nenadna

Izognite se najpogostejšim poškodbam pri teku
Tek ni le šport, temveč za mnoge tudi način življenja, ki se lahko ob trenutku nepozornosti in nerodnosti hitro spremeni. Kako preprečiti najpogostejše poškodbe, ki nastanejo med tekom?

Kaj je vzrok za vaše bolečine v hrbtu?
Skoraj vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v spodnjem delu hrbta. Preverite, kaj vse je lahko vzrok zanje in kako jih odpraviti.

Kaj je APS, sindrom, ki je lahko vzrok za splav?
Antifosfolipidni sindrom je bolezensko stanje, ki povzroča nastajanje strdkov v venah in arterijah ter številne druge težave, tudi življenjsko ogrožajoče, poleg tega pa je najpogostejši vzrok splavov.

To so najpogostejši vzroki glavobola
Glavobol ali bolečina v obrazu se pojavita zaradi različnih razlogov, tudi intenzivnost le-teh je lahko izjemno različna. Hujša bolečina, ki traja dlje časa, je običajno posledica migrene, glavobolov v rafalih ali trigeminalne nevralgije. Če je bolečina nenadna in nima jasnega vzroka, je prav, da obiščete zdravnika. Prav tako, če bolečino spremljajo še slabost, omotica in motnje vida.

Kaj stopala povedo o vašem zdravju?
Zdravstvene težave in njihovi simptomi so povezani z različnimi deli telesa, tudi s stopali. Spoznajte, kaj vaša stopala povedo o vašem zdravju.

Posttravmatske motnje: Ko stresen dogodek pusti težje posledice
Doživetje izjemno stresnega dogodka lahko posameznika privede do posttratvmatske stresne motnje. Te so že od nekdaj sprožale veliko vprašanj. Zakaj se motnja razvije samo pri nekaterih ljudeh, pri drugih pa ne? Je sploh ozdravljiva? Zakaj nekateri hitreje prebolijo težko izkušnjo? Motnja se navadno začne kot akutna stresna motnja in nato nadaljuje v obliki posttravmatske stresne motnje.

Kako prepoznati, da vas partner vara?
Sprememba obnašanja, skrivanje telefona, kasnejše prihajanje domov, nenapovedani izostanki, nenadna skrb zase in čustvena odtujenost. To je nekaj znakov, ki lahko kažejo, da vas partner vara. A kaj storiti, če pride do nezvestobe. O tem smo se pogovarjali z zakonsko terapevtko dr. Veroniko Podgoršek.

Je v obdobju perimenopavze mogoče zanositi?
Znaki menopavze se lahko pri ženskah začnejo pojavljati tudi pet do deset let, preden nastopi zadnja menstruacija. To obdobje poimenujemo z izrazom perimenopavza in pri vsaki posameznici traja različno dolgo.

Človek, ki razmišlja o samomoru
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije smo v Sloveniji glede na število samomorov nad evropskim povprečjem. V letu 2018 je bilo 17,08 smrti zaradi samomora na 100.000 prebivalcev, na evropski ravni pa samomorilni količnik znaša 11. Vendar v zadnjih dvajsetih letih števil samomorov upada, in sicer za približno 30 odstotkov. Samomorilni količnik, ki smo ga zabeležili v preteklem letu, je namreč najnižji od leta 1965.

Razlogov za občutek osamljenosti je veliko
Osamljenost je vedno večja problematika današnjega časa. Način življenja, osebnostne značilnosti, motnje čustvovanja, spremembe življenjskega sloga in večje prelomnice. Razlogov za občutek osamljenosti je veliko, pomembno je, da jih znamo prepoznati in ustrezno ukrepati.

Ublažite posledice vremenskih sprememb
Nenadne vremenske spremembe niso le neugodne in nezaželene, ampak so tudi pomemben zunanji dejavnik, ki vpliva na naše zdravje in pogosto povzroča motnje v razpoloženju, depresijo, glavobole in boleče sklepe. Okrepite si imunski sistem in zmanjšajte posledice vremenskih vplivov.

