Vizita.si

način

Duševno zdravje 30. 09. 2020 07.49

Tudi to je lahko krivo za slabo razpoloženje

Velikokrat poudarjamo, da ni pomembno le telesno zdravje, temveč tudi psihično in čustveno. Če nimamo 'urejene' glave, tudi telo ne more biti zdravo. Premalokrat pa se zavedamo, da četudi imamo urejene misli, niti psihično niti telesno ne moremo biti zdravi ob neurejeni in nezdravi hrani. Ta močno vpliva na naše zdravje, razpoloženje in splošno počutje.

Odnosi in spolnost 30. 09. 2020 07.49

Kaj je nimfomanija ali hiperseksualnost?

V preteklosti je bila nimfomanija opredeljena kot motnja, za katero je značilen izrazito povečan spolni nagon, pripisovali pa so jo predvsem ženskam. Pozneje se je ta koncept preoblikoval v hiperseksualnost, ki še danes v stroki sproža številne razprave.

Zdravje 29. 09. 2020 12.28

Ob svetovnem dnevu srca poziv k zdravemu življenjskemu slogu

Današnji svetovni dan srca pod geslom Prepreči spodbuja k zdravemu življenjskem slogu, ki zmanjšuje tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni. K temu spodbujajo tudi aktivnosti Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, sami pa moramo sprejeti odločitve in se odpraviti po poti do zdravja in zdravega srca.

Psiha 29. 09. 2020 08.10

Kako se soočiti z zavrnitvijo?

Življenje je morje neskončne izbire. Izbire pravih stvari, pravih trenutkov in pravih ljudi. Ko dejansko živimo in si dovolimo želeti in upati, je zavrnitev vedno mogoča. Mnogo ljudi pravi, da nanje ne vpliva, a vsi vemo, da čustva ob njej niso ravno prijetna. Kako se lahko naučiš soočati z zavrnitvijo?

Zdrav Lajf 28. 09. 2020 08.16

Vse, kar moraš vedeti o menstruaciji

Morda si v letih, ko šele pričakuješ svojo prvo menstruacijo, morda pa si jo že dobila. V vsakem primeru pa je dobro, da veš določene stvari, ki se tičejo menstruacije ali 'mesečnega perila', kakor tudi rečemo menstruaciji, ki jo imajo ženske.

Duševno zdravje 24. 09. 2020 05.45

Kdo je psihično bolj odporen na pandemijo koronavirusne bolezni?

Ljudje se zelo različno odzivamo na stresne razmere, kamor sodi tudi pandemija koronavirusne bolezni in z njo povezane spremembe življenjskega sloga. Vsak lahko opazi, da nekomu že najmanjša sprememba predstavlja veliko, neobvladljivo motnjo, drugi pa se z njo niti ne obremenjuje. Ob vsem tem se pojavlja vprašanje, kateri tipi osebnosti se najlažje spopadajo s pandemijo.

Duševno zdravje 23. 09. 2020 07.48

Se bojite globine? Za tovrstno fobijo obstaja izraz

Se ob odhodu v morje in druge vode izogibate plavanju v prevelike globine? Podzavestno verjamete, da je v vodi nekaj, kar vas lahko napade, da je nekaj skritega, kar vam lahko škodi, posledično pa se bojite globine? Za tovrstno fobijo obstaja ime, rečemo ji talasofobija.

Življenjske zgodbe 21. 09. 2020 08.50

Gašper Kramar: Močna volja te pripelje do pravih rezultatov

Gašper Kramar je spremenil svoj življenjski slog, izgubil več kot sto kilogramov, uspešno prestal prvo operacijo odstranitve odvečne kože in dokazal, da se vse da, če se hoče. To je zgodba o popolni preobrazbi.

Simptomi in bolezni 21. 09. 2020 08.55

Ste že slišale za dismenorejo?

Dismenoreja je medicinski izraz za boleče menstrualne krvavitve. V rodnem obdobju se občasno pojavijo pri kar 75 % žensk.

Odnosi in spolnost 18. 09. 2020 08.14

Čustvene, telesne in odnosne koristi urejenega spolnega življenja

V zdravem partnerskem razmerju ima urejena spolnost velik pomen. Ne le, da so redni spolni odnosi povezani z večjim občutkom povezanosti med partnerjema in nižjo stopnjo ločitve, temveč vplivajo tudi na telesno zdravje. Seveda pa v spolnosti ni enotnih pravil in zapovedi, vsak par pa zase najbolje ve, kaj in koliko mu pomenita čutna bližina in povezanost.

