Vizita.si

napaka

Duševno zdravje 03. 05. 2020 09.45

Zgrešeni nasveti o partnerstvu in ljubezni

Ko govorimo o ljubezni in partnerskih odnosih, ne moremo mimo nasvetov najbližjih. A vsak od nas ima svojo življenjsko pot in zgodovino izkušenj v odnosih. Niso vsi nasveti koristni in včasih nekateri bolj škodijo kot koristijo. Ljubezen je subjektivno doživljanje, zato se je v takšnih primerih bolj kot na druge priporočljivo zanašati na svoje občutke. Izpostavljamo 6 najpogostejših nasvetov, ki jih raje preslišite.

Ginekologija in porodništvo 28. 04. 2020 09.03

Vzrok spontanim splavom, prezgodnjim porodom in med drugim celo smrti ploda v maternici

Nepravilna maternica ali maternična pregrada je lahko v nekaterih primerih vzrok za ponavljajoče se spontane splave, prezgodnje porode, zaplete ob porodu in redkeje tudi bolečine pri spolnih odnosih.

Rakave bolezni 03. 04. 2020 11.31

Pljučni rak je najpogostejši vzrok smrti zaradi raka

V Sloveniji je rak pljuč po pogostosti pri moških na tretjem, pri ženskah pa na četrtem mestu, za njim vsako leto zboli okoli 1.500 ljudi. Raku pljuč pravijo tudi 'tihi ubijalec'. Večino primerov namreč odkrijejo že v razviti fazi, saj se bolezenski znaki pojavijo šele takrat, ko se je bolezen že razširila na druge dele telesa.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 13.24

Je perfekcionizem nekaj pozitivnega ali negativnega?

"Perfekcionizem je človekova težnja, da bi v vseh stvareh vse naredil najboljše možno in brez napake," pojasnjuje klinična psihologinja Aleksandra P. Meško. Medtem ko to deluje kot povsem lepa in smiselna želja, pa je napaka perfekcionistov, da ne znajo ločiti, kje bi bilo perfekcionizem smiselno uporabiti, kje pa ne. Kar vse bi moralo biti popolno. Tu pa se potem zalomi.

Ginekologija in porodništvo 27. 02. 2020 08.20

Takšne so lahko posledice hujšanja takoj po porodu

Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Veliko je neprijetnih in nelagodnih, kar vpliva na počutje in samozavest nosečnice. Zato se mnoge odločijo takoj po porodu odpraviti odvečne kilograme in želijo znova priti v kondicijo. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da je pri takšnem ravnanju treba biti izjemno previden.

Prehrana 18. 02. 2020 08.48

6 zdravih prigrizkov, ki ne redijo

Čeprav mnogi ljudje čutijo občutek krivde, ko uživajo prigrizke, v resnici z njimi ni nič narobe – če jih izberemo pravilno. Jasno je, da nezdravi prigrizki vodijo v debelost, a dobra izbira prigrizka nam lahko pomaga do bolj ozkega pasu in celo do izgube odvečnih kilogramov. Tu je nekaj zlatih pravil prigrizkov, ki jih morate poznati.

Zdravje 30. 12. 2019 08.20

Kakšni so učinki uporabe steroidov?

Leta 1930 so nemški znanstveniki odkrili, kako narediti umetno molekulo hormona testosterona. Začetni rezultati so bili odlični. Novi hormoni so uspešno podvojili velikost telesnih mišic v precej kratkem času ter povečali vzdržljivost in agresivnost. Leta 1940 so nekatere od prvih odkritih steroidov uporabili na nemških vojakih, kasneje, v petdesetih, pa so jih uporabljali ruski atleti.

Tuje 11. 12. 2019 08.39

Srce ji je prenehalo biti za celih šest ur

Štiriintridesetletno Britanko Audrey Schoeman je med planinarjenjem v Španiji, kamor se je odpravila s soprogom, presenetila snežna nevihta. Njeno srce se je ustavilo, temperatura telesa pa je padla na 18 stopinj. Šest ur kasneje so zdravniki v njej obudili življenje.

Bolezni 15. 11. 2019 13.38

Kdaj naj otroka peljemo k zdravniku?