V Sloveniji živi približno 400 bolnikov z miastenijo gravis
Miastenija gravis (MG) v dobesednem prevodu pomeni »hudo šibkost mišic«. Gre za redko, kronično in neozdravljivo avtoimuno bolezen, s katero se pri nas sooča kar nekaj sto bolnikov in pri kateri je moten prenos živčnih signalov na mišice, zaradi česar se te manj krčijo.

'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'
Projekt 'Nismo same', ki si ga je omislila novinarka Ivana Kalogjera, da bi izkazala podporo vsem ženskam, ki so zbolele zaradi malignih bolezni, je med drugimi izpostavil tudi zgodbo mlade Alexandre Domuz Žerič. Njena pripoved se vas bo dotaknila, na drugi strani pa vam bo ponudila upanje in navdih.

Kdo so v resnici empati?
V zadnjem času se veliko govori o empatiji in sočutju – od tod tudi izraz empat, ki pomeni osebo z visoko zmožnostjo doživljanja in čutenja vseh drugih bitij. Pri tem ne gre za nikakršno novodobno izmišljotino, saj vse temelji na dogajanju v zrcalnih nevronih v možganih. Kdo so v resnici ti izjemno senzibilni ljudje in ali ste med njimi tudi sami, preverite v spodnjih vrsticah.

Sprva so mislili, da gre za stres, nato pa ugotovili, da ima multiplo sklerozo
Zgodba se je odvila v Teksasu, in sicer so 30-letni mamici dveh otrok, Ashley Ringstaff, iz Austina pri 22 letih ugotovili bolezensko stanje, multiplo sklerozo. Sprva so zdravniki zanikali znake multiple skleroze in trdili, da je Ashley zgolj podvržena prekomernemu stresu.

Možnost preživetja po srčnem zastoju je danes trikrat večja
Ob Svetovnem dnevu oživljanja, ki ga obeležujemo 16. oktobra, po vsej Sloveniji do konca meseca poteka več kot 60 brezplačnih dogodkov o temeljnih postopkih oživljanja in uporabi defibrilatorjev, ki predstavljajo najpomembnejši korak pri ohranjanju življenj zaradi srčnega zastoja. Da je strah pred izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja odveč so na današnji novinarski konferenci pokazali tudi otroci in mladostniki s posebnimi potrebami, ki so v družbi ambasadorja Svetovnega dneva oživljanja Jureta Koširja predstavili tri enostavne korake, s katerimi vsi lahko pomagamo.

Kaj storiti, ko na potovanju dobite drisko?
S potovalno drisko se sreča od 20 do 50 odstotkov ljudi, ki potujejo v tuje kraje, zlasti afriške, južnoameriške in azijske države. Kako se ji lahko izognete in kaj storiti v primeru bolezni?

Kako si pomagati, ko vas 'useka' v križu?
Bolečina v križu je zelo pogosta težava, ki se pojavlja pri skoraj dveh tretjinah odraslih. Običajno gre za lažjo poškodbo, ki je posledica nerodnega giba, kot so pretiran zasuk, dvig težkega bremena, okopavanje vrta ali kaj podobnega, kjer se poškodujejo vezi in mišice v križu. Včasih pa je lahko tudi posledica starostnih sprememb. Vzrok je včasih tudi zdrs medvretenčne ploščice.

Pitje alkohola je v Sloveniji resen problem
Alkohol predstavlja v Sloveniji pereč problem. Predvsem med mladimi je prisoten precej toleranten odnos do pitja alkohola. Negativne posledice uživanja oz. zlorabe alkohola se kažejo na zelo različnih področjih in treba se je vprašati, kaj preveč alkohola pomeni za človekov organizem ter kaj slabega povzroča v telesu.