Duševno zdravje 17. 09. 2020 08.25

9 mitov o čustvih

Čustva – tako univerzalna in tako zelo osebna hkrati. Življenjsko pomembna, a še vedno zavita v tančico skrivnosti. Nietzsche je nekoč dejal, da smo pogosto najbolj nevedni ravno pri stvareh, ki so nam najbližje. V tem pogledu nam ni nič bližje kot lastna čustva, a kljub temu jih pogosto ne razumemo. Zakaj sploh čutimo? Imamo lahko nadzor nad čustvi? In kaj sploh so čustva?

Osebna rast 17. 09. 2020 08.25

Čutite pretirano željo po ugajanju drugim?

Verjetno vsak med nami pozna ’people pleaserja’, kot s tujko imenujemo osebo, ki je nadvse prijetna, koristna in priljubljena med ljudmi. Nikoli ne reče ’ne’ in je vedno pripravljena pomagati. Vedno si vzame čas za druge, pri tem pa pogostokrat pozablja nase. Čeprav se vse skupaj sliši pozitivno, gre pri tem za pretirano željo po osrečevanju in ugajanju, kar je le simptom nečesa globljega.

Duševno zdravje 16. 09. 2020 08.24

8 oblik sreče

Že Aristotel je nekoč dejal, da je sreča smisel in namen življenja, cilj in konec človeškega obstoja. Biti srečen, zadovoljen in živeti izpolnjeno življenje je želja slehernega posameznika, iskanje sreče pa je eno najpogostejših človekovih iskanj – v veliko primerih tudi nedosegljiv cilj. Na našo srečo pa ima ’izkušnja sreče’ veliko nians, ki jih imenujemo veselje, navdušenje, hvaležnost, ponos, optimizem, humor, zadovoljstvo in ljubezen.

Odnosi in spolnost 15. 09. 2020 08.15

Strah pred intimo: zakaj nastane in kako ga preseči?

Se v razmerju začnete umikati takoj, ko odnos postaja globlji in pričakovanja večja? Se vam zdi, da so vsi vaši odnosi zgolj površinski? Če vam misel na intimo, ranljivost in povezanost s partnerjem povzroča nelagodje, je to lahko znak, da vas je strah intime. Preverite, kaj so najpogostejši vzroki zanjo in kako strah preseči.

Rakave bolezni 11. 09. 2020 08.05

Rakavo obolenje, ki je v Evropi v porastu med mladimi

Rak debelega črevesja je bolezen, ki je pogostejša pri ljudeh, starejših od 50 let, a zaradi vse bolj sedečega načina življenja in nezdrave prehrane postaja vse pogostejši tudi med mlajšimi. Simptome raka debelega črevesa lahko zamenjamo za simptome manj nevarnega obolenja – hemoroidov. Prav zato je pomembno, da ob vsaki krvavitvi iz črevesja obiščemo zdravnika.

Duševno zdravje 02. 09. 2020 08.09

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami

Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Prehrana 02. 09. 2020 08.06

Kako pravilno kombinirati živila brez strahu pred pridobivanjem teže?

Različne študije so pokazale, da določena kombinacija živil izboljšuje prebavo, preprečuje razvoj presnovnih bolezni, kot je sladkorna bolezen tipa 2, zagotavlja pa lahko tudi več energije in pomaga pri hujšanju ter uravnavanju zdrave teže.

Lajfstajl 02. 09. 2020 08.01

Profesorji, s katerimi se ni dobro spuščati v konflikt

Ne glede na to, kako grozljiv je profesor, obstaja način, da lahko vsako situacijo z njim obrnemo sebi v prid.

Lajfstajl 31. 08. 2020 15.39

Kaj te čaka v srednji šoli?

Jutri je velik dan za vse, ki prestopate prag srednje šole. Nekateri se tega veselite bolj, drugi manj, vsekakor pa je dejstvo, da je pred vami razburljivo obdobje vašega življenja, ki bi ga morali maksimalno izkoristiti – tako za učenje, spoznavanje samega sebe in drugih kot navsezadnje tudi in predvsem za zabavo.

Prehrana 31. 08. 2020 06.00

Kaj je najbolje pojesti za zajtrk?

Vsi vemo, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva, saj z njim prebudimo metabolizem in preprečimo, da bi se prenajedali. Zajtrk naj telesu zagotovi dovolj ogljikovih hidratov, vlaknin in beljakovin. Predstavljamo vam nekaj možnosti, s katerimi lahko na zdrav način pričnete dan.

Duševno zdravje 27. 08. 2020 05.30

Rešitelj izgubi svojo identiteto v globljih odnosih

Pretirana težnja do ugajanja drugim, za katere bi naredili vse, je lahko samo naš krik na pomoč, a se tega niti ne zavedamo. Kdo bo pomagal nam, če sami sebi ne moremo ali ne znamo, medtem ko rešujemo svet oziroma vse okoli nas.

Duševno zdravje 25. 08. 2020 06.00

Zakaj niste zadovoljni s svojim življenjem?

