največ

''Zatekla sem se v alkohol, ker nisem želela čutiti''
Drew Barrymore se je s solzami v očeh spominjala res težkega leta, ki ga je imela zaradi odvisnosti od alkohola, ko je prenehala piti.

7 živil, ki vam bodo dala energijo in moč
Se počutite izčrpane, brez energije in brez volje za vsakodnevne izzive? Niste edini. Stresni življenjski slog, pomanjkanje spanca in nepravilna prehrana so pogosti krivci za pomanjkanje energije. Vendar pa obstaja način, kako naravno dvigniti svojo energijsko raven in se počutiti močnejše ter pripravljene na premagovanje vsakodnevnih nalog. V prvi vrsti s prehrano.

Nihče ni vedel, da je bilo z njo tako hudo
Supermanekenka Bella Hadid je bila del vsake večje kampanje, modne revije in celo najbolj viralnih trenutkov leta 2022. Toda vse od začetka leta 2023 si je palestinsko-nizozemska manekenka zaradi zdravstvenih razlogov vzela 'dopust'.

10 resnic o življenju, ki bi se jih moral/a zavedati že danes
V obdobju pubertete smo najbolj ranljivi. Čutimo celoten spekter čustev, ki jih šele na novo spoznavamo, spopadamo se s situacijami in navsezadnje z občutji, ki jih nismo videli še nikoli poprej.

Kako pridobiti mišice?
Rast mišic zahteva čas, vztrajnost in dolgoročno predanost procesu. Vsekakor pa je z ustrezno vadbo, prehrano in predanostjo, skoraj vse mogoče.

Dali so mu še 3 dni življenja, danes najraje od vsega pleše
Čudežni 9-letni deček, ki so mu pri dveh letih diagnosticirali levkemijo in mu dejali, da pred seboj nima več veliko časa, zdaj pleše z vso silo in ljubeznijo.

Pomanjkanje magnezija lahko povzroči te težave
Magnezij je esencialen mineral, ki ima v našem telesu številne pomembne funkcije. Zakaj je pomemben za naše telo in kakšni so znaki pomanjkanja? Navsezadnje pa, kakšne težave povzroči pomanjkanje tega minerala?

Preprosto odpravite zgago, bolečine in težave z želodčno kislino
Danes se mnogo posameznikov sooča z neprijetnimi simptomi, ki pogosto izhajajo iz bolezni zgornjih prebavil. Največkrat gre za zgago, bolečine in pekoč občutek v želodcu, vračanje hrane, napihnjenost, neugoden zadah in celo težave z zobmi. O glavnih vzrokih za tovrstne težave in tem, kako jih lahko preprosto odpravimo, smo se pogovarjali z internistom in specialistom gastroenterologom dr. med. Željkom Perdijo, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečuje s pacienti, katerim prebavne težave grenijo življenje.

Bolezen, za katero letno zboli več kot 1300 Slovenk in Slovencev
Rak danke in debelega črevesa se lahko razvije kjer koli v debelem črevesu ali danki, večinoma iz polipov, ki štrlijo iz črevesne stene ali stene danke. Številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Mnogo ljudi se bolezni zaradi neočitnih znakov v zgodnjih fazah sploh ne zaveda, zato je pomembno, da se odzovete na vabilo v Program Svit, ki ga prejmete po dopolnjenem 50. letu starosti. Gre za državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, za katerega je večina najbrž že slišala, težje pa si je predstavljati, kako deluje. Da vam ga nekoliko približamo, smo se povabili na obisk in si ogledali izjemno zanimiv vsakdan relativno majhne ekipe, ki pomaga reševati življenja.

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Zvezdnik je podlegel najnovejšemu trendu hujšanja
Igralec je v oddaji Today with Hoda & Jenna razkril, kaj je razlog za njegovo izgubo telesne teže.

Kaj vpliva na to, kakšni partnerji nas privlačijo?
Kdaj, če ne v najstniških in mladih letih, je čas, za raziskovanje romantičnih nagnjenj. A tukaj pridemo do pomembnega vprašanja – kaj konkretno vpliva na to, kakšni partnerji nas privlačijo?

Tega pozimi nikar ne delajte
Nekatere od naslednjih napak med zimskih časom imajo lahko dolgoročne posledice na naši koži.

8 domačih pripravkov za prehlad in gripo
Ob hladnem vremenu in spremenljivih temperaturah smo vkorakali tudi v sezono prehladov in gripe. Kombinacija telesnih bolečin, povišane telesne temperature, mrzlice in zamašenega nosu je dovolj, da se počutimo popolnoma izčrpani. Kaj nam, poleg zdravil, še lahko pomaga?

Kaj je retencija po zaključeni ortodontskih terapiji?
Sestavni del ortodontske terapije je retencija oziroma vzdrževanje doseženega premika zob in ohranjanje njihove nove postavitve.

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?
Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

To so vaje, ki naj bi kurile največ kalorij
Amanda Lee je ena izmed trenerk resničnostne zvezdnice Kourtney Kardashian. Za tuje portale je pripravila vaje, ki naj bi pomagale pri rezultatih, bodisi za tiste, ki si želijo izgubiti težo, ali pa za tiste, ki želijo 'le' izpopolniti svoje telo.

