Vizita.si

ne

Odnosi in spolnost 24. 08. 2020 06.00

Tipi prijateljev, ki jih potrebujemo ob sebi

Če bi vas nekdo vprašal, koliko tipov prijateljev imate v življenju, koliko bi jih našteli? Že starorimski filozof Aristotel je bližnje odnose uvrščal v različne kategorije, sodobne raziskave pa dokazujejo, da so bile ravni odnosov že od nekdaj različnih globin.

Prehrana 24. 08. 2020 05.30

Na kaj morajo biti pozorni vegetarijanci in vegani?

Tisti, ki ne uživajo mesa, vendar uživajo mleko in jajca, morda tudi ribe, ob zdravi raznovrstni prehrani ne bi smeli imeti težav z vnosom vseh hranil. Tisti, ki ne uživajo nobenega mesa in tudi ne mleka in jajc, pa bi morali biti bolj pozorni le, da redno uživajo druga živila, ki vsebujejo beljakovine, kalcij, železo, cink, vitamina D in B12 ter omega 3 maščobne kisline.

Duševno zdravje 20. 08. 2020 05.30

Čustva, ki jih potlačimo, se vrnejo

Jeza, žalost, strah, gnus, razočaranje, nepotrpežljivost, sram, ljubosumje … so čustva, ki bi se jim najraje izognili, če bi se jim lahko. Ampak čustva sama po sebi niso dobra in slaba, pravilna ali napačna, saj jih občutimo z razlogom, da nas nekaj naučijo. O tem smo se pogovarjali s psihologinjo in psihoterapevtko Branko Strniša in Kajo Strniša.

Ginekologija in porodništvo 20. 08. 2020 06.00

Hormonska motnja, ki jo ima kar desetina žensk

Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivnem obdobju, razloži ginekologinja doc. dr. Vilma Kovač, dr. med. ″Pri neselekcionirani skupini žensk v reproduktivnem obdobju je prevalenca tega sindroma kar 10 odstotkov.″ Kaj pa pomeni ta diagnoza in kako lahko zdravniki pomagajo?

Duševno zdravje 20. 08. 2020 06.00

Nasveti za bolj kakovostno življenje v zrelih letih

Dejstvo je, da postaja osamljenost vse večja problematika današnjega časa. Zajema vse starostne skupine ljudi, med katerimi so še posebej ogroženi starostniki. Po upokojitvi se življenje močno prestrukturira, kar s seboj prinese tudi zmanjšanje socialnih stikov in posledično slabše psihofizično počutje. Predstavljamo nekaj koristnih ukrepov, ki pripomorejo h kakovostnemu in izpolnjujočemu življenju tudi v zrelih letih.

Prehrana 20. 08. 2020 06.00

Živila, zaradi katerih smo le še bolj lačni

Ste že kdaj postali silno lačni, čeprav je minilo denimo le pol ure od zadnjega obroka hrane? Težava ni vedno v količini, temveč v kakovosti, predvsem pa v izbiri hrane.

Dieta 19. 08. 2020 06.00

8 nasvetov za hujšanje in zdravo prehrano

Pisec knjige 'Prehranski kompas' se je spopadel s kaosom, ki bojda vlada na področju prehrane po celem svetu. V morju prehranskih trendov, ki smo jim danes priča, pri katerih se strokovnjaki prepirajo, katera dieta je boljša in katera slabša, Bast Kast išče odgovor na to, kaj je resnično zdravo, kako učinkovito shujšati, kakšno dieto uvesti v svoje življenje, da ne bo zgolj to – dieta, temveč način prehranjevanja, ter navsezadnje, kaj je zavajanje in kaj je resnica? Poglejte si njegovih dvanajst najboljših nasvetov.

Duševno zdravje 19. 08. 2020 06.00

Kako hišni ljubljenčki vplivajo na duševno zdravje?

Vez med človekom in živaljo je izjemno močna, zato ni nič čudnega, da obstaja pozitivna korelacija med hišnimi ljubljenčki in njihovim vplivom na duševno zdravje. Živali nam pomagajo pri razbremenitvi od stresnega vsakdana, anksioznih motnjah, depresiji, pa tudi pri številnih motnjah, ki se pojavljajo v otroštvu.

Zdravje 18. 08. 2020 05.30

Zato ne smete ignorirati bolečin v medenici

Težave z mehurjem ali z ostalimi reproduktivnimi organi lahko privedejo do bolečin v medenici, ki lahko zelo otežijo življenje. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj najpogostejših razlogov, zakaj se lahko pojavijo bolečine v medenici.

Osebna rast 18. 08. 2020 05.15

Zakaj je osebnostna rast pomembna?

