ne je

Ženske naj bi imele večje tveganje za razvoj te bolezni
Degeneracija makule naj bi bila bolj pogosta pri starejših ženskah.

8 sprememb, ki se lahko zgodijo v menstrualnem ciklu po štiridesetem letu
Kako se spreminja pogostost menstruacije, sama menstruacija in njen tok, kakšne so spremembe v doživljanju predmenstrualnega sindroma in kako je s spreminjanjem hormonov pri ženski po štiridesetem letu? Vse to in še več zajemamo v današnjem članku.

Kaj je bolezen temporomandibularnega sklepa?
Bolezen temporomandibularnega sklepa povzroča bolečino in občutljivost v čeljustnih sklepih ter okoliških mišicah in vezeh. Vzroki vključujejo škrtanje z zobmi, poškodbe čeljusti, artritis in vsakodnevno obrabo. Zdravljenje se razlikuje od osebe do osebe in lahko vključuje zdravila, fizikalno terapijo, ščitnike za usta po meri in operacijo čeljusti.

Tega nikoli narediti, če ne morete zaspati
Če ležite in se premetavate več kot pol ure, pa še vedno ne morete zaspati, je morda čas, da naredite nekaj drugače.

10 razlogov, zakaj vas srbi koža
Srbečica, ki se pojavi na predelih kože, je lahko precej nadležen in stresen dejavnik, pa naj jo spremlja kožni izpuščaj ali ne. Vsekakor pa vam telo poskuša nekaj sporočiti.

Raka lahko preprečimo z zgodnjo zaščito pred okužbami s HPV
Onkološki inštitut Ljubljana je imel danes novinarsko konferenco, na kateri so izpostavili pomembnost cepljenja proti HPV, ki lahko prepreči več kot 90 % rakov, povezanih z okužbo HPV, če je cepljene opravljeno pri priporočeni starosti. Poglejmo si, kaj so še povedali strokovnjaki.

Svetovno znan pediatrični nevrokirurg, ki je pomagal tudi slovenskim otrokom, umrl
Zdravnik T. S. Park je bil znan po tem, da se je tako rekoč, najraje ukvarjal z otroki, nad katerimi so drugi dvignili roke. Gre denimo za otroke, katerim staršem so povedali, da njihovi otroci ne bodo nikoli hodili, kirurg Park pa jih je postavil na lastne noge. Ne zgolj to, da te otroci danes hodijo, temveč tečejo s sovrstniki, hodijo v hribe in so otroci kot vsi ostali. Da je umrl so sporočili na družbenem omrežju Facebook.

Kako postati priljubljen?
V najstniških letih je želja po priljubljenosti nekaj povsem običajnega. Vsi si želimo biti sprejeti, cenjeni in imeti veliko prijateljev. Toda pogosto se zgodi, da v prizadevanju za priljubljenost izgubimo tisto, kar nas dela unikatne – svojo avtentičnost. Zato je pomembno, da se vprašamo: ali je vredno priljubljenost postavljati pred lastno identiteto?

Zakaj in kako pride do zobne erozije?
Do zobne erozije pride, ko se vaša sklenina (zunanja, zaščitna plast vaših zob) tanjša. Ko enkrat pride do erozije, ne moremo popraviti 'škode', lahko pa veliko naredimo za preventivo in da ukrepamo, da zaustavimo, preden se stanje poslabša. Najboljši način za preprečevanje erozije sklenine je dobra ustna higiena in redni obisk zobozdravnika.

Bolezni, zaradi katerih se lahko pojavljajo modrice
Medicinski izraz za modrice je ekhimoza. Modrice nastanejo, ko se pod kožo nabere kri, povzroča pa jih zlom krvne žile. Videti so kot znamenja na koži, ki so lahko črne, modre, rdeče ali vijoličaste barve. Med celjenjem modrice spreminjajo barvo in večina ni nevarnih, še manj pa zaradi njih potrebujete zdravljene. A nepojasnjene modrice, za katere se zdi, da se pojavljajo od nikjer in dlje časa, so lahko osnovnega zdravstvenega stanja.

Kaj je priraščen jeziček?
Priraščen jezik omejuje delovanje otrokovega jezika. Določeni dojenčki imajo zaradi njega lahko težave z dojenjem ali težavo, da dobijo dovolj mleka. Kakšno je zdravljenje in kakšne so rešitve?

Kakšne omejitve ima rutina?
Ste kdaj pomislili, kakšne omejitve ima rutina? Zakaj se morajo tudi tisti, ki se jim nikoli ni bilo treba učiti, enkrat usesti za zvezke, če ne prej pa na fakulteti? O tem je tokrat spregovoril naš Oskar.

Kitarist skupine Queen Brian May utrpel lažjo možgansko kap
Brian May je razkril, da je pred kratkim doživel manjšo možgansko kap, zaradi katere ni mogel uporabljati leve roke.

Po spletu krožijo lažna obvestila o izbruhu nove bolezni
Po elektronski pošti krožijo lažna obvestila, ki naj bi jih pošiljalo ministrstvo za zdravje. Besedilo vključuje opozorilo o izbruhu nove nalezljive bolezni in poziv k cepljenju. Na ministrstvu za zdravje opozarjajo, da gre za zlonamerno sporočilo, na katerega naj prejemniki ne odgovarjajo, prav tako naj ne odpirajo priloženih priponk.