Zaradi povišane temperature še ni nujno, da takoj obiščemo zdravnika. Tudi starši običajno prehitro pripeljejo otroka k zdravniku, opozarja pediatrinja Petra Mohar Bregar, dr. med. Ali pa druga napaka: otroka takoj, ko mu pade temperatura, že peljemo v vrtec.

Srčno žilne bolezni 16. 10. 2019 09.50

Možnost preživetja po srčnem zastoju je danes trikrat večja

Ob Svetovnem dnevu oživljanja, ki ga obeležujemo 16. oktobra, po vsej Sloveniji do konca meseca poteka več kot 60 brezplačnih dogodkov o temeljnih postopkih oživljanja in uporabi defibrilatorjev, ki predstavljajo najpomembnejši korak pri ohranjanju življenj zaradi srčnega zastoja. Da je strah pred izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja odveč so na današnji novinarski konferenci pokazali tudi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami, ki so v družbi ambasadorja Svetovnega dneva oživljanja Jureta Koširja predstavili tri enostavne korake, s katerimi vsi lahko pomagamo.

Osebna rast 11. 09. 2019 10.46

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši

Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.

Bolezni 10. 09. 2019 11.45

3 živila, ki jih morate jesti za močnejše krvne žile

Ko naše telo deluje pravilno, se pravilno razvijajo tudi nove krvne žile - ne nastane jih ne preveč ne premalo. To nas ohranja zdrave. Proces, ki ga naše telo uporablja za ustvarjenje novih krvnih žil je imenovan angiogeneza. Ko pride do napak pri angiogenezi, pa se lahko razvijejo različne bolezni, vse od rakavih bolezni, srčno-žilnih in celo Alzheimerjeva bolezen. Da bi ta proces deloval pravilno, moramo po besedah dr. Willama Lija iz Univerze Harvard, izbirati prava živila.

Bolezni 22. 07. 2019 13.29

Najpogostejše medicinske napake, ki stanejo tudi življenja

Nova raziskava Univerze Manchester je pokazala, da okoli eden od 12-ih pacientov na svetu trpi zaradi medicinske napake - polovico teh napak pa bi lahko preprečili. Kar 12 odstotkov pacientov je zaradi zdravniških napak trajno poškodovanih ali umrejo. Preverite, katere zdravniške napake so najpogostejše.

Življenjske zgodbe 05. 12. 2018 13.07

Ljubljančanki se je kar naenkrat zlomilo šest vretenc

Imela je 45 let, ko so ji po naključju odkrili osteopenijo. To je predhodnica osteoporoze, ko je gostota kosti že manjša. Dobila je zdravila, ki so preprečevala nadaljnje izgubljanje kostne mase, a jih je nekega dne nehala jemati. To napako je ponovila celo dvakrat. Drugič se je končalo tako, da se ji je brez kakršnega koli padca ali dviganja težkega bremena zlomilo šest vretenc.

Zdravje 14. 03. 2019 14.50

Čas je, da sebe postavite na prvo mesto

Tako za telesno kot za duševno zdravje je izjemnega pomena, da znamo prisluhniti sebi in svojim potrebam ter da si na različnih področjih v življenju postavimo prioritete. To pomeni, da se moramo naučiti reči NE, kadar nečesa ne zmoremo, da znamo presoditi, kdaj se upreti določeni razvadi, ki nam tako ali drugače škoduje, da ne vztrajamo v odnosih, ki nas ne osrečujejo in da pravočasno poiščemo pomoč, ko nas telo opozori, da nekaj ni v redu. Če ne znamo ali se bojimo reči NE, s tem sporočamo, da so nam drugi pomembnejši od nas samih, nam potrdi tudi psihologinja dr. Eva Boštjančič.

POPovi zdravniki 29. 08. 2016 15.25

Korekcija nosu

Pozdravljeni! Imam sina, starega 15 let, torej sredi pubertete. Najstniki imajo že brez posebnih razlogov ponavadi dovolj problemov sami s sabo, moj sin pa se še dodatno obremenjuje zaradi svojega vid...

POPovi zdravniki 15. 02. 2016 16.31

Prehod v odraslost

Pozdravljeni! Vpisati se moram na študij, ampak me nič ne veseli, ne čutim se sposobno za nobeno delovno mesto. Končala sem srednjo poklicno šolo, ki me ne zanima, nato sem končala še 2 leti študija, ...

