Vizita.si

napadi

Duševno zdravje 26. 02. 2020 08.52

13 nenavadnih fobij, za katere še niste slišali

Vsi smo že slišali za fobije pred vožnjo z dvigalom, iglami, kačami, letenjem, temo, javnim nastopanjem, višino, vožnjo avtomobila in podobnimi vsakodnevnimi aktivnostmi, stvarmi in živalmi. A raznovrstnih fobij je toliko, kolikor je različnih ljudi in nekatere so zares nenavadne. Ste že slišali za strah pred baloni, zvokom in ogledali? Kaj pa strah pred dežjem, dolgimi besedami in zardevanjem? Zbrali v 13 najbolj nenavadnih fobij, ki so jih strokovnjaki izpostavili v različnih znanstvenih študijah.

Življenjske zgodbe 18. 02. 2020 08.41

Kljub epilepsiji ni nikoli nehala plesati

Slikar Rihard Jakopič je imel epilepsijo. O tem, kako je živeti s to boleznijo, je v svojem delu spregovorila ena najuspešnejših sodobnih dramatičark Simona Semenič. Epilepsija velja za najpogostejšo nevrološko motnjo, tako pri odraslih kot otrocih. A kot opozarjajo strokovnjaki, družba premalo razume, da se pri vsakem pokaže drugače. Danes 20-letni Daši kljub diagnozi nikoli ni bilo treba prenehati treningov plesa. Je večkratna evropska in svetovna prvakinja.

Duševne motnje 18. 02. 2020 08.37

Mislite, da vas je preveč strah? Imate fobijo? Napade panike?

Kaj so anksiozne motnje? Kdaj nam strah in tesnoba pomagata, kdaj nas ovirata? Zakaj se v resnici pojavljajo napadi panike? In kaj storiti, če obsesivno preverjamo, ali smo izključili štedilnik? O vsem tem smo se pogovarjali s psihiatrinjo prof. dr. Mojco Zvezdano Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije.

Psiha 07. 02. 2020 10.13

Vse kar moraš vedeti o anksioznosti

Te pogosto skrbi in se ti zdi, da so stvari ušle izpod nadzora? Se ti zdi, da nisi dovolj dober/a, četudi se močno trudiš? Se ti ne ljubi ven in med vrstnike? Raje ostaneš doma?

Bolezni 11. 01. 2020 12.17

V Sloveniji zaradi parkinsonizmov trpi okoli 5000 ljudi

Parkinsonova bolezen je degenerativna bolezen, pri kateri odmirajo dopaminski nevroni v predelu možganov, ki nadzoruje fine mišične gibe, predvsem njihov začetek in tekoč potek. Posledično so simptomi bolezni tresavica in oteženo gibanje.

Zdravje 30. 12. 2019 08.29

Razbijamo mite o alkoholu in mačku!

O zdravljenju mačka in pitju alkohola krožijo številni miti in neresnice. Da boste vedeli, kako v teh dneh piti, da bodo posledice na telo čim manjše, preverite, kateri podatki so napačni in kaj v resnici deluje.

Bolezni 27. 12. 2019 08.45

Bolezen žolčnika, ki je ozdravljiva le v začetni obliki

Jetra in žolčnik ležijo v zgornjem desnem predelu trebuha, oba organa pa povezujejo izvodila, ki jih imenujemo žolčni sistem. Žolčnik je majhna vreča, okoli 8 cm dolga in 4 cm široka in leži pod jetri, v njej pa se shranjuje žolč ali zelenorumenkasta tekočina, ki jo proizvajajo jetra.

Srčno žilne bolezni 05. 12. 2019 08.12

Atrijska fibrilacija je epidemija 21. stoletja

Atrijska fibrilacija je eden večjih problemov javnega zdravja, saj gre za najpogostejšo srčno aritmijo, katere najnevarnejši zaplet je možganska kap. Imenujejo jo tudi epidemija 21. stoletja, saj njena pojavnost izjemno hitro narašča. Imata jo več kot dva odstotka oseb, starejših od 50 let, in kar več kot devet odstotkov, starejših od 80 let.

Bolezni 23. 11. 2019 08.42

32-letna Slovenka: kljub epilepsiji je rodila zdravo deklico

Pri 50 odstotkih nosečnic z epilepsijo med nosečnostjo pri bolezni ni bilo nobenih sprememb, pri približno 40 odstotkih se je stanje celo izboljšalo, pri približno 10 odstotkih nosečnic z epilepsijo pa je nosečnost privedla do poslabšanja. Epilepsija ni razlog, da bi se nosečnost odsvetovala. Približno 90 odstotkov vseh epileptičnih nosečnic doživi zdravo nosečnost in rodi zdravega otroka.

