namen

Vse, kar morate vedeti o rožnatem oktobru
Rožnati oktober je svetovni mesec osveščanja o raku na dojkah. Raku, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah.

Pokazale svoje brazgotine, da bi pomagale drugim
Oktober je mesec osveščanja o raku dojk, saj v Sloveniji letno zboli več kot 1500 žensk in nekaj moških. Nina, Nea in Magda so stopile pred kamere in pogumno pokazale svoje brazgotine, da bi dokazale, da se lahko preživi in živi. Več o tem pa v nadaljevanju.

Svetovni dan srca – opozarjajo na nevarnost srčno-žilnih bolezni
29. september je svetovni dan srca. Na ta dan opozarjajo na nevarnost srčno-žilnih bolezni in pomen preprečevanja le-teh.

Znana igralka že tretje leto ozavešča o duševnem zdravju
Igralka Brittany Snow se je udeležila praznovanja ob tretji obletnici ustanovitve svoje platforme September Letters. Skupaj z aktivistko Jaspre Guest sta ustanoviteljici in pred kratkim sta izdali novo knjigo. Dogodek je veljal tudi kot predstavitev najnovejše knjige.

Bomo dobili nove oblike zdravljenja raka?
Prizadevanja na področju zdravljenja raka in redkih bolezni nas vodijo do vse večjega napredka, zaradi katerega bi lahko v prihodnosti pozdravili številne bolezni, ki so veljale do zdaj za neozdravljive ali pa zdravljenje ni dalo najboljših rezultatov. Kaj se nam torej obeta v prihodnosti in kakšne možnosti imamo danes? Več o tem v nadaljevanju.

Kako upočasniti staranje?
Z rednim gibanjem, zdravo in uravnoteženo prehrano, izogibanjem stresnim situacijam ter dobrim spancem lahko močno izboljšamo kakovost življenja in ostanemo vitalni. Toda, ali ste vedeli, da lahko z aktivnim življenjskim slogom upočasnimo tudi staranje?

10 načinov, kako sta povezana sreča in zdravje
Ste kdaj pomislili, kako je sreča odvisna od našega zdravja? Ko smo zdravi, le redko pomislimo na to, kaj imamo. Poglejmo si, kako in zakaj je naša sreča odvisna od zdravja, navsezadnje pa, kaj lahko naredimo, da eno z drugim izboljšamo!

Prehranska dopolnila – kdaj so smiselna, kdaj ne?
Prehranska dopolnila so izdelki, ki vsebujejo hranilne snovi, kot so vitamini, minerali, aminokisline, rastlinski izvlečki, encimi in druge snovi. Namen teh dopolnil je dopolnjevanje prehrane posameznika s specifičnimi hranilnimi sestavinami, ki jih morda ne zaužije v zadostnih količinah skozi običajno prehrano.

''Dolgoročne posledice lahko pričakujemo pri posameznikih, ki bodo preskočili proces žalovanja''
Naravne katastrofe, kot so poplave, ki so prizadele Slovenijo, ne povzročajo le materialne škode. S seboj nosijo 'opustošenje' tudi na področju duševnega zdravja. Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo duševne stiske poznale šele čez nekaj časa, dodatno pa je potrebno že zdaj nasloviti pomembnost pravočasnega iskanja pomoči! O tej tematiki smo se pogovarjali z Jasno Kordić Lašič, dr. med., spec. psih.

Kaj sploh so aditivi, zloglasni E-ji v živilih?
Aditivi predstavljajo snovi ali mešanice snovi, ki niso samostojna živila, ampak se dodajajo živilom med predelavo, transportom ali hrambo, da bi izboljšali njihovo varnost in kakovost.

Kaj ušesno maslo razkriva o vašem zdravju?
Ste vedeli, da je prvobitni namen ušesnega masla, da pomaga zaščititi naše uho in ga dejansko ohranja čistega in zdravega? Vendar lahko včasih nakazuje tudi na določene stvari.

Vpliv menopavze na delovanje mehurja
Obdobje menopavze v povprečju pri ženskah nastopi v 50. letu starosti, vendar to ni pravilo, saj se lahko pojavi tudi že deset let prej. Postopoma je vse manj menstrualnih ciklusov, in ko nastopi zadnja menstruacija, temu obdobju rečemo menopavza.

Kako lahko pomagamo?
Slovenijo so prizadele katastrofalne poplave, ki jih po besedah strokovnjakov (vsaj v takšni razsežnosti) še ni bilo. Nemalo ljudi je izgubilo svoje domove in praktično vse svoje imetje. Psihološke posledice, kot lahko prebiramo, so in bodo neopisljive. Humanitarne organizacije so aktivne, z njimi pa tudi številni ljudje. Vsak pomaga po svojih najboljših močeh, kakor najbolje zna. Na kakšne načine lahko pomagamo skupnosti in posameznikom?