Sjögrenov sindrom – odpravite bolečine v sklepih s fizioterapijo!
Ali ste že kdaj zaznali občutek suhih in pekočih oči? Ali vas mučijo neprijetne bolečine v sklepih, ki se pojavljajo občasno in brez očitnega vzroka? Morda pa ste se spopadali s suhostjo ust in težavami pri požiranju hrane? Vse te težave imajo skupni imenovalec – Sjögrenov sindrom.

'Vztrajnostni tek je kot prispodoba za življenje, korak sledi koraku''
Tukaj je težko pričakovani drugi del intervjuja s tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom. V tokratnem intervjuju o ustrezni hidraciji in prehrani, pripravljenosti, poškodbah in še marsičem. Vabljeni k branju.

Kako do specialista v največ 10 dneh?
Slovensko zdravstvo se sooča z nesprejemljivo dolgimi čakalnimi dobami, kar med prebivalci upravičeno vzbuja skrb. Na srečo se je v takih primerih mogoče zanesti na tržno zdravstvo, v katerem je pacient obravnavan v obljubljenem roku in obsegu storitev. Kako si torej v primeru poškodbe ali bolezni zagotoviti hiter dostop do specialista ali rehabilitacije, ne da bi za to morali na široko odpreti denarnico ali se zanašati na lastno iznajdljivost?

Sezona virusov se je začela, poskrbite za preventivo
Nestanovitno vreme, neuravnotežena prehrana, oslabljen imunski sistem in podobno nas naredi še toliko bolj ranljive za raznorazne bolezni, ki so najbolj na pohodu prav v jesenskih in zimskih mesecih, ko se največ zadržujemo v zaprtih prostorih.

Katera so ključna hranila za ohranjanje dobrega vida?
Zagotovo so vas v otroštvu večkrat spodbujali, da jejte korenje, saj boste potem bolje videli. Ta nasvet v resnici ni čisto iz trte izvit. Korenje je namreč bogat vir beta-karotena, ki se v telesu lahko spremeni v vitamin A, če ga telo potrebuje. Ravno vitamin A pa je eno od pomembnejših hranil, ki vpliva na zdravje naših oči. Seveda pa za zdrave oči in ohranjanje kakovosti vida še zdaleč ni dovolj le uživanje korenja ...

'Samo eno živilo ne more okrepiti imunskega sistema'
V teh dneh veliko poslušamo o tem, kako pomembno je okrepiti svoj imunski sistem, da bomo lažje kljubovali virusom in bakterijam, ki so s hladnejšimi dnevi začeli intenzivneje razsajati med nami. Še prej se je pametno podučiti o tem, kako imunski sistem sploh deluje in na kakšen način lahko vplivamo na njegovo delovanje, zato smo na pogovor povabili prehransko terapevtko Simono Fabjan, ki nam je pojasnila vlogo prehrane pri delovanju imunskega sistema ter podala nekaj praktičnih nasvetov za boljše splošno zdravje.

Tako ljudje vedo, koliko ste stari
Obstaja del telesa, ki naj bi razkrival našo pravo starost – vse drugo lahko prekrijemo, skrijemo ali 'predrugačimo', ta del telesa pa je tisti, ki razkriva prave 'podatke'. In ne, ne mislimo na obraz.

Kako se dobro pripraviti na maraton?
Maraton nikakor ni tek na kratke proge, priprave pa so vsekakor zahtevne.

Vsa čustva so minljiva, pridejo in grejo
V nas se lahko prebujajo najrazličnejša čustva, tudi tista, ki niso najbolj prijetna, hkrati pa se lahko bojimo tudi njihovega vpliva in moči, še posebej, če mislimo, da jih ne bomo zmogli obvladati. O tem, zakaj je pomembno zavedanje tega, kar čutimo, in kakšna sporočila lahko nosijo naša čustva, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Kaj storiti, če pride do vročinskega izpuščaja?
V poletnem času so zelo pogosti vročinski izpuščaji, ki so lahko prava nadloga, saj so zelo neprijetni in nam lahko po nepotrebnem pokvarijo brezskrbno uživanje na dopustu. A če jih dovolj hitro prepoznamo in ustrezno zdravimo, lahko ublažimo nezaželene posledice. Več o tem in tudi o preventivi pa si lahko preberete v nadaljevanju.

Lahko poveča tveganje za kap za 10 do 15 odstotkov
Tveganje za kap se povečuje, več kot alkohola oseba uživa, je pokazala britansko-kitajska študija. Za povrh se s tem povečuje tveganje za povišan krvni tlak, kar je v resnici še en dejavnik tveganja za kap. Strokovnjaki opozarjajo, da je tveganje večje že pri uživanju, ki naj bi bilo zmerno.

Začnite dan s takšno energijsko bombo
Začnite dan z zajtrkom, ki vam bo dal ogromno energije. Preprosto ga je pripraviti, vsebuje sezonsko sadje, pa še okusen je. Nikar pa ne posezite po kakšnih rogljičkih ali mafinih. Sladkor namreč povzroči, da ste zelo hitro spet lačni in da se kmalu počutite utrujeni. Vi pa želite imeti do večera približno iste ravni energije, da lahko res užijete dan, ki je pred vami.

Antioksidanti in njihov pomen za zdravje
Antioksidanti imajo sposobnost, da preprečijo ali upočasnijo poškodbe celic, ki jih povzročajo prosti radikali. Kaj sploh so antioksidanti, kaj so prosti radikali, kako delujejo eni in drugi ter kje in kako jih najdemo, si poglejmo v nadaljevanju.