Bolezni 17. 11. 2019 10.48

Zakaj so bolečine hujše ponoči?

Ste že večkrat menili, da niste tako hudo bolni, potem pa so se ponoči vaši simptomi tako poslabšali, da vam je bilo žal, da prej niste poiskali zdravniško pomoč. Preverite, zakaj se simptomi nekaterih bolezni poslabšajo prav ponoči.

Zdravje 08. 10. 2019 08.36

Naj gibanje postane del vašega vsakdana

Imunski sistem je obrambni mehanizem telesa, ki ščiti telo pred virusi, bakterijami ali glivicami, ki povzročajo bolezni. Kadar imunski sistem deluje učinkovito, je v stalni pripravljenosti, da nas zaščiti pred okužbami in splošnimi napadi mikrobov vseh vrst. Kako ga okrepiti?

Bolezni 25. 09. 2019 09.37

Prepoznajte in odpravite vnetje sinusov

Sinusi blažijo tlak, ki nastaja pri vdihu in izdihu, opravljajo vlogo resonatorja pri govoru in petju, zelo radi pa se tudi vnamejo. O vnetju sinusov smo se posvetovali s specialistom otorinolaringologom dr. Štefanom Spudičem.

Osebna rast 11. 09. 2019 10.46

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši

Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.

Duševne motnje 27. 08. 2019 08.15

Miti in resnice o paničnih napadih

Sunkovito dihanje v vrečko, neobvladljiv strah, številne telesne senzacije in dramatično vzdušje spremljajo najbolj tipično predstavo (pa tudi filmske scenarije) o paničnih napadih. A v zvezi s to precej pogosto problematiko se pojavljajo tudi številni miti, ki zamegljujejo resnico. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja in jih razbili.

Življenjske zgodbe 16. 08. 2019 09.39

6 let so ji postavljali napačno diagnozo, nato pa se je izkazalo, da ima možganski tumor

34-letna Karissa Ostheimer je že v najstniških letih pričela trpeti za prvimi nenavadnimi simptomi, ki so se kasneje izrazili kot grozljiva odpoved levega dela obraza, zaradi katere ni mogla govoriti. A zdravniki so kar šest let vztrajali, da gre le za PMS in da ni nič resnega. Na žalost so se motili.

Bolezni 08. 08. 2019 09.57

Pojasnila, kakšne so prave posledice ugriza okuženega klopa

22-letna študentka Steph Todd je razkrila, kakšne so realne posledice neodkrite limske borelioze, ki jo je povzročil ugriz klopa. Po dolgih letih hudih bolečin so Steph januarja letos le diagnosticirali limsko boreliozo.

Bolezni 07. 08. 2019 08.05

Pitje alkohola je v Sloveniji resen problem

Alkohol predstavlja v Sloveniji pereč problem. Predvsem med mladimi je prisoten precej toleranten odnos do pitja alkohola. Negativne posledice uživanja oz. zlorabe alkohola se kažejo na zelo različnih področjih in treba se je vprašati, kaj preveč alkohola pomeni za človekov organizem ter kaj slabega povzroča v telesu.

Bolezni živčevja in možganov 02. 08. 2019 07.55

V Sloveniji okoli 20.000 bolnikov z epilepsijo

Strokovnjaki ocenjujejo, da je v Sloveniji okoli 20.000 bolnikov z epilepsijo, na leto pa jih na novo zboli okoli 1.000. Najpogosteje zbolijo mladi, lahko pa se pojavi v katerem koli starostnem obdobju, tudi po 60. letu starosti. Vzrok zanjo so različni dejavniki.

Bolezni 24. 06. 2019 12.05

Njen 'zaležan vrat' je bil v resnici nevaren možganski tumor

Mami Kay Parsons so zdravniki rekli, da njena hči Ryleigh glavo drži v desno stran le zato, ker je spala v napačnem položaju. A 31-letna mamica je začela sumiti, da gre za nekaj bolj resnega. Ko je zdravnikom pokazala posnetek, kako njena hči glavo drži na desno stran že dlje časa, so jo začeli jemati resno.  