Zakaj stokamo med seksom?
Stokanje med seksom vas lahko vznemiri, vendar obstajajo dejanski znanstveni razlogi, zakaj lahko med seksom stokate.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Tako bi se morali prehranjevati vsi
Zaradi sodobnega življenjskega sloga smo vsakodnevno izpostavljeni stresu, kar lahko dolgoročno vpliva na slabše delovanje našega telesa. Še posebej je na udaru prebavni sistem, saj lahko kronično povišan stresni hormon kortizol povzroči oslabljeno delovanje prebavnega trakta in sproži razne vnetne procese. Stresu se žal ni mogoče v celoti izogniti, lahko pa ga omilimo. Načinov je več, v nadaljevanju pa vam predstavljamo enega, o katerem se v javnosti premalo govori. Ste že slišali za čuječno prehranjevanje?

Simptomi, ki nakazujejo na težave z jetri
V zadnjih letih je izjemno priljubljen koncept 'čiščenja' telesa, ki naj bi se ga lotili zlasti po praznični hrani ali po daljšem obdobju nezdravega prehranjevanja ter pretiravanja z alkoholom, torej tudi po turneji spomladanskih in poletnih piknik zabav. Istočasno lahko beremo, da se je naše telo sposobno povsem samo očistiti toksinov in pri tem procesu ne potrebuje izdatne pomoči od zunaj. Je torej razstrupljanje zgolj modna muha sodobnega potrošništva?

Enostavno preprečite nalaganje maščob s temi vajami
Mišična masa se z leti naravno zmanjšuje, če nič ne naredimo, da bi to preprečili. Že to je težava, ki pa postane še večja, ker izgubljeno mišično maso nadomesti odvečna maščoba. Da se to ne bi zgodilo, bi morali vsaj dvakrat tedensko delati vaje za moč.

Bolezenska stanja, zaradi katerih se pojavijo afte
Afta je razjeda v ustih, okrogle ali ovalne oblike, ki je lahko zelo boleča, spremlja jo lahko tudi oteklina lokalnih bezgavk ter povišana temperatura.

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?
V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

Naravni pripravki, ki lahko lajšajo simptome alergij
Sezona alergij je skoraj na vrhuncu. Pisali smo že o preventivi, kurativi ter načinih, ki pomagajo lajšati alergije, nismo pa še zajeli najboljših naravnih pripravkov in pristopov, ki bistveno olajšajo življenje ljudem z alergijami! Tokrat zajemamo slednje!

Alergije se lahko na novo pojavijo tudi pri odraslih ljudeh
Zakaj se lahko prve težave z alergijami pojavijo tudi v odrasli dobi in kaj ima s tem imunost?

Kako se upreti prijateljem, če in ko vas silijo k neumnostim?
Te prijatelji silijo v stvari, ki si jih ne želiš? Neumnostim, ki se ti zdijo naravnost neverjetne? V nadaljevanju si lahko prebereš nasvete, kako se lahko izogneš pritisku vrstnikov.

Kako poskrbeti, da velikonočna pojedina ne obremeni prebave?
Prihaja velika noč, praznik šunke, pirhov, potice ter kopice drugih dobrot, pod težo katerih se bodo šibile naše mize. Privoščite si jih brez slabe vesti, saj se tovrstne priložnosti zgodijo le enkrat na leto. Ker pa zna obilna praznična hrana pustiti posledice v obliki napihnjenosti, občutka nelagodja v predelu trebuha, zgage in zaprtja, je dobro vedeti, kako lahko preženete tovrstne tegobe – in to na povsem naraven način!

Najpogostejša vprašanja v povezavi z zobnimi luskami in zobnimi prevlekami
Če so vaši zobje poškodovani, obarvani, nepravilno poravnani ali neenakomerno oblikovani, vam pri takšni težavi lahko med drugim pomagajo tudi zobne luske. Te so izdelane po meri, so tanke in v barvi zob. Njihov namen je učinkovito pokriti sprednjo površino za izboljšanje videza. Spreminjajo se lahko barva, oblika, velikost in dolžina lusk.

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej
Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

Kaj je sinusitis?
Obstaja več kot ena vrsta in nekatere med njimi je lažje zdraviti. Toda večina akutnih primerov mine sama od sebe brez potrebe po zdravilih.

Svetovni dan boja proti raku obeležujemo tudi s filmom
Vsako leto 4. februarja obeležujemo svetovni dan boja proti raku, namen katerega je informiranje in ozaveščanje o raku ter spodbujanje preprečevanja, odkrivanja in zdravljenja te bolezni. Letos že drugo leto zapored poteka kampanja pod sloganom Zapolnimo vrzel v oskrbi, ki poudarja predvsem moč sodelovanja in dejstvo, da lahko vsak izmed nas naredi razliko in pripomore k napredku pri zmanjševanju globalnega vpliva raka.

Odpravite bolečine prej in za vedno!
So postale za vas bolečine že skoraj neizogibne? Se še sploh spomnite, kako je zjutraj vstati brez bolečin ali celo prespati celo noč v enem kosu?

Namesto zaobljub si letos postavite ta vprašanja
Vprašanja za samorefleksijo vam bodo letos morda pomagala bolj kot vse zaobljube, ki bi si jih lahko zadali.