najstnik

26 nasvetov odraslih, ki bi jih morali slišati najstniki
Včasih ni nič boljšega kot pridobivanje brutalno iskrenih nasvetov, ki se nam na začetku zdijo 'težki', kasneje pa spoznamo, da imajo neprecenljivo vrednost.

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''
Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Kaj je konsistenca?
Kaj je konsistenca in zakaj je pomembna pri doseganju (začrtanih) ciljev? O njej in o tem, zakaj je pomembno, da držimo obljubo – predvsem tisto, ki smo jo dali sami sebi – je tokrat spregovoril naš Oskar v novi video vsebini.

Kaj starejši ljudje mislijo o generaciji Z? Zagotovo si že slišal te pripombe
Zgodovina se rada ponavlja – vsaka generacija ima, ko pride v zrela leta, pripombe o mlajši generaciji in mladih tega časa. Poglejmo si, kaj naj bi starejši ljudje mislili o današnji generaciji Z. Če ste pripadnik te generacije, potem ste takšne in drugačne pripombe zagotovo že slišali.

Stvari, za katere ti bo čez deset let (upajmo) vseeno
"Nikoli ne bo bolje" je stavek, ki smo ga v mladih letih izrekli VSI. Škoda je govoriti o tem, kako vse mine in kako se stvari spreminjajo, verjetno pa ti bo za naslednjih 10 stvari čez deset let popolnoma vseeno.

Zdrava telesna samopodoba - osredotoči se na zdravje, ne zgolj kilograme
Čeprav je za mnoge samoumevna, je do zdrave telesne samopodobe težko priti. Posebej to velja v primeru, če se že vse življenje borimo z odvečnimi kilogrami, zraven pa gledamo podobe popolnih deklet, ki nam jih ponuja moderna družba. Kako v modernem svetu, v katerem preživimo veliko časa na družbenem omrežju, razviti zdravo telesno samopodobo? In če že ne ljubezni do svojega telesa, kako se lahko naučimo, da ga vsaj sprejemamo?

Sovražiš šolo? Potem si preberi to
Nekateri ne marajo šole (osnovne ali srednje) zaradi sošolcev, drugi zaradi učiteljev ali profesorjev, tretji iz osebnih razlogov. Kako lahko pogledaš šolo z drugega zornega kota?

Veste vse o masturbaciji?
Zaradi pospešenega telesnega razvoja in divjanja hormonov je puberteta med drugim tudi čas za intimno spoznavanje sebe in raziskovanje svojega telesa. V tem obdobju se mnogi med vami prvič srečate z novimi, doslej neznanimi občutki odzivanja svojega telesa na dražljaje, kar prebudi vznemirjenje in željo po samozadovoljevanju. A prav v zvezi s tem še vedno srečamo številna napačna prepričanja, ki temeljijo na že zdavnaj preživelih mitih. Tokrat izpostavljamo nekaj najpogostejših, s katerimi si se verjetno že srečal.

Zakaj ti je zjutraj tako težko vstati iz postelje?
Nekje ob začetku pubertete se z našo notranjo biološko uro zgodi nekaj 'čudnega'.

Kako lahko izkoristiš trenutke, ko si sam?
Najprej – velika razlika je med samoto in osamljenostjo. Samota je lahko zelo dobra stvar, če se le naučimo biti sami s sabo. Osamljenost pa ima lahko tudi hude posledice. A danes si poglejmo, zakaj je dobra samota. Prednosti je več, kot si mislite.

Si to res želite ali gre le za pritiske vrstnikov?
Vsak najstnik se v določenem obdobju odraščanja sreča z vprašanji o spolnosti, izgubi nedolžnosti in tem, kako sploh vedeti, kdaj je čas za prvi spolni odnos. Če boste o tem spraševali odrasle, vam bodo verjetno vsi odgovorili: "čim kasneje", "ko bo prišel pravi", "ko odrasteš". A večina od vas se s temi odgovori ne bo zadovoljila, saj je tema preveč vznemirljiva, raziskovanje odnosov in svojega telesa pa je v tem obdobju na prvem mestu. Kako se torej podati v spolnost brez strahu pred kasnejšim obžalovanjem?

