Vizita.si

morali

Zdravje 09. 12. 2022 05.00

Znake pomanjkanja je potrebno prepoznati takoj

Da je magnezij eden najpomembnejših mineralov, priča že dejstvo, da je ključen pri več kot 300 biokemičnih procesih v našem telesu. Telo nas začne hitro opozarjati, ko nam magnezija primanjkuje, zato je izjemnega pomena, da te znake prepoznamo in pravočasno ukrepamo.

Življenjske zgodbe 08. 12. 2022 05.00

Tina (Sanjski moški): 'V nekaj tednih sem ostala povsem sama'

30-letna Tina Blašković v letošnji sezoni priljubljenega šova Sanjski moški ni poskrbela zgolj za veliko smeha in sproščenega vzdušja, tako med dekleti kot tudi gledalci, temveč nam je dala s svojimi izjavami večkrat tudi misliti. Minuli dogodki so namreč precej spremenili njen tok razmišljanja, drzne odločitve, ki jih je sprejela in za katere zdaj priznava, da je treba imeti precej poguma, pa so jo postavile na pot, ki si jo je želela. Z njo smo klepetali o tem, kako drugače je bilo pred letom dni, s kakšnimi težavami se je soočila in kako je k njim pristopila, pa tudi o tem, kako lahko dosežemo tisto, o čemer sanjamo, če si le upamo.

Tuje 07. 12. 2022 05.00

Igralka v menopavzi, otroka v puberteti: 'Vsi bomo znoreli'

Helena Bonham Carter je spregovorila o stigmi, ki obdaja menopavzo in staranje in se dotaknila časa, ko je šla sama skozi to obdobje. Obdobje, v katerem sta njena otroka šla hkrati skozi puberteto.

Moško zdravje 07. 12. 2022 05.00

Zakaj vas srbi brada?

Odločitev ali imeti brado ali ne je odvisna zgolj od želje in okusa moškega. Z brado, kar se tiče zdravstvenega in estetskega vidika, ni nič narobe, ravno nasprotno, je nekaj, kar je naravno in značilno za moške. Poudariti pa gre, da je potrebno redno vzdrževanje higiene!

Bolezni 06. 12. 2022 05.00

Tega o izvidih še ne veste

Svojemu zdravju vse prevečkrat ne dajemo dovolj velikega pomena, dokler sami ne zbolimo in smo primorani obiskati zdravnika. Takrat običajno naredimo določene preiskave, zaradi katerih lahko pridemo do svoje diagnoze in pričnemo z ustreznim zdravljenjem. Obstaja veliko medicinskih testov, ki se lahko uporabljajo za diagnosticiranje, merjenje napredovanja bolezni ali stanja in nato še učinkovitosti predpisane terapije. Več o tem, kaj osnovni in tudi najpogostejši testi razkrivajo o našem zdravju, pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Osebna rast 05. 12. 2022 05.00

6 znakov, da ste 'stara duša'

Enostavne definicije, kaj je stara duša, ni, spodaj pa boste vseeno našli nekaj najbolj prepoznavnih lastnosti ljudi, ki naj bi to bili.

Aktivno življenje 05. 12. 2022 05.00

3 vrhunske vaje za raven trebuh in čvrsto zadnjico

Lepo oblikovana zadnjica in čvrst trebuh sta nekaj, o čemer sanja skoraj vsaka ženska. Da bi to dosegli in tudi ohranili, je treba redno telovaditi. Bolj kot na izklesanost telesa bi se morali ljudje osredotočati na zdravje in na aktivno življenje. A če ste med tistimi, ki si želijo tudi izjemno izklesano telo, Marino Bašić, osebni trener, izpostavlja tri preproste vaje.

Zdravje 03. 12. 2022 05.00

9 znakov, da morate spiti več vode

Povprečen odrasel moški bi moral vsak dan spiti 3,7 litra vode, povprečne odrsla ženska okoli 2,7. Seveda je to odvisno od zunanjih temperatur, telesne aktivnosti, zaužite hrane. A voda je ključnega pomena za vse funkcije našega telesa, zato je izjemno pomembno, da telo ves čas redno hidriramo. Tu pa je nekaj prvih znakov, ki kažejo, da spijete premalo vode.

Prehrana 02. 12. 2022 09.01

Kaj se zgodi, če imate povečan holesterol?

Prekomerna telesna teža, debelost, neaktivnost in kajenje so le nekateri izmed dejavnikov, ki lahko prispevajo k razvoju povišanega holesterola.

