na delu

Ste pretežki in imate preveč maščobe okrog pasu?
Če ste prekomerno težki in imate obseg pasu večji od obsega bokov, je mogoče, da imate večje tveganje, da v starosti zbolite za demenco, je pokazala študija britanske univerze Loughborough. Raziskovalci so pregledali več kot 9600 ljudi, ki so bili stari od 40 do 69 let. Približno 1300 jih je ustrezalo zgornjemu opisu.

Nov napredek pri odkrivanju in zdravljenju Alzheimerjeve bolezni
Pri zdravih odraslih so stene krvnih žil tako močne, da tujki ne morejo doseči možganov. A ko se staramo, se stena krvnih žil slabi in žile postanejo bolj prepustne, kar omogoča beta amiloidnim in tau beljakovinam, da oblikujejo plake, ki uničujejo možganske nevrone in povzročajo kognitivni upad.

Preprosta sprememba, ki močno zmanjša tveganje za kap
Pomislite, ali uživate vsak dan dovolj zelenjave, stročnic, polnovrednih žit. To so živila, ki vsebujejo vlaknine. Tisti, ki jih imajo v svojih obrokih dovolj, imajo namreč občutno manjše tveganje za bolezni srca, kap, sladkorno bolezen in še mnoge druge kronične bolezni. Takšen je bil zaključek študije, ki jo je naročila Svetovna zdravstvena organizacija.

Moški dobesedno vstal od mrtvih
Pravi čudež prihaja iz ameriškega mesta Omaha v zvezni državi Nebraska, kjer so očeta štirih otrok razglasili za možgansko mrtvega in so zdravniki dejali, da si ne bo nikoli več opomogel. A ko je njegova družina odklopila aparate, ki so ga ohranjali pri življenju, se je moški nenadno prebudil in sedaj je že doma in dobro okreva.

Razkrivamo, ali ogljikovi hidrati res redijo
Bi se morali, če vas mučijo odvečni kilogrami, res odreči ogljikovim hidratom? Kar nekakšno splošno prepričanje se je razširilo, da ti redijo. Pa je to res? Ali s prstom kažemo na napačnega krivca? Za odgovor smo prosili prehransko strokovnjakinjo Mojco Cepuš, ki redno pomaga mnogim, ki želijo shujšati. Zato ima veliko izkušenj.

Enostavna navada lahko prepreči nabiranje kilogramov
Precej preprosta navada zelo pripomore k temu, da se ne zredimo. To pa je, da dovolj spimo. Raziskave vse bolj odkrivajo, da je spanje za naše zdravje pomembno. Če nam tega primanjkuje, si denimo bolj želimo nezdrave hrane ter smo zanjo pripravljeni celo več storiti, je pokazala nemška študija.

Vas peče zgaga? Težave ne gre jemati zlahka
Polne mize dobrot, nekaj več alkoholnih pijač in sladkarij so razmere, ki so kot nalašč za pojav zgage. Če se zgaga pojavi le občasno, si lahko pomagamo s prilagoditvijo prehrane in nekaterimi zdravili iz lekarne, a če se spopadamo s kroničnimi težavami z zgago, jih je treba jemati resno in se o njih posvetovati z zdravnikom. Preverite, zakaj.

Preprost način, da se med prazniki ne zredite
Leta 2016 in 2017 so med prazniki raziskovalci v Združenem kraljestvu naredili eksperiment. Želeli so ugotoviti, ali bi ljudem pomagalo, če bi se v tem času vsak dan stehtali prav tako pa bi, preden nekaj zaužijejo, pomislili, kako kalorično je. Zaključek je bil, da udeležencem to ni pokvarilo prazničnega meseca. Na koncu so se počutili celo bolje.

Navada, ki zmanjša tveganje za smrt zaradi bolezni srca
Marsikatera zdrava navada zmanjša tveganje in mednje naj bi spadalo tudi redno obiskovanje savne. To so ugotovili na Finskem, kjer so 15 let spremljali 1688 moških in žensk, ki so bili starejši od 50 let. Tisti, ki so savno obiskali štiri- do sedemkrat na teden, so imeli za četrtino manj tveganja kot tisti, ki savne niso obiskali več kot enkrat na teden.