Bolezni 06. 06. 2019 08.30

Majhen ugriz, ki ji je za vedno spremenil življenje

57-letna Christine Jennings je zaradi nediagnosticirane lymske borelioze, ki jo je prejela preko ugriza klopa, danes slepa, paralizirana in v hudih bolečinah. Čeprav je večkrat opozarjala, da se spopada s to boleznijo, kot pravi, ni prejela zdravljenja, ki bi lahko preprečilo najhujše.

Bolezni 10. 05. 2019 12.40

Slabo poznana nevarnost soka grenivke

Pacienti, ki se spopadajo s sindromom dolge QT dobe - boleznijo srca, bi morali biti bolje opozorjeni na nevarnosti pitje soka grenivke, je pokazala zadnja raziskava medicinskega centra Tel Aviv Sourasky. Kaj pa zdravi ljudje, ki radi pijejo grenivkin sok?

Življenjske zgodbe 03. 05. 2019 08.38

Izgubil 127 kilogramov, sedaj išče ljubezen

42-letni Jon Vilder, ki je nekoč tehtal neverjetnih 216 kilogramov in kasneje shujšal 127 kilogramov, danes išče ljubezen svojega življenja. ''Morda se sliši posladkano, a moje največje sanje so sedaj, da bi našel življenjsko sopotnico.''

Življenjske zgodbe 03. 05. 2019 07.21

Ženska, ki je 'umrla' kar 10-krat

Bila je blogerka, 'influencerka', direktorica komunikacij in zadnjih 15 let mati. A Heather Armstrong, ki jo je revija The New York Times označila za 'kraljico blogerk', se je spopadala tudi z depresijo in je šla skozi vse faze bolezni. V resnici se je z duševnimi boleznimi spopadala že vse od fakultete. Vse dokler ji psihiater v hudi fazi depresije ni svetoval, naj se prijavi na poskusno zdravljenje z uporabo propofola, anestetika, ki 'utiša' možgane in povzroči nekakšno možgansko smrt, iz katere te lahko znova obudijo. Heather se je prijavila in umrla kar 10-krat.

POPovi zdravniki 09. 02. 2018 13.26

Depresija in popravilo zob

Pozdravljeni, Naš družinski član, 26 let, ima hude težave z depresijo in paničnimi napadi. Pred kratkim mi je povedal, da že leta in leta ni šel k zobozdravniku zaradi anksioznosti in napadi panike, m...

POPovi zdravniki 09. 02. 2018 13.26

STOMATOLOGIJA, FOBIJA

Pozdravljeni, Naš družinski član, 26 let, ima hude težave z depresijo in paničnimi napadi. Pred kratkim mi je povedal, da že leta in leta ni šel k zobozdravniku zaradi anksioznosti in napadi panike, m...

POPovi zdravniki 17. 05. 2016 22.30

Panični napadi

Pozdravljena, že 5 let se borim z paničnimi napadi, probala sem vse mogoče od sprehode,telovadba, psihoterapija in na koncu nisem mogla več normalno funkcionirat sem se odločila da začnem z antidepres...

POPovi zdravniki 17. 01. 2016 14.52

Homeopatsko zdravljenje anksioznosti, paničnih napadov in nemira

Pozdravljeni! Zanima me kaj priporocate za zdravljenje anksioznosti, panicnih napadov in nemira? Ali obstaja kaksno homeopatsko zdravilo za lajsanje teh tezav? Hvala za odgovor. lp m.

POPovi zdravniki 29. 11. 2014 20.38

PSIHIČNA MOTNJA

Živjo! Imam čuden problem in ne vem kaj mi je začelo se je z paničnim napadom občutkom groze da ne bom mogu več normalno živeti da me bo svet onesposobil...zaradi vsakodnevnih paničnih napadov se izgu...

POPovi zdravniki 20. 10. 2014 15.13

VKT IN AD

Pozdravljeni, Zadnje mesece imam težave z anksioznostjo in paničnimi napadi. Obiskujem psihologinjo, vsak oz vsak drugi teden. Delava po Kognitivno vedenjski terapiji. Zdi se mi, da mi gre kar dobro. ...

POPovi zdravniki 18. 09. 2014 17.40

Boleči sklepi

Pozdravljeni, stara sem 17 let in imam težave s sklepi. Sklepi me bolijo in pokajo (večinoma vsi sklepi). Šla bom na pregled za revmo, vendar bi bila zelo vesela če bi tudi vi izrazili svoje mnenje. K...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996