Duševno zdravje otrok 01. 12. 2022 09.55

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''

Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Prehrana 30. 11. 2022 09.16

Dr. Živa Lavriša: Pomemben izziv sodobnega načina prehranjevanja je tudi dejstvo, da vedno manj hrane pripravljamo sami

Kje so največji izzivi pri sodobni prehrani poleg, seveda, pomanjkanja časa? Kako se prehranjujemo Slovenci, je štetje kalorij pametno, kaj je res in kaj ni o razstrupljanju telesa in o smernicah zdrave prehrane sem se pogovarjala z dr. Živo Lavriša, univ. dipl. inž. živ. tehnol., iz raziskovalne skupine Prehrana in javno zdravje z Inštituta za nutricionistiko.

Aktivno življenje 25. 11. 2022 05.00

Kako kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjati svoje zdravje?

Bele krvne celice, protitelesa in druge komponente, vključno z organi in bezgavkami, tvorijo imunski sistem telesa. Ta ščiti telo pred okužbami. Oseba s šibkim imunskim sistemom pa je lahko posledično bolj nagnjena k pogostim okužbam, bolj pa je nagnjena tudi k obolenjem. Kako lahko zavarujemo svoj imunski sistem in kako lahko kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjamo svoje zdravje?

Duševno zdravje 24. 11. 2022 05.00

Preprosti načini, s katerimi lahko poskrbimo za svoje duševno zdravje

Živimo v času, v katerem smo iz najrazličnejših strani obdani z nešteto informacijami. Različni duhovni, fitnes in drugačni guruji nam vsak iz svoje strani podajajo nasvete in pravila za dobro življenje, kaj kmalu pa se zaradi nakopičenega znanja lahko izgubimo.

Puberteta 23. 11. 2022 05.00

Zakaj ti je zjutraj tako težko vstati iz postelje?

Nekje ob začetku pubertete se z našo notranjo biološko uro zgodi nekaj 'čudnega'.

Prehrana 23. 11. 2022 05.00

Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?

Upočasnjeno delovanje ščitnice ali hipotiroidizem zahteva posebno vrsto prehrane. Priporočljiva je hrana z nizkim do srednje glikemičnim indeksom, kot je denimo ovsena kaša z jogurtom in cimetom. Nutricionist Nenad Bratković ponuja dodatne informacije o prehrani za ljudi, ki se borijo z upočasnjenim delovanjem ščitnice.

Simptomi in bolezni 16. 11. 2022 05.00

Kako razlikovati bronhitis in pljučnico?

Bronhitis in pljučnica sta bolezni dihal, ki imata lahko podobne simptome, vendar se bistveno razlikujeta in ju različno tudi zdravimo. Ob pojavu simptomov je vsekakor priporočljivo obiskati zdravnika.

Zdrav Lajf 15. 11. 2022 05.00

Higienske navade, ki bi jih moralo poznati vsako mlado dekle

Ne preskočite teh stvari, ker se vam preprosto 'ne da'.

Lajfstajl 11. 11. 2022 05.00

Kako lahko izkoristiš trenutke, ko si sam?

Najprej – velika razlika je med samoto in osamljenostjo. Samota je lahko zelo dobra stvar, če se le naučimo biti sami s sabo. Osamljenost pa ima lahko tudi hude posledice. A danes si poglejmo, zakaj je dobra samota. Prednosti je več, kot si mislite.

Psiha 09. 11. 2022 05.00

Tako droge vplivajo na duševno zdravje

Da je zloraba alkohola in drog lahko povezana s pojavom težav v duševnem zdravju, si verjetno že slišal.

Lajfstajl 02. 11. 2022 05.00

8 stvari, za katere si lahko hvaležen, tudi ko se ti zdi vse brez zveze

Ti po glavi 'plešejo' misli, da si najbolj nesrečen človek, četudi imaš skoraj vse, kar morda kdo drug niti nima? Naj ti povemo nekaj razlogov, zakaj si lahko v vsakem trenutku hvaležen.

Prehrana 01. 11. 2022 05.00

Je boljši čaj v vrečkah ali čaj iz suhih zelišč?

Eden glavnih argumentov v prid čaja iz suhih zelišč je njegova višja kakovost zdravilnih sestavin.

