na

Imago terapija: ustvarjanje ljubezni, kot si je želimo
Doživeti pravo ljubezen, ki temelji na globoki in pristni povezanosti s partnerjem, je želja mnogih. Hkrati pa je to tudi temeljni cilj imago terapije, ki v ospredje postavlja sočutno reševanje konfliktov, odkrivanje ranljivosti in poglabljanje intimnosti v varnem prostoru. Učinkovita partnerska komunikacija je ključnega pomena za ohranjanje dolgega in izpolnjujočega odnosa. Skupno življenje pomeni srečanje na polovici poti, premagovanje ovir ter konstruktivno izražanje negotovosti in frustracije.

Kaj je kiropraktika in kako deluje?
Med ljudmi, ki iščejo alternative za lajšanje bolečin v hrbtu, večina izbere zdravljenje s kiropraktiko. Kaj je kiropraktika, kako deluje in predvsem, kaj je v ozadju te veje alternativnega zdravljenja?

Kakšne so prednosti igranja golfa?
Golf naj bi po vsem svetu igralo skoraj 70 milijonov ljudi v več kot 200 državah. Eden najbolj prepoznavnih zdravnikov začetka 19. stoletja, dr. Benjamin Rush, je zapisal: ''Golf je vadba, s katero se ukvarjajo gospodje na Škotskem. Kdor se enkrat do dvakrat tedensko ukvarja z golfom, živi deset let dlje kot drugi.''

Previdno, v porastu je mišja mrzlica
Zadnji dve leti sta minili v znamenju pandemije covida-19, a to ne pomeni, da ostalih bolezni ni oz. so le te izginile. Nacionalni inštitut za javno zdravje namreč opozarja na naraščanje števila prijav mišje mrzlice.

Marko Vozelj: Vse te počaka
Kako na stres gleda glasbenik, ki je na slovenski glasbeni sceni že več kot trideset let? Kakšne metode uporablja v boju z njim, kako se sprošča in predvsem, kako sam gleda na hiter tempo življenja, v katerem živimo? Z njim se je pogovarjala voditeljica oddaje Nasmeh zdravju, Anja Markovič, več pa v spodnjem prispevku.

Ne zamudite – jutri že četrta oddaja Nasmeh zdravju!
Kako vi začnete svoje jutro? Z meditacijo, vročo kavo, preverjanjem sporočil ali s – šalo na stran – gledanjem v prazno? Ne zamudite tokratne oddaje Nasmeh zdravju, ki bo na POP TV že jutri ob 17.55! V njej bomo spoznali, kaj je pozdrav soncu, kakšna je zdrava mera sončnih žarkov in še mnogo zanimivih vsebin!

Ste že slišali za vajo za sproščanje vetrov?
Ste že slišali za vajo za sproščanje vetrov? Stavimo, da večina še ne. V tokratni že tretji oddaji Nasmeh zdravju je dr. Karla Oblak, strokovnjakinja za promocijo zdravja in vadbe, voditeljici Anji Markovič razkrila prečudovite in prekrasne vadbe, ki si jih lahko lotimo ljudje vseh starosti in vseh stopenj kondicij.

Vse, kar morate vedeti o ajurvedi
Ajurvedska medicina (na kratko ajurveda) je eden najstarejših celostnih in celovitih sistemov zdravljenja na svetu. Nastala naj bi že pred več kot 3000 leti v Indiji.

Ko se ti zdi, da nimaš nikogar in se nihče ne zmeni zate ... Kako se spoprijeti z občutki osamljenosti?
Ta občutek naj bi se vse pogosteje pojavljal pri mlajši populaciji. Kaj lahko narediš sam, kdaj je dobro, da poiščeš pomoč, predvsem pa, česa se moraš zavedati?

Si živčen, če nimaš telefona v roki?
Mobilni telefoni so bili prvotno namenjeni prenašanju sporočil in komunikaciji s tistimi, s katerimi si ljudje niso bili blizu. Danes so, kakor vsi prav dobro vemo, v bistvu manjši računalniki, ki lahko nadomestijo vse multimedijske naprave.

