveganj za moške srednjih let
Vodilni vzroki smrti moških v srednjih letih in kasneje, so: bolezni srca, rak, nenamerne poškodbe, možganska kap, sladkorna bolezen, bolezni dihal, samomor in Alzheimerjeva bolezen. Za zmanjšanje možnosti smrti zaradi teh »morilcev«, prenehajte s kritičnimi navadami.

Njeno smrt bi lahko preprečili
Da je depresija huda bolezen, ki potrebuje pravilno obravnavo bolnika, je pokazala zgodba Marie Natalie Piner. Ta je svoje življenje končala po tem, ko je osebje bolnišnice v Veliki Britaniji narobe zapisalo njeno ime v računalnik in prezrlo, da je že dolgo časa trpela za depresijo.

Čudežno okrevanje malega dečka
Komaj dveletnemu dečku Robertu Aireyu so že v prvih letih življenja diagnosticirali nevarni pnevmokoki meningitis. Infekcija je povzročila serijo manjših možganskih kapi in krvnih strdkov, zaradi česar so zdravniki že skorajda obupali nad življenjem malega Roberta.

Pravočasno prepoznajte možgansko kap
V Sloveniji za možgansko kapjo zboli okoli 4200 ljudi na leto, bolnikov po možganski kapi pa je pri nas okoli 40.000. Če bolnik z možgansko kapjo prejme hitro in takojšnje zdravljenje, so možnosti preživetja večje, poleg tega lahko utrpi manj posledic. Tako je pomembno, da prepoznate prve simptome kapi.

Bodo radiološki žarki izpodrinili skalpel?
Hipertenzija oziroma povišan krvni tlak lahko privede do hudih okvar ožilja, srca in ledvic, ki v nekaterih primerih celo resno ogrožajo naše življenje. Grozovite posledice, kot je možganska kap, je do zdaj operativno zdravil zgolj kirurg, tokrat pa je na voljo povsem nova, preprosta terapija, ki ne zahteva več odprte operacije.

Nikar ga ne črtajte s svojega jedilnika!
Mnogi, ki pazijo na kilograme, s svojega jedilnika najprej črtajo krompir. Zato strokovnjaki opozarjajo, da je ta glaven vir energije, hkrati pa naravno zdravilo številnih pogostih bolezni.

5 vrst bolečin, ki jih ne smete spregledati
Naše telo z bolečino želi povedati, da je nekaj narobe, zato nad nekaterimi vrstami bolečine vsekakor ne gre zamahniti z roko.

Zaradi česa najpogosteje umiramo?
Na nutricionističnem kongresu v Rio de Janeiru so zdravniki razkrili, da je sol glavni vzrok večine smrti po svetu. Ta namreč povzroča visok krvni tlak, s tem pa povečuje tveganje za srčno-žilna obolenja in možgansko kap.

VIDEO: Prepoznajte simptome poklicne izgorelosti
Živimo v času, ko marsikdo skoraj ves dan preživi v službi in celo v prostem času težko odmisli službene obveznosti. A pretiravanje z delom in zanemarjanje svoje dobrobiti lahko pripelje do poklicne izgorelosti, ki lahko v skrajnem primeru vodi v fizični in psihični kolaps.

Kako znižati zdravju nevaren holesterol?
Statistike kažejo, da je povišan holesterol težava skoraj 70 odstotkov Slovencev. A ker večje vrednosti holesterola pomenijo večje tveganje za bolezni srca in ožilja, jih je treba čim prej spet spraviti na sprejemljivo raven.

Depresijo je treba pravočasno odkriti in zdraviti
Letošnji evropski dan depresije poteka pod geslom Depresija: zdravi in preboli. Če namreč depresije ne zdravimo, obstaja večja verjetnost, da bolezen postane kronična oziroma da se njen potek zavleče, zato jo je pozneje tudi težje zdraviti.

Kaj vse je lahko krivo za slabši sluh?
Hrup pa tudi bolezni, kot so ošpice, herpes zoster, mumps, diabetes ali možganska kap, lahko povzročijo okvare sluha. Temu seznamu pa so strokovnjaki v zadnjem času pripisali še mnoge druge nevarnosti – denimo pasivno kajenje ali uživanje viagre.

