mozga

Si predstavljate, da bi se kaj takšnega zgodilo vam?
Velika Britanija je doživela nov čudež v medicini, potem ko je po šestih letih boja za preživetje danes 11-letni Callum Murray vendarle spet zaživel bolj običajno življenje. Potem ko so ga že hoteli poslati v hospic, je deček prestal kar 30 nevarnih operacij in s svojo voljo dosegel skorajda nemogoče.

Pretresljiva zgodba, ki je obkrožila svet
13-letna Talia, ki je zbolela za kar dvema oblikama raka hkrati, je z objavljenim videom čez noč očarala ves svet. V njem je namreč razkrila svojo navdihujočo, a izredno tragično življenjsko zgodbo.

Tudi vi ji lahko rešite življenje!
Obupana starša sta že od rojstva hčerke v bitki s časom, saj ji želita poiskati ustreznega darovalca in rešiti življenje. Rodila se je namreč brez imunskega sistema, že poljubček pa je zanjo lahko usoden.

Dobila sta še drugo priložnost
Po dolgi zaroki sta se poročila, medtem ko se je Melinda zdravila zaradi akutne levkemije. Toda nov način zdravljenja jima je na srečo ponudil novo priložnost za skupno življenje (pa tudi za lepše poročne fotografije, ki jih bodo njuni otroci lahko občudovali še leta in leta).

Njegov rak je tako redek, da nima niti imena
Preboleti mu je uspelo obliko raka, ki je tako redka, da nima niti imena. Življenje mu je rešil neznani darovalec kostnega mozga, zato sedaj zagnano promovira vpis v register darovalcev.

Rak, ki ga ne morete prepoznati in niti preprečiti
Nevroendokrini tumorji so nevarna in ljudem precej neznana oblika raka. Ker so začetni znaki bolezni neznačilni, je postavitev diagnoze izredno zahtevna, a prav zgodnja diagnoza znatno poveča možnost preživetja bolnika.

S svetovnim dnevom za boljšo ozaveščenost o limfomu
Današnji dan je svetovni dan ozaveščenosti o limfomu. Ker gre za bolezen, ki ni tako redka, a je še vedno dokaj nepoznana, je pomembno, da o njej govorimo in jo spoznavamo.

Petletni sestrici je rešila življenje
Pri komaj petih letih je Emily zbolela za redko boleznijo, imenovano aplastična anemija. Nujno je potrebovala presaditev kostnega mozga, sicer bi v roku pol leta umrla. Na pomoč ji je priskočila devetletna sestra in ji rešila življenje.

Moški, ali poznate Klinefelterjev sindrom?
Klinefelterjev sindrom velja za eno najpogostejših genetskih motenj pri moških, ki vpliva na rast testisov in povzroči, da ti zrastejo manjši, kot bi sicer. Ker je prizadeta proizvodnja testosterona, je posledica okvare običajno neplodnost.

Vse, kar se o raku bojite vprašati
Če za tako hudo boleznijo, kot je rak, zbolimo sami ali kdo od naših bližjih, si o bolezni želimo vedeti čim več. Če vam je v takem primeru nerodno in neprijetno spraševati določene stvari, preberite odgovore na najpogostejša in najpomembnejša vprašanja o raku.

Novo zdravljenje levkemije preseglo pričakovanja
Bill Ludwig, ki je trpel za najpogostejšo obliko levkemije – kronično limfatično levkemijo (KLL), se je odločil za eksperimentalno zdravljenje, saj ni imel več česa izgubiti. Čeprav je bilo možnosti za ozdravitev malo, pa je zdravljenje presenetilo vse, tudi strokovnjake.

Mati in hči se skupaj borita proti raku
27-letni Kezia Fitzgerald so po porodu hčerke Saoirse diagnosticirali Hodkinov limfom, štiri mesece kasneje pa so raka odkrili tudi njeni hčerki. Danes se tako obe bojujeta z nevarno boleznijo.

Deček, ki se je rodil brez kože
Brody ima na obrazu velik nasmešek, a je to edini del njegovega telesca, ki ni povit. Komaj mesec star deček se je namreč rodil z boleznijo, zaradi katere je na večjem delu telesa brez kože, tam kjer jo ima, pa je ta tako tanka, da se zlahka predre.

Malček, ki bi ga lahko ubil že prehlad
Ko je bil mali Reece star komaj pol leta, so zdravniki odkrili, da boleha za redko imunsko boleznijo in da je njegov obrambni sistem tako oslabljen, da bi ga lahko ubil že prehlad. Tako je tri mesece živel v sterilnem mehurčku, potem pa mu je na pomoč priskočil oče.

Ali lahko zaradi rentgenskega pregleda dobim raka?
Ionizirajoče sevanje, ki se sprošča pri radioloških pregledih, je škodljivo, toda ali povzroča raka? Še posebej so zaradi tega zaskrbljeni ljudje, ki so imeli zaradi bolezni v kratkem času več takšnih preiskav in so bili tako večkrat izpostavljeni temu sevanju.

