Vizita.si

mora

Odnosi in spolnost 19. 04. 2023 05.00

Najpogostejša spolno prenosljiva bolezen

Okužba s klamidijo je ena najpogostejših spolno prenosljivih bolezni, ki jo povzroča bakterija Chlamydia trachomatis. Kako lahko ugotovimo, ali smo okuženi in zakaj je dobro, da čim prej ukrepamo, si lahko preberete v nadaljevanju.

Zdravi zobje 14. 04. 2023 10.41

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?

V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

Novice 14. 04. 2023 08.00

Vzroki in preprečevanje zobnega kamna

S kamni, ki se nahajajo v našem telesu, so navadno same težave. Pomislite na primer samo na izjemno nadležne žolčne ali ledvične kamne. Kamen se lahko nahaja tudi na zobeh. Za številne med vami zobni kamen predstavlja zgolj estetsko težavo, zavedati pa bi se morali še nevarnosti, ki jih lahko prinaša.

Razstrupljanje 11. 04. 2023 05.00

9 nasvetov za ''razstrupljanje'' po velikonočnih praznikih, brez večjih omejitev in stradanja

Razstrupljanje po prazničnem prenajedanju je izjemno priljubljen koncept. Vsako leto, po bilo katerih praznikih, tokrat po velikonočnih, pomislimo, kako bi lahko razstrupili svoje telo, da bi se počutili bolje. Vendar pa, kot smo že omenili neštetokrat, je razstrupljanje proces, ki v našem telesu poteka nenehno.

Zdravje 07. 04. 2023 05.00

Najboljše vaje za osebe z visokim krvnim tlakom

Kakšne vaje so optimalne za ljudi, ki imajo visok krvni tlak?

Prehrana 03. 04. 2023 05.00

Prehranjevanje v času praznikov - bodite zmerni

Velikonočni prazniki imajo svoj pomen, večinoma pa jih povezujemo tudi z določenimi specialitetami in z okusno hrano – od šunke in jajc, pa vse do peciva. A prenajedanje, ki pride navadno skupaj z določenimi prazniki, tudi velikonočnimi, ima svojo ceno. Kako lahko brezskrbno in brez slabe vesti uživamo, hkrati pa še vseeno pazimo na 'zdravo mero'?

Novice 30. 03. 2023 08.00

Najpogostejša vprašanja v povezavi z zobnimi luskami in zobnimi prevlekami

Če so vaši zobje poškodovani, obarvani, nepravilno poravnani ali neenakomerno oblikovani, vam pri takšni težavi lahko med drugim pomagajo tudi zobne luske. Te so izdelane po meri, so tanke in v barvi zob. Njihov namen je učinkovito pokriti sprednjo površino za izboljšanje videza. Spreminjajo se lahko barva, oblika, velikost in dolžina lusk.

Imunski sistem 29. 03. 2023 05.00

Imunski sistem: kako deluje, genetika in preventiva

Optimalno delovanje imunskega sistema je bistvenega pomena za ohranjanje našega zdravja, a ga pogosto jemljemo za nekaj samoumevnega, dokler tudi sami ne zbolimo. Od trenutka, ko se rodimo, je naša prva obramba pred škodljivimi patogeni in drugimi nevarnimi tujki.

Srčno žilne bolezni 28. 03. 2023 05.00

Kaj je hipotonija?

Hipotonija je pogosto zgodnji znak kroničnega stanja, kot je nevromuskularna motnja, genetska ali presnovna bolezen. V osnovi pa pomeni zmanjšan mišični tonus.

Aktivno življenje 21. 03. 2023 05.00

Osupljiva preobrazba, ki je Sabini spremenila življenje

V želji po lepši postavi in boljšem počutju se lahko kaj hitro znajdemo v začaranem krogu, če se oblikovanja telesa in bolj uravnoteženega načina življenja lotimo na napačen način. V nadaljevanju zato predstavljamo najpogostejše napake, ki jih delamo, ko se odločimo za spremembo in nekaj učinkovitih načinov, ki lahko izboljšajo splošno počutje in kakovost našega življenja.

Prebava 20. 03. 2023 15.02

Imate te simptome? Previdno!

Mesec marec je posvečen ozaveščanju o zgodnjem odkrivanju raka danke in debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Zakaj nastane, še ni znano, a številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Na gensko predispozicijo ne moremo vplivati, z vpeljavo zdravih življenjskih navad pa lahko bistveno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni.

Srčno žilne bolezni 12. 03. 2023 05.00

Pravočasno prepoznajte znake srčnega popuščanja

Akutno srčno popuščanje se razvije nenadoma, pogosto kot posledica srčnega infarkta, in lahko ogroža bolnikovo življenje. Do kroničnega srčnega popuščanja pa pride postopoma, in sicer zaradi nezadostne prekrvavitve srčne mišice ob bolezni venčnih žil ali zaradi črpanja krvi proti uporu ob previsokem krvnem tlaku. Znate prepoznati simptome?

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 08.55

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej

Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Zdravje 08. 03. 2023 05.00

Vse, kar morate vedeti o poškodbi sprednje križne vezi

Kaj sploh so kolenske križne vezi in kakšen pomen imajo?

