Vizita.si

možganske

Zdravi zobje 14. 09. 2023 05.00

Kako lahko zdravje naših zob in ustne votline vpliva na naše splošno zdravje?

Zdravi zobje in obzobna tkiva niso pomembni le za zdrav in samozavesten nasmeh, temveč tudi pomembno vplivajo na splošno zdravje telesa. Večina ljudi se tega ne zaveda, a zdravje ustne votline je med drugim povezano z zdravjem srca, dihal in prebavnega sistema. Ravno tako pa določene bolezni oziroma stanja vplivajo na zdravje zob in obzobnih tkiv.

Prehrana 11. 09. 2023 05.00

Kakšna mora biti prehrana pri aterosklerozi?

Bolezni srca in ožilja so splošna težava sodobne družbe. Ateroskleroza je glavni vzrok za srčno-žilna obolenja, ki povzroča visoko stopnjo umrljivosti prebivalstva.

Zdravje 10. 09. 2023 05.00

5 razlogov, zakaj bi morali mandarine jesti vsak dan

Bogate so z vitaminom C, varujejo naš imunski sistem v hladni sezoni, pomagajo nam ohranjati vitko linijo in so tudi zelo okusne. Preberite, za kaj vse so še mandarine odlične in zakaj bi jih morali dodati v svoj jedilnik.

Zdravje 13. 07. 2023 05.00

Lahko hoja nakazuje na različne bolezni?

Vsak od nas hodi nekoliko drugače, raziskave pa kažejo, da lahko sam slog in način hoje posameznika odkriva veliko skrivnosti o človekovem zdravju.

Zdravje 27. 06. 2023 14.15

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'

Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Prehrana 12. 06. 2023 05.00

Najboljše beljakovine za vaše telo

Beljakovine so ključne za izgradnjo mišične mase, ohranjanje občutka sitosti in izgubo odvečnih kilogramov. A po podatkih nove raziskave, objavljene v reviji Applied Physilogy, Nutrition and Metabolism, ni tako pomembno, koliko beljakovin pojeste, kot iz katerih živil jih prejemate. Predstavljamo vam nekaj najbolj zdravih virov beljakovin.

Tuje 30. 05. 2023 05.00

Vse zdravstvene bitke, s katerimi se je borila Tina Turner

Od srce parajočega otroštva in nasilja znotraj zakona do zdravstenih težav, slavni in mogočni pevki ni bilo prizaneseno. Predvsem v zadnjih letih svojega življenja se je soočala s kopico zdravstvenih težav – od možganske kapi do raka. Poglejmo si bolj podrobno.

Simptomi in bolezni 25. 05. 2023 05.00

Nevrološka motnja, ki vpliva na človekovo sposobnost izvajanja gibov

Apraksija je nevrološka motnja, ki vpliva na človekovo sposobnost izvajanja namernih gibov. Kakšni so simptomi in možnosti zdravljenja?

Bolezni 19. 05. 2023 05.00

Dedna bolezen, ki spada v skupino genetskih motenj

Canavanova bolezen je redka dedna bolezen, ki poškoduje sposobnost živčnih celic (nevronov) v možganih za pošiljanje in prejemanje sporočil. Bolezen spada v skupino genetskih motenj, imenovanih levkodistrofije. Levkodistrofije motijo rast ali vzdrževanje mielinskega ovoja, ki je ovoj, ki ščiti živce in spodbuja učinkovit prenos živčnih impulzov.

Preventiva 05. 05. 2023 10.29

Kako se lahko zaščitimo pred klopi?

Na Nacionalnem inštitutu pravijo, da Slovenija sodi med države, kjer obstaja velika verjetnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prenašajo klopi. Kakšni sta preventiva in kurativa, posebej v času, v katerega stopamo?

Prehrana 24. 04. 2023 05.00

'Poznam skrivnost vitke postave - začnite jesti kot Kitajci in Japonci'

Bristanski nutricist George Hamlyn-Williams trdi, da najboljša prehrana izvira iz Japonske, saj tam pojedo od tri do pet porcij ribe na dan.

Prehrana 17. 04. 2023 05.00

Kako lahko jabolka izboljšajo naše zdravje?

Jabolko na dan odžene zdravnika stran. Spoznajte številne zdravstvene koristi tega okusnega sadeža in ugotovite, zakaj bi moral biti redni del naše prehrane!

Zdrav Lajf 14. 04. 2023 05.00

Kako do ravnega trebuha?

Pri ravnem trebuhu je veliko odvisno od genetike, marsikaj pa seveda lahko naredimo tudi sami. Poglejmo si nekaj nasvetov.

Novice 28. 02. 2023 14.36

Študija povezuje eritritol s srčnim infarktom in možgansko kapjo

Umetno sladilo, eritritol, je po zadnji študiji sodeč povezano z višjimi stopnjami srčnega infarkta in možganske kapi.

Življenjske zgodbe 28. 02. 2023 09.13

Sara Kager: Moje življenje poteka čisto normalno, edino, česar še vedno nimam, je izpit za avto

Epilepsija je nevrološka motnja centralnega živčnega sistema, pri kateri možganska aktivnost postane nenormalna, kar povzroči napade ali obdobja nenavadnega vedenja, občutkov in včasih izgubo zavesti. Epilepsija lahko prizadene tako moške kot ženske vseh ras, etničnih ozadij in starosti. Pogovarjali smo se s Saro Kager, ki z epilepsijo živi že dobrih 20 let.

Novice 26. 02. 2023 05.00

Se to zgodi v trenutkih pred smrtjo?