POPovi zdravniki 20. 04. 2015 15.25

Bele lise na zobeh

Pozdravljeni, hči (18 let) ima na enicah močne bele lise, že odkar so stalne enice zrasle. Sicer ime lepe bele zobe, samo v kontrastu s temi lisami izpadejo rumeni. Alise da kaj narediti?

POPovi zdravniki 03. 11. 2013 18.57

Ortodontija

Pozdravljeni! Mene pa zanima kakšna je funkcija obročkov na kočnikih pri fiksnem zbonem aparatu? Sama sem namreč ta aparat dobila, pri čemer je ortodont spustil obe šestki in sedmici, na vseh ostalih ...

POPovi zdravniki 13. 08. 2013 21.31

Korekcija brazgotine in hipotrofije mehkih tkiv

Prirojena napaka stopala Spoštovani, stara sem 52 let in sem rojena z napako nog oz. stopal. Stopala so bila obrnjena navznoter. Kot otrok sem preživela veliko operacij, gipsov, terapij. Leva noga se ...

POPovi zdravniki 18. 06. 2013 18.42

Redim se namesto, da bi hujšala

Pozdravljeni. Zadnji 2 leti se trudim izgubiti nekaj kilogramov, saj bi rada izboljšala svoj BMI proti nekakšni srednji vrednosti. Čeprav trenutno se še vedno niham v mejah zdrave telesne teže, me le ...

POPovi zdravniki 04. 06. 2013 23.46

Poškodba štiriglave stegenske mišice

Pozdravljeni! Sem 19-letno dekle. Pred tremi tedni sem si med igranjem nogometa nategnila sprednjo stegensko mišico. Osebni zdravnik me je napotil k travmatologu, kateri je ugotovil, da imam stegen...

POPovi zdravniki 28. 01. 2013 23.19

Prehrana v nočnem turnusu

Pozdravljeni! Glede na to, da opravljam nočno delo oz. imam v službi tudi nočne izmene. Me zanima kako se zdravo prehranjevati v nočnih urah oz. kako si čez dan razporediti obroke? Hvala v napre...

POPovi zdravniki 03. 12. 2012 20.08

Mnogo presuh vegetarijanec

Pozdravljeni Star sem 17 let, velik 170cm in tezak le 53kg. Zanima me kako se (cim bolj zdravo) zrediti. Jem 5 obrokov na dan in sem ze eno leto vegetarijanec, vendar sem ze bil odkar se spomni...

POPovi zdravniki 04. 11. 2012 15.19

Stanje po korekciji sindaktilije

Pozdravljeni. Stara sem dvajset let in imam sindaktilijo na obeh rokah. Rojena sem bila z zaraščenimi prsti, na levi roki sta bila zaraščena 3. in 4. prst, na desni pa 3., 4. in 5. V otroštvu s...

POPovi zdravniki 04. 06. 2012 20.53

Povečani, nesimetrični boki

Pozdravljeni Sem moški in sem star 17 let in me predvsem zanima zakaj imam povečane boke oz. je eden malo večji od drugega. Zanima me ali je to kakšna napaka ali pa se da to kako "urediti" hvala

POPovi zdravniki 27. 05. 2012 21.23

Prenizka telesna teža

Pozdravljeni! Ceprav je ze veliko odgovorov glede prenizke telesne teze,se nekako ne najdem v odgovorih,zato vam pisem.Stara sem 23 let,visoka 167 cm,imam pa le borih 45 do 47 kg.Naj povem,da zelo ...

POPovi zdravniki 07. 02. 2012 10.23

Antikoagulantna terapija

Moja žena je decembra dobila GVT, kar je privedlo do pljučne embolije (PE). No sedaj je na antikoagulativnem zdravljenju in ima mejno objočje INR med 2 in 3. Prvih 14 dni je imela INR >3,0 (za silve...

POPovi zdravniki 11. 01. 2012 15.23

Krema za pigmentne madeže

Ali obstaja krema za pigmentne madeže na obrazu

POPovi zdravniki 18. 12. 2011 19.11

Vrtec in okužbe

Spoštovani,Naša 20 mesečna hči je začela obiskovati vrtec.Načel se je imunski sistem in od 24.10-08.11.smo bili na Ospenu celo na infekc.kliniki zaradi bakterij.okužbe žarišča niso našli.22.11. smo zo...

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996