Mit ali resnica: je klima zdravju škodljiva?
V trenutku, ko je človek prvič dejal »peklensko vroče je, morali bi se shladiti«, je hkrati iskal načine, na katere bi mu to uspelo. Začelo se je v Egiptu, ko so prostore hladili tako, da so čez in čez obešali mokre cunje. S poskusom hlajenja so nadaljevali tudi stari Rimljani, ki so postavljali akvadukte oz. sisteme hlajenja s pomočjo napeljane vode. Vmes je bilo nekaj ameriških izumiteljev, ki so vsak s svojim delcem prispevali k iznajdbi prve klimatske naprave, leta 1902. Danes si poletje brez klime ne predstavljamo več. Pa je ta razvada zdrava?

Mladi mamici ostalo samo še pol leta življenja. To je njena poslednja želja
Mamica dveh deklic Litisha Cleave z Nove Zelandija je stara komaj 31 let in se spopada z neozdravljivim rakom dojke. Pred kratkim so ji zdravniki povedali, da ji je ostalo le še pol leta življenja, kar je strlo njeno srce. Kot pravi, je najhuje, da ne bo mogla videti svojih deklic odrasti. Prav zato jima je pripravila prav posebno presenečenje.

Zbudila se je z luknjo v trebuhu
43-letna Michelle Oddy se je vse od 14. leta starosti spopadala s Crohnovo boleznijo, zaradi česar je prestala sedem operacij, s katerimi so ji odstranili del črevesja. Takrat je dobila tudi stomalno vrečko, v katero vse odtlej odvaja blato. Leta 2004 je rodila svojo hči Kiero s pomočjo carskega reza, deset let po tem pa se je spopadla s hudimi zapleti.

Skrivnostno umrla le šest dni po poroki
42-letna nevesta Nicola Spencer je samo šest dni po poroki na svojem poročnem potovanju zbolela za skrivnostno boleznijo in umrla. Dve obdukciji do sedaj še nista uspeli odkriti, kaj je vzrok njene smrti, obupana in šokirana družina pa še čaka na odgovore.

Divertikulitis
Spoštovani! Imam težavo z povečanim CRP-jem. Pred enim letom in pol so mi zaradi žolčnih kamnov odstranili žolčnik, in že od takrat opažam povečan CRP. Pred operacijo sem misllila, da je to zaradi vne...

Bolečine v hrbtu zaradi sedenja
Pozdravljeni! Že kako leto imam konstante bolečine v spodnjem delu hrbta. Zaradi narave mojega dela sem včasih lahko po več mesecev dobesedno prikovana na stol in pisalno mizo. Bolečine so se začele p...

Žalovanje ob izgubi
Pozdravljeni, ne vem ali ste pravi naslov ali ne. Kmalu bo štiri mesece, ko mi je umrl oče, nenadoma, praktično čez noč. To je bil velik šok, velika izguba. Veliko mi je pomenil, zelo sva se razumela....

Bulica pod kolenom
Pozdravljeni. Star sem 20 let in se aktivno ukvarjam s košarko 5x tedensko. Pred pol leta sem v začetku priprav na novo sezono, na zunanji/trdi podlagi, začutil pekočo bolečino, med treningom, pod lev...

Boleča lateralna stran kolena
Pozdravljeni! Star sem 24 let in so se mi približno pred tremi meseci pojavile bolečine v kolenu ob rekreacijskem igranju nogometa. Bolečina se pojavi po cca. eni uri igre, vztraja ves dan in je nasle...

Bolečine, hrbtenica
Spoštovani! Obračam vam se zaradi bolečin v predelu pljuč in srca. Bolečina je pekoča in nenadna ki se razširi do reber. Sprva se je bolečina pojavljala bčasno sedaj pa je vedno bol pogosto(včasih tu...

Osteoporoza
Pozdravljeni! Moja mama je stara 54 let je drobne postave (156cm/46kg) redno opravlja precejšna fizična dela. Pred približno 6 mesci, se ji je ob delu pojavila nenadna močna bolečina v predelu malo p...