Prehrana 28. 10. 2022 13.13

Napaka, ki jo delamo vsi, pa se tega sploh ne zavedamo

Naši predniki so na svoje jedilnike umeščali predvsem sestavine, ki so bile aktualne v določeni sezoni in so zrasle doma ali v bližnji okolici. Razširjeno in uveljavljeno je bilo blagovno izmenjevanje, ki je zagotavljalo preskrbo in raznolikost na krožnikih. Danes, desetletja kasneje, je lokalna hrana ponovno v središču pozornosti. A tokrat ne le zaradi enostavnega zagotavljanja preskrbe, temveč tudi zaradi zagotavljanja kakovosti, ki postaja vse pomembnejši kriterij zdrave prehrane.

Zdravje 26. 10. 2022 05.00

Kamilica lahko pomaga pri tesnobi in nespečnosti

Če tudi vi obožujete kamilico, predvsem pa kamilični čaj, vas bo verjetno navdušilo dejstvo, da ima ta rastlina bojda sposobnost, da lajša simptome tesnobe, nespečnosti in celo depresije.

Novice 25. 10. 2022 05.00

Kako je videti izvajanje osebne asistence v praksi?

Kakšne so prednosti in slabosti izvajanja osebne asistence z vidika tistih, ki tovrstno delo opravljajo? O tem smo se iz prve roke pogovarjali z osebno asistentko, katere identiteto hranimo v uredništvu, saj želi ostati anonimna. Zaupala nam je, kako izvajanje osebne asistence deluje v praksi in kakšne so prednosti ter slabosti osebne asistence.

Novice 24. 10. 2022 05.00

4 razlogi, zakaj začeti jemati beta glukane še danes

Beta glukani so vodotopne prehranske vlaknine, ki jih najdemo v nekaterih gobah, morskih algah in žitaricah, kot so ječmen, oves in pšenica. Veliko se je že govorilo o njihovem koristnem vplivu na imunski sistem in njihovo vlogo pri borbi z bakterijami in virusi. Vendar le redko kdo ve, da so beta glukani na Japonskem registrirani kot zdravilo, ki pomaga pacientom pri zdravljenju rakavih obolenj, da imajo pomembno vlogo pri zdravju srca in celo pri hujšanju. Zakaj bi torej morali razmisliti o dodajanju beta glukanov v vaš jedilnik?

Zdravje 24. 10. 2022 05.00

3 stvari, brez katerih to zimo ne bo šlo

Jesen je letos že pošteno pokazala svoje zobe, temperature pa se vztrajno nižajo. Poleg številnih okužb z novim koronavirusom smo že močno zakorakali tudi v obdobje trdovratnih prehladov, a vendarle se lahko pred njimi ubranimo tudi sami. V kolikor želite ohraniti svoje zdravje in odličen nivo energije, brez spodnjih živil v tej jeseni in zimi zagotovo ne bo šlo.

Zlata leta 20. 10. 2022 05.00

Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar. Kako si pomagati?

Prehodi iz različnih življenjskih obdobij so pogosto povezani z določeno mero krize in nič drugače ni na prehodu v upokojitev. Čeprav jo marsikdo nestrpno pričakuje in morda celo leta dela načrte za obdobje, ko bo imel končno več časa zase, pa obstaja verjetnost, da se ob tem pomembnem prehodu pojavi določena psihološka kriza. Kriza ob upokojitvi lahko doleti vsakogar, ne glede na starost, spol in poklic.

Simptomi in bolezni 19. 10. 2022 05.00

Kaj lahko povzroči krvavitev iz ušesa?

Čeprav nas krvavitve iz ušesa lahko prestrašijo, moramo vedeti, da niso tako redke in da gre v večini primerov za neškodljive krvavitve. Vsekakor pa je vedno priporočljiva in potrebna previdnost. Kdaj bi torej morali razmisliti o obisku zdravnika?

Žensko zdravje 19. 10. 2022 05.00

5 simptomov, ki kažejo na bližajočo se menopavzo

Perimenopavza je opredeljena kot čas, ko žensko telo preide v menopavzo. Začne se v poznih 30-ih in običajno traja do sredine 40-ih.

Simptomi in bolezni 18. 10. 2022 05.00

Prehrana pri psoriatičnem artritisu: katero hrano jesti in katero omejiti po mnenju strokovnjakov?

Čeprav psoriatičnega artritisa ni mogoče zdraviti samo z dieto, lahko nekatera živila pomagajo pri obvladovanju simptomov. Katero hrano jesti in katero omejiti po mnenju strokovnjakov?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049