Preverite, kako vam koristi redna hoja
Radi bi izgubili kak kilogram, vendar pa se ne ukvarjate z nobenim športom? Gibanje lahko v svoj vsakdan vnesete tudi s hojo. A kako hoditi, da bo to res pripomoglo k hujšanju? Najprej – hoje nikar ne podcenjujte. Res vam lahko pomaga. Dobro pa je, da hodite hitreje, redno in dovolj dolgo.

Tretjini ljudem primanjkuje tega pomembnega minerala
Tretjini svetovnega prebivalstva primanjkuje železa, kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije, ki svari, da pomanjkanje železa vodi do 30-odstotkov zmanjšane produktivnosti. Poleg tega pomanjkanje tega pomembnega minerala prinaša tudi slabokrvnost in privede do motene koncentracije, razdražljivosti in slabše kakovosti življenja.

Najpogostejša napaka, ki jo delamo pri zajtrku
Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva. Z njim nahranimo naše telo po nočnem postu in dobimo energijo za dnevne izzive. A z napačno izbiro živil si lahko naredimo več škode kot koristi, zato se izognite najpogostejšim napakam in dan začnite premišljeno.

4 ukrepi, da se ne boste prehladili
Zavistno opazujete prijatelja ali sodelavca, ki skoraj nikoli ne zboli in je vedno videti poln energije? Čeprav skoraj vsi parkrat na leto podležemo mikrobom, nekateri res manjkrat in drugi pogosteje. Nekoliko je to pogojeno naravno. Nekoliko pa je posledica življenjskega sloga.

Tako princ Harry nadaljuje poslanstvo matere
Princ Harry je opozoril, da bi morali gledati na testiranje za virus HIV kot na nekaj, na kar smo lahko ponosni in ne kot na nekaj, česar se moramo sramovati. Na ta način princ Harry nadaljuje delo svoje matere, princese Diane, ki si je močno prizadevala zmanjšati stigmatizacijo bolnikov z virusom HIV.

Po štirih letih kemoterapije odkril, da nima raka
65-letni moški iz Kolorada je pet let prestajal zdravljenje za redko obliko raka, ki naj bi jo imel. Zdravili so ga s kemoterapijo in biopsijo, na koncu pa odkrili, da so mu postavili napačno diagnozo in da sploh nima raka.

To pomaga izgubiti maščobo na trebuhu
Marsikaj je mogoče storiti, da bi izgubili škodljivo in nadležno maščobo, ki se nabira na predelu trebuha. Prvo pravilo, ki bi se ga bilo dobro držati, je tako, da poskušamo užiti toliko kalorij, kot jih tudi porabimo. Naše telo namreč presežke energije shranjuje za prihodnost v obliki maščobe. To imamo še iz časov, ko hrana ni bila vedno na voljo.

Bi prepoznali raka prostate? To so znaki
Začel se je november oz. Movember. Čas, ko z rastjo brk osveščamo javnost in predvsem moške, o moških rakih prostate in mod, ter splošnem moškem zdravju. V ta namen so na društvu OnkoMan spregovorili o tem, zakaj moški tako težko obiščejo zdravnika in zakaj je potrebno toliko časa preden resno vzamejo svoje simptome. Preberite še, kateri so simptomi raka prostate, ki jih moški morajo poznati.

To sedaj predpisujejo škotski zdravniki
V delu Škotske, ki se imenuje Shetland, so se odločili, da bodo zdravniki lahko začeli ljudem predpisovati še nekaj drugega kot zdravila, piše BBC. Sedaj imajo tudi možnost, da svojim bolnikom predpišejo – naravo. Pripravljen imajo letak, ki po mesecih bolnikom predlaga, kaj lahko zunaj počnejo.

Odpravite glavobol na povsem enostaven način!
Glavobol je neprijetna bolečina, s katero se vsake toliko časa spopadajo mnogi. Najpogosteje se spopadamo s tenzijskimi glavoboli, pri katerih občutimo bolečino kot stiskanje okoli glave in napetost v predelu senc, čela, obraza in vratu. Najmočnejši glavoboli pa so migrene. A ob glavobolu si lahko pomagamo tudi z jogo obraza. Preverite, kako.

To je najboljši način, da preprečite vnetje mehurja
Že dlje časa velja navodilo, da se z uživanjem dovolj vode lahko izognemo neprijetnemu vnetju mehurja. Sedaj pa je to potrdila tudi študija medicinske fakultete univerze v Miamiju. Uživanje zadostnih količin vode prepreči, da bi se v mehurju nabirale bakterije, ki okužbo povzročijo.