Kako osebnost vpliva na zdravje?
Ali lahko na podlagi osebnosti posameznika resnično ocenimo, kakšno je njegovo zdravstveno stanje? Strokovnjaki menijo, da lahko, saj naj bi osebnostne lastnosti pomembno vplivale na to, katere bolezni nam grozijo.

Dobili bomo Republiški center za možgansko kap
Za bolnike, ki so utrpeli možgansko kap, je pomembno čim prejšnje prepoznavanje simptomov in pravočasno zdravljenje. K njihovi boljši in predvsem hitrejši obravnavi bi pomembno pripomogla uvedba telemedicinskih sistemov, ki so v tujini že stalna praksa, pravijo v UKC LJ.

14 stvari, ki jih oči povedo o vašem zdravju
Oči so okno v naše zdravje, saj lahko oftalmolog že s preprostim pregledom ugotovi številna bolezenska stanja. Te razkrivajo povišan holesterol, pritisk, bolezni jeter, sladkorno bolezen in še marsikaj drugega.

Z zdravilom iz kurkume nad posledice kapi
Ameriški znanstveniki so ustvarili zdravilo z izvlečkom kurkume, ki bo v prihodnosti pomagalo pri okrevanju po kapi. Zdravilo bi lahko preprečilo smrt zaradi kapi in pomagalo pri obnavljanju možganskih celic in tako hitrejšem okrevanju.

Triletnica paralizirana po kapi
Čeprav pred tem ni imela nobenih zdravstvenih težav, je triletna deklica doma med počitkom doma na kavču utrpela možgansko kap in ostala paralizirana od ramen navzdol.

Z izvornimi celicami nad posledice kapi
Britancu, ki je doživel možgansko kap, so v možgane vbrizgali milijone izvornih celic. Gre za pionirski postopek, pri čemer upajo, da bodo z njim lahko popravili škodo, ki je nastala zaradi kapi.

Ob odkritju diabetesa ukrepajte takoj!
Pri sladkorni bolezni je pomembno, da bolniki čim bolje poznajo bolezen in jo znajo nadzorovati. V Sloveniji imajo na voljo kar nekaj institucij, na katere se lahko obrnejo, poleg tega pa jim je na razpolago tudi DIA-FON, svetovalni telefon za vse diabetike.

Zdravstveni pregledi, ki lahko rešijo življenje
Če z zdravstvenim pregledom bolezni odkrijemo pravočasno, potem imamo veliko več možnosti za bolj učinkovito zdravljenje. Zato je zelo pomembno, da v različnih starostih opravite nekatere zdravniške preglede, ki vam lahko rešijo življenje.

Kako dober je vaš spanec?
Letošnji svetovni dan spanja poteka pod geslom Spimo dobro, ostanimo zdravi. Kakovosten spanec je namreč zelo pomemben dejavnik za posameznikovo zdravje, dobro počutje in delovno sposobnost.

Visok krvni prtisk - "tihi ubijalec"
Arterijska hipertenzija ali visok krvni tlak je glavni dejavnik tveganja za bolezni srca, možgansko kap in ledvične bolezni. Ker nima posebnih opozorilnih znakov, jo imenujemo tudi “tihi ubijalec“.

10 najhujših stranskih učinkov zdravil!
Ste že kdaj pomislili, da bi zaradi zdravil lahko ostali brez spomina, da se vam bodo povečale prsi ali da boste celo želeli narediti samomor? Preberite, katera zdravila lahko povzročijo najhujše stranske učinke in kakšni so!

Vse več sladkornih bolnikov
V Sloveniji vsako leto z zdravljenjem sladkorne bolezni prične približno 4000 bolnikov. Ker je porast bolezni tudi pri nas vedno večji problem, smo se ob svetovnem dnevu diabetesa pogovarjali z endokrinologinjo dr. med. Jelko Zaletel Vrtovec iz Društva diabetikov Slovenije.