Dolga leta se že ugiba, kakšen je trenutek med življenjem in smrtjo, o čem človek razmišlja, ali je res, da se mu ključni trenutki v življenju še enkrat odvrtijo pred očmi, ali se zaveda, da je to konec in podobno. Kot kaže, smo prvič v zgodovini človeštva res korak bližje temu odkritju.

Simptomi in bolezni 21. 02. 2023 05.00

Teh simptomov ne smete ignorirati

Telo ima navado, da nam na zelo subtilne načine pošilja sporočila, da se v njem dogaja nekaj, čemur bi morali nameniti večjo pozornost. Lahko je to obdobje 'nedolžnega' glavobola, ki se kar ne neha, bolečina v trebuhu, nenadna in nepojasnjena sprememba teže ali pa kaj drugega. Nekaj sporočil je celo tako zelo nenavadnih, da jih včasih preprosto ignoriramo. Poglejmo si, katera so to.

Simptomi in bolezni 13. 02. 2023 05.00

Zakaj pride do stresa in kako ga obvladati?

Stres je naraven občutek nezmožnosti obvladovanja določenih zahtev in dogodkov. Vendar pa lahko stres postane kronično stanje, če oseba ne sprejme ukrepov za njegovo obvladovanje.

Duševno zdravje otrok 30. 01. 2023 12.43

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''

Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Duševne motnje 27. 01. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o ADHD

Motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) je stanje duševnega zdravja, ki lahko povzroči nenavadne stopnje hiperaktivnosti in impulzivnega vedenja.

Bolezni 25. 01. 2023 05.00

Katere vrste krvnih bolezni poznamo?

Kri je sestavljena iz številnih vrst specializiranih celic in tekoče medceličnine ter ima pomembno vlogo v našem telesu, saj oskrbuje tkiva s kisikom in hranili, hkrati pa odstranjuje vse odpadne snovi, med drugim tudi ogljikov dioksid.

Duševno zdravje 05. 01. 2023 05.00

Kaj povzroča 'negativno energijo' in kako jo prepoznati?

Morda energije ne vidimo, vsekakor pa vsi poznamo pozitivne ali negativne občutke. Nikakor energije ne moremo meriti s prostim očesom, znamo pa jo prepoznati. Lahko prihaja od negativnih ljudi, iz okolice ali celo in predvsem iz naše psihe. 'Negativna energija' nas lahko popolnoma izčrpa, psihično in fizično. Zato je pomembno, da se naučimo ravnati z njo.

Srčno žilne bolezni 20. 12. 2022 05.00

Simptomi benignih tumorjev srca

Čeprav jih imenujemo benigni tumorji, njihov pojav v srcu nikakor ni nenevaren in ga ne smemo prezreti.

Novice 30. 11. 2022 09.42

'Zdravilo' za Alzheimerjevo bolezen, ki je bilo razglašeno za pomemben preboj

Prvo zdravilo za upočasnitev uničenja možganov pri Alzheimerjevi bolezni je bilo razglašeno za izjemen pomemben dosežek. Poglejmo si, zakaj.

Novice 15. 11. 2022 05.00

Kaj doživljajo ljudje na meji med življenjem in smrtjo?

Nova študija o obsmrtnih izkušnjah je vključevala 567 moških in žensk, ki se jim je med hospitalizacijo v Združenih državah in Združenem kraljestvu ustavilo srce.

Duševno zdravje 19. 10. 2022 05.00

Kronične in neozdravljive diagnoze in duševno zdravje

Kronične in neozdravljive bolezni imajo velik vpliv tudi na duševno zdravje obolelih in njihovih svojcev, saj obvladovanje simptomov, načini zdravljenja, neželeni učinki ter spremembe v vsakodnevnem delovanju povzročajo velik stres in v nekaterih primerih tudi prilagoditev življenjskega sloga.

Tuje 14. 10. 2022 05.00

Znani igralec po kratkotrajni smrti: 'Videl sem belo svetlobo'

Kanadski igralec Donald Sutherland, ki je tekom kariere zaigral v skoraj 200 različnih filmih in serijah, se je v svojih 87-ih letih soočil z nenavadnim številom sicer redkih bolezni, ena izmed njih pa ga je pripeljala celo do kratkotrajne smrti.

Prehrana 11. 10. 2022 05.00

Ste že slišali za ta izjemen vir vlaknin?

V zadnjih nekaj letih se je naš nabor vsakodnevnih obveznosti precej podaljšal, zato nam ostaja vse manj časa za gibanje, sprostitev in zdravo prehranjevanje. Ko nas popade lakota, iščemo hitre rešitve, ki pa pogosto niso najbolj prijazne do naše prebave. Posledica je kritični porast funkcionalnih tegob sodobnega časa: zaprtja, zgage ter napihnjenosti, vse pogostejša je tudi lena prebava. Če stanje ni bolezensko, je zdrava prebava zagotovo dosegljiva – preverite, kako!

Preventiva 22. 09. 2022 05.00

Nasveti nevroznanstvenice za preprečevanje demence

Dr. Lisa Mosconi, nevroznanstvenica, je za portal healthista razkrila nekaj nasvetov, ki naj bi dokazano pomagale preprečevati demenco.

Bolezni 12. 08. 2022 05.00

Preprosta navada preprečuje upad možganov v starosti

Pitje čaja vsak dan je dobro za vaše možgane, trdijo znanstvniki, ki so odkrili, da vas lahko ta navada varuje tudi pred boleznimi možganov povezanimi s staranjem. Gre za preprosto navado življenjskega sloga, za katero pravijo lahko izjemno koristi vašim možganom.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996