7 dokazanih načinov, kako preprečiti Alzheimerjevo bolezen
Okoli 44 milijonov ljudi danes po svetu živi z eno obliko demence, med katerimi je najpogostejša Alzheimerjeva bolezen. S podaljševanjem starostne dobe se bo ta številka do leta 2030 podvojila. A z nekaterimi ukrepi lahko zmanjšamo tveganje za razvoj različnih oblik demence. Tu je nekaj izmed njih.

Se zavedate vseh koristi?
Topli jesenski dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, pa naj bo to tek, kolesarjenje, pohodništvo ali zgolj popoldanski sprehod. Gibanje na svežem zraku ima namreč številne pozitivne učinke na zdravje in počutje, zato si le vzemite čas, obujte športne copate in se podajte na pot.

Pokazala tisto, česar se najbolj sramuje
31-letna vzgojiteljica Jacqueline Adan je v štirih letih izgubila kar 158 kilogramov, zaradi česar ji je ostalo veliko odvečne kože. Trenutno je že prestala pet operacij, s katerimi ji odstranjujejo odvečno kožo, opravili pa so ji tudi liposukcijo. Na svojem Instagramovem profilu je zdaj pokazala, kako so njene noge videti trenutno, poleg tega pa priznala, da je to zanjo veliko korak naprej, saj se jih od nekdaj sramuje.

Pogumno je pokazala tudi takšne fotografije
Jacqueline Adan je izgubila kar 158 kilogramov. Hujšala je štiri leta in v tem času izgubila več kot polovico svoje teže. Leta 2012 je namreč tehtala 225 kilogramov. Ravno je še sredi procesa odstranjevanja odvečne kože. Ti posegi pa so se izkazali za mnogo bolj boleče, kot je pričakovala.

Tekmovalka Kmetije: Rak jeter ji je vzel moža
Rak na jetrih je tihi ubijalec, na katerega opozarjajo zgolj nekateri simptomi, med katere sodijo hujšanje, izguba apetita, zvišana telesna temperatura in bolečine v zgornjem delu trebuha.

Nikoli ne najdete svojih ključev? Ne bi verjeli, kaj pomaga
Samo 10 minut lahke vadbe na dan lahko v trenutku izboljša vaš spomin in sposobnosti za organizacijo. Danes že vemo, da telovadba na dolgi rok izboljša delovanje naših možganov, saj sproža razvoj novih možganskih celic. A nova raziskava kalifornijskih in japonskih znanstvenikov je razkrila, kako še hitreje pridemo do pozitivnih učinkov na možgane.

Poglejte prvo manekenko z Downovim sindromom
''To so moje največje sanje,'' je priznala 21-letna Madeline Stuart, ki velja za prvo manekenko z Downovim sindromom. Sedaj si želi, da bi se zapisala v zgodovino tudi kot prva mankenka z Downovim sindromom, ki bo nastopila na modni reviji Victorie Secret.

Naturopatski nasveti za lažji prehod v jesen
Iz toplih poletnih mesecev počasi prehajamo v hladnejše jesenske. Letnim časom pa se je treba prilagoditi. Naturopatija je veda, ki človeku pomaga, da na naraven način krepi svoje telo, nam je razložila naturopatinja Erika Brajnik. Zato nas je zanimalo, kakšni so naturopatski nasveti za lažji prehod v jesen.

Pred poroko ji je uspela neverjetna preobrazba!
Imela je le 18 let pa je že komaj našla oblačila, ki bi bila zanjo dovolj velika. Avstralka je tehtala že 135 kilogramov. In oblačila je začela kupovati celo v trgovinah za nosečnice. “Imela so bolj prilagodljiv pas,” pravi. “Samo tako sem se še lahko v oblačilih počutila udobno.” Toda danes je ne bi prepoznali. Uspela ji je neverjetna preobrazba.

Jet lag je mogoče ublažiti
Potovati je vse lažje. V nekaj urah lahko z letalom precej udobno prečkamo kar nekaj časovnih pasov. Vendar pa je težava, s katero se nato soočimo na cilju poti, tako imenovani jet lag. Ali ga lahko ublažimo, smo vprašali zdravnico asist. dr. Barbaro Gnidovec Stražišar, dr. med.