Kako sprejeti telesne spremembe v puberteti?
Puberteta je obdobje intenzivnih razvojnih sprememb, v katerem se iz otroka razvijaš v odraslo osebo. Pod vplivom divjanja hormonov se telo drastično spreminja, čustveni svet postaja bolj intenziven, kar ti poraja številna vprašanja o sebi in svetu. A kako čim lažje preiti skozi to vihravo obdobje in sprejeti spremembe, ki ti morda niso prav nič všeč?

7 mitov in zablod o moških in spolnosti
O spolnosti, moških in vsem, kar je povezano z dogajanjem med rjuhami, kroži veliko napačnih prepričanj, ki so v večini primerov plod neznanja, pomanjkanja informacij ali lažnih moških pričevanj. Ali so moški vedno in povsod pripravljeni na spolnost? Kako je z orgazmi in nedolžnostjo? Alkohol zares vzpodbudi spolno slo? Tokrat razkrivamo najpogostejše mite, ki krožijo o neustavljivem moškem spolnem nagonu.

Kako tvoj način razmišljanja o seksu vpliva na tvoje ljubezensko življenje?
Tvoj način razmišljanja o seksu lahko močno vpliva na to, kako sproščen si med spolnim odnosom, navsezadnje pa tudi na samo kvaliteto odnosa.

3 pasti influencerstva
Bodimo iskreni – vsak od nas je že razmišljal o tem, da bi postal influencer. Denar, prijetno delo, popularnost – zdi se, da je influencerstvo idealna služba večine mladih.

Se znaš soočati z neuspehi?
Hočemo ali ne, neuspehi so del življenja. Pravzaprav so del vsakega uspešnega posameznika. Zakaj se zdi, da nekateri neuspeh jemljejo kot nekaj najhujšega, drugi pa so tako neobčutljivi, da preprosto poskušajo, dokler jim pač ne uspe?

Se počutiš izgubljeno? Preveri, zakaj to ni nujno slabo
Ne obstaja človek, ki se vsaj enkrat v življenju ne bi počutil 'izgubljeno'. Saj veš, tisti občutek, ko ne veš, kaj bi, kaj je prav, kaj je narobe, predvsem pa tisto, najpomembnejše – kaj si sploh želiš.

Slovenski igralec iskreno o okužbi s koronavirusom
Matej Zemljič velja za odličnega igralca nove generacije, ki se je širni Sloveniji pred časom predstavil v vlogi Domna Bratine v priljubljeni seriji Najini mostovi, zdaj pa se v povsem drugačni vlogi Adama predstavlja v novi seriji Gospod profesor. Poleti smo ga obiskali na setu snemanja omenjene serije, kjer je med drugim spregovoril tudi o svoji izkušnji s koronavirusom.

Ali večji nadzor res prinaša večjo samozavest?
Velikokrat menimo, da bomo, če imamo več nadzora, imeli večjo samozavest. Pa je to res? Dobra priprava denimo za test v šoli ali pa predvidevanje vseh situacij vnaprej v želji po vzdrževanju nadzora sta dve različni zadevi. Veš, o čem govorimo? Naš Oskar je v tokratnem videu spregovoril o pomembni razliki med nadzorom in pripravo ter samozavestjo in željo po nadzoru. Več si lahko pogledaš v spodnjem videu.

Nosečnost v najstništvu: kako povedati staršem?
Če si pravkar izvedela, da si noseča, se ti verjetno porajajo številne misli, prisotna pa je tudi misel: 'To se ne more dogajati!'. Seveda je pred tabo odločitev, še prej pa te čaka pogovor z morebitnim fantom, tudi in predvsem pa s starši.

