možganske

Čudežne izvorne celice
Izvorne celice iz popkovnice so pomagale deklici z možgansko paralizo, da se ji je stanje izboljšalo kar za 50 odstotkov.

Vam grozi srčni infarkt? Prepoznajte znake!
V Sloveniji utrpi srčni infarkt približno 3000 oseb na leto, okrog 1000 ljudi pa umre zaradi nenadne srčne smrti, ki je tudi posledica koronarne bolezni. Pomembno je, da poznamo znake srčnega infarkta, saj bomo le tako lahko pravočasno ukrepali in preprečili najhujše.

Bil sem klinično mrtev
Joseph Tiralosi se je kmalu po prihodu v newyorško bolnišnico nenadoma zgrudil. Srce se mu je ustavilo in zdravniki so se za njegovo življenje borili 45 minut. Ko so že skoraj obupali in razglasili čas smrti, pa je Josephovo srce spet začelo biti.

Poletno športanje
Šport je odraz posameznikove skrbi za zdravje in dobro počutje. Kljub temu pa sta pri športu potrebni zmernost in previdnost, kar še bolj velja za vroče poletne dni.

Kaj je spomin?
Spomin nam omogoča, da informacije v možganih ohranimo in kasneje obnovimo. Spomin je močno povezan z učenjem. Z njim si pridobivamo znanje, spomin pa nam to znanje zakodira, utrdi, shrani in prikliče.

Poskrbite za svoje možgane
Kaj so možgani in kako za njih poskrbeti? Preberite nekaj spodnjih nasvetov.

Ali poznate zdravilno rastlino ginko?
Ginko je najstarejša še živeča drevesna vrsta na svetu, ki obstaja že več kot 250 milijonov let.

Učinkovita pomoč pri pojemanju spomina in koncentracije
Vsakemu se občasno zgodi, da se ne more spomniti datuma prijateljevega rojstnega dne, kakšne telefonske številke ali pa, da se kdaj ne more zbrati. Huje pa je, ko te težave postanejo vsakodnevne.

Z borovnicami nad demenco
Borovnice, ki veljajo za enega od najbolj antioksidantnih sadežev, po raziskavah znanstvenikov izboljšujejo tudi spomin. Ne le to, uživanje modrega sadja lahko ljudem z demenco spomin celo povrne, ima pa tudi pozitivne učinke pri zdravljenju Alzhaimerjeve bolezni.

Vadba, kjer namesto mišic trenirate možgane
Za mnoge predstavlja obisk fitnesa le dvigovanje uteži ali izvajanje vaj na različnih orodjih. V zadnjem času pa je po svetu že najti centre, ki ponujajo drugačno obliko vadbe, vadbo za možgane, ki že nekaj časa išče svoje mesto pod soncem.

S plesom do boljšega spomina!
Ne le da ples izboljšuje spomin, zmanjšuje tudi možnosti za razvoj demence! Ples namreč krepi delovanje možganov, saj med to aktivnostjo deluje več možganskih funkcij hkrati.

Ohranjajte zdravje svojega spomina
Spomin je del vas samih in prav tako kot si seveda želite, da bi obdržali zdravje svojega telesa, morate ohranjati tudi zdravje svojega spomina.

Onesnažen zrak slabo vpliva na možgane
Vdihavanje onesnaženega zraka lahko slabo vpliva na možgane, so odkrili nizozemski raziskovalci. Posledice lahko pusti tudi na otrocih in nosečnicah.

Umori zaradi smrčanja!
Smrčanje je lahko za partnerja, ki spi poleg vas, izredno stresno, saj ima nenehno moten spanec. Pogosto se tako zgodi, da zveza zaradi smrčanja celo razpade, ne boste pa verjeli, da se prav zaradi tega zgodijo tudi umori.

VIDEO: Progeria – starček pri 10 letih
Progeria je redka bolezen, zaradi katere nekaj let star otrok izgleda kot starček, saj se stara 8- do 10-krat hitreje kot njegovi vrstniki.

Za lepe sanje in miren spanec
Dvajsetega marca po vsem svetu obeležujejo Svetovni dan spanja in na ta način opozarjajo na pomen spanja in negativne učinke nespečnosti, za katerimi naj bi po svetu trpelo kar 30 do 45 odstotkov ljudi.

Možganska kap
Možganska kap je posledica poškodbe dela možganov zaradi nezadostne preskrbe s kisikom.

'Čudežni' tomograf
Na Dunaju imajo naravnost izjemen računalniški tomograf, ki lahko bere celo misli. Zaradi te čudežne naprave so morali zgraditi kar 600-tonsko stavbo, prve raziskave možganskih tumorjev pa so izredno natančne.

Sadež, ki odžene zdravnika stran
Znanstveniki so ugotovili, da jabolka vsebujejo snovi, ki zmanjšujejo rast rakavih celic, zmanjšajo možnost srčnega infarkta ter pomagajo ohranjati zdrave zobe in kosti.

Multipla skleroza
Multipla skleroza je bolezen osrednjega živčevja, ki prizadene hrbtenjačo in možgane. Zbolijo mlajši ljudje med dvajsetim in štiridesetim letom starosti, med njimi je več žensk. Bolezen še vedno velja za neozdravljivo.

Fenilketonurija
Fenilketonurija (pogosto se uporablja okrajšava PKU) je dedna napaka v presnovi.

Hipoterapija
Hipoterapija ali terapija s konji je po mnenju strokovnjakov eden najboljših načinov za odpravljanje gibalnih motenj nastalih zaradi možganske kapi, obolenj živčnega sistema, cerebralne paralize ali kakršnih koli nesreč.