Naturopatija - kaj je, kako deluje in kakšni so učinki?
Naturopatija, kot nam pove že ime samo, izvira iz narave. Pravimo ji tudi 'naravna medicina'. Njena glavna predpostavka je, da imamo vsi ljudje lastno moč zdravljenja. Slednje prepričanje, in sicer da se je človeško telo sposobno samozdraviti, ni novo, temveč izvira že iz Hipokratovih časov.

V primežu toksičnega sramu
Vsi imamo svoje sprožilce ali tiste občutljive točke, ki nam prebudijo občutek sramu. Intenzivnost naših izkušenj se spreminja glede na predhodne življenjske izkušnje, kulturna prepričanja, osebnost in moč dogodka, ob katerem smo izkusili sram. A za razliko od običajnega sramu se toksični sram ’obesi’ na našo samopodobo in močno vpliva na naše življenje.

Simptomi, ki lahko nakazujejo na blokado krvnih žil
Kardiolog Joel K. Kahn je za različne spletne strani povzel nepričakovane simptome blokade krvnih žil.

Dr. Jasna Kordić Lašič: Ne ubija nas stres, temveč naš odziv nanj
Zakaj stres ni nujno vedno slab? Zakaj se naše telo v določenih situacijah odziva na principu 'boj-beg', namesto umirjenega soočanja? O tovrstni tematiki je v tokratni oddaji Nasmeh zdravju spregovorila dr. med, specialistka psihiatrije Jasna Kordić Lašič.

''Medvrstniško nasilje nemalokrat močno zaznamuje življenje mlade osebe''
Včasih se je medvrstniško nasilje vrstilo v 'živo', danes pa vemo, da se je tovrstno nasilje preselilo tudi na splet. Zakaj ohlapni nasveti raznovrstnih strokovnjakov marsikdaj pri medvrstniškem nasilju ne pridejo prav? Kako se lahko konkretno postavimo zase, na asertiven, a odločen način?

Najpogostejši razlog za skoraj vse naše zdravstvene tegobe
Naše črevesje ne skrbi zgolj za prebavo in za presnovo tega, kar zauživamo, vendar imamo v njem kar 70 odstotkov našega imunskega sistema! Če želimo biti zdravi in odporni, je torej pomembno, da v prvi vrsti poskrbimo za svoje črevesje? O tem, kako lahko to naredimo, je v oddaji Nasmeh zdravju razkrila dr. med., specialistka družinske medicine, Tatjana Trajkovska.

5 nasvetov za zdravo prebavo
Zaradi vse hitrejšega življenjskega tempa se pogosto poslužujemo nezdravih navad, kar se nam lahko hitro maščuje. Ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo, neurejeno prebavo. V kolikor stanje ni bolezensko, je zdrava prebava skoraj zagotovo dosegljiva – pomaga lahko že pet majhnih, a pomembnih sprememb v našem vsakdanu.

Rastlina, ki je veliko več kot zgolj dekoracija za dom
V starem Egiptu je bila poznana kot rastlina 'nesmrtnosti', kako nam pa lahko pomaga danes v sodobnem življenju?

Miti o hujšanju, v katere še vedno verjamemo
So ogljikovi hidrati res tako slabi, kot trdijo nekateri? Res bolje in hitreje shujšamo, če ne jemo po 18. uri zvečer? Kako je s sladkorjem, telovadbo in fitnesom? Vse to so trditve, med katerimi so določene resnične, druge pa so zgolj miti, v katere je treba nehati verjeti.

6 stvari, na katere ne pozabi v trenutnih razmerah
Obdobje, v katerem smo, ni lahko za nikogar od nas. Nekateri se soočajo z manjšimi 'pretresi', drugi z večjimi. Ni več toliko prostora za druženje, večino časa preživimo doma, dodatno pa se je vse tako rekoč preselilo na splet. V nadaljevanju smo zbrali nekaj stvari, ki jih lahko narediš in jih izkoristiš v tem norem času.

Kako narediti polnovreden in okusen zajtrk?
Si želite shujšati, pa ne veste, kje bi začeli? Se podajate na pot zdravega življenja, vendar vam manjka tista pika na i?