V preteklosti je bil fenomen osebnostne rasti še neznan, saj so se bili ljudje primorani ukvarjati s preživetjem, prostora za delo na sebi ni bilo. Z vse večjo blaginjo pa je vzniknilo tudi vse večje poznavanje psihologije človeka, njegovega počutja in čustev. V današnjem času je osebnostna rast del naših življenj in vsak, ki želi biti v življenju bolj uspešen, pomirjen s seboj in srečen, se poda na pot raziskovanja sebe, svojih šibkosti in potencialov.

POPovi zdravniki 17. 08. 2020 10.57

Zlom lateralnega maleola

Duševno zdravje 17. 08. 2020 05.30

Soodvisni odnosi: Zakaj lepa dekleta ljubijo barabe?

Odnosi z drugimi so že od nekdaj kompleksni, prežeti z najrazličnejšimi čustvi, vzdušjem, doživljanjem in igrajo pomembno vlogo pri tem, kakšno bo naše življenje. Poznamo več vrst odnosov, ampak zagotovo je eden od najbolj »uničujočih« soodvisni odnos, v katerem bomo vedno znova podoživljali vso preteklo bolečino. Kako jo premagati?

Rakave bolezni 17. 08. 2020 05.15

Znaki bolezni prostate, ki jih ne smete spregledati

Težave pri uriniranju in praznenju mehurja so pri moških pogosto povezane s prostato. Že prve opozorilne znake, ki se pri moških nad 50 let pojavijo pri uriniranju, je treba jemati resno in obiskati zdravnika. Šele ko zdravnik določi, da gre za nenevarno povečanje prostate in izključi možnost raka prostate, si lahko pomagate sami.

Koža 17. 08. 2020 05.00

K nastanku aken prispevajo številni dejavniki, najpogostejša je dedna nagnjenost

Že dolgo je znano, da so akne in druge nečistoče na koži ne le mladostniška težava, pač pa jih imajo tudi odrasli. K njihovemu nastanku prispevajo številni dejavniki, med katerimi je najpogostejši dedna nagnjenost.

Srčno žilne bolezni 14. 08. 2020 08.18

10 najbolj zdravih živil za vaše srce

90 odstotkov srčnih infarktov je posledica dejavnikov tveganja, ki bi jih lahko preprečili. Med njimi je tudi nezdrava prehrana. Eden najpomembnejših ukrepov, če želite ohraniti zdravo srce, je, da izboljšate svojo prehrano. Predstavljamo vam 10 najbolj zdravih živil za vaše srce.

Duševne motnje 13. 08. 2020 08.21

Kakšno je življenje z visoko funkcionalno depresijo?

Posameznik, ki se bori z visoko funkcionalno depresijo, doživlja veliko simptomov velike depresije, vendar so ti nekoliko manj izraziti. To osebi omogoča, da v veliki meri normalno opravlja vsakodnevne obveznosti, hodi v službo, študira, skrbi za družino in ima normalne socialne stike. Navzven lahko deluje brez posebnosti, se pa bori v svoji notranjosti.

Duševno zdravje 12. 08. 2020 08.14

Čustva in vrste čustvenih odzivov

Različne vrste čustev vladajo v našem vsakdanjem življenju, na podlagi teh pa se odločamo in sprejemamo odločitve, ko smo srečni, žalostni, jezni, v dolgočasju ali pa celo frustrirani. Aktivnosti, hobije in različne okoliščine izbiramo na podlagi čustev, razumevanje teh pa nam pomaga pri lažjem krmarjenju v življenju. Kaj sploh so čustva in kakšni so čustveni odzivi?

Zdravje 12. 08. 2020 08.14

5 nasvetov za boljšo držo

'Pravilna drža' ni pomembna zgolj s psihološkega vidika in z vidika zdravja naše hrbtenica, temveč vpliva tudi na druge organe. Kako jo lahko izboljšamo?

Prehrana 11. 08. 2020 08.13

To je velika zabloda, ki jo imamo o sadju

Ena največjih napak, ki jih ljudje delajo danes pri prehranjevanju, je, da se bojijo sadja, pravi nutricionistka Mojca Cepuš. Napačno mislijo, da so polna sladkorja in da jim fruktoza, ki jo vsebujejo, lahko škodi. V resnici je sadje priporočljivo uživati tudi, če moramo izgubiti odvečne kilograme.

Aktivno življenje 10. 08. 2020 08.08

Ne delajte te začetniške napake

Tek je tako naravno gibanje, da se nam zdi, da zanj ne potrebujemo nobenih navodil. Le teči moramo začeti. A tekaški trener Urban Praprotnik opozarja, da veliko ljudi, ko se odločijo, da se bodo lotili teka, naredi veliko napako. To pa lahko vodi v poškodbe ter opustitev te vadbe, ki ima za telo toliko koristi.

Bolezni 07. 08. 2020 09.03

Gre le za glavobol ali kaj bolj resnega?