Življenjske zgodbe 08. 03. 2023 05.00

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga

Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Življenjske zgodbe 28. 02. 2023 09.13

Sara Kager: Moje življenje poteka čisto normalno, edino, česar še vedno nimam, je izpit za avto

Epilepsija je nevrološka motnja centralnega živčnega sistema, pri kateri možganska aktivnost postane nenormalna, kar povzroči napade ali obdobja nenavadnega vedenja, občutkov in včasih izgubo zavesti. Epilepsija lahko prizadene tako moške kot ženske vseh ras, etničnih ozadij in starosti. Pogovarjali smo se s Saro Kager, ki z epilepsijo živi že dobrih 20 let.

Aktivno življenje 22. 02. 2023 05.00

Kako 'najlažje' pridobiti mišično maso?

Pridobivanje in vzdrževanje mišične mase sta bistvenega pomena za športno uspešnost, preprečevanje poškodb, kakovost življenja in upočasnjevanje procesa staranja. Za nekatere je pomembna bolj, za druge manj, vseeno pa si poglejmo, kako najlažje pridobimo mišično maso in jo seveda tudi obdržimo.

Novice 17. 02. 2023 08.00

Popolna preobrazba vašega nasmeha

Dejstvo je, da naši naravni zobje niso nikoli povsem beli. Kljub temu pa precej radi zavidamo vsem, ki z naslovnic revij in zaslonov televizije kažejo bleščeč nasmeh. Lepi in svetli zobje v današnjem svetu kažejo na urejenost. Osebam pomagajo dvigati samozavest in sproščenost. Ravno zaradi tega so na področju dentalne estetike razvili številne metode, ki ljudem pomagajo k privlačnejšemu nasmehu.

Lajfstajl 16. 02. 2023 05.00

Znaki, da ste prerasli prijateljstvo

Niso vsa prijateljstva za vse življenje in s tem ni nič narobe.

Prebava 15. 02. 2023 05.00

7 nasvetov za naravno obvladovanje prebavnih težav

Kako lahko izboljšamo prebavo? Kako lahko poskrbimo, da ostane zdrava? S preprostimi navadami v prehrani in življenjskem slogu lahko zagotovite dobro zdravje črevesja. Zdrava prebava je namreč ključna za zdravo življenje!

Imunski sistem 14. 02. 2023 05.00

Kako lahko okrepimo imunski sistem?

Imunski sistem ima pomembno nalogo, da nas tudi pozimi varuje pred sezonskimi obolenji, od prehlada, najrazličnejših viroz do gripe, ki so na pohodu ravno v tem času. In prav zato je še kako pomembno, da mu tudi sami pomagamo z nekaj preprostimi navadami, ki ga lahko okrepijo.

Dieta 14. 02. 2023 05.00

Kako hitro lahko shujšamo?

Nemalo ljudi gre od silnega prenajedanja na strogo dieto, kar ni niti pametno niti zdravo.

Prebava 14. 02. 2023 05.00

To morate vedeti, če jeste zvečer

Sodobni človek mora vsakodnevno manevrirati med kariernim ter družinskim življenjem, kar je vse prej kot enostavna naloga. V kopici obveznosti se hitro zgodi, da sebe postavi na stranski tir in ni pozoren na znake, s katerimi organizem kliče na pomoč. Še posebej glasna je običajno prebava, ki je znana kot središče našega počutja, zato zgage, zaprtja, napihnjenosti in neurejene prebave nikoli ne smemo jemati kot nekaj, kar se bo uredilo samo od sebe.

Lajfstajl 10. 02. 2023 05.00

Česa današnji mladi ne prenesejo na svoji generaciji?

Pisali smo že o 'pripombah', ki jih imajo starejši o mladi generaciji, tokrat pa bomo zajeli stvari, ki jih mladi sami ne prenesejo na svoji generaciji.

Prebava 10. 02. 2023 05.00

Kaj so prebavni encimi?

Naravni prebavni encimi so beljakovine, ki jih vaše telo tvori za razgradnjo hrane in pomoč pri prebavi. Prebava je proces uporabe hranil, ki jih najdemo v hrani, da vašemu telesu dajo energijo, mu pomagajo pri rasti in opravljanju vitalnih funkcij.

Tuje 07. 02. 2023 05.00

Zvezdniki, ki imajo telesne posebnosti

Številni ljudje se zgledujejo po zvezdnikih in sanjajo nedosegljive sanje o njihovem bogastvu, poznanstvih in izkušnjah, a nekateri izmed njih so tudi na telesni ravni drugačni od večine. Spodaj vam razkrivamo zvezdnike, ki se lahko 'pohvalijo' z nenavadnimi telesnimi deli.

Duševno zdravje otrok 30. 01. 2023 12.43

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''

Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Prebava 24. 01. 2023 05.00

Kaj morate vedeti o prebavnem sistemu?

Hrana, ki jo jeste, ima neverjetno potovanje skozi vaše telo, od vrha (ust) do dna (vaš anus). Na tej poti se absorbirajo koristni deli vaše hrane, kar vam daje energijo in potrebna hranila. Danes pa bomo zajeli opis delovanja prebavnega sistema po korakih.

Življenjske zgodbe 18. 01. 2023 05.00

Neverjetna preobrazba, ki je Ani popolnoma spremenila življenje

Življenje je polno presenečenj, nepričakovanih preobratov, vzponov in padcev, a ne gre za to, koliko ovir imamo na svoji poti, ampak ali jih hočemo tudi premagati. To je zgodba Ane Krašovec, ki dokazuje, da se marsikaj da, če si le želimo resnične spremembe.

Puberteta 13. 01. 2023 05.00

Kakšna je razlika med izražanjem in nerganjem?

Ste kdaj pomislili, kje je meja med izražanjem čustev, deljenjem težav in nerganjem?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1060