Intenzivni ali lahek trening? Odvisno, pravi strokovnjakinja
Podobno kot pri prehrani, se včasih 'zaletavo' obnašamo tudi pri telovadbi ... tudi in predvsem tik pred poletjem. Kakšni treningi so primerni za začetnike, kakšni za tiste, ki so že navajeni vadbe? Kako prilagoditi treninge glede na intenzivnost? O vsem tem se je voditeljica oddaje Nasmeh zdravju, Anja Markovič, pogovarjala z osebno trenerko Izo Logar.

To soboto na POP TV prihaja že tretja oddaja Nasmeh zdravju
Oddajo Nasmeh zdravju lahko spremljamo vsako soboto ob 17.55 na POP TV. Ne zamudite že tretje oddaje, v kateri bomo govorili o našem črevesju! Ste vedeli, da se naše zdravje začne in konča prav v njem? ''Zdrava prebava, vedra narava.'' Ne zamudite!

So vitki ljudje srečnejši?
Odgovor na naslov je kratek in enoličen - NE. Srečni ljudje so v prvi vrsti predvsem zadovoljni sami s seboj. Nekateri se najbolje počutijo z nekaj odvečnimi kilogrami, drugi, ko so popolnoma natrenirani, spet tretji, ko so vitki. Kako kilogrami dejansko vplivajo na našo samopodobo, kaj imajo s tem potlačena čustva, predvsem pa, kaj je čustveno prenajedanje oz. čustvena lakota?

Gašper Kramar: Prišel je trenutek, ko je bilo treba narediti spremembo
Ko je govora o velikih življenjskih spremembah, predvsem pa prelomnicah, v katere se včasih podamo sami, včasih pa nas vanje potisne življenje, vemo, da so te vse prej kot enostavne.

Pri krvavitvi nikar ne delajte tega!
Krvavitev iz nosu se pri otrocih in odraslih pojavlja v enaki meri, pogosto pa že sam pogled na kri povzroči paniko, čeprav vsi vemo, da ta simptom ni nujno nevaren.

Skrivnost hujšanja ni zgolj v izbiri hrane, temveč v tem
V tokratni oddaji Nasmeh zdravju se je voditeljica Anja Markovič šalila, da ''ena solata na dan odžene trebuh stran.'' Je to resnica ali zgolj utopična miselnost? Kot ji je zaupala ustvarjalka receptov, je zelo pomembno, ne zgolj za solato, temveč tudi za ostalo hrano, kako jo pripravljamo.

Počitnice lahko počakajo, pljučni rak ne
Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije nadaljuje s projektom »Izkašljaj se«, ki celovito ozavešča širšo javnost o pljučnem raku in nujnosti pravočasnega prepoznavanja simptomov. Še posebej želijo izpostaviti, da trenutna zdravstvena epidemija ni razlog, da ne bi simptomov pljučnega raka pravočasno odkrili pri sebi ali bližnjih, in o težavi spregovorili z osebnim zdravnikom. Njihov slogan je: Počitnice, predstava ali koncert lahko počakajo, pljučni rak ne.

Redka oblika krvnega raka: ste že slišali za multipli mielom?
Vsi vemo, da je pri rakavih bolezni pomembno zgodnje prepoznavanje simptomov in znakov, a kaj ko so te velikokrat neizraženi. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da prepoznamo subtilne znake, še toliko večji pomen pa pripisujejo zgodnji diagnozi multiplega mieloma, ki bolnikom in družinskim zdravnikom pomaga pravočasno prepoznati simptome bolezni.

Hitra pomoč pri bolečinah v želodcu in zgagi
Zgaga, spahovanje in občutek polnosti so nadloge, ki pestijo velko ljudi. Stres in neustrezna prehrana jih samo še poslabšata, a kaj, ko vsi radi kdaj pojemo kakšno jed, ki ni ravno »prijazna do želodca«, pa tudi vsem stresnim situacijam se ni mogoče izogniti. Tudi če niste posebej občutljivi, je lahko piknik ali družinski praznik za vas »boleč«. Da bi preprečili želodčne težave, je dobro poznati preventivne ukrepe. Če pa težave nastopijo, si vsak želi, da bi hitro minile.