Deček, ki je vse življenje preživel ujet v mehurčku
Deček iz mehurčka, kot so Davida Phillipa Vetterja v sedemdesetih letih poimenovali mediji, je takrat zbujal veliko pozornosti, saj je trpel za redko genetsko boleznijo, zaradi katere je moral živeti v sterilnem okolju. Po njem so posneli tudi film, v katerem je igral John Travolta, deček pa je umrl pri svojih 12 letih.

Nabiranje čemaža je lahko usodno
Na centru za zastrupitve Interne klinike UKCL opozarjajo, da je treba biti pri nabiranju čemaža izjemno previden. V tem času so namreč zdravili že štiri bolnike, ki so se zastrupili s spomladanskim podleskom, ki so ga zamenjali za čemaž. Ena bolnica je umrla.

Mišice se ji spreminjajo v kosti!
26-letna Rachel boleha za redko boleznijo, zaradi katere se ji mišice, kite in vezi spreminjajo v kosti. Ker bo tako čez čas, ko bo bolezen napredovala, njeno telo trdo kot kamen in se ne bo mogla več premikati, se je na hitro odločila za poroko, saj se ni želela do oltarja peljati v invalidskem vozičku.

Bodoča nevesta v sedmih dneh premagala raka
Ko so zdravniki Natalie Langworthy zaradi levkemije napovedali le še nekaj tednov življenja, njen zaročenec ni izgubil upanja. Natančno je preučil njeno zdravstveno stanje, prebrskal številne spletne strani in odkril zdravljenje, ki je njegovi zaročenki rešilo življenje.

Sistemsko zdravljenje raka
S sistemskim zdravljenjem raka so nekateri raki, kot so rak mod in limfomi, pa tudi nekatere druge vrste raka, postali visoko ozdravljivi ne glede na obseg in stadij bolezni. Hkrati se je zaradi sistemskega zdravljenja podaljšalo preživetje bolnikov/bolnic z razsejanim rakom dojk, debelega črevesa in jajčnikov. Več o njem nam je povedala doc. dr. Barbara Jezeršek Novaković iz Onkološkega inštituta Ljubljana.

Dečku prek Facebooka diagnosticirala levkemijo
Mali Ted se je počutil vse slabše, potem pa se mu je nekega večera na obrazu pojavil še nenavaden izpuščaj. Zaskrbljeni oče, sicer po poklicu anesteziolog, je dečkov izpuščaj fotografiral in ga prek Facebooka pokazal svoji kolegici, prav tako zdravnici. Ta je takoj posumila na levkemijo.

Biopsija – strah in trepet mnogih ljudi
Čakanje na biopsijo je stresno že samo po sebi, saj se vedno bojimo najhujšega. Še huje pa je, če ne vemo, kaj je biopsija, kako poteka in katere vrste tega diagnostičnega postopka obstajajo.

Premagala levkemijo in postala manekenka
Scarlett Saunders je pri devetih letih zbolela za agresivno obliko levkemije. Čeprav je bila na robu smrti in jo je zdravljenje močno izčrpalo, se ni vdala. S pozitivnostjo in odločnostjo je bolezen premagala in danes se na enem od lepotnih tekmovanj poteguje za prvo mesto.

6-letnik potrebuje 57.000 litrov krvi letno
Mali Billy Gallacher zato, da sploh lahko živi, letno potrebuje kar 57.000 litrov krvi. Zbolel je namreč za redko boleznijo, zaradi katere mu teče kri iz nosa neprekinjeno tudi po 90 minut.

Po presaditvi kostnega mozga premagal okužbo s HIV
Berlinski raziskovalci upajo, da so korak bliže zdravilu, ki bo pozdravilo okužbo z virusom HIV. Ko so namreč Timothyju, ki je poleg tega, da je bil okužen z virusom HIV, bolehal še za levkemijo, presadili kostni mozeg, je čudežno izginila tudi nevarna okužba.

VIDEO: Kaj je narobe s Keenanom Cahillom?
15-letni Keenan Cahill je znan kot deček, ki je z oponašanjem Katy Perry in 50 Centa postal internetna zvezda. Le malokdo pa se vpraša, zakaj je 15-letnik še vedno videti kot osemletni otrok.

Življenje mu je rešil neznanec
Ko so 50-letnemu Britancu Davidu zdravniki povedali, naj družino zaradi svoje levkemije pripravi na najhujše, se mu je podrl svet. Edina možnost za preživetje je bila presaditev kostnega mozga, a kje dobiti primernega darovalca? Ker tkivo sorodnikov ni bilo skladno z njegovim tkivom, bi mu kostni mozeg moral podariti neznanec.

Nova dnevna hematološka bolnišnica
Na Kliničnem oddelku za hematologijo Interne klinike UKC Ljubljana so dopoldne slovesno odprli obnovljene prostore dnevne bolnišnice.

Dečka bi lahko ubil že prehlad
Kmalu po rojstvu je malemu Rhysu začel odpovedovati imunski sistem. Zdravniki so ugotovili, da se je rodil z redko gensko napako, zaradi katere je bil njegov imunski odziv povsem oslabljen. Ubil bi ga lahko že prehlad.

52-letnica končno dobila roke
V Italiji so opravili prvo dvojno presaditev dlani. 'Srečna dobitnica' novih dlani je 52-letna gospodinja Carla Mari iz Busta Arsizia, operacijo pa so opravili v bolnišnici San Gerardo v Monzi.