Vsi dobro poznamo občutek utripanja v glavi, ki se pojavi po dolgem in napornem tednu. Pa vendar, kako vedeti, da gre le za glavobol in ne za kaj bolj resnega?

Rakave bolezni 07. 08. 2020 06.00

Ali obstaja spolnost med in po raku dojke?

Spolnost je le ena izmed komponent, na katero vpliva bolezen raka dojke, nikakor pa ni zanemarljiva. Zdravljenje se namreč v določeni točki konča in takrat se je treba spoprijeti tudi z vsakdanjim življenjem, v katerem pa spolnost nedvomno igra pomembno vlogo. Le redko pa o tem spregovorimo na glas.

Prehrana 06. 08. 2020 06.00

Ima nizko energijsko vrednost in ogromno antioksidantov

Poleti je izbira sadja velika. Ker se je zdravo raznoliko prehranjevati, posegajte enkrat po eni, drugič po drugi vrsti. A nikar ne pozabite na jagodičje. "Med vsemi vrstami sadja jih lahko označimo kar za superživilo," pove prehranska strokovnjakinja Karla Klander. "Je zelo bogato z antioksidanti, kot so antocianin, resveratrol in drugi. Ti preprečujejo škodljivo delovanje prostih radikalov."

Duševno zdravje 06. 08. 2020 05.45

Kako čustva vplivajo na naše vedenje?

Čustva vplivajo na to, kako dojemamo življenje, kako živimo in, navsezadnje, kako komuniciramo z drugimi. Poznamo različne vrste čustev, ki jih v grobem ne bi smeli deliti na negativna ali pozitivna, temveč na osnovna in bolj kompleksna.

Psiha 05. 08. 2020 06.00

Niste slaba oseba, če se odločite za prekinitev odnosa, ki vam ne ustreza

Z žalostjo se vsi spoprijemamo na svoj način, a lahko se strinjamo, da navadno soočanje z njo ni najbolj enostavno. Ko je govora o izgubi ljubljene osebe, predvsem o partnerskem ali prijateljskem razhodu, se je pomembno zavedati, da je žalovanje pri vsakem človeku drugače, predvsem pa imamo vsi pravico do tega, da žalujemo na svoj način.

Zdravje 05. 08. 2020 05.45

4 simptomi, ki opozarjajo na to, da je vaše telo polno toksinov

Človeško telo je kot inštrument – vse v njem in na njem temelji in strmi k ravnotežju. Vsakodnevni sprožilci stresa, kot so toksini, nepravilna prehrana, premalo spanja in negativen odnos do dela ali ljudi, nam lahko stopijo na poti doseganja tega ravnotežja in nas vržejo v 'strupeni' vrtinec. Ključno je, da znamo prepoznati določene znake in simptome, ki nakazujejo na to, da je naše telo polno toksinov.

Dieta 05. 08. 2020 05.45

Gašper Simčič: Hrana in trening sta v zelo tesnem odnosu pri doseganju ciljev

Poletje je čas, ko namenjamo več pozornosti tudi zunanjemu videzu našega telesa, ob tem pa iščemo številne načine, da bi izgubili odvečne kilograme ali izklesali svoje telo. V nadaljevanju si lahko preberete več o tem, kako lahko dosežete svoj cilj – imeti fit telo.

Prehrana 04. 08. 2020 06.00

20 zlatih nasvetov za zdravo prehranjevanje

Le malokrat v svojih mladih letih pomislimo na zdravo prehranjevanje. To postane veliki večini ljudi pomembno šele, ko se soočajo s prekomerno telesno težo ali pa ko že nastopijo blagi ali hujši zdravstveni problemi. Zdrava prehrana je eden, če ne skoraj najpomembnejši vidik našega zdravja. Poglejmo si zlate nasvete za zdravo prehranjevanje.

Lajfstajl 04. 08. 2020 06.00

Kakšen je pomen joka?

Jočemo, ko smo srečni, žalostni, jezni, frustrirani in tudi ko smo ganjeni. Kje se skriva razlog za jok?

Bolezni 03. 08. 2020 05.45

Dr. Mirjana Radovanović: Pri alkoholizmu ogromno vlogo igra 'biološka ranljivost'

Z manj tveganim pitjem alkohola po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje označujemo količino alkohola, ki za večino zdravih odraslih ljudi pomeni relativno majhno tveganje, da bi škodovala našemu zdravju. A ta količina ni priporočljiva. Z dr. Mirjano Radovanović, dr. med., spec. psih., smo se pogovarjali o tem, kdaj lahko pri uživanju alkohola govorimo o zlorabi, kakšni so znaki in simptomi, kako vpliva na dinamiko družine, kakšni so genetski faktorji pri tej bolezni in kako zelo je naša družba na eni strani še vedno zelo tolerantna do alkohola, na drugi strani pa sta bolezen odvisnosti od alkohola in zdravljenje le te še vedno precej stigmatizirana.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032