Vizita.si

na debelem črevesu

Prebava 26. 03. 2025 03.10

Kaj je SIBO?

SIBO (small intestine bacterial overgrowth) je okrajšava, ki v prevodu pomeni "prekomerno razraščanje bakterij v tankem črevesu".

Zdravje 15. 03. 2025 04.15

Razlog, zakaj vaši vetrovi smrdijo

Vetrovi so normalni. Od časa do časa jih imamo vsi. Pravzaprav naj bi vsak povprečen človek v povprečju spustil 14-krat na dan od pol litra do dveh litrov vetrov. Če verjamete ali ne, 99 odstotkov plina je brez vonja. Včasih so vetrovi neprijetnega vonja. Zakaj pride do slednjega?

Simptomi in bolezni 13. 03. 2025 04.12

Kako prepoznati raka debelega črevesa in danke?

Mesec marec je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke. Stroka in različne institucije opozarjajo na pomen preprečevanja in zgodnjega odkrivanja bolezni. Rak debelega črevesa in danke je 4. najpogostejši rak pri ženskah in moških, piše Nacionalni inštitut Slovenije, a ga je mogoče ob zgodnjem odkrivanju popolnoma preprečiti. Kaj je ključno za preventivo, kaj pomaga pri zgodnjemu odkrivanju bolezni in navsezadnje, kako lahko prepoznamo znake te bolezni?

Prebava 12. 02. 2025 04.00

Kaj se zgodi, če ne odvajamo blata?

Če odvajate minimalne količine trdega blata, manj kot trikrat na teden, ob tem pa imate občutek nezmožnosti popolne izpraznitve črevesja, ste zelo verjetno zaprti. Mnogi se v takšnih situacijah nemudoma odpravijo do lekarne in se oskrbijo z odvajali, a obstaja tudi nekaj učinkovitih naravnih metod premagovanja te najpogostejše prebavne tegoba sodobnega časa.

Simptomi in bolezni 11. 02. 2025 04.49

Pogosti simptomi nezdravega črevesja – kako si lahko pomagamo?

Mislite, da poznate simptome nezdravega črevesja?

Rakave bolezni 04. 02. 2025 09.59

Svetovni dan boja proti raku 2025 pod geslom 'združeni v edinstvenosti'

Po podatkih registra raka, ki deluje na onkološkem inštitutu, v Sloveniji vsako leto za rakom v povprečju zboli več kot 17.000 ljudi, so pred torkovim svetovnim dnem boja proti raku sporočili z inštituta in Državnega programa obvladovanja raka. V Sloveniji živi že več kot 130.000 ljudi, ki jim je bila kadarkoli v življenju postavljena diagnoza rak. V Sloveniji za rakom vsako leto v povprečju zboli več kot 17.000 oseb.

Prebava 17. 12. 2024 08.59

Izvrstne ideje za praznične dobrote, ki ne bodo obtežile želodca

Praznični čas je tradicionalno namenjen druženju ob izdatnih količinah izvrstne hrane, omamno dišečih prazničnih piškotov, ter kozarcu ali dveh alkohola. S tem seveda ni nič narobe, saj bi bil decembra greh preštevati kalorije. A pretiravanje lahko oteži prebavo, zato je dobro vedeti, kako si pomagati, da vam prebavne tegobe ne pokvarijo božično-novoletnega vzdušja.

Simptomi in bolezni 17. 12. 2024 04.55

6 simptomov vnetja debelega črevesa

Psevdomembranski kolitis je vnetje debelega črevesa, ki je povezano s prekomerno rastjo bakterije Clostridioides difficile.

Rakave bolezni 14. 12. 2024 04.18

Lahko rakave bolezni preprečimo?

Zdrave navade za zmanjšanje možnosti rakavih obolenj so vsem poznane, se pa verjetno vsi sprašujemo, koliko, če sploh, je dejansko v naših rokah.

Simptomi in bolezni 02. 12. 2024 04.30

To so razlogi za krvavo drisko

Vsako nepojasnjeno krvavitev iz črevesja je treba pregledati!