Veš, kje je 'prava' meja?
Na eni strani poslušamo, da moramo biti aktivni 24 ur na dan in zapolniti vsako minuto dneva, da moramo biti kar se da produktivni. Na drugi strani pa imamo drug ekstrem družbe, ki nam pravi, da moramo svojo mladost kar se da izkoristiti ter se zabavati in družiti, saj smo samo enkrat mladi. Kje je torej 'prava' meja, kaj je res in kaj ni, navsezadnje pa, kaj je sploh dobro?

Imaš občutek, da starši preveč 'silijo' vate?
Si tudi ti želiš malo več miru in zasebnosti? Imaš občutek, da starši nenehno silijo vate z vprašanji, hkrati pa ti denimo celo prihajajo v sobo nenapovedano in niti ne potrkajo, čeprav si ravno to želiš? Nemalo najstnikov si v mladosti želi postaviti meje v odnosu s starši, pri tem pa se še odrasli ljudje sprašujejo, kje je meja.

Do katere starosti rastejo dekleta in do katere fantje?
Na to, koliko smo visoki, močno vpliva genetika, za razliko od naše teže pa na to ne moremo vplivati. A ravno zato je višina velikokrat predmet pomanjkanja samozavesti.

Poletje novih navad – kako začeti?
Si vedel, da je skoraj več kot polovica našega vedenja tako rekoč 'avtomatizirana'? Z drugimi besedami ... nad večino lastnega vedenja sčasoma sploh nimamo nadzora, saj stvari delamo avtomatično. Koliko časa naše telo, predvsem pa naši možgani, potrebujejo, da osvojijo takšno vedenje? Kako lahko ta znanstvena dognanja uporabimo sebi v prid? O tem in še o več praktičnih nasvetih v povezavi s to tematiko, je v tokratnem vlogu spregovoril naš Oskar.

Najresnejše brazgotine povzročajo hujše oblike aken
Akne so pri najstnikih izjemno pogoste. Če jih imaš, se zavedaj, da nisi edini. Seveda pa so neprijetne. Nanje vplivajo tako hormoni, prehrana, psihološki efekt kot okoljski dejavniki. Toda, ali lahko brazgotine, ki nastanejo zaradi aken, zdravimo in kako?

Tako lahko premagaš sramežljivost
Povsem običajno je, da smo v krogu novih ljudi nekoliko zadržani in previdni. Sramežljivost ni nujno slaba, če te le ne ovira pri normalnih opravilih.

4 nasveti za lažje sklepanje novih prijateljstev
Sklepanje novih prijateljstev ni tako težko, kot se zdi. Pomembno je le vedeti, kako se odzvati na različne tipe ljudi.

Kako lahko veš, ali si mu res všeč ali se zgolj 'zabava'?
Pravijo, da so dekleta zakomplicirana, a vsi vemo, da lahko tudi fantje pošiljajo zelo dvoumne signale. V nadaljevanju ti predstavljamo nekaj posrednih in neposrednih znakov, ki kažejo, da si mu zares všeč in da te nima zgolj 'za zabavo'.

Iskreno o depresiji in anksioznosti
Kaj moraš vedeti o depresiji in anksioznosti? Kako se vedenjske spremembe odražajo v našem življenju? Kako si lahko pomagaš in kako lahko dopustiš, da ti pomagajo drugi? O tem je v tokratnem vlogu spregovoril naš Oskar.

Najpogostejši razlogi, zaradi katerih je najstniku koristno poiskati strokovno pomoč
Ni skrivnost, da so najstniška leta lahko precej težka. V tem obdobju se pogosto pojavljajo večje spremembe razpoloženja, učne in vedenjske težave ter številne druge stiske, ki spremljajo odraščanje. Čeprav so mnoge od njih del normalnega razvoja, pa lahko težave dosežejo raven, ko je potrebna strokovna pomoč.