Pljučna bolezen, ki jo je mogoče preprečiti in zdraviti
Kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) je dolgotrajna bolezen pljuč, ki jo povzroči poškodba pljuč. Posledica poškodbe je otekanje in draženje, imenovano tudi vnetje, v dihalnih poteh, ki omejujejo pretok zraka v pljuča in iz njih. Ta omejen pretok zraka je znan kot obstrukcija. Simptomi vključujejo težave z dihanjem, vsakodnevni kašelj, pri katerem se izloča sluz, in zategnjen, piskajoč zvok v pljučih, imenovan piskajoče dihanje.

Navade in stvari, ki slabijo naš imunski sistem
Določene navade lahko močno vplivajo na naš imunski sistem. Četudi se nam zdijo stvari dokaj samoumevne, vendarle niso, kajne? Poglejmo si najpogostejše 'krivce' za oslabljen imunski sistem.

Dejstva, ki jih morate poznati o dieti BRAT
Dieta BRAT se pogosto uporablja za zdravljenje želodčnih bolezni. Je načrt prehranjevanja, ki vsebuje malo vlaknin. Četudi je ta dieta morda koristna za kratek čas, je povezana tudi z določenimi tveganji.

Sadež, ki bi lahko izboljšal zdravje črevesja
Katero sadje naj bi po mnenju zdravnice ljudje premalo uživali? Slednji sadež naj bi imel sposobnost, da nam pomaga izboljšati zdravje našega črevesja.

Kako šolsko leto začeti uspešno?
Začetek šolskega leta je lahko vznemirljiv, a hkrati tudi stresen. Po dolgih počitnicah se je treba ponovno navaditi na šolske obveznosti, urnike in učenje. Da bi ti bil začetek šolskega leta lažji in uspešnejši, smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki ti bodo pomagali na poti do uspeha.

Zakaj pride do občutljivosti zob?
Občutljivost zob lahko občutimo bodisi ob uživanju vroče ali hladne pijače, sladke ali kisle hrane in celo pri globokem vdihu hladnega zraka. Bolečina sega od ostre in nenadne do globoke in rahle. Zdravljenje občutljivih zob vključuje fluorid, zobno pasto za desenzibilizacijo in zdravljenje zob.

Zakaj škripamo z zobmi?
Bruksizem ali škripanje z zobmi je, ko stiskate, škrtate ali škripate z zobmi. Nekateri ljudje delajo to zavestno, največkrat pa pride do tega podzavestno, medtem ko spimo.

8 velikih mitov o seksu
O seksu kroži veliko mitov, ki niso samo neresnični, temveč tudi škodujejo naši predstavi o spolnosti. Poglejmo si najpogostejše.

Ste že poskusili vitaminsko terapijo?
Zaradi zvezdnic in vplivnežev se je v zadnjih letih na veliko začelo govoriti o vitaminski terapiji oz. intravenoznem zdravljenju z vitamini. Kratko dejstvo je, da strokovnjaki poudarjajo, da takšne terapije ne potrebujemo, čeprav se na veliko razglašajo koristi – predvsem od zdravljenja mačka do upočasnitve staranja. Poglejmo nekaj dejstev.

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji v sezoni 2024
Nacionalni inštitut za javno zdravje (v nadaljevanju NIJZ) je sporočil, da so bili na severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji, potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila.

Mateja Kunc: Trdno sem prepričana, da se življenje ne odvija naključno
Kaj sta vedska astrologija ali djotiš? Kako nam lahko pomaga pri osebni rasti in osebnem napredku? O tem smo se pogovarjali z Matejo Kunc, učiteljico djotiša in utemeljiteljico življenjeslovja, po poklicu diplomirano ekonomistko, po duši, kot pravi sebi, raziskovalko življenja.

Znaki, da imate sindrom, ki močno prizadene ledvice
Alportov sindrom je genetsko stanje, pri katerem vaše ledvice ne proizvajajo normalnih kolagenskih beljakovin tipa IV.

Recept za pečeno papriko za ozimnico
Imate na vrtu toliko paprike, da ne veste, kam bi jo dali? Imamo izvrstno idejo – pripravite ozimnico!

Vse, kar morate vedeti o parodontalni bolezni
Paradontalna bolezen je pogosta bolezen dlesni in kosti, ki podpirajo vaše zobe. Zakaj pride do nje, kako jo lahko preprečimo, kako jo zdravimo?

To se zgodi, če predolgo sedite na stranišču
Odkar so postali naši telefoni del vsakdana, je postalo del našega vsakdana tudi to, da zelo radi na stranišče odidemo s telefonom v roki. Posledično se naš obisk lahko močno podaljša, namesto običajne minute ali nekaj minut, pa se lahko sedenje zavleče tudi v nedogled. Slednje početje pa resnično ni pametno.

Ali je za bolečine v ramenih krivo spanje na boku?
Mnogo ljudi najraje spi na boku. Takšno spanje ohranja dihalne poti odprte, zmanjša smrčanje in zmanjša tudi simptome spalne apneje. Prav tako postavi hrbtenico v nevtralen položaj in lahko zmanjša zgago. Ima pa seveda tudi slabo plat – lahko občutite povečano bolečino v ramenih, saj več ur pritiskate na eno ramo.