Vitamini in minerali 20. 11. 2024 03.09

8 razlogov, zakaj je folna kislina pomembna za vaše zdravje

Folna kislina, znana tudi kot vitamin B9, je vodotopni vitamin, ki igra ključno vlogo pri številnih telesnih funkcijah. Kljub temu, da je pogosto omenjena v kontekstu nosečnosti, je njen pomen za zdravje veliko širši. Folna kislina sodeluje pri številnih procesih v telesu, vključno z razvojem novih celic, proizvodnjo rdečih krvnih celic in ohranjanjem zdravja srca.

Preventiva 23. 08. 2024 04.37

15 nasvetov za ohranjanje zdravega mehurja

Ljudje redko govorimo o zdravju mehurja, vendar zadeva vse nas. Kako ga lahko ohranjamo zdravega, zakaj je to pomembno in predvsem katere navade sprejeti, da bo mehur resnično dobro in optimalno deloval za nas?

Prehrana 20. 08. 2024 04.36

Najboljše živilo, če želite izgubiti kak kilogram

Stročnice so zelo zdravo živilo. Idealno bi bilo, če bi jih prav vsi vključili v svojo vsakodnevno prehrano. Vse vrste stročnic so tudi idealno živilo, če morate izgubiti odvečne kilograme. Težko jih je pojesti preveč. Čeprav jih naenkrat ni mogoče pojesti veliko, vas za dolgo zasitijo. Imajo nizko energijsko vrednost, a obenem z njimi zaužijete veliko vitaminov in mineralov, ki jih telo potrebuje.

Prebava 03. 08. 2024 04.20

Najpogostejše prebavne motnje, preventiva in pomoč

Kdaj so želodčne težave premostljive narave in kdaj so morda posledica prebavnih motenj? Zakaj se le-te ponavljajo in kako si lahko pomagamo? V prvi vrsti je pomembna zmernost.

Prebava 31. 07. 2024 05.00

Neprijetna tegoba, ki smo ji z leti vse bolj izpostavljeni

Staranje je naravni proces, ki mu žal ne moremo ubežati. Zunanje znake z uporabo različnih preparatov in tretmajev še nekako uspemo prikriti in upočasniti, a telo se stara tudi navznoter, tam pa ne pridejo v poštev niti kreme in barve niti razni posegi, s katerimi bi ustavili čas. Na katere organe pa ima staranje največji vpliv?

Dieta 19. 07. 2024 04.43

Kaj je dieta fodmap?

Dieta fodmap, ki se je razvila v Avstraliji, je prehranski pristop, ki je postal vse bolj priljubljen pri ljudeh, ki trpijo zaradi prebavnih težav, kot so sindrom razdražljivega črevesja, kronične bolečine v trebuhu, napihnjenosti in driske. Kratica predstavlja različne vrste fermentabilnih ogljikovih hidratov, ki so prisotni v številnih živilih in lahko sprožijo simptome prebavnih težav pri občutljivih posameznikih.

Prehrana 05. 07. 2024 04.51

Zelenjava, ki je zagotovo še ne poznate

Bok čoj, znanstveno znan kot Brassica rapa in včasih imenovan tudi pak čoj, je temno zelena zelenjava, natančneje vrsta kitajskega zelja, ki izvira iz Kitajske.

Zdravje 22. 06. 2024 04.42

Kaj se zgodi, če pijete preveč kave?

Čeprav je kofein na splošno varen v majhnih do zmernih količinah, lahko visoke ravni uživanja povzročijo neprijetne in celo nevarne stranske učinke.

Vitamini in minerali 14. 06. 2024 04.31

Kaj se zgodi, če pride do pomanjkanja vitamina K?

Vitamin K ima vlogo pri strjevanju krvi, zdravju srca in zdravju naših kosti. Toda ravno vitamina K navadno ne zaužijemo dovolj z našo tipično zahodno prehrano. Zakaj je še tako zelo pomemben vitamin K?

Prebava 02. 05. 2024 04.00

Kje se začne prebava?

Prebavni sistem je eden najbolj osupljivih in kompleksnih sistemov v našem telesu, ki omogoča razgradnjo hrane v hranila, potrebna za delovanje našega telesa in celic. Od trenutka, ko hrano zaužijemo, do trenutka, ko se preostanki izločijo iz telesa, prebavni sistem izvaja številne natančno usklajene mehanizme.

Prebava 12. 04. 2024 10.14

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov

Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!