Že dolgo je znano, da po zakonih privlačnosti naša stališča in pričakovanja oblikujejo naše življenje, zdaj pa je kognitivna znanost te trditve začela tudi potrjevati. Nedavne raziskave so namreč pokazale, da ljudje, ki imajo več samozavesti in optimizma, lažje premagajo življenjske ovire.

Odnosi in spolnost 24. 08. 2020 06.00

Tipi prijateljev, ki jih potrebujemo ob sebi

Če bi vas nekdo vprašal, koliko tipov prijateljev imate v življenju, koliko bi jih našteli? Že starorimski filozof Aristotel je bližnje odnose uvrščal v različne kategorije, sodobne raziskave pa dokazujejo, da so bile ravni odnosov že od nekdaj različnih globin.

Prehrana 24. 08. 2020 05.30

Na kaj morajo biti pozorni vegetarijanci in vegani?

Tisti, ki ne uživajo mesa, vendar uživajo mleko in jajca, morda tudi ribe, ob zdravi raznovrstni prehrani ne bi smeli imeti težav z vnosom vseh hranil. Tisti, ki ne uživajo nobenega mesa in tudi ne mleka in jajc, pa bi morali biti bolj pozorni le, da redno uživajo druga živila, ki vsebujejo beljakovine, kalcij, železo, cink, vitamina D in B12 ter omega 3 maščobne kisline.

Duševno zdravje 20. 08. 2020 05.30

Čustva, ki jih potlačimo, se vrnejo

Jeza, žalost, strah, gnus, razočaranje, nepotrpežljivost, sram, ljubosumje … so čustva, ki bi se jim najraje izognili, če bi se jim lahko. Ampak čustva sama po sebi niso dobra in slaba, pravilna ali napačna, saj jih občutimo z razlogom, da nas nekaj naučijo. O tem smo se pogovarjali s psihologinjo in psihoterapevtko Branko Strniša in Kajo Strniša.

Duševno zdravje 20. 08. 2020 06.00

Nasveti za bolj kakovostno življenje v zrelih letih

Dejstvo je, da postaja osamljenost vse večja problematika današnjega časa. Zajema vse starostne skupine ljudi, med katerimi so še posebej ogroženi starostniki. Po upokojitvi se življenje močno prestrukturira, kar s seboj prinese tudi zmanjšanje socialnih stikov in posledično slabše psihofizično počutje. Predstavljamo nekaj koristnih ukrepov, ki pripomorejo h kakovostnemu in izpolnjujočemu življenju tudi v zrelih letih.

Prehrana 20. 08. 2020 06.00

Živila, zaradi katerih smo le še bolj lačni

Ste že kdaj postali silno lačni, čeprav je minilo denimo le pol ure od zadnjega obroka hrane? Težava ni vedno v količini, temveč v kakovosti, predvsem pa v izbiri hrane.

Dieta 19. 08. 2020 06.00

8 nasvetov za hujšanje in zdravo prehrano

Pisec knjige 'Prehranski kompas' se je spopadel s kaosom, ki bojda vlada na področju prehrane po celem svetu. V morju prehranskih trendov, ki smo jim danes priča, pri katerih se strokovnjaki prepirajo, katera dieta je boljša in katera slabša, Bast Kast išče odgovor na to, kaj je resnično zdravo, kako učinkovito shujšati, kakšno dieto uvesti v svoje življenje, da ne bo zgolj to – dieta, temveč način prehranjevanja, ter navsezadnje, kaj je zavajanje in kaj je resnica? Poglejte si njegovih dvanajst najboljših nasvetov.

Duševno zdravje 19. 08. 2020 06.00

Kako hišni ljubljenčki vplivajo na duševno zdravje?

Vez med človekom in živaljo je izjemno močna, zato ni nič čudnega, da obstaja pozitivna korelacija med hišnimi ljubljenčki in njihovim vplivom na duševno zdravje. Živali nam pomagajo pri razbremenitvi od stresnega vsakdana, anksioznih motnjah, depresiji, pa tudi pri številnih motnjah, ki se pojavljajo v otroštvu.

Osebna rast 18. 08. 2020 05.15

Zakaj je osebnostna rast pomembna?

V preteklosti je bil fenomen osebnostne rasti še neznan, saj so se bili ljudje primorani ukvarjati s preživetjem, prostora za delo na sebi ni bilo. Z vse večjo blaginjo pa je vzniknilo tudi vse večje poznavanje psihologije človeka, njegovega počutja in čustev. V današnjem času je osebnostna rast del naših življenj in vsak, ki želi biti v življenju bolj uspešen, pomirjen s seboj in srečen, se poda na pot raziskovanja sebe, svojih šibkosti in potencialov.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032