Prebava 25. 03. 2024 04.18

Prebavna motnja, ki vpliva na absorpcijo hranil

Sindrom malabsorpcije je prebavna motnja, ki telesu, natančneje, naši prebavi, preprečuje, da bi učinkovito absorbirala hranila iz hrane.

Novice 08. 03. 2024 05.00

Program Svit je med nami že 15 let

Več kot 4100 odkritih rakov debelega črevesa in danke v 15 letih delovanja ter pri več kot 31.700 osebah odstranjene predrakave spremembe – to so ključni poudarki presejalnega Programa Svit, ki je v tem obdobju marsikateremu udeležencu rešil življenje.

Prebava 15. 02. 2024 04.50

Kako se spopasti z napihnjenostjo in vetrovi?

Ste si zaradi nabreklega trebuha in neprijetnega tiščanja, pritiska in polnosti v predelu črevesja že kdaj morali odpeti pas in hlače? Potem zagotovo veste, kako neprijetna tegoba je napihnjenost. Res je, da običajno popusti še isti dan, a če se ves čas ponavlja, je pametno, da poiščete vzrok te prebavne tegobe in jo z ustreznimi ukrepi poskušate omiliti oziroma se ji izogniti. Toda, kako ugotoviti, zakaj ste napihnjeni?

Prebava 21. 12. 2023 05.00

To so enostavne rešitve za prebavne tegobe

Tudi, če vse leto skrbite za zdrav življenjski slog, je skorajda nemogoče, da se v prazničnem času ne bi vsaj malce pregrešili. Nič čudnega, ko pa so mize bogato obložene s samimi dobrotami. In ne, nobene potrebe ni, da bi imeli zaradi tega slabo vest. Ker pa se običajno ne konča samo pri pojedini ali dveh, je dobro vedeti, kako preprečiti praznično prenajedanje in kako si pomagati, ko začutite, da so zaužite dobrote preobremenile vaša prebavila.

Prebava 08. 12. 2023 10.56

Bolezen, za katero letno zboli več kot 1300 Slovenk in Slovencev

Rak danke in debelega črevesa se lahko razvije kjer koli v debelem črevesu ali danki, večinoma iz polipov, ki štrlijo iz črevesne stene ali stene danke. Številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Mnogo ljudi se bolezni zaradi neočitnih znakov v zgodnjih fazah sploh ne zaveda, zato je pomembno, da se odzovete na vabilo v Program Svit, ki ga prejmete po dopolnjenem 50. letu starosti. Gre za državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, za katerega je večina najbrž že slišala, težje pa si je predstavljati, kako deluje. Da vam ga nekoliko približamo, smo se povabili na obisk in si ogledali izjemno zanimiv vsakdan relativno majhne ekipe, ki pomaga reševati življenja.

Prebava 15. 06. 2023 05.00

6 preprostih načinov za lajšanje napihnjenosti, če ste vegan

Ne bomo filozofirali o tem, ali je veganska dieta zdrava in pametna ali ne, temveč se bomo osredotočili na to, zakaj lahko pri veganih večkrat pride do napihnjenosti in kako si lahko glede tega pomagamo.

Prehrana 24. 04. 2023 05.00

'Poznam skrivnost vitke postave - začnite jesti kot Kitajci in Japonci'

Bristanski nutricist George Hamlyn-Williams trdi, da najboljša prehrana izvira iz Japonske, saj tam pojedo od tri do pet porcij ribe na dan.

Prebava 03. 04. 2023 05.00

Kako poskrbeti, da velikonočna pojedina ne obremeni prebave?

Prihaja velika noč, praznik šunke, pirhov, potice ter kopice drugih dobrot, pod težo katerih se bodo šibile naše mize. Privoščite si jih brez slabe vesti, saj se tovrstne priložnosti zgodijo le enkrat na leto. Ker pa zna obilna praznična hrana pustiti posledice v obliki napihnjenosti, občutka nelagodja v predelu trebuha, zgage in zaprtja, je dobro vedeti, kako lahko preženete tovrstne tegobe – in to na povsem naraven način!

Prebava 20. 03. 2023 15.02

Imate te simptome? Previdno!

Mesec marec je posvečen ozaveščanju o zgodnjem odkrivanju raka danke in debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Zakaj nastane, še ni znano, a številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Na gensko predispozicijo ne moremo vplivati, z vpeljavo zdravih življenjskih navad pa lahko bistveno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859